Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολουθείς το σχήμα... Σε σχήμα 8... Δεν είναι και πολύ απαιτητικό...

 

Ναι...

Κάτι καλύτερο από αυτό παίζει;

Γιατί με βγάζει στον διπλανό δρόμο αρκετά συχνά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ποτέ... Ρώτα εδώ όμως καλύτερα που θα βρεις περισσότερα:

 

Εφαρμογές Πλοήγησης για Windows Phone 8

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

παιδια η mis cortana δεν παιζει στο κινητο μου γιατι?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα ακόμα... Πρέπει να γυρίσεις τη γλώσσα και το region σε χώρα που υποστηρίζεται όπως USA ή UK...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα ακόμα... Πρέπει να γυρίσεις τη γλώσσα και το region σε χώρα που υποστηρίζεται όπως USA ή UK...

μα το εκανα...ευχαριστω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μα το εκανα...ευχαριστω

 

ενεργοποίησε και το gps και θα δουλέψει

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

σκέφτομαι από android να περάσω στα win.

Και έχω απορία για τη μεταφορά των επαφών μέσω bluetooth από κινητό HTC android στο 640 μήπως αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα. Δεν θα γίνει με συγχρονισμό μέσω pc ή επαφών (π.χ. gmail κλπ), απλά θα σταλούν με bluetooth από τη μία συσκευή στην άλλη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν το θέμα μου είναι άσχετο με τα υπόλοιπα εδώ, ζητώ συγνώμη κι αν θέλετε μου υποδεικνύετε το σωστό thread.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ιδιο και σε μένα. Εχει εδω και 6 μέρες νομιζω σχεδόν ποτέ δεν θα με βρούν με την πρώτη φορά. Δεν έχω αλλάξη τοποθεσία, ειμαι στο γραφείο όλη μέρα σε σχεδόν ανοιχτό χώρο.

Είτε δεν θα ανοιξει καν γραμμή, είτε θα βγεί μήνυμα στον καλούντα οτι ειμαι κατελημένος. Δίκτυο cosmote με φουλ σήμα (πιάνω και φουλ 4G). Και η κάρτα sim ειναι καινούργια (είχα nano sim)

 

Συνεχίζω με το προβλημα.

Απο τις 5 κλησεις που θα δεχθω, στις 4 λέει οτι ειμαι κατηλημενος. Αλλαξα την ρυθμιση απο 4G σε 3G και παρατηρώ οτι η κλήση ερχεται κανονικά. Να είναι θεμα κινητού ή παρόχου δεν ξερω τώρα...

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα μαγαζί τοπικό εδώ στην Αγιά Λάρισας για να ρωτήσω για το κινητό.

Μου είπε πως τα φέρνει από εξωτερικό από Αυστρία.

 

Τον θέμα είναι τι γίνεται με την εγγύηση. Αν χρειαστεί να γίνει κάτι που το στέλνω ;;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο Nokia care... Καλύπτεσαι κανονικά από την εγγύηση... Όλα τα Ευρωπαικά μοντέλα καλύπτονται...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Κάτι καλύτερο από αυτό παίζει;

Γιατί με βγάζει στον διπλανό δρόμο αρκετά συχνά.

 

Δεν έχει να κάνει με την πυξίδα ότι σε βγάζει σε δίπλα δρόμο.

Αυτό είναι καθαρά θέμα δικτύου και δορυφόρων [αν σε "βλέπουν" δορυφόροι όταν χρησιμοποιείς τους χάρτες].

Δε μπορείς να κάνεις κάτι επιπλέον γι'αυτό.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Μια sim εχω. Με τις προωθησεις δεν εχω πειραξει κατι.

 

 

Η γλωσσα ειναι οντως στα αγγλικα και εχω cortana, αλλα αυτο με το silent mode δεν το πιανω, μπορεις να μου το εξηγησεις;

 

 

 

Σορρυ για την αργοπορία, αλλα το έχασα λίγο.

 

 

 

Αν είσαι σε Αγγλική γλώσσα, και έχεις και την ρύθμιση περιοχής σε κάποια χώρα όπου υποστηρίζεται η Cortana (USA, united kingdom), τότε αν ψάξεις στις εφαρμογές θα δεις οτι υπάρχει η Cortana. Μπες στην εφαρμογή και ψάξε στις ρυθμίσεις το silent mode. Απενεργοποίησε το και θα είσαι οκ. Αλλα είναι μια εξαιρετική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι μου έδωσαν και SIM απο την δουλειά, μπήκα στο παιχνίδι της αναζήτησης dual SIM συσκευής. Έχω στην κατοχή μου το 930 οπότε ξέρω απο wp και απο ότι βλέπω, έχουν προβάδισμα σε αυτού του είδους την λειτουργία.

