Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.μολις παρελαβα το κινητακι. Η καμερα του δεν με εντιπωσιασε.λετε να χω ξεχασει καμια ζελατινα πανω χα χαχα.

Με 16:9 4:3 η1:1 βγαινουν πιο καθαρες πιο καλες οι φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με την κάμερα.

Όταν κάνετε tap to focus σε ένα φωτεινό σημείο του κάδρου σας κάνει φωτομέτρηση στο σημείο εκείνο;

π.χ από εσωτερικό χώρο πάμε να βγάλουμε φωτογραφία ένα παράθυρο. Ο εσωτερικός χώρος έχει χαμηλό φωτισμό, το παράθυρο έχει το φώς της ημέρας. Όταν κάνετε tap στο παράθυρο, σας σκοτεινιάζει η υπόλοιπη εικόνα; Μετράει δηλαδή το φώς του παραθύρου (που είναι έντονο) για να ρίξει την φωτεινότητα στο υπόλοιπο κάδρο;

 

Σε μένα (stock εφαρμογή) νομίζω οτι δεν κάνει κάτι...ή εάν κάνει είναι ελάχιστο. Μοιάζει σαν να μετράει πάντα τον μέσο όρο φωτός στο κάδρο ... ακόμα και εάν κάνω tap σε άλλο φωτεινότερο ή σκοτεινότερο σημείο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το G4 δεν κάνει φωτομέτρηση σημείου λόγω περιορισμού hardware.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Δεν το ήξερα...!!! :rolleyes:

 

Hardware ε; Άρα ακόμα και εφαρμογή 3ου να βάλουμε, φωτομέτρηση σημείου γιοκ. Σωστά;

Μερικές φορές, λίγες αλλά υπαρκτές, χρειάζεται η ρημάδα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με την κάμερα.

Όταν κάνετε tap to focus σε ένα φωτεινό σημείο του κάδρου σας κάνει φωτομέτρηση στο σημείο εκείνο;

π.χ από εσωτερικό χώρο πάμε να βγάλουμε φωτογραφία ένα παράθυρο. Ο εσωτερικός χώρος έχει χαμηλό φωτισμό, το παράθυρο έχει το φώς της ημέρας. Όταν κάνετε tap στο παράθυρο, σας σκοτεινιάζει η υπόλοιπη εικόνα; Μετράει δηλαδή το φώς του παραθύρου (που είναι έντονο) για να ρίξει την φωτεινότητα στο υπόλοιπο κάδρο;

 

Σε μένα (stock εφαρμογή) νομίζω οτι δεν κάνει κάτι...ή εάν κάνει είναι ελάχιστο. Μοιάζει σαν να μετράει πάντα τον μέσο όρο φωτός στο κάδρο ... ακόμα και εάν κάνω tap σε άλλο φωτεινότερο ή σκοτεινότερο σημείο.

 

Mε το proshot ναι.

Δοκιμασε και το open camera αν δεν θες να το αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Mε το proshot ναι.

Δοκιμασε και το open camera αν δεν θες να το αγορασεις.

Ευχαριστώ πολύ. Θα τα δοκιμάσω :-)

Για το Proshot διάβασα και 2-3 καλά λόγια στο XDA.

Κατά τα άλλα η μαμά κάμερα με καλύπτει πλήρως. Και το manual είναι άριστο και πλήρες (για μένα). Μόνο η φωτομέτρηση είναι το "θέμα" ... μερικές φορές χρειάζεται.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με την κάμερα.

Όταν κάνετε tap to focus σε ένα φωτεινό σημείο του κάδρου σας κάνει φωτομέτρηση στο σημείο εκείνο;

π.χ από εσωτερικό χώρο πάμε να βγάλουμε φωτογραφία ένα παράθυρο. Ο εσωτερικός χώρος έχει χαμηλό φωτισμό, το παράθυρο έχει το φώς της ημέρας. Όταν κάνετε tap στο παράθυρο, σας σκοτεινιάζει η υπόλοιπη εικόνα; Μετράει δηλαδή το φώς του παραθύρου (που είναι έντονο) για να ρίξει την φωτεινότητα στο υπόλοιπο κάδρο;

 

Σε μένα (stock εφαρμογή) νομίζω οτι δεν κάνει κάτι...ή εάν κάνει είναι ελάχιστο. Μοιάζει σαν να μετράει πάντα τον μέσο όρο φωτός στο κάδρο ... ακόμα και εάν κάνω tap σε άλλο φωτεινότερο ή σκοτεινότερο σημείο.

