Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω 4G cosmote. Εβαλα καποιες ρυθμισεις που βρηκα στο google αλλα τιποτα. Το εχω ενεργοποιησει απο τον παροχο το 4G.

Μπορει καποιος να μου πει / δειξει τις ρυθμισεις της συσκευης του ?

 

Ευχαριστω .

http://Http://osarena.net/android/aguides/rithmisis-apn-gia-asirmato-internet.html

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά σήμερα το έλαβα και εγώ και ενώ όλα πήγαιναν καλά, το έλιωσα για να καταναλώσω την μπαταρία, πήγα να το φορτίσω και ο φορτιστής κάνει έναν ήχο.

Έναν συριγμό που δεν σταματάει προφανώς και δεν το έχω βάλει να φορτίσει έτσι αλλά τι κάνω???Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά σήμερα το έλαβα και εγώ και ενώ όλα πήγαιναν καλά, το έλιωσα για να καταναλώσω την μπαταρία, πήγα να το φορτίσω και ο φορτιστής κάνει έναν ήχο.

Έναν συριγμό που δεν σταματάει προφανώς και δεν το έχω βάλει να φορτίσει έτσι αλλά τι κάνω???Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

Και σε εμένα κάνει αυτόν τον ήχο αλλά φορτιζει κανονικά. Βέβαια το φορτίζω με μισή καρδια γιατι φοβάμαι μην κάνει κανένα μπαμ αλλά μέχρι να μου έρθει ο άλλος έτσι θα συνεχίσω. Το πήρα από vickmall αν αυτο λέει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά σήμερα το έλαβα και εγώ και ενώ όλα πήγαιναν καλά, το έλιωσα για να καταναλώσω την μπαταρία, πήγα να το φορτίσω και ο φορτιστής κάνει έναν ήχο.

Έναν συριγμό που δεν σταματάει προφανώς και δεν το έχω βάλει να φορτίσει έτσι αλλά τι κάνω???Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

 

Φίλε μου πότε το είχες παραγγείλει??? Σε μένα ακόμα να μπει Ελλάδα!!! τι γίνεται!!! τόσο πολύ αργεί ρε γ@μτ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πότε το είχες παραγγείλει??? Σε μένα ακόμα να μπει Ελλάδα!!! τι γίνεται!!! τόσο πολύ αργεί ρε γ@μτ!!!!!!

 

Εσύ πότε το παρεγγειλες εγώ το πήρα σφαίρα από vickmall.com

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά σήμερα το έλαβα και εγώ και ενώ όλα πήγαιναν καλά, το έλιωσα για να καταναλώσω την μπαταρία, πήγα να το φορτίσω και ο φορτιστής κάνει έναν ήχο.

Έναν συριγμό που δεν σταματάει προφανώς και δεν το έχω βάλει να φορτίσει έτσι αλλά τι κάνω???Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?

 

Ο ήχος αυτός ακούγεται πριν συνδέσεις το κινητό με τον φορτιστή ή αφού είναι συνδεδεμένο; Αν ακούγεται πριν είναι φυσιολογικό (και ο φορτιστής της LG που ήρθε μαζί με το κινητό κάνει ένα μικρό συριγμό πριν συνδέσω το κινητό) αν ακούγεται και αφού έχεις συνδέσει την συσκευή καλό θα ήταν να προμηθευτείς κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πότε το παρεγγειλες εγώ το πήρα σφαίρα από vickmall.com

 

Εγώ το παρήγγειλα από Aliexpress και έφυγε από Σιγκαπούρη 25/03/2015 και δεν μπήκε ακόμα Ελλάδα!!!

Τόσο πολύ δουλειά έχουν στο αεροδρόμιο????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα από Aliexpress και έφυγε από Σιγκαπούρη 25/03/2015 και δεν μπήκε ακόμα Ελλάδα!!!

Τόσο πολύ δουλειά έχουν στο αεροδρόμιο????

 

Εγώ το παρήγγειλα 11/04/2015 και μου έχει έρθει από vickmall.com

Άργησε εσένα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

20/4 Δευτέρα το παρήγγειλα από vickmall και σήμερα 24/4 το παρέλαβα. Με τα 30$ της αποθήκης. Ούτε καθυστέρηση Ούτε άγχος τελωνειακών χρεώσεων
Link to comment
Share on other sites

20/4 Δευτέρα το παρήγγειλα από vickmall και σήμερα 24/4 το παρέλαβα. Με τα 30$ της αποθήκης. Ούτε καθυστέρηση Ούτε άγχος τελωνειακών χρεώσεων

 

Μια χαρά σφαίρα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω πολυ μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος και να μας πεις σε ελληνικα ολα τα βηματα αναλυτικα για να περασουμε τα Gapps?δεν εχω ιδεα απο τεχνικα.πριν το κανεις πρεπει να εχεις απεγκαταστησει ολα τα google(υπολοιματα απο fastcard)?θα περιμενω την απαντηση σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

-προσωπικά πιστεύω πως μερικές λύσεις, πρέπει να γίνονται πλεον pinned στην 1η σελίδα-

ανανεώνω τις πληροφορίες λοιπόν.

