Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια ενημέρωση; Να αλλάξεις ROΜ εννοείς;

 

Απο την απάντηση, καταλαβα την κουταμαρα που ρώτησα!!!

 

Για να μην περιμένω να μου έρθει η αναβάθμιση, ελεγα να την περασω χειροκινητα.

Μαλλον, επειδη φανικε το οτι δεν γνωριζω, να μην κανω τπτ ε?!!

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το update γίνεται με βάση το csc από την στιγμή που είναι BTU δεν γίνεται να σου έρθει, αν βγει update στην BTU θα σου έρθει κανονικά, λογικά πέρασες την XEF πάνω στην 5.1.1 BTU όπως έκανα μου εγώ γι αυτό δεν σου άλλαξε και το csc. Σε άλλα παιδιά που το csc ήταν XEF τους ήρθε κανονικά update.

Εννοείται πως έκανα factory reset και πριν και μετά.

 

Για να σου έρθει update πρέπει το product code το firmware csc code και το active csc code να γράφουν το ίδιο. Σε μένα τώρα π.χ γράφουν και τα 3 BTU όταν βγει κάποιο update θα μου έρθει κανονικά OTA.

Αυτό το τελευταίο με πολλαπλα flash και wipe data κτλ απο ότι εχω καταλάβει φτιάχνει, οχι;

Link to comment
Share on other sites

Απο την απάντηση, καταλαβα την κουταμαρα που ρώτησα!!!

 

Για να μην περιμένω να μου έρθει η αναβάθμιση, ελεγα να την περασω χειροκινητα.

Μαλλον, επειδη φανικε το οτι δεν γνωριζω, να μην κανω τπτ ε?!!

 

Σε κάθε firmware που έχει στο sammobile έχει βίντεο με οδηγίες. Είναι πολύ εύκολο αρκεί να κάνεις factory reset πριν και μετά το πέρασμα της ROM. Αυτό δεν το λέει στο βίντεο. O λόγος που κάνεις factory reset είναι για να γίνει καθαρή εγκατάσταση κι όχι να μην περάσει την περάσει απλά "από πάνω".

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το τελευταίο με πολλαπλα flash και wipe data κτλ απο ότι εχω καταλάβει φτιάχνει, οχι;

 

Εφόσον ταιριάζουν τα csc όχι δε φτιάχνει. Θα πρέπει πρώτα να περαστεί μια άσχετη ROM και μετά αυτή που θες για να γίνουν όλα ίδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το update γίνεται με βάση το csc από την στιγμή που είναι BTU δεν γίνεται να σου έρθει, αν βγει update στην BTU θα σου έρθει κανονικά, λογικά πέρασες την XEF πάνω στην 5.1.1 BTU όπως έκανα μου εγώ γι αυτό δεν σου άλλαξε και το csc. Σε άλλα παιδιά που το csc ήταν XEF τους ήρθε κανονικά update.

Εννοείται πως έκανα factory reset και πριν και μετά.

 

Για να σου έρθει update πρέπει το product code το firmware csc code και το active csc code να γράφουν το ίδιο. Σε μένα τώρα π.χ γράφουν και τα 3 BTU όταν βγει κάποιο update θα μου έρθει κανονικά OTA.

 

Θα πάω σε BTU τότε να τελειώνουμε και να μην ξανασχοληθώ

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φορα που ειπα να περασω τοσο μεγαλη αναβαθμιση ΟΤΑ γιατι τελευταια το εκανα φορματ και λεω μην ξαναστηνω, να το δω πως παει και αναλογα.

 

λοιπον με BTU ειμαι, απο χθες η αναβαθμιση ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε update στο android.

 

- multitasking πλεον εως και 10 εφαρμογες εναλλαγη αναλογα με το μεγεθος

- απολυτα smooth σε ολα τα animations και σε η συσκευη ρολαρει σαν βουτυρο

- μπαταρια εχει διαφορα, ειδικα στην αναμονη δεν καιει καθολου, ολο το βραδυ δεν επεσε ουτε 0%

- το κινητο σαν συνολο ειναι πλεον σε αλλο επιπεδο και ειναι πιο γρηγορο και ομαλο σε ολη την λειτουργια του

 

πιστευω αξιζει ενα μπραβο στη samsung καθως φαινεται οτι και με την beta που εβαλε βοηθησε σημαντικα να γινει μια πολυ καλη δουλεια στην ενσωματωση μιας τοσο μεγαλης αναβαθμισης.

Αυτό το λάθος έκανε η Samsung και θα αργήσω να πάω στο s7. Πραγματικά τωρα χαίρομαι το s6. Όλα δουλεύουν τόσο όμορφα, ένα χρόνο σχεδόν που το έχω μια το έβριζα μια το συμπαθούσα. Τωρα είναι σαν να έχω νέα συσκευή. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια μπακαλίστικη προσέγγιση...

Αν δεν το αφήσεις από τα χέρια σου ξεπερνά άνετα τις 4 , μην πω φτάνει κοντά στις 5 ώρες οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Μια μπακαλίστικη προσέγγιση...

