Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι...Δυστυχως δεν μπορω να το τσεκαρω με τον γνωστο τροπο γιατι δεν μπορω να περασω περα απο setup..Εισαι σιγουρος για τα παραπανω? Απλα ρωταω γτ οσοι την πατησαν ετσι εκαναν το λαθος στο flash tool και εγω το προσεξα υπερβολικα ολες τις φορες να μην γινει φορματ..Απλα μου φαινεται περιεργο στα καλα καθουμενα να του φταει αυτο..Φλασαρα κανονικα 516, την ανοιξε την σεταρα και εκανα update στην 520..Μετα περασα το recovery και ξανα ανοιξα το κινητο..Ολα κομπλε..και τελος περασα τις gapps και το root και ειπα να κανω και ενα reset user data και φοβαμαι μηπως εκει εγινε τπτ λαθος..Κανενα θεμα να τα κανω τα παραπανω..Απλα μηπως δεν εγκειται εκει το προβλημα..Με εκτιμηση και ευχαριστω για την αμεση βοηθεια σου..

 

μην ανησυχεις... κανε απο την αρχη την διαδικασια... και εγω εκανα factory reset απο το cwm και μετα ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα... οποτε μετα απλα ξαναφλασαρα την 1516 και προχωρησα κανονικα...

 

επισης να αναφερω πως ο λογος που εκανα factory reset ηταν οτι ειχα κανει μια εφαρμογη συστηματος και δεν μπορουσα ουτε να την βγαλω απο συστηματος ουτε να την σβησω γενικα... πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι τελικά το χειρότερο είναι ότι μοιάζει να είναι θέμα τύχης. Εσένα με 1511 και είναι μια χαρά, οι άλλοι με 1511 έχουν προβλήματα τα οποία φαίνεται ότι λύθηκαν με την 1520 αλλά έρχεται ο mindfreak παραπάνω και αναφέρει ότι με 1520 έχει κι αυτός άλλα πρόμπλεμς.

Οχι..καταλαβες λαθος..Το κινητο ηταν μια χαρα...με την 1520 ανοιξε και δουλευε ρολοι..Οι διαδικασιες για τα υπολοιπα ισως να δημιουργησαν θεμα..Δεν μετανοιωσα στιγμη για το κινητο..Για τα λεφτα του ειναι οτι καλυτερο..Απλα το θελω fine tuned και οχι οτι ναναι απο τα μαγαζια..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καιει μονο λιγο ζεστο ειναι... Χθες το βραδυ ηταν αρκετα ζεστο που κατεβασα καμια τριανταρια εφαρμογες απο το play store...

με τι κοιτάς την θερμοκρασία ?

Edited by dimitris_1987
Link to comment
Share on other sites

με τη κοιτάς την θερμοκρασία ?

 

με cpu temp και την είχα εμφανίσει πάνω στο status bar... επίσης μέσα στην εφαρμογή μου δείχνει ότι περισσότερο ευθύνεται το facebook για τις αυξήσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο... σαν νούμερο θεωρείται μεγάλο το 53 για cpu?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα νεο πρόβλημα (αν είναι).Με bluetooth έστειλα ενα βιντεακι 2 λεπτων 1080p και 248mb που ειχα τραβιξει,στο lenovo s8-50 tablet.Έκανε να φτασει στο 30%δεκα λεπτα και για να σταλεί τελείως έκανε ενα μισαωρο.Είναι πρόβλημα αυτό η επειδή είναι hd το βίντεο??
Link to comment
Share on other sites

με cpu temp και την είχα εμφανίσει πάνω στο status bar... επίσης μέσα στην εφαρμογή μου δείχνει ότι περισσότερο ευθύνεται το facebook για τις αυξήσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο... σαν νούμερο θεωρείται μεγάλο το 53 για cpu?

τωρα που το φορτιζω και παιζω και 1 καπως απαιτητικο παιχνιδι με το προγραμα που μου είπες γράφει 50 και το τηλέφωνο είναι απλά λίγο ζεστό

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το φορτιζω και παιζω και 1 καπως απαιτητικο παιχνιδι με το προγραμα που μου είπες γράφει 50 και το τηλέφωνο είναι απλά λίγο ζεστό

 

Ναι δεν ισχυρίζομαι ότι απαραίτητα είναι πολύ ζεστό και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδι απλά ήθελα να μάθω αν θεωρούνται γενικά νορμάλ τέτοιες θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ισχυρίζομαι ότι απαραίτητα είναι πολύ ζεστό και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδι απλά ήθελα να μάθω αν θεωρούνται γενικά νορμάλ τέτοιες θερμοκρασίες...