 

Για όσους προχώρησαν στην αναβάθμιση S3 20150411-155027 , είτε για τα 2GB είτε για τα 3GB, θα παρατηρήσετε πως η εγκατάσταση Google Services κλπ με τον τρόπο του app από fastcardtech δεν είναι συμβατός και πιθανόν να βγάζει μηνύματα λάθους ως προς το PlayStore, ή να μην συγχρονίζουν οι επαφές και το ημερολόγιο.

 

Η νεότερη διαδικασία προσφέρεται με την παρακάτω εγκατάσταση των GAPPS: Google Apps Minimal Edition for Android.

Διαδικασία:

Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage

Step 2. Boot into recovery

Step 3. Flash .zip

Step 4. Wipe dalvik & cache

Step 5. Reboot system and bask in all your glory!

 

Τέλος η LENOVO SUPER CAMERA, συνεχίζει να είναι λειτουργική κυρίως η έκδοση 3.6.7, που υπενθυμίζω μπορεί κανείς να την κατεβάσει από εδώ: versions 3.6.7

 

σε παρακαλω πολυ μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος και να μας πεις σε ελληνικα ολα τα βηματα αναλυτικα για να περασουμε τα Gapps?δεν εχω ιδεα απο τεχνικα.πριν το κανεις πρεπει να εχεις απεγκαταστησει ολα τα google(υπολοιματα απο fastcard)?θα περιμενω την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, κι εγω παρελαβα σημερα. παραγγελια απο vickmall 1/4/15 με ολα τα καλουδια στα 200 ευρω, αλλα δε συγχρονιζει με τιποτα τις επαφες, ουτε gmail, ουτε K-9, ουτε καν εξαγωγη απο v card. τιποτα. περιμενω κι εγω νεα απο τη διαδικασια Google Apps Minimal Edition for Android.
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε screenshot και βαλτην όπως σε είπα volume Down και power button ταυτόχρονα

http://osarena.net/android/aguides/rithmisis-apn-gia-asirmato-internet.html

Πάνε εδώ και δες θέλω να σε βοηθήσω όσο μπορώ να το λύσουμε το θέμα

Τα κατάφερα, δοκίμασα μια μια τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα κι εγω σημερα κι εχω ωρες που το σκαλιζω,το google play δειχνει ενταξει,κατεβασα και τους χαρτες και ολα τα υπολοιπα,δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα ως τωρα τουλαχιστον,μονο καμια φορα μεσα στο playstore πεταει ενα μηνυμα "google play services has stopped" αλλα δεν επηρεαζει καθολου την λειτουργια.Τωρα μολις ομως μου πεταξε μια ειδοποιηση για ενημερωση και δεν ξερω τωρα να την κανω η θα γινουν ολα χαλια αν την κανω?Α και μια ερωτηση,πως μπορεις να δεις αν ειναι root το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω πολυ μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος και να μας πεις σε ελληνικα ολα τα βηματα αναλυτικα για να περασουμε τα Gapps?δεν εχω ιδεα απο τεχνικα.πριν το κανεις πρεπει να εχεις απεγκαταστησει ολα τα google(υπολοιματα απο fastcard)?θα περιμενω την απαντηση σου.

Στο λινκ που παρέθεσα υπάρχει ακριβής περιγραφή για τον τρόπο. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να γνωρίζω αν εχεις προχωρήσει στο θέμα, ώστε να έχεις βάλει την TWRP Recovery στο δικό σου κινητό.

