Jump to content

Lenovo A7000


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια απο το touch του κινητου ειστε ευχαριστημενοι; Εχω παρατηρησει μερικες φορες να μην πιανει καλα

 

το εχω παρατηρηση και εγω στο δικο μου αλλα στην εργοστασιακη ρομ οταν την αλλαξα και εβαλα αλη δεν μου το κανει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω προβλημα τεραστιο με τις ενημερωσεις των εφαρμογων εχω βαλει τις εφαρμογες στην καρτα μνημης και στη μνημη του κινητου εχω αναγκαστηκα το facebook και το instagram διοτι δεν μετακινουνται στην καρτα μνημης. Αλλα ρε παιδια και παλι παω να κανω ενημερωσεις και λεει μη επαρκης αποθηκευτικος χωρος. Καμια λυση? να το κανω ροοτ? θα βοηθουσε? εαν εχετε καποιον οδηγο βημα βημα θα με βοηθουσατε για ροοτ ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

https://yadi.sk/d/mCj__I8aoiE4C ROM DOWNLOAD

 

πριν της παρακατω οδηγιες για την εγκατασταση της νεας ρομ απαρετητη προοιποθεση να εχετε κανει root το κινητο!

σχετικο βιντεο για root εδω

 

 

μετα το τελος της εγκαταστασης κανετε reboot το κινητο σας! και ειναι ετοιμο με τη νεα ρομ!

η ολοι διαδικασια γινεται με δικη σας ευθινη....

 

1. Στο κινητό μας ανοίγουμε τις ρυθμίσεις και πηγαίνουμε στο ‘Σχετικά με το τηλέφωνο’-->’Πληροφορίες λογισμικού’ και πατάμε μερικές φορές πάνω στο ‘Αριθμό κατασκευής’ μέχρι να μας βγάλει το μήνυμα ‘είστε πλέον προγραμματιστής’

 

2. Πηγαίνουμε 2 φορές πίσω στο μενού και μπαίνουμε στις ”Επιλογές προγραμματιστή” ενεργοποιώντας το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB).

 

3.μπενουμε σε recovery mode πατοντας και τα τρεια πληκτρα μαζι και μολις εμφανιστη το λογοτυπο αφινουμε το κουμπι ανοιγματος και εχουμε πατιμενα ακομα τα πληκτρα εντασης και τα δυο μεχρει να μπουμε στο recovery

 

4Μπαίνουμε σε recovery mode από τον rebooter όπως περιγράφηκε πριν

και Επιλέγουμε με την σειρά

 

wipe menu

wipe data-factory reset και επιλεγουμε delete

wipe cache και επιλεγουμε delete

wipe dalvik cache και επιλεγουμε delete

 

στη συνεχεια παταμε Go back

 

και μας παει στο αρχικο μενου του recovery

 

στη συνεχεια παταμε

install zip και επιλεγουμε

 

install zip from last folder

και επιλεγετε τη ρομ απο την καρτα sd που την εχετε μεταφερει

και ξεκινατε την εγκατασταση...

 

 

 

καλη επιτυχια

 

Τα είχε γράψει ο φίλος xrcoolpad μια σελίδα πριν, ακολούθησε τα βήματα με δική σου ευθύνη πάντα. Αν δεν το έχεις ξανακάνει μην προχωρήσεις στο root

Link to comment
Share on other sites

Το ελυσα το θεμα με τις ενημερωσεις και τον αποθηκευτηκο χωρο παιδια δεν το εκανα ροοτ. Αλλα εξακολουθω να εχω θεματακια στην αφη και το εχω παρατηρησει πολυ οταν γραφω γραπτο μηνυμα ή στο messenger. Κολλαει πολλες φορες το ε και το ρ. Δεν το πιανει με λιγα λογια. Εχω πληρωσει 2 χρονια εγγυηση στο public να το παω απο εκει;
Link to comment
Share on other sites

Το ελυσα το θεμα με τις ενημερωσεις και τον αποθηκευτηκο χωρο παιδια δεν το εκανα ροοτ. Αλλα εξακολουθω να εχω θεματακια στην αφη και το εχω παρατηρησει πολυ οταν γραφω γραπτο μηνυμα ή στο messenger. Κολλαει πολλες φορες το ε και το ρ. Δεν το πιανει με λιγα λογια. Εχω πληρωσει 2 χρονια εγγυηση στο public να το παω απο εκει;

