Jump to content

Lenovo A7000


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε εδώ http://www.needrom.com/download/android-marshmallow-official-s233-official-install-via-sp-flashtool-for-lenovo-a7000-a/ και κατέβασε την ρομ και πέρασε τη με το flashtool και θα είσαι κομπλέ. Το κινητό σε κάποια στιγμή θα κάνει 15 λεπτά να ξεκολλήσει, μην αγχωθείς. Και εγώ με τη βοήθεια φίλου εδώ τα έμαθα. Ότι χρειαστείς πες μου

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το flashtool το χρησιμοποίησα για να βάλω τηνTWRP και να το rooτάρω. Τη rom πως θα τη βάλω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το viber δουλευει κανονικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟ lENOVO Α7000 KAI OY EBGALE ENA MYN HMA OTI H ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ COM ANDROID,PHONE ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ SIM ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα την αναβαθμιση αλλα ακομα δεν ξερω η δεν εχω καταλαβει τι παιζει με την sd, αν μεταφεροντε εφαρμογες, πως προεπιλεγεις που να εγκατασταθουν κτλ... οποις ξερει ας μου πει, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για εμάς που έχουμε root και custom recovery(TWRP)δεν υπάρχει τρόπος να περάσουμε την καινούργια official rom κατευθείαν με κάποιο αρχείο .rar που θα περάσουμε στην κάρτα μνήμης;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα περάσει root και φυσικά το cwm που έδωσε εδώ φίλος συμφορουμίτης. Για να βάλω την 6.0 απλά πήγα στο supersu και στις ρυθμίσεις επελεξα unroot. Στη συνέχεια επανεκκινησα το κινητό και αφού βεβαιώθηκα με το root checker ότι είμαι unroot φλασαρισα με το flashtool την ευρωπαϊκή s153. Αφού την πέρασα με τη γνωστή διαδικασία ανοιξα το κινητό και τότε μου ήρθε το μήνυμα ota για την 6. Την έκανα και μετά από ένα restart και περίπου 15 λεπτά την πέρασε. Στη συνέχεια μου ζητήθηκε να επιλεξω να γίνει μορφοποίηση στην sd για να την χρησιμοποιεί το σύστημα και για αποθήκευση εφαρμογών ,του πατησα ναι και την έκανε αμέσως. Το ίδιο μου ζήτησε όταν εβαλα otg φλασάκι. Τι να πω,αυτά έκανα και έγιναν όλα οκ χωρίς κόλλημα...

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ android 6 και η συσκευή φαίνεται να έχει γίνει πολύ γρήγορη και να έχει διορθώσει προβλήματα που υπήρχαν, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ επέλεξα την κάρτα μνήμης μου σαν “Use as internal storage” και μετά την έκανε φορμάτ η συσκευή μου έβγαλε πάλι ανεπαρκής μνήμη και έπρεπε χειροκίνητα να πηγαίνω στις εφαρμογές και να τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης, δεν έπρεπε κανονικά επιτέλους να τις βάζει μόνο του;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα περάσει root και φυσικά το cwm που έδωσε εδώ φίλος συμφορουμίτης. Για να βάλω την 6.0 απλά πήγα στο supersu και στις ρυθμίσεις επελεξα unroot. Στη συνέχεια επανεκκινησα το κινητό και αφού βεβαιώθηκα με το root checker ότι είμαι unroot φλασαρισα με το flashtool την ευρωπαϊκή s153. Αφού την πέρασα με τη γνωστή διαδικασία ανοιξα το κινητό και τότε μου ήρθε το μήνυμα ota για την 6. Την έκανα και μετά από ένα restart και περίπου 15 λεπτά την πέρασε. Στη συνέχεια μου ζητήθηκε να επιλεξω να γίνει μορφοποίηση στην sd για να την χρησιμοποιεί το σύστημα και για αποθήκευση εφαρμογών ,του πατησα ναι και την έκανε αμέσως. Το ίδιο μου ζήτησε όταν εβαλα otg φλασάκι. Τι να πω,αυτά έκανα και έγιναν όλα οκ χωρίς κόλλημα...