Αν δεν το αφήσεις από τα χέρια σου ξεπερνά άνετα τις 4 , μην πω φτάνει κοντά στις 5 ώρες οθόνη

Όντως αλλά για λόγους συνεννόησης μιλάμε για μια νορμάλ μέρα χρήσης που αυτό διαφέρει στο καθένα.

 

Πχ εγω που είμαι heavy user και δεν έχω ούτε tablet θέλω άνετα 7 με 8 ώρες οθόνη άνετα τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Κατάλαβα. Multicsc εννοείς υποθέτω στο οποίο είναι μεσα και btu και xef. Τοτε λογικά τα "ταιριαστα" σύμφωνα με το phone info, για οποιον θέλει να ξέρει ειναι:

BTU, CPW, DBT, ITV, KOR, NEE, XEF, XEO.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι λογικό μετά απο OTA update (όχι Odin) το Original CSC Code να είναι κενό;

Φοράω PHE

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι λογικό μετά απο OTA update (όχι Odin) το Original CSC Code να είναι κενό;

Φοράω PHE

Εννοείς ότι απο τη μαμισια rom, χωρις κάποιο flash, εκανες ενημέρωση μεσω ota και ενω πριν ειχες original csc code τωρα ειναι κενο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι λογικό μετά απο OTA update (όχι Odin) το Original CSC Code να είναι κενό;

Φοράω PHE

 

Δεν ξέρω Και εμένα κενό είναι Αλλά εφόσον δεν υπαρχει κάποιο προβλημα και περνω ΟΤΑ κανονικά δεν με απασχολεί.

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

 

Κατάλαβα. Multicsc εννοείς υποθέτω στο οποίο είναι μεσα και btu και xef. Τοτε λογικά τα "ταιριαστα" σύμφωνα με το phone info, για οποιον θέλει να ξέρει ειναι:

BTU, CPW, DBT, ITV, KOR, NEE, XEF, XEO.

 

Κι όμως εμένα με ITV είχε έρθει το τηλέφωνο κι όταν πέρασα 5.1.1 ΒΤU άλλαξε το csc σε BTU. Όταν όμως πήγα σε 6.0.1 XEF το BTU έμεινε να μου θυμίζει τις παλιές καλές εποχές

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

 

Κι όμως εμένα με ITV είχε έρθει το τηλέφωνο κι όταν πέρασα 5.1.1 ΒΤU άλλαξε το csc σε BTU. Όταν όμως πήγα σε 6.0.1 XEF το BTU έμεινε να μου θυμίζει τις παλιές καλές εποχές

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και σε μένα κι εγώ ιταλική ρομ είχα, δεν είναι πρόβλημα όμως.

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και σε μένα κι εγώ ιταλική ρομ είχα, δεν είναι πρόβλημα όμως.

Αν ο παραπανω φιλος που ρώτησα, όντως έκανε απλως ota χωρις κανένα flash και του συμβαίνει το ίδιο, είναι απλά κατι αναπόφευκτο σε οποιον κάνει την ενημέρωση η απλα τυχαίνει σε καποιους.

Οποίος έκανε αναβάθμιση από μαμισια ρομ χωρις odin, θα βοηθούσε να μας πει αν έχει η οχι κενό original csc code.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο παραπανω φιλος που ρώτησα, όντως έκανε απλως ota χωρις κανένα flash και του συμβαίνει το ίδιο, είναι απλά κατι αναπόφευκτο σε οποιον κάνει την ενημέρωση η απλα τυχαίνει σε καποιους.

Οποίος έκανε αναβάθμιση από μαμισια ρομ χωρις odin, θα βοηθούσε να μας πει αν έχει η οχι κενό original csc code.

από Ισπανική Movistar γύρισα σε XEF 5.1.1, στη συνέχεια μου ήρθε η 6.0.1 μέσω ΟΤΑ και στη συνέχεια και η μικρή αναβάθμιση

Tο Original CSC Code είναι κενό, άρα προφανώς ΔΕΝ παίζει ρόλο

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

1) Σου προτείνω να βάλεις την BTU λόγω του ότι είναι πιο "καθαρή" σε σχέση με τις υπόλοιπες, σε αφήνει δλδ να κάνεις βελτιστοποιηση στο όλες τις εφαρμογές.

2) Όχι θα συνεχίσεις να παίρνεις να κανονικά update μέσω OTA βάση του firmware που έχεις εγκατεστημενο.

3) Όχι εφόσον ο Knox δεν εχει γράψει και έχεις εγκαταστήσει official firmware δεν χάνεις την εγγύηση. Τώρα για το αν υπάρχει περίπτωση να γράψει? Πιο παλιά είχαν αναφερθεί μερικά περιστατικά νομίζω σε s5, τωρα δεν έχει αναφέρει κάποιος ότι μετά από εγκατάσταση μέσω Odin του έγραψε ο Knox

 

Ολα καλα,το εκανα με manual update(ειχα ελβετιας firm(δεν ειχα παρει ακομη σε ΟΤΑ αναβμ την 6)και εβαλα το Αγγλικο firm).Πριν το κανω εκανα φυσικα ενα hard reset για να κατσει η σαν καινουργια η νεα αναβθμ.και ολα αψογα ουτε ο knox εγραψε ουτε τιποτα μια χαρα.Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

 

Το update γίνεται με βάση το csc από την στιγμή που είναι BTU δεν γίνεται να σου έρθει, αν βγει update στην BTU θα σου έρθει κανονικά, λογικά πέρασες την XEF πάνω στην 5.1.1 BTU όπως έκανα μου εγώ γι αυτό δεν σου άλλαξε και το csc. Σε άλλα παιδιά που το csc ήταν XEF τους ήρθε κανονικά update.