Αυτο το προβλημα με την αφη το εχω και εγω στην δεξια πλευρα οπως βλεπεις στην οθονη, και πολλοι αλλοι και εδω και στο εξωτερικο. Μαλλον ειναι θεμα λογισμικου. Παρουσιαστηκε στην προ προηγουμενη αναβαθμιση. Σε ελπισουμε να διορθωθει στο android m οταν παρουμε την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,χρειάζομαι την βοηθειά σας....διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και είδα ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα με το touch screen της συσκευής το έχουν και άλλοι(γράφω μήνυμα και είναι σαν να μην πατάω τίποτα)και λύνεται με αλλαγή rom.Μέχρι εδώ όλα καλά με μόνο μου πρόβλημα να είναι ότι δεν μπορώ να περάσω την custom recovery,root έχω κάνει και λειτουργεί με την εφαρμογή Kingroot.Ο υπολογιστής μου έχει windows 10 οπότε δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό και θα ήθελα κάποιος να μου πει με απλά βήματα πως περνάω μόνο την custom recovery,ευχαριστώ προκαταβολικά:)
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο κινητο..πολυ γρηγορο δεν κολλαει.. φοραει το LOLLIPOP και αυτο που μαρεσει ιδιαιτερα,,ειναι ο πολυ καθαρος ηχος στο ακουστικο..και δυνατος... πιανει πολυ καλα στο 4G....αυτο που ισως σε μπερδεψει ειναι η ενδειξη σηματος..που δειχνει πολυ λιγο σημα..αλλα δεν χανει την κληση..ουτε διακοπες..εμενα εδω γενικα η COSMOTE..δεν πιανει..ακομα και ενα απλο ΝΟΚΙΑ .301 που εχω δυσκολευετε να μιλαει χωρις διακοπες ..ακομα και σε GSM που το εχω.

.με το LENOVO..ενω δειχνει οτι δεν εχει σημα μιλαει μια χαρα

..και πιανει και το 4g..εστω και σε μερικα σημεια.του σπιτιου.

.ενω με αλλες συσκευες φιλων μου στο ιδιο δικτυο.. πιανει μονο 3g.

.ειναι λιγακι μεγαλο για μενα σε οτι εχω συνηθισει..αλλα μια χαρα..

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ παιρνει στο λειτουργικο απο την λενοβο..αλλα δεν ξερω αν παρει και πιο νεο ANDROID..

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΣΗΜΑ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΟΥΛ ΣΗΜΑ ΕΚΕΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Χ!!!!!ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ.ΕΝΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΙΡΑ,ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΛΕΟΣ.ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΛΛΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΕΙΛΤΟ ΠΑΡΤΟ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΤΟ ΚΛΠ.ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΧΕΤΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο κινητο..πολυ γρηγορο δεν κολλαει.. φοραει το LOLLIPOP και αυτο που μαρεσει ιδιαιτερα,,ειναι ο πολυ καθαρος ηχος στο ακουστικο..και δυνατος... πιανει πολυ καλα στο 4G....αυτο που ισως σε μπερδεψει ειναι η ενδειξη σηματος..που δειχνει πολυ λιγο σημα..αλλα δεν χανει την κληση..ουτε διακοπες..εμενα εδω γενικα η COSMOTE..δεν πιανει..ακομα και ενα απλο ΝΟΚΙΑ .301 που εχω δυσκολευετε να μιλαει χωρις διακοπες ..ακομα και σε GSM που το εχω.

.με το LENOVO..ενω δειχνει οτι δεν εχει σημα μιλαει μια χαρα

..και πιανει και το 4g..εστω και σε μερικα σημεια.του σπιτιου.

.ενω με αλλες συσκευες φιλων μου στο ιδιο δικτυο.. πιανει μονο 3g.

.ειναι λιγακι μεγαλο για μενα σε οτι εχω συνηθισει..αλλα μια χαρα..

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ παιρνει στο λειτουργικο απο την λενοβο..αλλα δεν ξερω αν παρει και πιο νεο ANDROID..

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΣΗΜΑ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΟΥΛ ΣΗΜΑ ΕΚΕΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Χ!!!!!ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ.ΕΝΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΙΡΑ,ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΛΕΟΣ.ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΛΛΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΕΙΛΤΟ ΠΑΡΤΟ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΤΟ ΚΛΠ.ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΣΧΕΤΙΚΑ?

 

Καλησπέρα φίλε μου για κοίταξε να αλλάξεις rom έχω δοκιμάσει αρκετές και αυτό με το θέμα σήματος έχει διορθωθεί με αλλαγή rom...για δες εδώ http://youtu.be/GCpbdQJ_0j0

 

Είναι aosp rom lollipop κατεμε καλύτερη την έχω περάσει.και διορθώθηκαν θέματα σήματος.

