Jump to content

myphone POLL: Πληρωμές μέσω smartphone, τις εμπιστεύεστε;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Θα πραγματοποιήσετε πληρωμές μέσω smartphone σε φυσικά καταστήματα;  

383 members have voted

  1. 1. Θα πραγματοποιήσετε πληρωμές μέσω smartphone σε φυσικά καταστήματα;

    • Σε καμία περίπτωση, δεν θεωρώ ότι τα σημερινά smartphones προσφέρουν το επιθυμητό επίπεδο ασφάλειας.
      114
    • Δεν εμπιστεύομαι αυτές τις πληρωμές απόλυτα, αλλά αν βρεθώ δίχως μετρητά θα πληρώσω μέσω smartphone.
      65
    • Θα πραγματοποιώ πληρωμές μέσω smartphone μόνο αν έχει μέθοδο βιομετρικης επαλήθευσης ταυτότητας.
      47
    • Σκοπεύω να χρησιμοποιώ το smartphone για πληρωμές, όπου αυτό είναι δυνατόν.
      80
    • Σκοπεύω να αντικαταστήσω τις πληρωμές με μετρητά μέσω των πληρωμών μέσω smartphone.
      27
    • Σκοπεύω να αντικαταστήσω τις αγορές με κάρτα μέσω των πληρωμών μέσω smartphone.
      50


Recommended Posts

Έχουν εξοπλιστεί τε μεγάλα. Αλλα πάντα χρειάζεται 5 λεπτα για να τους εξηγήσω πως θα περάσουν το κινητο μου για την πληρωμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κωδικό βάζεις για συναλλαγές άνω των 25.

Αλλα μπορεις να ορίσεις και για Τις μικρότερες, πράγμα που δεν μπορεις να κανεις στη φυσική καρτα.

Άρα μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Tap n pay rulesss

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όπως ειπα ατο κινητο μπορεις να ορίσεις κωδικό και για μικρότερες των 25 ευρώ αγορές. Στην καρτα οχι.

 

Επίσης αν σου κλέψουν το κινητο ειναι κλειδωμένη με κωδικό. Αν σου κλέψουν την καρτα, έχουν τον αριθμό της άμεσα.

 

Άρα μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Μια μικρή διευκρίνηση.

Συνήθως στις contactless κάρτες, υπάρχει και εκεί ένα όριο συναλλαγών (20, ως 25 euro) που ορίζεται ως default και μπορεί ο πελάτης να αλλάξει, και είναι όριο preapproved συναλλαγών (δεν χρειάζεται pin για να πάρει έγκριση).

 

Επίσης, σε περίπτωση κλοπής κάρτας,

α. οι chip and pin κάρτες απαιτούν την εισαγωγή pin για κάθε έγκριση συναλλαγής , όσο για αυτές που δεν ζητάται pin ο έμπορος υποχρεούται να ζητήσει υπογραφή από τον πελάτη και συγκριση με ταυτότητα

β. οι μη chip and pin πολύ συντομα θα γίνουν phase out (δες α.)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αλλα πλεον παμε σε nfc καρτες
Contactless = NFC. Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω, οταν κυκλοφορω με λεφτα πανω μου

1.αισθανομαι απαισια γιατι εχω παντα μια εγνοια στο μυαλο μου

2.Γενικα μου τη σπανε γιατι αντε να εχω ψιλα, οχι εχω 20 δεν μπορω να αγορασω τσιχλες αντε να βρεις ρεστα και αλλες τετοιες ιστοριες

3.Απο άποψη υγειονομικης ειναι μαυρο χαλι, ειναι κατι κο... χαρτα που τα ποιανει ο καθενας απο την μια ακρη του κοσμου εως την αλλη και χρησιμοποιουνται συνεχως

 

1. Είναι κάτι που έχεις συνηθίσει να το κάνεις με αυτό τον τρόπο όλη σου τη ζωή. Πόση έγνοια να έχεις; Εκτός κι αν κυκλοφορείς με τριψήφια, υψηλά ποσά.

 

2. Ισχύει ό,τι και με το 1.

