Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το green@yoox υπάρχει εδώ και κανά 20ήμερο,αλλά το καλύτερο έρχεται τη Δευτέρα 8/6 με το 9th Anniversary...Όπου εκτός του -40% που (λογικά θα κάνει) ,με κωδικό θα δίνει κανά 15αρι% ακόμη.

 

Άργησε αλλά την έκανε την έκπτωση :) .

vkb κοίτα πόσο ανέβασε τα dsq σήμερα για να εξισορροπήσoυν με την έκπτωση :p.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ να πω oτι την έκανα την βολτούλα μου σήμερα στο κέντρο, βρήκα νούμερα τα δοκίμασα και θα δω απο που και τι θα πάρω.Τιμές σχετικά καλές(μου έκανε εντύπωση,τι να έγινε; ) και μου προσφέραν και μια εκπτωσούλα.Οκ με ξέρουν αλλά και πάλι. ;)

Εντωμεταξύ αν κάτι κάνει 200+ευρώ τι να το κάνω το 15%.Εγω βλέπω 2-3 πράγματα συγκεκριμένα εδω και ένα μήνα και δεν έχει πέσει η τιμή ούτε ευρώ.Περιμένουμε, αν και βλέπω να τα αποσυρουν και να τα πουλάνε το άλλο καλοκαίρι.Ο server στο yoox τα έχει παίξει πάντως :wacko:

Ο κωδικός για 15% που το δοκίμασα δεν πιάνει :(

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καθολου εικονα για το http://www.bluefly.com/ ;;;;

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο site που να δεχεται παραγγελίες απο το Ελλάντα για Armani Exchange?
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε BLuEArMy κοιτα λίγο στο zoovillage.com.... Έχει κάποια Lacoste Polos αλλά μην περιμένεις διαφορά στη τιμή μεγάλη.....
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για επιστροφή στο yoox, χρησιμοποιώ την ίδια κούτα που μου έστειλαν και κολάω πάνω τα αυτοκόλητα που είχαν στο φάκελο, και το δίνω στον courier που μου έφερε το δέμα;
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αυτό, απλά επειδή το έχω εύκαιρο ας το χρησιμοποιήσω. Τελικά κολάω μόνο το ένα αυτοκόλιτο ε; και κρατάω το άλλο. Τον φάκελο με το χαρτί που λέει ευχαριστούμε κτλ τον βάζω μέσα;
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

lefmangr κατεβασε τον οδηγο του james55 (τον εχει στην υπογραφη του) και στην σελιδα 9 γραφει τι πρεπει να γινει σε περιπτωση αλλαγης. Δεν προσεξα αν γραφει για ταμπελακι ευχαριστιων. (Εγω δηλωνω ασχετος για online αγορες οποτε δεν ξερω κατι παραπανω)

 

Ασχετο:το http://www.onlinemall.gr το ξερετε?Εχει True Religion τζιν (ενα μονο σχεδιο) με 100 Ε. Υπαρχουν και αλλου τετοιες τιμες σε αυτη την μαρκα ή ειναι υποπτο το site?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρηκα polo & t-shirt -Abercrombie & Fitch- στο Detroit στην Κηφισια ΑΛΛΑ

μαλλον εχουν ξεφυγει εντελως διοτι οι τιμες ειναι 2,5 φορες ακριβοτερα απο τις

τιμες εξω !!! :wacko: :wacko: :wacko:

Ανακαλυψαν οτι εχουν πολυ ζητηση και βαρανε κανονικα..............

Ελεως πια !!!

Link to comment
Share on other sites

lefmangr κατεβασε τον οδηγο του james55 (τον εχει στην υπογραφη του) και στην σελιδα 9 γραφει τι πρεπει να γινει σε περιπτωση αλλαγης. Δεν προσεξα αν γραφει για ταμπελακι ευχαριστιων. (Εγω δηλωνω ασχετος για online αγορες οποτε δεν ξερω κατι παραπανω)

 

Ασχετο:το http://www.onlinemall.gr το ξερετε?Εχει True Religion τζιν (ενα μονο σχεδιο) με 100 Ε. Υπαρχουν και αλλου τετοιες τιμες σε αυτη την μαρκα ή ειναι υποπτο το site?