 

Εδώ είναι η rom http://www.needrom.com/download/rom-android-aosp-lenovo-a7000/

Edited by xrcoolpad
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα

Το έβγαλε σε προσφορά στα 129€ τσ public, τα θέματα με την πληκτρολογηση είναι και για τις ελληνικές συσκευές ή μόνο από Κίνα;

 

Θέλω να το πάρω για κανένα 2μηνο, έως ότου γυρίσει το s860 από το service

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν θέματα με την πληκτρολόγηση, τουλάχιστον σε αυτό που πήρα σήμερα από τα Public με την προσφορά. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι θέλω να του βάλω micro sd 32άρι. Τι να του βάλω όμως, class 10 ή 2 και ποιες οι διαφορές τους; Δε ξέρω και πολλά πράγματα από τα micro sd και δε ξέρω τι σημαίνουν τα class. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για να πάω κιόλας να πάρω. Τα 8 δε φτάνουν ούτε για πλάκα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν θέματα με την πληκτρολόγηση, τουλάχιστον σε αυτό που πήρα σήμερα από τα Public με την προσφορά. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι θέλω να του βάλω micro sd 32άρι. Τι να του βάλω όμως, class 10 ή 2 και ποιες οι διαφορές τους; Δε ξέρω και πολλά πράγματα από τα micro sd και δε ξέρω τι σημαίνουν τα class. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για να πάω κιόλας να πάρω. Τα 8 δε φτάνουν ούτε για πλάκα!

 

είναι branded αυτό που πουλάνε στο Public?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που το πήρα...

 

 

Παρομοίως, άστα 4μηνες το έχω και από τον 1ο μήνα μου έβγαλε πρόβλημα με τη φόρτιση τώρα κλείνει όποτε θέλει μόνο του (χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η προγραμματισμένη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση) η μπαταρία δεν βγάζει ούτε 3ωρες sot τώρα. Μακάρι να φτιάξει με την αναβάθμιση σε Marshmallow όποτε έρθει. Αν δεν φτιάξει θα μπει αγγελία μάλλον. Εκτός αν έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα που δεν νομίζω από αυτά που διαβάζω.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κλείνει κλήσεις,μπλοκάρει το μικρόφωνο του bluetooth και μόνο με επανεκκίνηση ξεκολλα,η μπαταρία πάει το πολύ 16 ώρες. Δε ξέρω αν και πόσα μπορεί να φτιάξει η 6.0 γιατί έχει του κόσμου τα προβλήματα αυτή η συσκευη. Εκτός αν έτυχαν σε εμάς τους δύο οπότε ας γράψουν και οι άλλοι κάτοχοι εμπειρίες να δούμε τι γίνεται τελικά
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια σκατα και εγω. Προβλημα στην αφη (δεν πατιεται η ακρη δεξια πλευρα) μονιμα. Για να γραψω το γυρναω οριζοντια.Μερικες φορες πατιεται μονη της σε καποια σημεια η πανω δεξια πλευρα. Προχτες δεν φορτιζε και ευτυχως μετα επανηλθε. Μαλλον θα το δωσω στο σερβις…………
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κλείνει κλήσεις,μπλοκάρει το μικρόφωνο του bluetooth και μόνο με επανεκκίνηση ξεκολλα,η μπαταρία πάει το πολύ 16 ώρες. Δε ξέρω αν και πόσα μπορεί να φτιάξει η 6.0 γιατί έχει του κόσμου τα προβλήματα αυτή η συσκευη. Εκτός αν έτυχαν σε εμάς τους δύο οπότε ας γράψουν και οι άλλοι κάτοχοι εμπειρίες να δούμε τι γίνεται τελικά

 

Τα ιδια σκατα και εγω. Προβλημα στην αφη (δεν πατιεται η ακρη δεξια πλευρα) μονιμα. Για να γραψω το γυρναω οριζοντια.Μερικες φορες πατιεται μονη της σε καποια σημεια η πανω δεξια πλευρα. Προχτες δεν φορτιζε και ευτυχως μετα επανηλθε. Μαλλον θα το δωσω στο σερβις…………

 