Σε λίγες μέρες θα έχω επιδότηση συσκευής κοντά στα 200 ευρώ.

Απο ότι βλέπω η cosmote έχει διαθέσιμο το 640 lte. Η αλήθεια είναι πως ίσως προτιμούσα το 730.

Είναι αλήθεια πως και οι δυο SIM είναι πάντα ενεργές; Τι πρέπει να προσέξω; Και οι δύο SIM είναι micro; Έχω και vodafone CU. Μπορώ να επιλέξω με ποια απο τις δυο κάρτες θα συνδέομαι με δεδομένα; Δηλαδή CU για δεδομένα και απο τις δυο κλήσεις ανάλογα με το ποιά θα επιλέξω. Όλα τα 640 είναι dual SIM, αλλά όχι όλα LTE; εδώ είναι που λίγο μπερδευομαι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,μια ερωτηση!

Υπαρχει 640lte,dual sim και single sim?

Γιατι εχω θελω 4g αλλα και dual sim και στο skroutz το lte dual το εχει μονο ενα μαγαζι.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι μου έδωσαν και SIM απο την δουλειά, μπήκα στο παιχνίδι της αναζήτησης dual SIM συσκευής. Έχω στην κατοχή μου το 930 οπότε ξέρω απο wp και απο ότι βλέπω, έχουν προβάδισμα σε αυτού του είδους την λειτουργία.

 

 

Σε λίγες μέρες θα έχω επιδότηση συσκευής κοντά στα 200 ευρώ.

 

 

Απο ότι βλέπω η cosmote έχει διαθέσιμο το 640 lte. Η αλήθεια είναι πως ίσως προτιμούσα το 730.

 

 

Είναι αλήθεια πως και οι δυο SIM είναι πάντα ενεργές; Τι πρέπει να προσέξω; Και οι δύο SIM είναι micro; Έχω και vodafone CU. Μπορώ να επιλέξω με ποια απο τις δυο κάρτες θα συνδέομαι με δεδομένα; Δηλαδή CU για δεδομένα και απο τις δυο κλήσεις ανάλογα με το ποιά θα επιλέξω. Όλα τα 640 είναι dual SIM, αλλά όχι όλα LTE; εδώ είναι που λίγο μπερδευομαι.

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Πάμε σιγά - σιγά

 

 

 

1) Ήμουν κι εγώ μεταξύ 640/730, αλλα τελικά επέλεξα 640 ως νεότερο. Πχ δεν ξέρω αν το 730 θα πάρει άμεσα τα 10αρια. Όμως το 730 είναι λίγο πιο compact σαν μέγεθος, εχει οθονάρα και καλές κάμερες, ειδικά μπροστινή. Αρνητικό είναι ότι αν η "οθοναρα" σπάσει, τότε σαν ανταλλακτικό ξεπερνάει τα 110€. Ενω του 640 πάει απο 20€.. Επίσης, το 730 θέλει 2 nano-sim. Το 640 θέλει micro-sim και τις 2.

 

 

 

2) Πρόσεξε γιατί ΔΕΝ είναι όλα τα Lumia dual sim. Σιγουρέψου οτι αυτο που κοιτάς απο την cosmote είναι dual sim.

 

 

 

3) Οι δυο σιμ είναι πάντα ενεργές. Δέχεσαι κλήσεις και μηνύματα και στις 2 και αντίστοιχα πραγματοποιείς και από τις 2.

 

 

 

4) Πρέπει να προσέξεις το γεγονός πως όταν μιλάς με κάποια από τις 2, τότε αν κάποιος σε παίρνει στην άλλη, φαίνεσαι σαν "κλειστός / κατειλημμένος" και μετά σου έρχεται μήνυμα "είχατε μια κλήση" κλπ. Αυτό λύνεται με μια έξυπνη λειτουργία που εχει και σου δίνει την δυνατότητα να προωθείς το ένα αριθμό στον άλλο, όταν μιλάς με κάποιον από τους δυο. Απλά αν πχ το σηκώσεις, ανάλογα με τις υπηρεσίες απο τον παροχο σου μπορεί να υπάρχουν χρεώσεις.

