Jump to content

myphone POLL: Πληρωμές μέσω smartphone, τις εμπιστεύεστε;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Θα πραγματοποιήσετε πληρωμές μέσω smartphone σε φυσικά καταστήματα;  

383 members have voted

  1. 1. Θα πραγματοποιήσετε πληρωμές μέσω smartphone σε φυσικά καταστήματα;

    • Σε καμία περίπτωση, δεν θεωρώ ότι τα σημερινά smartphones προσφέρουν το επιθυμητό επίπεδο ασφάλειας.
      114
    • Δεν εμπιστεύομαι αυτές τις πληρωμές απόλυτα, αλλά αν βρεθώ δίχως μετρητά θα πληρώσω μέσω smartphone.
      65
    • Θα πραγματοποιώ πληρωμές μέσω smartphone μόνο αν έχει μέθοδο βιομετρικης επαλήθευσης ταυτότητας.
      47
    • Σκοπεύω να χρησιμοποιώ το smartphone για πληρωμές, όπου αυτό είναι δυνατόν.
      80
    • Σκοπεύω να αντικαταστήσω τις πληρωμές με μετρητά μέσω των πληρωμών μέσω smartphone.
      27
    • Σκοπεύω να αντικαταστήσω τις αγορές με κάρτα μέσω των πληρωμών μέσω smartphone.
      50


Recommended Posts

Όλα έχουν τρύπες ασφαλείας αλλά από το παθητικό nfc καλύτερα το smartphone έχει μεγαλύτερη ασφάλεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μέλλον ανήκει στο ηλεκτρονικό χρήμα. Καλώς ή κακώς, το θέλουμε δε το θέλουμε!

Προσωπικά δε βλέπω απολύτως κανένα λόγο να μη γίνονται όλες οι συναλλαγές μας ηλεκτρονικά, από τη στιγμή που πραγματοποιούνται με ασφάλεια και εγκυρότητα. Ανθώπινο λάθος ή απάτη, υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει, είτε το χρήμα είναι φυσικό είτε ηλεκτρονικό οπότε το όποιο επιχείρημα για μη χρήση ηλεκτρονικών συναλλαγών και βέβαια με τη χρήση smartphone, έχει πολλά αντεπιχειρήματα απέναντί του!

Με βάση τα παραπάνω, θεωρώ πως η χρήση ενός τηλεφώνου για πραγματοποίηση οικονομικών συναλλαγών είναι απολύτως θεμιττή.

 

Υ.Γ.

Αυτοί που δεν επιθυμούν το ηλεκτρονικό χρήμα δηλαδή τη χρήση πιστωτικών, χρεωστικών καρτών και smartphone credits , είναι οι τεχνοφοβικοί και βέβαια όσοι πιστέυουν πως όλα γίνονται από "κέντρα" εξουσία με απώτερο σχέδιο τύπου "μεγάλος αδελφός" και έλεγχος-χειραγώγηση των μαζών μέσω του καταναλωτισμού! Αυτό το τελευταίο δεκτόν για παρεϊστική κουβέντα αλλά αν σκεφτούμε πως ούτε οι φοροδιαφεύγοντες αλλά ούτε οι μαυραγορίτες πόσο μάλλον οι απατεώνες τα πάνε καλό με τις καταγραφόμενες συναλλαγές. Αυτό σίγουρα θα μας βάλει σε σκέψη για το τι είναι σωστό και τι όχι και ποιο είναι τελικά το μεγάλο διακύβευμα. Η ιδιωτικότητα ή το κοινό καλό;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Υπουργείο Οικονομικών και η Εφορία πετάνε τη σκούφια τους για μια τέτοια εξέλιξη!

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν μπορούμε να μπλέκουμε έννοιες όπως η ιδιωτικότητα , στον έλεγχο των οικονομικών συναλλαγών. Οι συναλλαγές πρέπει να ελέγχονται, η φορολόγηση πρέπει να γίνεται σε όλα τα επίπεδα που πρέπει να γίνεται, η φοροδιαφυγή πρέπει να περιοριστεί όπως άλλωστε και το μαύρο χρήμα. Οσο στο όνομα της κακώς εννοούμενης ιδιωτικότητας, επιτρέπεται η φοροδιαφυγή, τα λεγόμενα υποζύγια θα πληρώνουν το μάρμαρο.