 

3. Δε γίνεται να κυκλοφορούμε σε μια αποστειρωμένη "φούσκα". Και τα χρήματα είναι ένα από τα πολλά βρώμικα πράγματα στη ζωή μας.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ρευστό είναι η καλύτερη επιλογή...δεν νομίζω ότι θα εξαφανιστεί ποτε. Επίσης διαβάζω κάποιους, ότι θα εξαφανιστεί το μαύρο χρημα μπλα μπλα, η φοροδιαφυγή μπλα μπλα και οι περισσότεροι εδω μέσα ψωνίζουν σκρουτζ αντί να στηρίξουμε την δικιά μας αντιπροσωπεία η οποια θα δει ότι χάνει και θα κάνει απολύσεις, έστω και εάν πουλάνε ακριβότερα!
Link to comment
Share on other sites

Άσε που είναι και το φακέλωμα στην μέση... δεν μασάμε μόνο μετρητά ....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το ρευστό είναι η καλύτερη επιλογή...δεν νομίζω ότι θα εξαφανιστεί ποτε. Επίσης διαβάζω κάποιους, ότι θα εξαφανιστεί το μαύρο χρημα μπλα μπλα, η φοροδιαφυγή μπλα μπλα και οι περισσότεροι εδω μέσα ψωνίζουν σκρουτζ αντί να στηρίξουμε την δικιά μας αντιπροσωπεία η οποια θα δει ότι χάνει και θα κάνει απολύσεις, έστω και εάν πουλάνε ακριβότερα!

Αν μου λες ότι τα σκρουτζομάγαζα φοροδιαφεύγουν προκειμένου να δίνουν καλύτερες τιμές και αυτό ειναι καλό, τότε διαφωνώ.

Απο κει και πέρα, ακόμα και μετρητά να χρησιμοποιεί κάποιος, η πάταξη της φοροδιαφυγής μπορεί να γίνει αν πχ οι συναλλαγές ανω των 200 ευρώ θέλουν υποχρεωτικά είτε επιταγή είτε κάρτα και όλες οι μηχανές έκδοσης αποδειξεων (ακόμα και των ταξί) υποχρεούνται να κάνουν ηλεκτρονική καταγραφή των κινήσεων και αποστολή σε διπλογραφικό σύστημα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

aroutis και τότε όσοι θέλουν να φοροδιαφεύγουν θα κάνουν σπαστά αγορές των 199€.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι, πόσοι έχουν συμβατά κινητά, και πόσα καταστήματα έχουν συμβατές συσκευές πληρωμών;
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μου λες ότι τα σκρουτζομάγαζα φοροδιαφεύγουν προκειμένου να δίνουν καλύτερες τιμές και αυτό ειναι καλό, τότε διαφωνώ.

Απο κει και πέρα, ακόμα και μετρητά να χρησιμοποιεί κάποιος, η πάταξη της φοροδιαφυγής μπορεί να γίνει αν πχ οι συναλλαγές ανω των 200 ευρώ θέλουν υποχρεωτικά είτε επιταγή είτε κάρτα και όλες οι μηχανές έκδοσης αποδειξεων (ακόμα και των ταξί) υποχρεούνται να κάνουν ηλεκτρονική καταγραφή των κινήσεων και αποστολή σε διπλογραφικό σύστημα.

 

Για την στήριξη στην ελληνική αντιπροσωπεία μίλησα που είδες ότι συμφωνώ, το αντίθετο μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

 

Μα αυτο λεω και εγω.

Εφοσον παμε σε nfc, το chip and pin δεν σου προφερει ασφαλεια για συνναλαγες κατω των 25, εφοσον θα γινονται contacltess.

Στην εφαρμογη οριζεις για ποσα κατω των 25 να ζηταει pin. Στην καρτα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Η παγκοσμια κυβερνηση ανησυχησε οταν ειδε την αγορα 22€ που εκανα προχθες στο Carrefour :lol::lol:

 

Πιο σοβαρα τωρα, αυτη η τεχνολογια θα γινει δημοφιλης οταν το Apple Pay και το Google Wallet ερθουν στην Ελλαδα. Πρωτο βημα θα ηταν βεβαια να γινονται παντου αποδεκτες οι καρτες (ακουσα κατι για αποδοχη σε ταξι πλεον) και μετα θα συζητησουμε πιο σοβαρα για πληρωμες μεσω smartphone. Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα χρειαζεσαι εστω και λιγα μετρητα για τις καθημερινες σου συναλλαγες

 

(περιπτερας στη γειτονια μου εβαλε νεο μηχανακι για ανεπαφες συναλλαγες :lol::lol: )

 

Το ρευστό είναι η καλύτερη επιλογή...δεν νομίζω ότι θα εξαφανιστεί ποτε. Επίσης διαβάζω κάποιους, ότι θα εξαφανιστεί το μαύρο χρημα μπλα μπλα, η φοροδιαφυγή μπλα μπλα και οι περισσότεροι εδω μέσα ψωνίζουν σκρουτζ αντί να στηρίξουμε την δικιά μας αντιπροσωπεία η οποια θα δει ότι χάνει και θα κάνει απολύσεις, έστω και εάν πουλάνε ακριβότερα!