 

Αμα ζουμαρεις ομως στο παραθυρο που λες και κανεις ταπ,τοτε κανει φωτομετρηση αλλα μαλλον δεν σε καλυπτει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στις manual ρυθμίσεις και παίξε με iso και shutter speed.. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Χάνεις το hdr βέβαια αλλά έτσι και αλλιώς είναι τελείως αδύναμο στο g4
Link to comment
Share on other sites

Μπες στις manual ρυθμίσεις και παίξε με iso και shutter speed.. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Χάνεις το hdr βέβαια αλλά έτσι και αλλιώς είναι τελείως αδύναμο στο g4

Για φωτομέτρηση σημείου μιλάω αδερφέ. Στο tap to focus το κινητό με την μαμά εφαρμογή δεν σου δίνει την δυνατότητα επιλογής φωτομέτρησης μεταξύ σημείου ή κάδρου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αμα ζουμαρεις ομως στο παραθυρο που λες και κανεις ταπ,τοτε κανει φωτομετρηση αλλα μαλλον δεν σε καλυπτει αυτο!

 

Μάλλον δεν κάνει φωτομέτρηση σημείου. Αλλά φωτομέτρηση του νέου (ζουμαρισμένου) κάδρου. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Για φωτομέτρηση σημείου μιλάω αδερφέ. Στο tap to focus το κινητό με την μαμά εφαρμογή δεν σου δίνει την δυνατότητα επιλογής φωτομέτρησης μεταξύ σημείου ή κάδρου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μάλλον δεν κάνει φωτομέτρηση σημείου. Αλλά φωτομέτρηση του νέου (ζουμαρισμένου) κάδρου. :)

 

Απλα αυτο ενδεχομενως να δειχνει οτι δεν παιζει θεμα hardware αλλα software για την φωτομετρηση σημειου που θες.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτο ενδεχομενως να δειχνει οτι δεν παιζει θεμα hardware αλλα software για την φωτομετρηση σημειου που θες.

Δεν το γνωρίζω αυτό. Δεν φτάνουν οι γνώσεις μέχρι εκεί. :p

Αυτό που ξέρω είναι ότι το G4 με την μαμά εφαρμογή μετράει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κάδρο (άσχετα εάν είναι σε zoom - πάλι ολόκληρο είναι) και όχι σημείο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δεν θες; στην μπροστινή κάμερα φαίνεται να δουλεύει!21532bc979652f94f74836774e136ea2.jpgb26a0bd9207cef6cd1fd4329112476a0.jpg

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δεν θες; στην μπροστινή κάμερα φαίνεται να δουλεύει!

Ναι σε αυτό αναφέρομαι!

Όντως στην μπροστινή δουλεύει! Δεν το είχα προσέξει.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

460 ευρά η τιμή του στο Skroutz! Τί τηλεφωνάρα έχουμε σε πστ!!! :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα : υπάρχει κάποια συσκευή Android (όχι μόνο της LG αλλά ολόκληρης της ρομποτική οικογένειας) που να έχει "κρατήσει" έτσι τιμή; :X

Δεν ξέρω σε τί οφείλεται...δεν ξέρω πόσοι θα την αγοράσουν καινούρια (προφανώς κανένας...) αλλά μετά απο 2,5 χρόνια η συσκευή φωνάζει παρόν και μάλιστα από ύψος 450+ μέτρων!!!! :blink:

 

Υ.Γ Πήγα να το βάλω ανταλλαγή με κάνα mi5s (ανεκπλήρωτος πόθος) και είπα να δώ την διαφορά τιμής που έχουν τα δυο τους στο skroutz. Έμεινα κόκκαλο! :baby:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

460 ευρά η τιμή του στο Skroutz! Τί τηλεφωνάρα έχουμε σε πστ!!! :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα : υπάρχει κάποια συσκευή Android (όχι μόνο της LG αλλά ολόκληρης της ρομποτική οικογένειας) που να έχει "κρατήσει" έτσι τιμή; :X

Δεν ξέρω σε τί οφείλεται...δεν ξέρω πόσοι θα την αγοράσουν καινούρια (προφανώς κανένας...) αλλά μετά απο 2,5 χρόνια η συσκευή φωνάζει παρόν και μάλιστα από ύψος 450+ μέτρων!!!! :blink:

 

Υ.Γ Πήγα να το βάλω ανταλλαγή με κάνα mi5s (ανεκπλήρωτος πόθος) και είπα να δώ την διαφορά τιμής που έχουν τα δυο τους στο skroutz. Έμεινα κόκκαλο! :baby:

 

Πρέπει να είναι οι κλασικές μεγάλες τιμές που έχουν μείνει σε στοκ, δε νομίζω ότι εισάγει κανείς νέα G4 προς πώληση. Καλό και άγιο το G4 για όσους το έχουμε ήδη, αλλά σε σχέση με τις σύγχρονες εναλλακτικές θα πρέπει να κοστολογείται περίπου στα μισά από αυτά.