 

Υπό αυτό το πρίσμα σκέψης , εννοείται ότι είμαι υπέρ όποιας μεθόδου παρακολούθησης του που πάει το χρήμα στη γενικότερη έννοια, auditing αν θέλετε.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατά γιατί πολύ απλά google και apple είχαν δυο σοβαρά θέματα ασφαλείας, με κλεμμένους κωδικους από gmail και από την άλλη κλεμμένες φωτογραφίες. Το ότι η τεχνολογία προχωρά δεν σημαίνει ότι πρέπει να προσκυνούμε οτιδήποτε βγάζουν, θέλει και λίγο μυαλό. Ρευστό και πάλι ρευστό.
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει σχέση με το ελληνικό κράτος και τράπεζες το πληρώνω από κινητό μέσω ebanking, στα καταστήματα με πιστωτική

 

Ακριβώς μια από τα ίδια.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να εφαρμοστεί σωστά θα πρέπει

να εξοπλιστούν με τον σωστό εξοπλισμό

από τα περίπτερα μέχρι οι μεγαλύτερες αλυσίδες.

Τα πρώτα για να γίνει αυτό ελπίζω να γίνει σύντομα (αν κ δεν το βλέπω)

και όχι σε καμία δεκαετία.

 

Όσον αφορά την τεχνολογία από θέμα ασφαλείας

μέχρι στιγμής μόνο το apple pay με έχει πείσει

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάμε για αγορές μέσω smartphone, αλλά για πληρωμές. δηλαδή να πηγαίνεις super market, και αντί να πληρώνεις με μετρητά ή με κάρτα, να πληρώνεις μέσω του κινητού σου (που προφανώς του έχεις περάσει κάποιες κάρτες, τραπεζικούς λογαρισαμούς, paypal κλπ)

 

Δεν λέω κάτι άλλο. Για το ίδιο πράγμα μιλάμε! Για να αγοράσεις πρέπει και να πληρώσεις.

 

Γιατί κάποιος που δεν συμφωνεί με τους παραπάνω τρόπους πληρωμής πρέπει να θεωρείται "τεχνοφοβικός" ;

 

Προσωπικά δεν βλέπω να λειτουργούν όλα τέλεια και "νόμιμα" ακόμα και άμα γίνονται όλα ηλεκτρονικά ούτε ότι πρέπει να σκοτώσεις την ιδιωτικότητα στο όνομα του "κοινού καλού". Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι σίγουρα οι Εφορία/ΥΟ και μερικοί ακόμα θα πετάνε την σκούφια τους με μία τέτοια εξέλιξη.

 

Μη "κολλάς" στις λέξεις. Τεχνοφοβικός μπορεί να είναι ο παππούς μου μπορεί και το παιδί μου! Όσο αφορά στην ιδιωτικότητα σε αντιδιαστολή με το κοινό καλό, νομίζω πως είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Προσωπικά πιστεύω πως η ιδιωτικότητα οφείλει να παραμερίζεται στο όνομα του κοινού καλού.

 

Δεν έχουν ξαναϋπάρξει στην Ιστορία κέντρα εξουσίας και χειραγώγηση μαζών;

 

Ακριβώς γι'αυτό δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε την εξέλιξη. Προσπάθεια χειραγώγησης πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει.

Τα εργαλεία χειραγώγησης είναι πάρα πολλά. O έλεγχος των οικονομικών συναλλαγών δεν φτιάχτηκε για να γίνει εργαλείο χειραγώγησης. Για τη διευκόλυνσή μας φτιάχτηκε. Αν χρησιμοποιηθεί από κάποιος ποτέ, δε θα φταίει η τεχνολογία. Δεν φταίει "το ξύλο που χτύπησε το σκύλο" αλλά αυτός που το κρατούσε.