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν πάω να flashάρω με το flashtools τη νέα ρομ, το pc δεν βλέπει το κινητό.Πέρασα το lenovo assistant τίποτα, τα usb drivers πάλι τίποτα.Υπάρχει καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να flashάρω με το flashtools τη νέα ρομ, το pc δεν βλέπει το κινητό.Πέρασα το lenovo assistant τίποτα, τα usb drivers πάλι τίποτα.Υπάρχει καμιά ιδέα

 

Windows 10 έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να flashάρω με το flashtools τη νέα ρομ, το pc δεν βλέπει το κινητό.Πέρασα το lenovo assistant τίποτα, τα usb drivers πάλι τίποτα.Υπάρχει καμιά ιδέα

Σου λείπουν οι v com driver που αν δε θες να περιμένεις να σχολασω δες το βίντεο από ένα upload του xrcoolpad για το ρουτ,το έχει από κάτω από τη πριγραφη. Μόλις το εγκαταστήσεις θα είσαι οκ

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου λείπουν οι v com driver που αν δε θες να περιμένεις να σχολασω δες το βίντεο από ένα upload του xrcoolpad για το ρουτ,το έχει από κάτω από τη πριγραφη. Μόλις το εγκαταστήσεις θα είσαι οκ

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=vwQALV4jWWM; Δεν παίζει ρόλο που έχω win 10 ενώ οι v com driver που έχει είναι win7;

Edited by IASVN
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ android 6 και η συσκευή φαίνεται να έχει γίνει πολύ γρήγορη και να έχει διορθώσει προβλήματα που υπήρχαν, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ επέλεξα την κάρτα μνήμης μου σαν “Use as internal storage” και μετά την έκανε φορμάτ η συσκευή μου έβγαλε πάλι ανεπαρκής μνήμη και έπρεπε χειροκίνητα να πηγαίνω στις εφαρμογές και να τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης, δεν έπρεπε κανονικά επιτέλους να τις βάζει μόνο του;;

Καλησπερα, και εγω αυτη την απορια ειχα, αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι ναι μεν επιτρεπει πλεον να περνας ολες τις κατεβασμενες εφαρμογες στην SD αλλα η χειροκινητη διαδικασια παραμενει.... δεν εχει επιλογη να περνανε αυτοματα εκει... ειναι λιγο μπελας αλλα απο το ολοτελα.... τουλαχιστον φαινετε να λυνετε το προβλημα αποθηκευτικου χωρου... στη μνημη του κινητου πλεον μενουν μονο τα αρχεια του συστηματος και οι εφαρμογες της Google!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, και εγω αυτη την απορια ειχα, αλλα μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι ναι μεν επιτρεπει πλεον να περνας ολες τις κατεβασμενες εφαρμογες στην SD αλλα η χειροκινητη διαδικασια παραμενει.... δεν εχει επιλογη να περνανε αυτοματα εκει... ειναι λιγο μπελας αλλα απο το ολοτελα.... τουλαχιστον φαινετε να λυνετε το προβλημα αποθηκευτικου χωρου... στη μνημη του κινητου πλεον μενουν μονο τα αρχεια του συστηματος και οι εφαρμογες της Google!

 

Ναι έτσι κατάλαβα και εγώ,αλλά και πάλι δεν μου έχει σε όλες την εφαρμογές την επιλογή ''αλλαγή'' ώστε να τις περάσω στην κάρτα μνήμης......:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=vwQALV4jWWM; Δεν παίζει ρόλο που έχω win 10 ενώ οι v com driver που έχει είναι win7;

Δεν είχα δει ότι έχεις τα 10. Θα ψαξω να βρω το driver

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει ότι έχεις τα 10. Θα ψαξω να βρω το driver