Βέβαια έχει ακόμη πλεονεκτήματα που δύσκολα βρίσκεις (όπως η αισθητική του δερμάτινου, η αποσπώμενη μπαταρία, κλπ), αλλά η τεχνολογία δεν σταματάει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι οι κλασικές μεγάλες τιμές που έχουν μείνει σε στοκ, δε νομίζω ότι εισάγει κανείς νέα G4 προς πώληση. Καλό και άγιο το G4 για όσους το έχουμε ήδη, αλλά σε σχέση με τις σύγχρονες εναλλακτικές θα πρέπει να κοστολογείται περίπου στα μισά από αυτά.

Βέβαια έχει ακόμη πλεονεκτήματα που δύσκολα βρίσκεις (όπως η αισθητική του δερμάτινου, η αποσπώμενη μπαταρία, κλπ), αλλά η τεχνολογία δεν σταματάει ποτέ...

Θα συμφωνήσω σε όλα :-)

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οτι αξίζει κοστίζει παίδες. :)

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που θα έδινε, πλέον, 500 ευρώ για καινούριο.

Στα 150-200 όμως (αναλόγως εγγύησης και κατάστασης), θα πίνεις νερό στο όνομά του. Αντί να πάρεις ένα Κινέζικο του κιλού (αξιόλογο μεν, αλλά οκ...απλά αξιόλογο μεν...προσοχή...δεν μιλάω για Κινέζικα των 400-500 ευρώ...) παίρνεις μία πρώην ναυαρχίδα που, εφόσον κάνεις ανθρώπινη χρήση του smartphone, στέκεται με άνεση απέναντι σε όλα τα σημερινά μεγαθήρια.

 

Όχι οτι έχει να ζηλέψει πολλά από τα σημερινά. Στην καθημερινή χρήση σίγουρα ΟΧΙ. Αλλά όπως και να το κάνουμε τα σημερινά έχουν άλλα καλούδια...

 

Προσωπικά δηλώνω κατενθουσιασμένος με το G4 (έχω δύο στην οικογένεια) και θα το ψήφιζα μαζί με το iPhone 4 ώς μία από τις καλύτερες και ομορφότερες συσκευές που είχα ποτέ. Πάντα έλεγα ότι το iPhone 4 ήταν σταθμός στα μήλα...ε πιστεύω ότι και το G4 είναι σταθμός στα Android.

 

Άντε να πάρει και 7άρι, να έχουμε μία 2017 ασφάλεια Android (και όχι 2016 που ξέμεινε) και να βγάλουμε μία 2ετία ακόμα...:cool:

 

Υ.Γ φτού - φτού ... πολύ το παίνεψα και θα το ματιάσω βρέ! :p

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για αναβάθμιση σε 7?μπήκε ο Σεπτέμβριος...είχα ακούσει για επίσημη αναβάθμιση το 3 τρίμηνο 17.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για αναβάθμιση σε 7?μπήκε ο Σεπτέμβριος...είχα ακούσει για επίσημη αναβάθμιση το 3 τρίμηνο 17.

 

Δεν υπαρχει απολυτως κανενα νεο ή συζητηση για αυτο. Ουτε απο Κορεα, ουτε απο πουθενα. Ειναι παντως περιεργο.

 

Αραγε κανεις απο την Κορεα που (υποτιθεται οτι) αναβαθμιστηκε, δεν εχει κατι να πει η να γραψει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα συμφωνήσω και εγώ με τα παραπάνω . πολύ όμορφη συσκευή η μόνη που την έχω χωρίς θήκη και την απολαμβάνω χωρίς να φοβάμαι . Προσωπικά το έχω me custom Rom στην 7.0 με γνήσια ρομ του G6 και το κινητό "δειχνει" 2017 και πάει πολύ καλά. Δεν ζεσταίνεται τόσο και η μπαταρία βελτιώθηκε.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό το καλώδιο που είχε προτείνει παλαιότερα ο @KIRIS, να πώ οτι παρέλαβα πρίν λίγο καιρό.

- Εμφανισιακά είναι 100% ίδιο με το γνήσιο.

- Κουμπώνει πολύ καλά στην θύρα φόρτισης του κινητού χωρίς να "παίζει". Όπως ακριβώς και το γνήσιο.

- Η άσπρη επικάλυψη του είναι πιό γυαλιστερή (το γνήσιο είναι "ματ") και πιό σκληρή από το γνήσιο. Όχι κακής ποιότητας πάντως.

- Φορτίζει την συσκευή κανονικά, δηλαδή αφήνει να περάσουν απο μέσα τα Ampere που πρέπει (1,6 - 1,7Α).

:)

 

@jimpsar. Θα το επιχειρούσα και εγώ. Αλλά φοβάμαι μήν μου μείνει στο χέρι απο κάνα bootloop και μετά τί κάνουμε... Όσο είναι εντός εγγύησης δεν του βάζω χέρι. Το φοβάμαι. :-/

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...