αν και θα έπρεπε και κάποιος άλλος να πει τι θερμοκρασίες έχει εγώ θα σου πω ότι είναι καλά το προηγούμενο μου zte πραγματικά έκαιγε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια έσβησα κάποια systems apps και τώρα δεν βρίσκω το tab "Apps" στα "Settings". Μπορεί κάποιος να κανει backup όλα τα system apps του με το titanium back up και να τα ανεβάσει για να κάνω restore??

Και γω δεν βρίσκω το tab "Apps"

Δεν έκανα καμιά απεγκατάστση, αλλά πάγωσα πολλές κινέζικες εφαρμογές με το Root Uninstaller pro!

Τώρα πλέον κάνω απεγκατάσταση όποια εφαρμογή κατέβασα και δεν θέλω ,από εκεί!

Δεν μπήκα στον κόπο να δω ποια "παγωμένη" εφαρμογή του προκάλεσε αυτό ....γιατί είναι της γυναίκας μου :p:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H διαδικασια του root http://forum.xda-developers.com/android/development/ufficial-thread-lenovo-k3-note-t3102997 που πειργράφει και ο φίλος στα ελληνικά είναι για όλες τις rom, πχ μπορώ να κάνω root στην πειραγμένη ρομ με τα ελληνικά (vibe_v2.511_5.444_ST) ή γίνετε μόνο στην official rom?

 

με αυτόν τον οδηγό ροοταρα και γω την έκδοση 511 με Ελληνικά! Όλα οκ

 

Οι οδηγίες στα Ελληνικά, που είχαν ανέβει εδώ, δεν θυμάμαι ακριβώς όνομα του παιδιού! Bill ...κάτι

"Λοιπόν, πάμε να δούμε πως ρουτάρουμε το Lenovo K3 Note σύμφωνα με το XDA Dev. http://forum.xda-developer...-note-t3102997

1. Ενεργοποιούμε ton Εντοπισμό σφαλμάτων USB από Ρυθμίσεις=>Επιλογές για προγραμματιστές=>Εντοπισμό σφαλμάτων USB

2. Κατεβάζουμε το zip "Driver Lenovo K3 Note + PDAnet+" και τα κάνουμε εγκατάσταση. Κάποια στιγμή θα ζητήσει να συνδέσουμε το τηλέφωνο με το PC το οποίο και κάνουμε. Επίσεις το τηλέφωνο μπορεί να κάνει ένα reboot από μόνο του.

3. Μόλις Ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, κάνουμε reboot το PC και μόλις ανοίξει ο υπολογιστής full, κάνουμε και το κινητό reboot, έχοντάς το συνδεδεμένο στο PC.

4. Κατεβάζουμε το αρχείο SuperSU και το ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ στη κάρτα μνήμης SD.

5. Κατεβάζουμε το αρχείο Minimal ADB and Fastboot, το κάνουμε αποσυμπίεση στην επιφάνεια εργασίας από το φάκελό του τρέχουμε το αρχείο py_cmd.exe

6. Ανοίγει terminal στο οποίο γράφουμε:

adb devices "πατάμε enter. ΠΡΕΠΕΙ να μας απαντήσει unauthorized"

adb reboot bootloader "πατάμε enter. Θα μαυρίσει η οθόνη του κινητού καθώς θα μπει σε fastboot"

fastboot devices "πατάμε enter"

fastboot flash recovery recovery.img "πατάμε enter. Τώρα κάνει εγκατάσταση το CWM στο κινητό"

fastboot reboot "πατάμε enter. Κάνει reboot το κινητό"

7. (Δεν θέλει πια PC) Κλείνουμε το κινητό τελείως και το ξανανοίγουμε έχοντας πατημένα ταυτόχρονα και τα 3 πλαϊνά κουμπιά του κινητού (VOL UP, VOL DOWN και POWER BUTTON). Τα κρατάμε πατημένα ΜΕΧΡΙ να μπούμε στο CWM.