 

Η χρήση του smartphone ως μέσο πραγματοποίησης των οικονομικών συναλλαγών , είναι μοιραία (?) ένα ακόμη σκαλοπάτι εξέλιξης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το Κράτος που μαζεύει τις πληροφορίες και την εξουσία που σχετίζονται με το άυλο νόμισμα. Είναι οι Τράπεζες. Οι οποίες ανήκουν σε ιδιώτες. Τα κίνητρά τους δεν είναι εξ ορισμού σκοτεινά, αλλά μπορείς στ' αλήθεια να τους εμπιστευτείς; Με όλα αυτά που γίνονται (και στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια

Ασφαλώς και υπάρχουν μειονεκτήματα σε αυτή την περίπτωση, αλλά τη στηρίζω γιατί θεωρώ ότι είναι μια δικλείδα ασφαλείας για την κοινωνία απέναντι στον συγκεντρωτισμό κεφαλαίου των μεγάλων Τραπεζών.

 

Ιδανικό θα ήταν, πιστεύω, ένα πλήρως διαφανές κράτος, άμεσα ελεγχόμενο να διαχειριζεται τις συναλλαγές χωρίς χρήματα.

 

Διόρθωση......Τα κίνητρά τουςείναι εξ ορισμού σκοτεινά.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα σκέτο όχι....Γιατί δεν υπάρχει.....??

Υπαρχουν πολλά θέματα που δεν έχουν να κανουν με το αν κάποιος είναι τεχνοβικος ή όχι όπως λαθεμένα αναφέρεται πολλές φορες. Το θέμα της ιδιωτικότητας είναι τεράστιο. Όλοι τρεχανε να πάνε στις πολεις και αδειασανε τα χωριά για να έχουν μεγαλύτερη ιδιωτικότητα... Μην ακούω κουλά του τύπου , εγώ δεν έχω τίποτα να φοβηθω κλπ... Και παλι δεν έχει να κανει με το αν είσαι αθώος η ένοχος...η ιδιωτικότητα είναι αγαθό που θα το αναζητούμε σε λιγα χρόνια..

 

. Γιαυτό θα έπρεπε να έχει και ενα ξερό όχι...με τίποτα..όσο μπορώ...

 

Και τέλος ποιος λέει ποιο είναι το γενικό καλό? Είναι αυτό πανω απο το ατομικό? Μα όλα τα ατομικά δεν κανουν το γενικό? Μην μπερδεύεστε...

Edited by Nikos_her
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αναμένω να ωριμάσει λίγο παραπάνω η συγκεκριμένη μέθοδος πληρωμών και μετά να αρχίσω να τη ψάχνω παραπάνω. Σίγουρα μέσα στο 2015 ίσως κάνω τα πρώτα βήματα.
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οχι. Ας κάνουν άλλοι το beta testing και σε μερικά χρόνια βλέπουμε. Δεν είναι άλλωστε και τόσο απαραίτητες. Μικροπράγματα τα αγοράζεις άνετα με μετρητά. Για τα μεγαλύτερα υπάρχουν άλλοι τρόποι.
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση......Τα κίνητρά τουςείναι εξ ορισμού σκοτεινά.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα σκέτο όχι....Γιατί δεν υπάρχει.....??

Υπαρχουν πολλά θέματα που δεν έχουν να κανουν με το αν κάποιος είναι τεχνοβικος ή όχι όπως λαθεμένα αναφέρεται πολλές φορες. Το θέμα της ιδιωτικότητας είναι τεράστιο. Όλοι τρεχανε να πάνε στις πολεις και αδειασανε τα χωριά για να έχουν μεγαλύτερη ιδιωτικότητα... Μην ακούω κουλά του τύπου , εγώ δεν έχω τίποτα να φοβηθω κλπ... Και παλι δεν έχει να κανει με το αν είσαι αθώος η ένοχος...η ιδιωτικότητα είναι αγαθό που θα το αναζητούμε σε λιγα χρόνια..

 

. Γιαυτό θα έπρεπε να έχει και ενα ξερό όχι...με τίποτα..όσο μπορώ...

 

Και τέλος ποιος λέει ποιο είναι το γενικό καλό? Είναι αυτό πανω απο το ατομικό? Μα όλα τα ατομικά δεν κανουν το γενικό? Μην μπερδεύεστε...

 

Συμφωνώ απόλυτα, με όλα όσα έγραψες!

 

Αν κάποιοι θέλουν να χάσουν ένα μέρος της ιδιωτικότητάς τους, αυτό των συναλλαγών, ας είναι αργότερα διατεθιμένοι να τη χάσουν και από άλλους τομείς της ζωής τους. Μη λένε μετά ότι σε κάποιο άλλο κομμάτι της ζωής τους θα πρέπει να υπάρχει...