 

Συγγνωμη αλλα δεν περισσευουν σε κανεναν καμια 200αρια ευρω που ειναι η διαφορα μεταξυ σκρουτζ και επισημης αντιπροσωπειας σε ναυαρχιδες για να το παιζουμε φιλανθρωποι. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι τι δασμους γλυτωνουν αυτα τα μαγαζια οταν εισαγουν τηλεφωνα, παντως αποδειξεις κοβουν κανονικα. Και δινουν δουλεια σε αρκετο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω και εγω.

Εφοσον παμε σε nfc, το chip and pin δεν σου προφερει ασφαλεια για συνναλαγες κατω των 25, εφοσον θα γινονται contacltess.

Στην εφαρμογη οριζεις για ποσα κατω των 25 να ζηταει pin. Στην καρτα οχι.

Και σου λέω ότι μπορείς και στις contactless κάρτες να ορίσεις με μία επικοινωνία το όριο που οι συναλλαγές σου ειναι preapproved..

 

Οπότε αυτό που λες δεν ισχύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η παγκοσμια κυβερνηση ανησυχησε οταν ειδε την αγορα 22€ που εκανα προχθες στο Carrefour :lol::lol:

 

Πιο σοβαρα τωρα, αυτη η τεχνολογια θα γινει δημοφιλης οταν το Apple Pay και το Google Wallet ερθουν στην Ελλαδα. Πρωτο βημα θα ηταν βεβαια να γινονται παντου αποδεκτες οι καρτες (ακουσα κατι για αποδοχη σε ταξι πλεον) και μετα θα συζητησουμε πιο σοβαρα για πληρωμες μεσω smartphone. Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα χρειαζεσαι εστω και λιγα μετρητα για τις καθημερινες σου συναλλαγες

 

(περιπτερας στη γειτονια μου εβαλε νεο μηχανακι για ανεπαφες συναλλαγες :lol::lol: )

 

 

 

Συγγνωμη αλλα δεν περισσευουν σε κανεναν καμια 200αρια ευρω που ειναι η διαφορα μεταξυ σκρουτζ και επισημης αντιπροσωπειας σε ναυαρχιδες για να το παιζουμε φιλανθρωποι. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι τι δασμους γλυτωνουν αυτα τα μαγαζια οταν εισαγουν τηλεφωνα, παντως αποδειξεις κοβουν κανονικα. Και δινουν δουλεια σε αρκετο κοσμο.

Λόγω της γενικής στενότητας στα μετρητά στην Ελλάδα, προωθούνται γενικά λύσεις εναλλακτικές των μετρητών Δες πχ POGO, tap'n'pay, κλπ κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την στήριξη στην ελληνική αντιπροσωπεία μίλησα που είδες ότι συμφωνώ, το αντίθετο μάλιστα.

 

Απλά δεν κατάλαβα τη διατύπωση.

 

Προσωπικά προτιμώ τον ελευθερο ανταγωνισμό. Αν λοιπόν δεν υπάρχει παράνομη πράξη από αυτά τα μαγαζιά και μπορούν να δίνουν φτηνότερες τιμές, so be it. Αυτό που είπα είναι η δική μου άποψη, δεν θέλω να φοροδιαφευγει κάποιος (γενικά μιλώ) ώστε να χτυπά την αγορά. Αυτό ειναι απαράδεκτο και σκοτώνει τον σωστό επιχειρηματία.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το smartphone δεν παρέχει ασφάλεια. Θα έλεγα μπορεί να γίνει διάτρητο όσον αφορά την ασφάλεια. Δεν το προτείνω σε κανέναν. Με πρώτο και καλύτερο το iPhone...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε χρειάζεσαι ούτε κινητό ούτε κλειδιά με αυτή τη λογική.

 

Αλλά είσαι πλήρως ελεγχόμενος. Δεν μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή, μετακίνηση, διαδικασία χωρίς να σε δεί κάποιο σύστημα καταγραφής. Και αλίμονό σου αν για οποιοδήποτε λόγο προσπαθήσει κάποιος, με πρόσβαση σε αυτό, να σε βλάψει.

Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι ότι εσύ ελέγχεσαι. Το πρόβλημα είναι ότι όλη η κοινωνία είναι πρακτικά φυλακισμένη.