Η διαδικασία small GAPPS:

Installation:

Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage (πρέπει να κατεβάσεις το αρχείο που σε εξυπηρετεί: download minimal edition)

Step 2. Boot into recovery (επανεκκίνηση σε recovery για να γίνει η εγκατάσταση μέσω αυτής)

Step 3. Flash .zip (επιλογή αρχείου και εγκατάσταση)

Step 4. Wipe dalvik & cache (διαγραφή dalvik & cache, με την αντίστοιχη επιλογή από το menu της recovery)

Step 5. Reboot system and bask in all your glory! (επανεκκίνηση κινητού)

 

Εαν δεν έχεις φτάσει να περάσεις recovery, αλλάζει τελείως το σκηνικό και θα χρειαστεί να γίνει αναλυτικότερη η διαδικασία. Κάποιες πληροφορίες έχει πει και ο φιλος norvinos, εδώ:

Επιπλεον πληροφοριες σχετικα με updates και rom:

- Αρχικα χρησιμοποιω cwm για backups/restore/install το οποιο περνιεται ευκολα μεσω της jiayu.es

- Τις rom και τα updates τους απο αυτο το link http://www.needrom.com/download/jiayu-s3/ ΜΟΝΟ με flashtools μπορειτε να τα περασετε πολυ ευκολα (στα Windows 8.1 βεβαια δεν ειναι ολα τοσο ροδινα καθως υπαρχουν καποια θεματακια με τους drivers αλλα οποιος εχει προβλημα μπορω να τον βοηθησω).

- την πρωτη φορα που που μου εβγαλε ota update κατεληξε σε damaged το οποιο και λυθηκε αφου ξαναπερασα απο την αρχη την ιδια rom και μετα το ota update εγινε κανονικα.

- Επαναλβανω update χειροκινητα με cwm/twrp στις συγκεκριμενες rom ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να περαστει...

Ξερω οτι πολλα απο αυτα εχουν αναφερθει πολλες φορες απλα τα επαναλαμβανω γιαυτους που δεν τα εχουν διαβασει :)

-------------------------

...Τωρα μολις ομως μου πεταξε μια ειδοποιηση για ενημερωση και δεν ξερω τωρα να την κανω η θα γινουν ολα χαλια αν την κανω?Α και μια ερωτηση,πως μπορεις να δεις αν ειναι root το κινητο?

Το S3 είναι από την ίδια την JIAYU root, οπότε αρκεί μόνο μία κίνηση στο πάνελ των ρυθμίσεων για να ενεργοποιηθεί ως εξής: Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια -> SuperUser (ON, να γίνει πράσινο).

Από εκεί και πέρα η αυτόματη αναβάθμιση ΟΤΑ είναι κάτι σα το τζοκερ, συνήθως δε δουλεύει, σε μερικούς έχει παίξει κανονικά. Δοκίμασέ το , δεν χάνεις τίποτα. Στη καλύτερη θα περάσει, στη χειρότερη θα σου πει και καλά απέτυχε γιατί το σύστημα είναι "κατεστραμμένο". Μη δίνεις σημασία, απλά θα χρειαστεί να την περάσεις χειροκίνητα με τα SPFlashTools, που σημαίνει ναι-factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που παρέθεσα υπάρχει ακριβής περιγραφή για τον τρόπο. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να γνωρίζω αν εχεις προχωρήσει στο θέμα, ώστε να έχεις βάλει την TWRP Recovery στο δικό σου κινητό.

Η διαδικασία small GAPPS:

Installation:

Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage (πρέπει να κατεβάσεις το αρχείο που σε εξυπηρετεί: download minimal edition)

Step 2. Boot into recovery (επανεκκίνηση σε recovery για να γίνει η εγκατάσταση μέσω αυτής)

Step 3. Flash .zip (επιλογή αρχείου και εγκατάσταση)

Step 4. Wipe dalvik & cache (διαγραφή dalvik & cache, με την αντίστοιχη επιλογή από το menu της recovery)

Step 5. Reboot system and bask in all your glory! (επανεκκίνηση κινητού)

 

Εαν δεν έχεις φτάσει να περάσεις recovery, αλλάζει τελείως το σκηνικό και θα χρειαστεί να γίνει αναλυτικότερη η διαδικασία. Κάποιες πληροφορίες έχει πει και ο φιλος norvinos, εδώ:

 

πως κανεις Boot into recovery?το recovery υπαρχει ηδη εγκατεστημενο μεσα στο κινητο?μπορεις να με καθοδηγησεις βημα βημα γιατι ειμαι ανιδεος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πότε το είχες παραγγείλει??? Σε μένα ακόμα να μπει Ελλάδα!!! τι γίνεται!!! τόσο πολύ αργεί ρε γ@μτ!!!!!!