 

Ευχαριστώ! ΝΑ ρωτήσω και κάτι που δεν το γράφει ο οδηγός ούτε η σελίδα του yoox. Τελικά κολάω μόνο το ένα αυτοκόλιτο ε; και κρατάω το άλλο. Τον φάκελο με το χαρτί που λέει ευχαριστούμε κτλ τον βάζω μέσα;

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρηκα polo & t-shirt -Abercrombie & Fitch- στο Detroit στην Κηφισια ΑΛΛΑ

μαλλον εχουν ξεφυγει εντελως διοτι οι τιμες ειναι 2,5 φορες ακριβοτερα απο τις

τιμες εξω !!! :wacko: :wacko: :wacko:

Ανακαλυψαν οτι εχουν πολυ ζητηση και βαρανε κανονικα..............

Ελεως πια !!!

 

πες μου εσυ τωρα που τα βρηκαν και τα κανουν εισαγωγη γιατι θα τρελαθω!!!!

Link to comment
Share on other sites

πες μου εσυ τωρα που τα βρηκαν και τα κανουν εισαγωγη γιατι θα τρελαθω!!!!

 

Εχει πολλα σχεδια σε t-shirt & polo αλλα τι να το κανεις που οι τιμες τους

ειναι για :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

πες μου εσυ τωρα που τα βρηκαν και τα κανουν εισαγωγη γιατι θα τρελαθω!!!!

 

φανταζεσαι να τα κανουν εισαγωγη οπως τα κανουμε εμεις,ως ιδιωτες απο on line stores?:lol:?:lol:?

Aμα ειναι να ανοιξω και εγω καταστημα..θα εχω κερδος 150%...:p

Link to comment
Share on other sites

Ακου την διαδικασια πως εχει για να ξερεις.

 

πρωτα απο ολα δεν αγοραζουν απο retailer αλλα απο showrooms ή εκθεσεις που και παλι το ιδιο ειναι(κατι σαν χονδρικη ας πουμε), παντα σε $, και συνηθως με 5 η 10% εκπτωση στις τιμες χονδρικη αναλογα με την μορφη που θα πληρωσουν(αν παρουν απο αντιπρωσωπο να υπολογισεις οτι θα ψωνισουν +10%).

Μετα μεταφορικα,συνηθως επειδη οι παραγγελιες ειναι μικρες και σε πολλες εταιριες προτιμουνται εταιριες courier ( ups,fedex,dhl etc) που χρεωνουν τα κερατα τους για την μεταφορα και συνηθως αυτα τα εξοδα τα πληρωνει ο αγοραστης (δηλαδη αυτος που θα πας εσυ και ο καθενας να αγορασει απο το μαγαζι του)αυτα για την μεταφορα ισχυουν για εταιριες που κανουν εισαγωγες και δεν υπαρχει αποκλειστικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα , γιατι τοτε αλλαζει το παραμυθι δηλαδη πεφτουν λιγο οι τιμες των μεταφορικων επειδη συγκεντρωνονται ολες οι παραγγελιες ή γινετε μια μεγαλη συγκεντρωτικη απο τον αντιπροσωπο και κανονιζεται μεταφορα Θαλασσια ( αλλα και παλι τα λεφτα που γλιτωνουν τα κερδιζει ο ενδιαμεσος στο κερδος του που θα εχει δηλαδη ο πελατης του αντιπροσωπου.

 

Τωρα παλι για την πρωτη περιπτωση (χωρις αντιπροσωπο) ερχονται τα ρουχα στο τελωνειο , και εκει αρχιζει το βαρατε για το Αγιο κερδος.