 

Nough said. Είπες όλη την αλήθεια φίλε.:X

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Η παγκοσμια κυβερνηση ανησυχησε οταν ειδε την αγορα 22€ που εκανα προχθες στο Carrefour :lol::lol:

 

Πιο σοβαρα τωρα, αυτη η τεχνολογια θα γινει δημοφιλης οταν το Apple Pay και το Google Wallet ερθουν στην Ελλαδα. Πρωτο βημα θα ηταν βεβαια να γινονται παντου αποδεκτες οι καρτες (ακουσα κατι για αποδοχη σε ταξι πλεον) και μετα θα συζητησουμε πιο σοβαρα για πληρωμες μεσω smartphone. Αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα χρειαζεσαι εστω και λιγα μετρητα για τις καθημερινες σου συναλλαγες

 

(περιπτερας στη γειτονια μου εβαλε νεο μηχανακι για ανεπαφες συναλλαγες :lol::lol: )

 

 

 

Συγγνωμη αλλα δεν περισσευουν σε κανεναν καμια 200αρια ευρω που ειναι η διαφορα μεταξυ σκρουτζ και επισημης αντιπροσωπειας σε ναυαρχιδες για να το παιζουμε φιλανθρωποι. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι τι δασμους γλυτωνουν αυτα τα μαγαζια οταν εισαγουν τηλεφωνα, παντως αποδειξεις κοβουν κανονικα. Και δινουν δουλεια σε αρκετο κοσμο.

 

τι δουλεια? εχουν ενα site και τα κανουν ολα απο εκει , και στο καταστημα 2-3 συγγενεις. Οποτε μην λετε καποιοι για πολεμο στην διαφθορα και αλλα τετοια οταν οι ιδιοι δεν στηριζουν τον ελληνα.

Link to comment
Share on other sites

τι δουλεια? εχουν ενα site και τα κανουν ολα απο εκει , και στο καταστημα 2-3 συγγενεις. Οποτε μην λετε καποιοι για πολεμο στην διαφθορα και αλλα τετοια οταν οι ιδιοι δεν στηριζουν τον ελληνα.

Προτιμώ να δίνω λεφτά σε μια μικρή επιχείρηση, οικογενειακή γιατί όχι, από τον μεγάλο εισαγωγεα και τη μεγάλη αλυσίδα που δεν έχει καλές εργασιακές συνθήκες και μας πουλάει τα ίδια προϊόντα με 50% καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να δίνω λεφτά σε μια μικρή επιχείρηση, οικογενειακή γιατί όχι, από τον μεγάλο εισαγωγεα και τη μεγάλη αλυσίδα που δεν έχει καλές εργασιακές συνθήκες και μας πουλάει τα ίδια προϊόντα με 50% καπέλο.

 

Να λάβεις υποψιν όμως και τις ευκολίες που προσφέρει η χρήση mobile payment. Όσο για την ασφάλεια τα mobile payment apps είναι εξαιρετικά ασφαλή. Άλλα θέλουν 2 κωδικούς για να μπεις, άλλα PIN, άλλα μηχανηματάκια για I-code κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω και εγω.

Εφοσον παμε σε nfc, το chip and pin δεν σου προφερει ασφαλεια για συνναλαγες κατω των 25, εφοσον θα γινονται contacltess.

Στην εφαρμογη οριζεις για ποσα κατω των 25 να ζηταει pin. Στην καρτα οχι.

 

Για να παμε σε NFC πρέπει η αγορά να ξυπνήσει και να ανανεωθούν τα παρωχημένα μηχανήματα στα καταστήματα. Εδώ πας με κλασσική debit card και δεν αναγνωρίζουν τίποτα. Τι λέμε τώρα; :down:

Link to comment
Share on other sites

Και σου λέω ότι μπορείς και στις contactless κάρτες να ορίσεις με μία επικοινωνία το όριο που οι συναλλαγές σου ειναι preapproved..

 

Οπότε αυτό που λες δεν ισχύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λόγω της γενικής στενότητας στα μετρητά στην Ελλάδα, προωθούνται γενικά λύσεις εναλλακτικές των μετρητών Δες πχ POGO, tap'n'pay, κλπ κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Απλά δεν κατάλαβα τη διατύπωση.

 

Προσωπικά προτιμώ τον ελευθερο ανταγωνισμό. Αν λοιπόν δεν υπάρχει παράνομη πράξη από αυτά τα μαγαζιά και μπορούν να δίνουν φτηνότερες τιμές, so be it. Αυτό που είπα είναι η δική μου άποψη, δεν θέλω να φοροδιαφευγει κάποιος (γενικά μιλώ) ώστε να χτυπά την αγορά. Αυτό ειναι απαράδεκτο και σκοτώνει τον σωστό επιχειρηματία.

 

Διαφωνω.

Για τις χώρες του Ευρώ ειναι στα 25 ευρώ (Ιρλανδία 15) και δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να παμε σε NFC πρέπει η αγορά να ξυπνήσει και να ανανεωθούν τα παρωχημένα μηχανήματα στα καταστήματα. Εδώ πας με κλασσική debit card και δεν αναγνωρίζουν τίποτα. Τι λέμε τώρα; :down:

 

Αυτα που χρησιμοποιω συνηθως, εχουν

 

ΑΒ, public, McDonalds, Starbucks, απολλώνιο, public, ΟΑΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...