8. Με τα κουμπιά του VOLUME πηγαίνουμε στην επιλογή install zip και πατάμε το κουμπί POWER

9. Επιλέγουμε choose zip from /sdcard ή sdcard 1 και μετά επιλέγουμε το αρχείο UPDATE-SuperSU-v2.46.zip. Πατάμε το POWER και τέλος.

10. Κάνεις reboot μέσω CWM και γουστάρεις το ρουταρισμένο τουμπανιασμένο και πανέμορφο κινητούμπι σου.

Ελπίζω να ήμουν αναλυτικός!"

Edited by PopCorn1
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ο τυπος στο xda εννοει οτι εαν μας δειξει "unauthorized" θα πρεπει να ελεγξουμε το USB debugging και να το ξανατρεξουμε μεχρι να μας βγαλει καποια πληροφορια οτι συνδεθηκε ή κατι τετοιο τελος παντων!

επηδει ομως δεν το εχω στα χερια μου και δν εχω ασχοληθει ακομα, με καθε επιφυλαξη αυτο που σας γραφω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου εχω και εγω την 2511....δεν ειναι ρουταρισμενο το τηλ μου.....και δεν ξερω τι ειναι και τι σημαινει......

Απλα το προβλημα μου ειναι η μπαταρια που με κραταει 14-16 ωρες με 2-3 ωρες χρησης ιοντερνετ και οτι με τρωνε την μπαταρια και κινεζιες και το τουιτερ το οποιο δεν σβηνεται.....καποιος ειπε εδω μεσα οτι η μπαταρια αυξανεται σε 50-60 ωρες χρησης.....Το ρουταρισμα αν με το κανουν ειναι το ιδιο με την αλλαγη ρομ η μποροω να κανω ρουτ και να κρατησω την ιδια ρομ που εχω.?????? Αληθεια που μενεις.????? Καποιος μαγαζι εδω σαλονικα η ατομο που να γνωριζει να με το κανει.???????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα νεο πρόβλημα (αν είναι).Με bluetooth έστειλα ενα βιντεακι 2 λεπτων 1080p και 248mb που ειχα τραβιξει,στο lenovo s8-50 tablet.Έκανε να φτασει στο 30%δεκα λεπτα και για να σταλεί τελείως έκανε ενα μισαωρο.Είναι πρόβλημα αυτό η επειδή είναι hd το βίντεο??

Φίλε για να στέλνεις αρχεία από το ένα κινητό στο άλλο βάλε την εφαρμογή xender. Θα πάθεις σοκ. Αστρονομική ταχύτητα. Το βιντεοκάμερα που λες (248mb) το στέλνει σε περίπου 30 δευτερόλεπτα. Καλά τις φωτογραφίες ακαριαία. Πχ 50 φώτο σε 15-20 δευτερόλεπτα. Δεν συγκρίνεται με τίποτα. Δεν θα θες να ξανακούσεις για Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι ο τυπος στο xda εννοει οτι εαν μας δειξει "unauthorized" θα πρεπει να ελεγξουμε το USB debugging και να το ξανατρεξουμε μεχρι να μας βγαλει καποια πληροφορια οτι συνδεθηκε ή κατι τετοιο τελος παντων!

επηδει ομως δεν το εχω στα χερια μου και δν εχω ασχοληθει ακομα, με καθε επιφυλαξη αυτο που σας γραφω..

Βγάζει unauthorized και συνεχίζεις στο επόμενο βήμα, δίνοντας την επόμενη εντολή ( είναι σε τύπου Dos οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για να στέλνεις αρχεία από το ένα κινητό στο άλλο βάλε την εφαρμογή xender. Θα πάθεις σοκ. Αστρονομική ταχύτητα. Το βιντεοκάμερα που λες (248mb) το στέλνει σε περίπου 30 δευτερόλεπτα. Καλά τις φωτογραφίες ακαριαία. Πχ 50 φώτο σε 15-20 δευτερόλεπτα. Δεν συγκρίνεται με τίποτα. Δεν θα θες να ξανακούσεις για Bluetooth.