Εννοείται πως έκανα factory reset και πριν και μετά.

 

Για να σου έρθει update πρέπει το product code το firmware csc code και το active csc code να γράφουν το ίδιο. Σε μένα τώρα π.χ γράφουν και τα 3 BTU όταν βγει κάποιο update θα μου έρθει κανονικά OTA.

 

Αφου εκανα οπως ανεφερα ποιο πανω ενα hard reset πρωτα και το αναβαθμησα στην 6 μετα ολα κομπλε.Κατεβασα και απο play store το phone info και ολα ειναι οπως αναφερεις''Για να σου έρθει update πρέπει το product code το firmware csc code και το active csc code να γράφουν το ίδιο''ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αντιμετώπισει το παρακάτω μετά την αναβάθμισή του σε 6.0.1;

 

Το smart switch μου πετάει όταν θέλω να κάνω backup το παρακάτω, στο κινητό ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ κανένα pop up για να επιτρέψω την πρόσβαση. Θα εκτίμουσα αν γνώριζε κάποιος τι μπορώ να κάνω...

 

ME3SMj4.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αντιμετώπισει το παρακάτω μετά την αναβάθμισή του σε 6.0.1;

 

Το smart switch μου πετάει όταν θέλω να κάνω backup το παρακάτω, στο κινητό ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ κανένα pop up για να επιτρέψω την πρόσβαση. Θα εκτίμουσα αν γνώριζε κάποιος τι μπορώ να κάνω...

 

ME3SMj4.png

Δυστυχώς τοπαθα και εγώ και μετά από ψάξιμο βρήκα ότι είναι θέμα windows ( παληά έκδοση )

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τοπαθα και εγώ και μετά από ψάξιμο βρήκα ότι είναι θέμα windows ( παληά έκδοση )

 

Εχω 8.1 πρέπει να πάω δηλαδή στα 10; :wacko::confused:

Link to comment
Share on other sites

Είχα την beta BTU και χθες μου ήρθε η final. Αρχικά την είχα με dirty install αλλά είδα πολλά force close σε διάφορες εφαρμογές και η μπαταρία ήταν λίγο μυστήρια. Σήμερα έκανα factory reset και τώρα όχι μόνο πάει πιο καλά και δεν κολλάνε οι εφαρμογές αλλά βελτιώθηκε και η μπαταρία.

 

Μέχρι στιγμής όλα οκ με την 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Εχω 8.1 πρέπει να πάω δηλαδή στα 10; :wacko::confused:

Στο κινητό σου πρέπει να πατήσεις οκ στο μενού που σου βγάζει.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αν ο παραπανω φιλος που ρώτησα, όντως έκανε απλως ota χωρις κανένα flash και του συμβαίνει το ίδιο, είναι απλά κατι αναπόφευκτο σε οποιον κάνει την ενημέρωση η απλα τυχαίνει σε καποιους.

Οποίος έκανε αναβάθμιση από μαμισια ρομ χωρις odin, θα βοηθούσε να μας πει αν έχει η οχι κενό original csc code.

 

Nαι, κενό κι εγώ, με αναβάθμιση από XEU μαμίσια, ΟΤΑ.

Οπότε don't worry, είναι φυσιολογικό :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πατωντας παρατεταμενα το power button , εκτος απ τις επιλογες απενεργοποιηση-επανεκκινηση, μου βγαζει και το ''λειτουργια εκτακτης αναγκης''.

Εχει καμια διαφορα με το ultra power saving ή ειναι το ιδιο πραγμα?

 

Και κατι αλλο ... Εκτος απ την μεγαλη αναβαθμιση (τα περιπου 1300MB) ηρθε κ αλλη μια μικρη. Να την κανω αυτην ? Γιατι ενας φιλος που την εκανε μου λεει οτι του ''κατεστρεψε'' την μπαταρια :P

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι απο τη μαμισια rom, χωρις κάποιο flash, εκανες ενημέρωση μεσω ota και ενω πριν ειχες original csc code τωρα ειναι κενο;

 

Δεν θυμάμαι πριν πως ήταν, δεν είχα δώσει σημασία...

Απλά χθες που κατέβασα το phone info και το χάζευα , με το που το είδα κένο μου έκατσε κάπως...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό σου πρέπει να πατήσεις οκ στο μενού που σου βγάζει.

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, δεν βγάζει "ΟΚ" ή κάποιο άλλο παραθυράκι στο κινητό. :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...