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ελευθερο χώρο πρέπει να έχει το τηλέφωνο για την αναβάθμιση και αν την κάνω θα μου σβηστούν ,εφαρμογές ,παιχνίδια?Στην sd αφού την αντιγράψω και την αποθηκεύσω γίνεται μετά αυτόματα format?Υπάρχει καμία βοήθεια, οδηγία για την σωστή αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα περάσει root και φυσικά το cwm που έδωσε εδώ φίλος συμφορουμίτης. Για να βάλω την 6.0 απλά πήγα στο supersu και στις ρυθμίσεις επελεξα unroot. Στη συνέχεια επανεκκινησα το κινητό και αφού βεβαιώθηκα με το root checker ότι είμαι unroot φλασαρισα με το flashtool την ευρωπαϊκή s153. Αφού την πέρασα με τη γνωστή διαδικασία ανοιξα το κινητό και τότε μου ήρθε το μήνυμα ota για την 6. Την έκανα και μετά από ένα restart και περίπου 15 λεπτά την πέρασε. Στη συνέχεια μου ζητήθηκε να επιλεξω να γίνει μορφοποίηση στην sd για να την χρησιμοποιεί το σύστημα και για αποθήκευση εφαρμογών ,του πατησα ναι και την έκανε αμέσως. Το ίδιο μου ζήτησε όταν εβαλα otg φλασάκι. Τι να πω,αυτά έκανα και έγιναν όλα οκ χωρίς κόλλημα...

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα αρχεία την βλέπεις τώρα την sd card, γιατί εγώ όταν το κάνω, μετά δεν φαίνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σου λείπουν οι v com driver που αν δε θες να περιμένεις να σχολασω δες το βίντεο από ένα upload του xrcoolpad για το ρουτ,το έχει από κάτω από τη πριγραφη. Μόλις το εγκαταστήσεις θα είσαι οκ

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά τους βρήκα και έγινε η αναβάθμιση.Τώρα η απορία που έχω είναι η sd card.Την έκανα εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο και όταν μπαίνω στα αρχεία δεν φαίνεται.Υπάρχει λύση γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το app2sd και κάνε τη δουλειά σου. Γενικά στα λόγια δόθηκε η πρόσβαση στην sd αλλά στην πράξη υπάρχουν σε όλους μας τα ίδια θέματα που έχεις. Πάντως ο file explorer του lenovo μου δείχνει τα αρχεία της sd

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το app2sd και κάνε τη δουλειά σου. Γενικά στα λόγια δόθηκε η πρόσβαση στην sd αλλά στην πράξη υπάρχουν σε όλους μας τα ίδια θέματα που έχεις. Πάντως ο file explorer του lenovo μου δείχνει τα αρχεία της sd

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το app2sd, αν δεν κάνω λάθος είναι για rooted.Σου δείχνει τα αρχεία της sd όταν την κάνεις εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Το app2sd, αν δεν κάνω λάθος είναι για rooted.Σου δείχνει τα αρχεία της sd όταν την κάνεις εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο;

Δεν είναι για rooted. Αν δεν έπαιζε σε μένα δεν θα στο πρότεινα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για rooted. Αν δεν έπαιζε σε μένα δεν θα στο πρότεινα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΟΚ θα το τσεκάρω.Αλλιώς πάω για root

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις root και περάσεις recovery διαβάζω σε πολλά σημεία ότι βάζουν twrp και όχι cwm. Δεν έχω βγάλει άκρη αν παίζει το cwm οπότε δες το λίγο πρώτα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις root και περάσεις recovery διαβάζω σε πολλά σημεία ότι βάζουν twrp και όχι cwm. Δεν έχω βγάλει άκρη αν παίζει το cwm οπότε δες το λίγο πρώτα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έκανα ήδη και έβαλα twrp

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έκανα root πέρασα την twrp, έκανα εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο την sd, διέγραψα όλα τα άχρηστα και τις υπόλοιπες εφαρμογές τις πέρασα στην sd.Οι εφαρμογές , προς το παρόν αργούν λίγο να ανοίξουν (η sd είναι class10), σε σύγκριση με τη lolipop.Επίσης και το κινητό αργεί να ανοίξει.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα, είναι ότι προσπαθώ να εγκαταστήσω το vocalizer.tts.apk και μου βγάζει ότι δεν εγκαταστάθηκε, ενώ όλες οι υπόλοιπες .apk εγκαταστάθηκαν κανονικά.Έχετε καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κάποιες αργούν να ανοίξουν. Όταν τις έκανα απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση άνοιγαν πολύ πιο γρήγορα. Δεν ξέρω το γιατί αλλά δε δοκιμάζεις να επανεγκαταστήσεις μία που να κολλάει να δούμε?

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...