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να θεωρηθεί σύγχρονο και "ψηφιακό" ένα σύστημα συναλλαγών που λειτουργεί με βάση ανθρώπινα ωράρια όπως κάνουν οι τράπεζες για να εκκαθαρίσουν τις συναλλαγές τους που γίνονται με πιστωτικές κάρτες.

Δεν μπορεί να θεωρηθεί σύγχονο και "ψηφιακό" ένα σύστημα συναλλαγών που για να μεταφέρεις αξία από την μια άκρη του πλανήτη στην άλλη θέλεις 3+ μέρες συν τα fee που θα προμυθευτούν οι ενδιάμεσοι.

Οσο για την ασφάλεια που αρκετοί με ρώτησαν σε αυτό το νήμα σας το είπα και πριν. To πόσα λεφτά χάνονται κάθε χρόνο από συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες και από τις τράπεζες απλά είναι απίστευτο. Δεν θα το γράψω θα σας αφήσω να το διαβάσετε από το forbes για να το πιστέψετε..

 

http://www.forbes.com/sites/haydnshaughnessy/2011/03/24/solving-the-190-billion-annual-fraud-scam-more-on-jumio/

 

Με αυτά τα εργαλεία που είναι τελείως ξεπερασμένα για ψηφιακές συναλλαγές δεν μπορούμε να περάσουμε στην ψηφιακή εποχή. Είναι τελείως λάθος και δεν σας τα γράφει όλα αυτά κάποιος τεχνοφοβικός. Απλά όπου στο χρήμα υπάρχει ενδιάμεσος και ένας κάποιος τρίτος στην διαχείριση του υπάρχουν και όλα τα παραπάνω προβλήματα.

Η λύση είναι αποκεντρωμένες p2p πληρωμές και συναλλαγές, αποκεντρωμένα open source ψηφιακά νομίσματα για άμεση μεταφοράς αξίας και ασφαλείς συναλλαγές και τεχνολογίες τύπου internet of things όπως διαμορφώνουν ήδη εταιρείες όπως η ΙΒΜ, Samsung, microsoft, Intel και που είναι το μέλλον του αυριανού ψηφιακού μας κόσμου.

Διαβάστε και αυτό εδώ το άρθρο από την wall street journal για να καταλάβετε που βρίσκετε το πραγματικό μέλλον των ψηφιακών συναλλαγών

 

http://www.wsj.com/articles/the-revolutionary-power-of-digital-currency-1422035061?tesla=y#oo

Edited by chek2fire
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να θεωρηθεί σύγχρονο και "ψηφιακό" ένα σύστημα συναλλαγών που λειτουργεί με βάση ανθρώπινα ωράρια όπως κάνουν οι τράπεζες για να εκκαθαρίσουν τις συναλλαγές τους που γίνονται με πιστωτικές κάρτες.

Δεν μπορεί να θεωρηθεί σύγχονο και "ψηφιακό" ένα σύστημα συναλλαγών που για να μεταφέρεις αξία από την μια άκρη του πλανήτη στην άλλη θέλεις 3+ μέρες συν τα fee που θα προμυθευτούν οι ενδιάμεσοι.

.....

Διαβάστε και αυτό εδώ το άρθρο από την wall street journal για να καταλάβετε που βρίσκετε το πραγματικό μέλλον των ψηφιακών συναλλαγών

http://www.wsj.com/articles/the-revolutionary-power-of-digital-currency-1422035061?tesla=y#oo

 

Νομίζω κάπου το χάνεις το παιχνίδι. Το ότι τα χρήματα (και όχι η συναλλαγή) δεν εκκαθαρίζονται αμέσως έχει να κάνει κυρίως με την ασφάλεια που θέλουν να παρεμβάλουν οι τράπεζες γιατί διαχειρίζονται λεφτά. Το ότι δεν γίνονται αρκετά γρήγορα ή με λιγότερα fees είναι ενα καλό επιχείρημα που θέλει κουβέντα.