Τι να πω... ναι όντως δεν μπορεί να κάνει και θαύματα η 6.0 αλλά τουλάχιστον να διορθώσει και κάτι και να μη μας αφήσει η Lenovo έτσι. Αυτό με τη φόρτιση μου το έκανε κι εμένα όποτε ήθελε φόρτιζε και το έστειλα στο public για σέρβις. Ακόμα με την αφή δεν έχει παρουσιάσει κάτι. Γι'αυτό το κατέβασαν από 249 στα 129 μέσα σε ένα χρόνο.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραδεκτο αυτο με την αφη εχω και εγω το θεμα αυτο. Μου θυμιζει τα πρωτα κινητα αφης που ηθελες καρφι για να μπορεσεις να επιλεξεις κατι. Ουτε να το πουλησω δε μπορω πως να το δωσω στον επομενο ανθρωπο, εχει κυριο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Εγω το κινητο το εχω σχεδον 2 εβδομαδες και για τα χρηματα που εδωσα ειμαι υπερ ευχαριστημενος... το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι το να συνηθισω το Android μετα απο 6 χρονια χρησης Apple συσκευης... και το δευτερο, ο μικρος αποθηκευτικος χωρος, αν και εχω βαλει 32gb SD, η Rom του κινητου ειναι ιδιαιτερα μικρη, και με τα γνωστα προβληματα, (δεν διαγραφοντε αρκετες εφαρμογες, δεν μετακινουντε ολες στην SD) , οποτε σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω Root το κινητο.... θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε αυτο... σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

https://yadi.sk/d/mCj__I8aoiE4C ROM DOWNLOAD

 

πριν της παρακατω οδηγιες για την εγκατασταση της νεας ρομ απαρετητη προοιποθεση να εχετε κανει root το κινητο!

σχετικο βιντεο για root εδω

 

 

μετα το τελος της εγκαταστασης κανετε reboot το κινητο σας! και ειναι ετοιμο με τη νεα ρομ!

η ολοι διαδικασια γινεται με δικη σας ευθινη....

 

1. Στο κινητό μας ανοίγουμε τις ρυθμίσεις και πηγαίνουμε στο ‘Σχετικά με το τηλέφωνο’-->’Πληροφορίες λογισμικού’ και πατάμε μερικές φορές πάνω στο ‘Αριθμό κατασκευής’ μέχρι να μας βγάλει το μήνυμα ‘είστε πλέον προγραμματιστής’

 

2. Πηγαίνουμε 2 φορές πίσω στο μενού και μπαίνουμε στις ”Επιλογές προγραμματιστή” ενεργοποιώντας το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB).

 

3.μπενουμε σε recovery mode πατοντας και τα τρεια πληκτρα μαζι και μολις εμφανιστη το λογοτυπο αφινουμε το κουμπι ανοιγματος και εχουμε πατιμενα ακομα τα πληκτρα εντασης και τα δυο μεχρει να μπουμε στο recovery

 

4Μπαίνουμε σε recovery mode από τον rebooter όπως περιγράφηκε πριν

και Επιλέγουμε με την σειρά

 

wipe menu

wipe data-factory reset και επιλεγουμε delete

wipe cache και επιλεγουμε delete

wipe dalvik cache και επιλεγουμε delete

 

στη συνεχεια παταμε Go back

 

και μας παει στο αρχικο μενου του recovery

 

στη συνεχεια παταμε

install zip και επιλεγουμε

 

install zip from last folder

και επιλεγετε τη ρομ απο την καρτα sd που την εχετε μεταφερει

και ξεκινατε την εγκατασταση...

 

 

 

καλη επιτυχια

 

Καλησπερα σε ολους! Εγω το κινητο το εχω σχεδον 2 εβδομαδες και για τα χρηματα που εδωσα ειμαι υπερ ευχαριστημενος... το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι το να συνηθισω το Android μετα απο 6 χρονια χρησης Apple συσκευης... και το δευτερο, ο μικρος αποθηκευτικος χωρος, αν και εχω βαλει 32gb SD, η Rom του κινητου ειναι ιδιαιτερα μικρη, και με τα γνωστα προβληματα, (δεν διαγραφοντε αρκετες εφαρμογες, δεν μετακινουντε ολες στην SD) , οποτε σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω Root το κινητο.... θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε αυτο... σας ευχαριστω!

Καλοδούλευτο και εγώ ευχαριστημένος ήμουν τον πρώτο μήνα. Σου έκανα παράθεση τον οδηγό του xrcoolpad. Αλλά για μένα μην το πειράξεις ακόμα γιατί θα χάσεις την εγγύηση.

Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξιζει το κινητό 130€ απο τα public; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και ένα cubot note s στα 105€. Please help!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσον αφορά τα προβληματα που λέτε τι παίζει;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...