Ετσι ακριβως το ρουταρα κι εγω. Και το CWR παιζει κανονικα. Ομως δε μου περναει το google play. Καμια ιδεα? Ποιο αρχειο να κατεβασω για να παιξει?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τελικά το χειρότερο είναι ότι μοιάζει να είναι θέμα τύχης. Εσένα με 1511 και είναι μια χαρά, οι άλλοι με 1511 έχουν προβλήματα τα οποία φαίνεται ότι λύθηκαν με την 1520 αλλά έρχεται ο mindfreak παραπάνω και αναφέρει ότι με 1520 έχει κι αυτός άλλα πρόμπλεμς.

 

Δεν είμαι σίγουρος πως είναι θέμα τύχης, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κάποια άποψη. Η , πολύ μικρή, εμπειρία μου μου έχει δείξει πως είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπίσεις πρόβλημα όσο περισσότερο το "σκαλίζεις" και "μπερδεύεις" την Rom! :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να την πόσταρε κανένας! Η 1522

 

LENOVO K50-T5 Version: VIBEUI_V2.5_1522_7.162.1_DEV_K50-T5_WC60 ( Developer version )

http://www.needrom.com/download/lenovo-k50-t5-vibe-ui/

 

δεν ξέρω αν έχει OTA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...Δυστυχως δεν μπορω να το τσεκαρω με τον γνωστο τροπο γιατι δεν μπορω να περασω περα απο setup..Εισαι σιγουρος για τα παραπανω? Απλα ρωταω γτ οσοι την πατησαν ετσι εκαναν το λαθος στο flash tool και εγω το προσεξα υπερβολικα ολες τις φορες να μην γινει φορματ..Απλα μου φαινεται περιεργο στα καλα καθουμενα να του φταει αυτο..Φλασαρα κανονικα 516, την ανοιξε την σεταρα και εκανα update στην 520..Μετα περασα το recovery και ξανα ανοιξα το κινητο..Ολα κομπλε..και τελος περασα τις gapps και το root και ειπα να κανω και ενα reset user data και φοβαμαι μηπως εκει εγινε τπτ λαθος..Κανενα θεμα να τα κανω τα παραπανω..Απλα μηπως δεν εγκειται εκει το προβλημα..Με εκτιμηση και ευχαριστω για την αμεση βοηθεια σου..

 

Καλησπερα και παλι..Δοκιμασα αυτο που μου ειπες..δεν καταφερα ποτε τον υπολογιστη να ξεκινησει την διαδικασια που περιγραφεις...Επισης καποια αρχεια ειναι διαφορετικα σε αυτα που κατεβασα εγω απο αυτα που φαινονται στις εικονες σου..Τροπος για να φλασαρω μια καθαρη ρομ μεσω recovery δεν υπαρχει χωρις να χασω το recovery για να δουμε εαν φταιει κατι σε λογισμικο η οντως πρεπει να κανω την δικια σου λυση να δουλεψει..Οσες φορες προσπαθησα πηρα ενα τεραστιο fail...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για να στέλνεις αρχεία από το ένα κινητό στο άλλο βάλε την εφαρμογή xender. Θα πάθεις σοκ. Αστρονομική ταχύτητα. Το βιντεοκάμερα που λες (248mb) το στέλνει σε περίπου 30 δευτερόλεπτα. Καλά τις φωτογραφίες ακαριαία. Πχ 50 φώτο σε 15-20 δευτερόλεπτα. Δεν συγκρίνεται με τίποτα. Δεν θα θες να ξανακούσεις για Bluetooth.

 