Μην απατάσαι όμως. Το bitcoin είναι μία τράπεζα. Παγκόσμια, που επειδή είναι στο internet ελαττώνει τα κόστη και τους χρόνους. Είναι καινοτομία; Δεν είμαι σίγουρος από τη στιγμή που ακολουθεί ένα παρόμοιο μοντέλο ledging όπως και οι υπόλοιπες τράπεζες. Είναι ασφαλής; Δεν ξέρω να απαντήσω. Πάντοτε αυτά τα θωρακίζεις αλλά μπορεί και να σπάσουν, με πιθανότητες παίζεις όπως και στις κανονικές τράπεζες. Άλλωστε οι πιο πολλές χασούρες δεν γίνονται από τις τράπεζες αλλά από τους ενδιάμεσους...

Πάντως το να το παιζω παγκόσμια τράπεζα και να παίζω μπάλα μόνη μου είναι εύκολο. Δοκίμασε να πληρώσεις με bitcoin σε καφέ που δεν έχει bitcoin αλλά λογαριασμό σε ευρώ σε μία συμβατική τράπεζα. Το να μεταφέρω bitcoin σε bitcoin λογαριασμό είναι σαν να μεταφέρω λεφτά από τον λογαριασμό μου στη Εθνική στον λογαριασμό σου στην Εθνική. Αχ μόλις τα είδες τα λεφτά, μόνο σε μερικά δευτερόλεπτα/λεπτά!!!

Παρεπιπτώντως το μέλλον θα δείξει. Θα υπάρξουν κι άλλες bitcoin. Ποιος θα επιβιώσει; Αν μείνει μία πιστεύεις ότι τα fees θα συνεχίσουν να είναι τόσο χαμηλά;

Όσο για το σχόλιο στο άρθρο της wall street journal ότι θα έχουν λογαριασμό άτομα που δεν έχουν τώρα πρόσβαση σε τράπεζες, μάλλον ο τύπος πρέπει να διαβάσει οικονομικά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για να μην είμαι εντελώς off topic ας συνεισφέρω στο θέμα μας λέγοντας ότι δεν θα χρησιμοποιούσα το κινητό ακόμα για συναλλαγές. Ίσως στο μέλλον.

"Αν Α είναι επιτυχία, τότε A = X + Y + Z

X είναι δουλειά.

Υ είναι παιχνίδι.

Ζ είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό." - Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Το ονειρο μου ειναι ολα σε ενα, τι εννοω

να βγαινω εξω και να εχω μονο τα κλειδια μου και το κινητο μου

Ολες οι αγορες θα γινονται μονο μεσω κινητου, οπως και ολες οι ταυτοποιησεις, οχι αλλο πια ταυτοτητες διαβατηρια και αλλα τετοια

Σαφως αυτο προυποθετει ανωτατη ασφαλεια και σχεδον απαραβιαστη

Cloud υπηρεσίες και καθολου σχεδον internal storage ευαισθητων στοιχειων

δακτυλικο αποτυπωμα και αναγνωση ίριδας για ταυτοποιηση και σαφων τεραστοες μπαταριες του τυπου 10 μερες για να μην ξεμενουμε ποτε ή αν αυτο δεν μπορει να υλοποιηθει λειτουργια κινητου τυπου bios με κατανομη μπαταριας και επιλογη των καταληλων εγγραφων απο εκει

Τι ωραιος που θα ηταν ο κοσμος τοτε, δεν συμφωνητε

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος, αντι να σου κλεβει ο αλλος τα κλειδια θα σου βγαζει το ματι ή θα σου κοβει το δαχτυλο :lol:
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος, αντι να σου κλεβει ο αλλος τα κλειδια θα σου βγαζει το ματι ή θα σου κοβει το δαχτυλο :lol:

 

Σκεψου περα απο την πλακα δεν θα φοβομαστε μην μας κλεψουν τα πραγματα πλεον, ουτε μη τυχων χασουμε εγγραφα οταν τα χρειαζομαστε

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Για να παραμείνουμε και on-topic, σε ότι αφορά και google wallet και apple pay, ουτε η apple ούτε η google κρατάν transactions σε servers τους...

 

Αυτό για τα περί του ότι φαγαν hacks κλπ.

 

Αν θέλετε υπάρχουν και σχετικά links για το πως λειτουργούν τα 2 payment schemes.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου περα απο την πλακα δεν θα φοβομαστε μην μας κλεψουν τα πραγματα πλεον, ουτε μη τυχων χασουμε εγγραφα οταν τα χρειαζομαστε

 

φιλε μου εξελισσεται και το ενα και το αλλο..οχι μονο η ασφαλεια αλλα και η κλεψια.