 

 

 

5) Επιλέγεις απο πού θα έχεις δεδομένα με 3 κινήσεις και πολύ γρήγορα. Πάρτο με το καλό και μεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

 

 

 

6) Υπάρχουν απο όλα. Single sim 3g, Dual sim 3g, single sim LTE, dual sim LTE (με επιφύλαξη). ΔΕΝ είναι όλα dual sim. Πρόσεξε τι φέρνει η Cosmote.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κανονικά και LTE dual sim. http://www.microsoft.com/en/mobile/phone/lumia640-lte-dual-sim/

 

 

 

Η cosmote όμως δεν νομίζω να φέρνει κανένα dual sim!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια...δεν μπαινω internet και ενω εστειλα εδω και 2 μερες sms στον cosmote δεν μπυ ηρθαν ρυθμισεις

χειροκινητα μπορειτε να μου πειτε πως?

ευχαριστω!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπα και στο ΠΜ:

 

Δεν νομίζω ότι πλέον χρειάζεται αυτό το μήνυμα αλλά να επιβεβαιώσουμε ότι έχεις ανοίξει το ιντερνετ στο Lumia:

Πήγαινε Ρυθμίσεις -> κινητή τηλεφωνία και SIM

1. Ενεργό δίκτυο - GR Cosmote (ή κάτι παρόμοιο)

2. Σύνδεση Δεδομένων -> Ενεργή

3. Μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης -> 3G ή 4G (ανάλογα τι θες ή τι σε αφήνει να επιλέξεις ένα από τα δύο πρέπει να έχεις)

 

Αφού τα έχεις κάνει αυτά και έχεις κλείσει το WiFi για σιγουριά:

1. Τι σου δείχνει πάνω αριστερά στην οθόνη δίπλα από τις γραμμές σύνδεσης? 2G, 3G, H, H+, 4G ή κάτι άλλο?

 

Επίσης ποια έκδοση του Lumia 640 έχεις? Την απλή ή την Dual SIM..??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μελλοντικος κάτοχος κι εγώ τις συσκευής. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αγορά να κάνω από Ελλάδα ή εξωτερικό; ενδιαφέρομαι για το 640 dual sim. Δεν με απασχολεί αν θα είναι 4g.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μελλοντικος κάτοχος κι εγώ τις συσκευής. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αγορά να κάνω από Ελλάδα ή εξωτερικό; ενδιαφέρομαι για το 640 dual sim. Δεν με απασχολεί αν θα είναι 4g.

 

Αγορά να κάνεις από όπου σε συμφέρει οικονομικά μιας και από θέμα εγγύησης καλύπτεσαι, είτε το αγοράσεις από Ελλάδα είτε από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, σε οποιοδήποτε κατάστημα Nokia Care.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

4) Πρέπει να προσέξεις το γεγονός πως όταν μιλάς με κάποια από τις 2, τότε αν κάποιος σε παίρνει στην άλλη, φαίνεσαι σαν "κλειστός / κατειλημμένος" και μετά σου έρχεται μήνυμα "είχατε μια κλήση" κλπ. Αυτό λύνεται με μια έξυπνη λειτουργία που εχει και σου δίνει την δυνατότητα να προωθείς το ένα αριθμό στον άλλο, όταν μιλάς με κάποιον από τους δυο. Απλά αν πχ το σηκώσεις, ανάλογα με τις υπηρεσίες απο τον παροχο σου μπορεί να υπάρχουν χρεώσεις.

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό, είναι αυτό που φαίνεται στο screenshot;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει dual SIM η cosmote υπάρχει πρόβλημα γιατί η επιδότηση είναι από εκεί. Αύριο θα πάρω το φυλλάδιο που δίνουν και αν δεν το ξεκαθαρίζει θα πάρω και τηλέφωνο. Στην τελική ας είναι και 3g. Αν είναι dual και 3g θα το πάρω σίγουρα. Αν όχι βλέπουμε. Προτιμώ το 730 μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης. Βέβαια ούτε αυτό το έχει. Η δυο nano SIM είναι πρόβλημα γιατί δεν έχω την δυνατότητα αλλαγής κάρτας και δεν ρισκάρω κόψιμο τόσο μεγάλο. Δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σου αλλάξουν την κάρτα σε ένα κατάστημα κοσμοτέ διατηρώντας εννοείται και τον αριθμό...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάνε αφμ και ταυτότητες κλπ; δεν είναι δικά μου στοιχεία, είναι του ομίλου. Εδώ μου λένε πως δεν μπορώ να ξέρω τα υπόλοιπα που έχω στο πακέτο που μου έφτιαξαν.

 

Ήρθε και μήνυμα πριν λίγο ότι ξεπέρασα το 80% του διαθέσιμου χρόνου ομιλίας που έχω! Ίσως γιατί το νούμερο άνοιξε χθες, λίγο πριν το τέλος του μήνα, που να ξέρω. Πάντως αυτό το Nokia 108 ή κάπως έτσι που μου έδωσαν, μόνο τηλέφωνο δεν είναι.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...