Ευχαριστω πολυ για την εφαρμογη.Αυτό βασικα που με ενδιαφέρει και απασχολεί είναι αν είναι πρόβλημα που έκανε 30λ για να το στειλει το βίντεο. Μπορεί να μου πει κανεις έχει πρόβλημα η συσκευή??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι με την stock από to2c και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Θέλω να ρωτήσω και πάλι αφού ξαναρωτησα αλλά δεν έλαβα απαντηση από κανέναν. Υπάρχει η δυνατότητα να μετακινήσω εφαρμογές στην εξωτερική SD.; Διάβασα πως γίνεται στο lollipop αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει που η επιλογή μετακίνησης. Μάλιστα στο clean master μου γράφει πως η κάρτα sd είναι ίδια με αυτήν στην οποία θέλω να μετακινήσω την εφαρμογή. Ουσιαστικά είναι σαν να μην αναγνωρίζει τη ης εξωτερική κάρτα. Αν το έχει κάνει κανείς που είναι stock ας μου πει σας παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή σε όσους διαγράφουν τις κινέζικες η άλλες εφαρμογές συστήματος με κάποιον file manager πχ. ES. Πριν να διαγράψετε την εφαρμογή, είναι προτιμότερο να κάνετε μετονομασία την κατάληξη .apk σε .bak και να δουλέψετε το τηλ. για καμιά μέρα. Αν δεν δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα την διαγράφετε εντελώς. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα μπορείτε να το επαναφέρετε απλώς μετονομάζοντας ξανά την κατάληξη από .bak σε .apk
Link to comment
Share on other sites

λείπει το κομμάτι για το πως θα φτιαχνόταν το SN και το PN που λείπουν από το κινητό μιας και όταν ζήτησα κανείς δεν μου έδωσε ένα screenshot από το ####2222# για να δω πια νούμερα πρέπει να μπούν εκεί

 

Φίλε καλησπέρα είχα δοκιμάσει να το τρέξω αλλά δεν μου έβγαζε τίποτα και νομίζω ότι τότε είχες γράψει ####2222#### αλλά όπως και να έχει και τα δύο βγάζουν invalid mmi code.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος πως είναι θέμα τύχης, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κάποια άποψη. Η , πολύ μικρή, εμπειρία μου μου έχει δείξει πως είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπίσεις πρόβλημα όσο περισσότερο το "σκαλίζεις" και "μπερδεύεις" την Rom! :(

Αυτό είναι σίγουρο και γι' αυτό δεν έχω διάθεση να το σκαλίσω. Τίθεται όμως το ερωτημα: χωρίς σκάλισμα γίνεται να απαλλαγείς από προεγκατεστημένες εφαρμογές σκουπίδια, διαφημίσεις, ιούς (αναφέρθηκαν και τέτοιες περιπτώσεις) και να βάλεις Google play?

Ευχαριστω πολυ για την εφαρμογη.Αυτό βασικα που με ενδιαφέρει και απασχολεί είναι αν είναι πρόβλημα που έκανε 30λ για να το στειλει το βίντεο. Μπορεί να μου πει κανεις έχει πρόβλημα η συσκευή??

Κανένα πρόβλημα δεν έχει η συσκευή. 248mb είναι τεράστιο αρχείο για να σταλεί με Bluetooth. Και λίγα είναι τα 30 λεπτά που έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ζητω συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το θεμα με τις θερμοκρασιες νομιζω πως ειναι λιγο εντονο... Πραγματικα η οθονη ειναι ζεστη χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο... Παραθετω και ενα screenshot να δειτε καποια πραγματα... Θα ηθελα αν ειναι δυνατον να κοιταξουν παιδια με την 1511 ή την 1516 με την εφαρμογη CPU temp τι δειχνει σε αυτους και να απαντησουν ειτε με ποστ ειτε με pm αν δεν θεωρειτε σωστο το να υπαρχουν τετοια post στο θεμα...
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν έχει η συσκευή. 248mb είναι τεράστιο αρχείο για να σταλεί με Bluetooth. Και λίγα είναι τα 30 λεπτά που έκανε.

 

Ευχαριστώ πολύ!!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια σας ζητω συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα το θεμα με τις θερμοκρασιες νομιζω πως ειναι λιγο εντονο... Πραγματικα η οθονη ειναι ζεστη χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο... Παραθετω και ενα screenshot να δειτε καποια πραγματα... Θα ηθελα αν ειναι δυνατον να κοιταξουν παιδια με την 1511 ή την 1516 με την εφαρμογη CPU temp τι δειχνει σε αυτους και να απαντησουν ειτε με ποστ ειτε με pm αν δεν θεωρειτε σωστο το να υπαρχουν τετοια post στο θεμα...

 

Εγώ που το μετραω με το πρόγραμμα που έχει το antutu και δεν είναι παραπανω απο 35°C και η οθονη στο πανω μέρος είνα κρυα.

(έχω την 1511).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...