 

Υ.Γ Δεν εκανα πλακα, θα σου κοβουν το δαχτυλο ή θα σου βγαζουν το ματι.

Link to comment
Share on other sites

Το ονειρο μου ειναι ολα σε ενα, τι εννοω

να βγαινω εξω και να εχω μονο τα κλειδια μου και το κινητο μου

Ολες οι αγορες θα γινονται μονο μεσω κινητου, οπως και ολες οι ταυτοποιησεις, οχι αλλο πια ταυτοτητες διαβατηρια και αλλα τετοια

Σαφως αυτο προυποθετει ανωτατη ασφαλεια και σχεδον απαραβιαστη

Cloud υπηρεσίες και καθολου σχεδον internal storage ευαισθητων στοιχειων

δακτυλικο αποτυπωμα και αναγνωση ίριδας για ταυτοποιηση και σαφων τεραστοες μπαταριες του τυπου 10 μερες για να μην ξεμενουμε ποτε ή αν αυτο δεν μπορει να υλοποιηθει λειτουργια κινητου τυπου bios με κατανομη μπαταριας και επιλογη των καταληλων εγγραφων απο εκει

Τι ωραιος που θα ηταν ο κοσμος τοτε, δεν συμφωνητε

Δε χρειάζεσαι ούτε κινητό ούτε κλειδιά με αυτή τη λογική.

 

Αλλά είσαι πλήρως ελεγχόμενος. Δεν μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή, μετακίνηση, διαδικασία χωρίς να σε δεί κάποιο σύστημα καταγραφής. Και αλίμονό σου αν για οποιοδήποτε λόγο προσπαθήσει κάποιος, με πρόσβαση σε αυτό, να σε βλάψει.

Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι ότι εσύ ελέγχεσαι. Το πρόβλημα είναι ότι όλη η κοινωνία είναι πρακτικά φυλακισμένη.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι ούτε κινητό ούτε κλειδιά με αυτή τη λογική.

 

Αλλά είσαι πλήρως ελεγχόμενος. Δεν μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή, μετακίνηση, διαδικασία χωρίς να σε δεί κάποιο σύστημα καταγραφής. Και αλίμονό σου αν για οποιοδήποτε λόγο προσπαθήσει κάποιος, με πρόσβαση σε αυτό, να σε βλάψει.

Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι ότι εσύ ελέγχεσαι. Το πρόβλημα είναι ότι όλη η κοινωνία είναι πρακτικά φυλακισμένη.

Από τη στιγμή που εφευρέθηκε το bank note (χαρτονόμισμα) και πιο πριν ακομα, η έννοια των ανταλλαγών (trade) , τελικά το πράγμα πάντα θα έφτανε, με τον ένα ή άλλο τρόπο στην φορολόγηση και στον έλεγχο.

 

Η έννοια του ότι είμαστε "φυλακισμένοι" ή φυλακισμένοι (choose your pick) είναι πολύ μεγάλη συζήτηση , η οποία δεν νομίζω ότι είναι του παρόντος thread σε κάθε περίπτωση.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι ούτε κινητό ούτε κλειδιά με αυτή τη λογική.

 

Αλλά είσαι πλήρως ελεγχόμενος. Δεν μπορείς να κάνεις καμία συναλλαγή, μετακίνηση, διαδικασία χωρίς να σε δεί κάποιο σύστημα καταγραφής. Και αλίμονό σου αν για οποιοδήποτε λόγο προσπαθήσει κάποιος, με πρόσβαση σε αυτό, να σε βλάψει.

Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι ότι εσύ ελέγχεσαι. Το πρόβλημα είναι ότι όλη η κοινωνία είναι πρακτικά φυλακισμένη.