 

27/03 το παρήγγειλα!Κ εμένα άργησε αλλά ήταν κ το Πάσχα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο ήχος αυτός ακούγεται πριν συνδέσεις το κινητό με τον φορτιστή ή αφού είναι συνδεδεμένο; Αν ακούγεται πριν είναι φυσιολογικό (και ο φορτιστής της LG που ήρθε μαζί με το κινητό κάνει ένα μικρό συριγμό πριν συνδέσω το κινητό) αν ακούγεται και αφού έχεις συνδέσει την συσκευή καλό θα ήταν να προμηθευτείς κάποιον άλλο.

 

Όχι ακούγεται και χωρίς το κινητό και με το κινητό...οπότε πάει για αλλαγή και παράπονο αφού βέβαια επιβεβαιώσω εαν φταίει ο ευρωπαϊκός μετασχηματιστής!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακούγεται και χωρίς το κινητό και με το κινητό...οπότε πάει για αλλαγή και παράπονο αφού βέβαια επιβεβαιώσω εαν φταίει ο ευρωπαϊκός μετασχηματιστής!

Μου 'βαλες την ιδέα και κοίταξα (ή μάλλον... αφουγκράστηκα!) και το δικό μου.

Όντως κάνει ενα ελαφρό σφύριγμα με το που τον βάλεις στην πρίζα - ακόμα και χωρίς φορτίο επάνω.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι ως τώρα ήταν... στο κουτί του (όπως και αυτός του προηγουμένου μου τηλεφώνου!). Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το φορτιστή από ένα παλιότερο Samsung smartphone, ο οποίος δουλεύει μια χαρά, και έτσι δεν είχα... πειραματιστεί με τους κινέζικους.

 

Ένας που είχα πάρει από το eBay (σε στύλ iPhone) για γενική χρήση κάνει επίσης το ίδιο σφύριγμα - και αν του συνδέσεις κάποια συσκευή που τραβάει ρεύμα, το σφύριγμα εντείνεται!

Αντίθετα, αυτός του Samsung είναι απόλυτα σιωπηλός.

 

Γενικά οι κινέζικοι φορτιστές είναι μάλλον λίγο... ρίσκο (και για την ωραία σου συσκευή - όποια και να 'ναι αυτή) και δυστυχώς για αυτόν του S3 διαβάζω διάφορα (ψιλο)αρνητικά σχόλια δεξιά-αριστερά (απογοητευτικό πάντως - ειδικά από τη Jiayu δεν το περίμενα...)

 

Γνώμη μου θα ήταν να μην ασχοληθείς με επιστροφές - θα ταλαιπωρηθείς και τελικά άκρη (της προκοπής) δε θα βρεις.

Δοκίμασε κι εσύ κανένα φορτιστή από άλλο τηλέφωνο - ή στη χειρότερη, αν δεν έχεις, τα μαγαζιά εδώ πουλάνε "επώνυμους" (Samsung, Blackberry, Nokia κλπ) σε τιμές κάτω των €10.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φορτιστη samsung χρησιμοποιω γιατι κανα δυο κινεζικοι φορτιστες παλια μου ειχαν βγει μαπα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω βλεπω το θεμα οτι κανει πολυ ωρα να φορτισει το κινητο,ο δικος μου φορτιστης δεν κανει σφυριγματα και τετοια αλλα τον κοιταξα και ειναι 5 volt 1000 mAh,μια λυση για να φορτιζει ποιο γρηγορα το κινητο ισως θα ηταν να παμε να παρουμε εναν φορτιστη 2000 mAh ,παιζει να λυθει το θεμα,εχει κανεις αλλος γνωμη?
Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το τηλέφωνο με USB αλλά τίποτα.

Στον Device Manager έχω YunOS Phone αλλά στο MyComputer εμφανίζεται "Αφαιρούμενος δίσκος" χωρίς περιεχόμενα.

Κάνω κάτι λάθος. Πρέπει να κατεβάσω drivers από http://www.mediatek.com/en/downloads/

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 pc με win7 και win8.1 το κινητό αναγνώριστηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο ιδιοκτήτης (στη δικη μου περιπτωση) είναι στη λήψη βίντεο. Οι φωτο είναι μια χαρά αλλά το βίντεο έχει πολλά προβλήματα. Σπασιματα, αλλοίωση εικόνας, πιξελιάσματα κλπ. Όλα αυτά σε full hd. Σε ανάλυση 720p τα πράγματα βελτιώνονται αρκετά, αλλά και πάλι έχει θέματα. Δοκίμασα και με google camera και άλλες 1-2 εφαρμογές αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να φλασάρω άλλη rom γιατί δεν το έχω στα χέρια μου και ο κάτοχος του δεν έχει ιδέα από τέτοια πράγματα.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...