απο αμερικη θα υπολογισεις 20 με 24%φορο εισαγωγης ( δεν υπαρχει πλαφον ποσου , οσο πιο μεγαλη η εισαγωγη τοσο ανεβαινει και ο φορος.μετα ο Αγιος ΦΠΑ , κοστος εκτελωνισμου ( που εκει αν η εταιρια εχει τον δικο της εκτελωνιστη και υπαρχει συμφωνια ειναι λιγο καλυτερα , αλλα αν η εταιρια ειναι μικρη ή ειναι ενα μικρο μαγαζι που κανει μονο του τις αγορες και εκτελωνισμους τις κανουν οι ανθρωποι των εταιριων κουριερ(εκει να δεις τιμες!!!) , και μετα απο ολα αυτα τα ρουχα πανε στις αποθηκες αυτου που εκανε την εισαγωγη και γινετε η διανομη στα καταστηματα του ή πελατες.

 

Στην εταιρια γινετε ολη η μαγεια της τιμης ,

 

εχουμε και λεμε ολο το κοστος της εισαγωγης υπολογιζεται για την καθε εισαγωγη ξεχωριστα , δηλαδη για το καθε τιμολογιο , και προκυπτει ενα συνολικο εξοδο για την εταιρια ενα παραδειγμα

 

τιμολογιο συνολο αξιας 10.000 ευρω κοστος μεταφορας και εκτελωνισμου χ,το ποσο αυτο το χ επιμεριζεται στα ειδη που υπαρχουν στο τιμολογιο(τα εμπορευματα δηλαδη) και προκυπτει ενα κοστος ανα ειδος τιμη αγορας προιοντος +χ ( επιμερισμενο )= τελικη τιμη αγορας για τον εμπορο και μετα μπαινει το γνωστο Markup (business) ( που αυτο ειναι :a term for the increase in the price of goods to create a profit margin for a business).

εκει καποιες εταιριες αναλογα το κερδος που θελουν να εχουν ( παντα βαση εξοδων ) βασουν και τον αντιστοιχο συντελεστη , θα ακουσεις να λενε με τι markup δουλευεται?? απαντηση 2,7 , που αυτο παει να πει οτι μετα ολη αυτη την παραπανω μαθηματικη ιστορια και που εγραψα το ποσο που βγαινει πολλαπλασιαζεται επι αυτο.

 

Αρα κοστος ανα ειδος τιμη αγορας προιοντος +χ ( επιμερισμενο(μεταφ-φοροι-εκτελ) )= τελικη τιμη αγορας επι 2,7(markup) = αυτο που θα σκασεις στο ταμειο.

 

 

Τωρα δεν δουλευουν ολες οι εταιριες με το ιδιο markup , αλλες επι 2 , αλλες επι 2,5 επι 2,7 αλλες επι 3!!!(τα εχω δει και αυτα και μου πεσαν τα μαλλια) βεβαια καμια φορα αν το προιον εχει ακριβο κοστος σαν αρχικη αγορα μικραινουν το markup για να μην ξεφυγει η τιμη.

 

Πιστευω να σε βοηθησα ( ελιωσα στο γραψιμο :lol: ) και να τα εγραψα απλα ωστε να ειναι κατανοητα.

 

Με αυτο τον τροπο που λιγοι καταλαβαινουν θα δεις οτι οι εκτωσεις ειναι απλα ενα ωραιο παραμυθι χωρις δρακο.

 

Ειμαι μεγαλη ιστορια ολο αυτο το θεμα.

 

Φιλικα

 

Έχει απαντηθεί παλιότερα φίλε Στέλιο.Δες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε πότε αρχίζουν οι εκπτώσεις επίσημα;

Κάτι άκουσα οτι κανονικά ήταν για 15 αλλά λόγο της κρίσης(κρίση...Με πιάαανει κρίσηη) το πάνε απο 1ή.

Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε πότε αρχίζουν οι εκπτώσεις επίσημα;

Κάτι άκουσα οτι κανονικά ήταν για 15 αλλά λόγο της κρίσης(κρίση...Με πιάαανει κρίσηη) το πάνε απο 1ή.

Ισχύει;

 

Ανεπίσημα έχουν ξεκινήσει σε πολλά μαγαζιά.Τέλη Ιουνίου ετοιμάζονται όλοι σε στιλ προσφορών ,επίσημα 15 όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι εγκρίθηκε η δυνατότητα για προσφορές στα καταστήματα πριν τις εκπτώσεις. Μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Tο Wendy's που πήγα εγώ ηταν κοντά στο Empire State, στον ίδιο δρόμο με το Macy's

Πήρα μερικά Brooks Brothers, από το κατάστημα κοντά στην Wall str... Γενικά δεν ψώνισα πολύ γιατί είχα πάει ξανά φέτος, είχα ψωνίσει και από την Αθήνα πριν 3 εβδομάδες που ήμουν πάλι εκεί, υπάρχει και η κρίση (:p).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Tο Wendy's που πήγα εγώ ηταν κοντά στο Empire State, στον ίδιο δρόμο με το Macy's

Πήρα μερικά Brooks Brothers, από το κατάστημα κοντά στην Wall str... Γενικά δεν ψώνισα πολύ γιατί είχα πάει ξανά φέτος, είχα ψωνίσει και από την Αθήνα πριν 3 εβδομάδες που ήμουν πάλι εκεί, υπάρχει και η κρίση (:p).

 

:shock::shock:

 

Καλα για ποτε σβηστηκαν τα προηγουμενα μηνυματα μας ουτε που προλαβα να το δω ....αυτο παει να πει myphone !!αστραπη...by the way που λεει και ο Κουλουρης ..

 

Πηγα και εγω εκει και τα ειδα μετα απο αυτο που εγραψες εσυ καποια ποστ πιο πριν , να σε τσεκαρω αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχεις καλο γουστο και ξερεις απο ποιοτητες.Οντως πολυ καλα τα ΒΒ ( οχι blackberry), απλα οι καταθεσεις μου γινανε λιγο sacks , bloom....es , και Aber.παντως την επομενη φορα θα ψωνισω απο εκει με εχεις ψησει:lol:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι γιατί σβήστηκαν;Εχασα κάτι;

Anyway κατέβηκα κέντρο και άκρη δεν έβγαλα.Ο ένας έλεγε απο 1ή ο άλλος απο 15.

Πάντως ρούχα έχει παντού και απο ότι βλέπω δεν πάει καλά ο τζίρος οπότε βλέπω να έχει τρελές προσφορές.Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι γιατί σβήστηκαν;Εχασα κάτι;

Anyway κατέβηκα κέντρο και άκρη δεν έβγαλα.Ο ένας έλεγε απο 1ή ο άλλος απο 15.

Πάντως ρούχα έχει παντού και απο ότι βλέπω δεν πάει καλά ο τζίρος οπότε βλέπω να έχει τρελές προσφορές.Ιδωμεν.

 

ολοι εχουν προσφορες , αν οχι ολοι σιγουρα οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Μούφα εκπτώσεις σε Αθήνα και Γλυφάδα ,τουλάχιστον σε καμιά 10αριά μαγαζιά που επισκέφθηκα με -20% άντε -30%. Μόνο ο Carouzos ,ως γνωστό βύσμα ,εδώ και καιρό -40% .Τιμές ως και 30% παραπάνω από τα online καταστήματα (δεν αναφέρομαι στο yoox) ,νούμερα σπαστά και με τις προσφορές έρχονται στα ίσια τους με τα ξένα.Τα οποία ξένα κάνουν(ή θα κάνουν μέχρι αρχές Ιουλίου) -50% .Αυτά για τα καταστήματα που επισκέφθηκα, τελείως προσωπική η άποψη,μπορεί άλλα καταστήματα να έχουν ίδιες τιμές (αρχικές) με τα ξένα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...