 

Κανονικα θα περιελαμβανα και τα κλειδια μεσα(μαζι με του αυτικινητου) αλλα ασε,

επισης μιλησα για ονειρο και ποσο ωραια θα ηταν(ασχετα που σε 50-60 χρονια ετσι θα ειναι) δεν μιλησα για το νομοθετικο κομματι, επισης δεν ειπα να καταργηθουν τα χρηματα ειπα αντι για καρτα(που δυστυχως στην ελλαδα δεν την χρησιμοποιουμε, στο εξωτερικο ακομα και στις λαικες εχουν πληρωμη με καρτα, ναι ειναι αληθεια) να μπορεις να χρησιμιποιησεις αυτους τους τροπους, που εγω προσωπικα αν ισχυε κατι τετοιο δεν θα ειχα ακουμπισει ποτε μου μετρητα

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να εφαρμοστεί σωστά θα πρέπει

να εξοπλιστούν με τον σωστό εξοπλισμό

από τα περίπτερα μέχρι οι μεγαλύτερες αλυσίδες.

Τα πρώτα για να γίνει αυτό ελπίζω να γίνει σύντομα (αν κ δεν το βλέπω)

και όχι σε καμία δεκαετία.

 

Όσον αφορά την τεχνολογία από θέμα ασφαλείας

μέχρι στιγμής μόνο το apple pay με έχει πείσει

Έχουν εξοπλιστεί τε μεγάλα. Αλλα πάντα χρειάζεται 5 λεπτα για να τους εξηγήσω πως θα περάσουν το κινητο μου για την πληρωμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάζεις κωδικό για να κάνει τη συναλλαγή.

 

Δεν έχουν ξαναϋπάρξει στην Ιστορία κέντρα εξουσίας και χειραγώγηση μαζών;

 

Κωδικό βάζεις για συναλλαγές άνω των 25.

Αλλα μπορεις να ορίσεις και για Τις μικρότερες, πράγμα που δεν μπορεις να κανεις στη φυσική καρτα.

Άρα μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Tap n pay rulesss

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει η πληρωμή μέσω smartphone αποτι να πληρώσω με πιστωτική/χρεωστική?

 

Και στις 2 περιπτώσεις στο σουπερμαρκετ (πχ) θα χρειαστεί να βάλω το χέρι στο παντελόνι, να βγάλω το κινητό ή το πορτοφόλι.

 

Αν πχ, προσφερει μεγαλύτερη ασφάλεια ο ένας τρόπος πληρωμής απο τον άλλο, οκ να το καταλαβω, αλλα προς ώρας αδυνατώ

 

Όπως ειπα ατο κινητο μπορεις να ορίσεις κωδικό και για μικρότερες των 25 ευρώ αγορές. Στην καρτα οχι.

 

Επίσης αν σου κλέψουν το κινητο ειναι κλειδωμένη με κωδικό. Αν σου κλέψουν την καρτα, έχουν τον αριθμό της άμεσα.

 

Άρα μεγαλύτερη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

θεωρο οτι ο κοσμος δεν εχει και την τελεια οικονομικι ανεση για να πληρωνει μεσω smart συσκευησ ... ασε που αν δεν το ποιανεισ στ χερια το χρημα απλα νιωθεις οτι σου στερουν την ομορφια το να πληρωοσο κατι και να το χαρο γτ πραγματικα ολα οσα αγοραζουμε τα χρειαζομαστε? η απλα ειναι η στιγμή που θα το παρεις και μετα πολλες φορες χανεται εκεινη η μαγικη στιγμή ...
Link to comment
Share on other sites

θεωρο οτι ο κοσμος δεν εχει και την τελεια οικονομικι ανεση για να πληρωνει μεσω smart συσκευησ ... ασε που αν δεν το ποιανεισ στ χερια το χρημα απλα νιωθεις οτι σου στερουν την ομορφια το να πληρωοσο κατι και να το χαρο γτ πραγματικα ολα οσα αγοραζουμε τα χρειαζομαστε? η απλα ειναι η στιγμή που θα το παρεις και μετα πολλες φορες χανεται εκεινη η μαγικη στιγμή ...

 

Εγω διαφωνω, οταν κυκλοφορω με λεφτα πανω μου

1.αισθανομαι απαισια γιατι εχω παντα μια εγνοια στο μυαλο μου

2.Γενικα μου τη σπανε γιατι αντε να εχω ψιλα, οχι εχω 20 δεν μπορω να αγορασω τσιχλες αντε να βρεις ρεστα και αλλες τετοιες ιστοριες

3.Απο άποψη υγειονομικης ειναι μαυρο χαλι, ειναι κατι κο... χαρτα που τα ποιανει ο καθενας απο την μια ακρη του κοσμου εως την αλλη και χρησιμοποιουνται συνεχως

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...