Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ήρθε στο 930; Η cu δεν λέγαμε ότι δεν θα έρθει στο 930;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Μπας και ήρθε σε όλες; ;) Για κάντε έναν έλεγχο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι ήρθε στο 930; Η cu δεν λέγαμε ότι δεν θα έρθει στο 930;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Νομίζω έχουν πει ότι οι συσκευές που δεν υποστηρίζονται (δεν ήταν στη λίστα των αναβαθμίσιμων συσκευών για τη CU), θα εξακολουθούν και θα παίρνουν αναβαθμίσεις -ανεπίσημα- μέσω insider release-preview.

Link to comment
Share on other sites

Στην εξερεύνηση αρχείων είδα ότι έχει τρεις αποθηκευτικούς χώρους. Ξέρει κανείς Κάτι?
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Τι ήρθε στο 930; Η cu δεν λέγαμε ότι δεν θα έρθει στο 930;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Χίλια συγγνώμη για την παρεξήγηση. Αναφερόμουν στην έκδοση 15063.251 ότι έχει έρθει. Την cu την έχω πάρει εδώ και καιρό μέσο insider όπως είπε κι ένας φίλος αλλά είναι off topic το συγκεκριμένο θέμα εδώ. :)

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (παρότι έχω ένα κόλλημα με τα Updates), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί π.χ. παίρνει την αναβάθμιση το 640 και όχι το 735, αφού και τα δύο έχουν την ίδια CPU & GPU. :blink:

 

'Ισως το πάρω απόφαση και την περάσω σαν Insider, αλλά αφού μάθω ότι παίζει σωστά στο 735 - όχι άλλα πειράματα με την κύρια συσκευή μου!

 

Είναι η 251 το creators update? Υπάρχει changelog?

 

Ναι, αυτό είναι. Δες περισσότερα εδώ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αν ήταν native uwp θα ήταν πολύ καλό νέο για την πλατφόρμα. Σαφώς και θα απαιτούσε τρομερή δουλειά.

Επίσης δεν ξέρω και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα εργαλεία της (desktop bridge, κ.τ.λ.). Δεν έχω ιδέα αν είναι αξιοπρεπές το αποτέλεσμα.

Το καταλαβαίνω ότι ρωτάς ειλικρινά.

Σχετικά με την πλατφόρμα, αν εξαιρέσεις αυτά που αναφέρονται στη δεύτερη παράθεσή σου (τα οποία δεν είναι αμελητέα), δεν είχα ποτέ αυταπάτες ότι η μεταφορά εφαρμογών θα ήταν εύκολη υπόθεση. Μιλάμε για τεράστιες αλλαγές. Για να επιχειρείτο/επιχειρηθεί κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είχε τεράστια επιτυχία το store. Ούτως ή άλλως δεν είναι και 100% ώριμο το api. Προς το παρόν πάντως ξέρουμε τι ισχύει. Σήμερα διάβαζα ότι το ποσοστό διείσδυσης των Windows 10 είναι μόλις 26% με μια μικρή αύξηση της τάξης του 1% το τελευταίο διάστημα. Πιθανόν να βοηθήσουν τα Windows 10 S προς αυτήν την κατεύθυνση, αλλά νομίζω πως αν πετύχει η πλατφόρμα στο μέλλον αυτό κατά κύριο λόγο θα αφορά μελλοντικές εφαρμογές και όχι τόσο μεταφορά.

 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το facebook. Σίγουρα δεν είναι υπεύθυνη η Microsft για την εφαρμογή facebook, αλλά αυτό που γράφεις ισχύει 100%. Κανείς (από εμάς τους τρίτους εννοώ) δεν ξέρει αν έχει καθίσει η μπίλια οριστικά. Το μόνο ενθαρρυντικό που μπορώ να πω είναι ότι σε ένα ακόμη restart μάλλον οι αλλαγές θα είναι λίγες. Αυτό φαίνεται, χωρίς βέβαια να βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

 

Άρα, θα είναι πολύ δύσκολο να μεταφερθούν τα τωρινά apps, στον νέο κώδικα και να μετατραπούν σε uwp. Ελπίζω να μην έχουμε apps, με διπλό κώδικα, ένα για w10m, ένα για uwp...

 

Και 26% διείσδυση τα w10, δεν τη λες και ενθαρρυντική... Για να δούμε πόσο καλά θα αποδειχθούν και τα w10s...

 

Σαφώς και δεν συμφωνώ και οι λόγοι είναι 2

1. Περίπου 4 χρόνια wp8/8.1 έδωσε κάποια αξιόλογη εφαρμογή? Όχι. Πόσο δύσκολο ήταν να φτιάξει μια? Έστω και με συγκεκριμένο όριο ζωής 3-4 ετών?

2. Και στο PC φταίει η ms? Εκεί η εφαρμογή είναι κατά πολύ τραγικοτερη.

Τελος, όσα $$$$ κι αν διαθέτει η ms, η εφαρμογή είναι του Facebook. Αυτή ευθύνεται μονο για τις δικές της. Εκεί τα χώνουμε.

 

1. Εκεί, στα 8/8.1, ήταν που έπρεπε να ζητήσει ένα app, όχι τόσο για να είναι επίσημο και να μην έχει πρόβλημα με τις άδειες, αλλά για να μάθει από τον κώδικα και σε περίπτωση που το app του facebook δεν ήταν καλό, να ανέπτυσσε ένα δικό της.

 

2. Αν στο pc είναι ακόμη χειρότερη, σκέψου πάλι ποιος φταίει. Η ms, που δέχεται ένα τέτοιο app.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κόλπο να μειώσουμε την χωρητικότητα των αρχείων συστήματος και να περάσουμε και εμείς με τα 640 την .251? Έχω βγάλει / μετακινήσει ότι μου επέτρεπε η microsoft και ακόμα μου λείπουν 130 ΜΒ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κόλπο να μειώσουμε την χωρητικότητα των αρχείων συστήματος και να περάσουμε και εμείς με τα 640 την .251? Έχω βγάλει / μετακινήσει ότι μου επέτρεπε η microsoft και ακόμα μου λείπουν 130 ΜΒ.

 

Εγώ έκανα απεγκατάσταση του messenger και αφού πέρασα την αναβάθμιση το κατέβασα πάλι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα απεγκατάσταση του messenger και αφού πέρασα την αναβάθμιση το κατέβασα πάλι.

 

Messanger, skype, τα έβγαλα, ότι μου επέτρεπε η συσκευή το έβγαλα ή το πήγα στην sd, αλλά μου λείπουν 130 ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, θα είναι πολύ δύσκολο να μεταφερθούν τα τωρινά apps, στον νέο κώδικα και να μετατραπούν σε uwp.

Όχι μόνο είναι δύσκολο (θέλει τρομερό χρόνο για τη μετατροπή), αλλά για τις περισσότερες Win32 εφαρμογές είναι και αδύνατο(προς το παρόν).

To api της uwp είναι υποσύνολο του Win32 api. Έχουν υπάρξει αρκετές προσθήκες/αλλαγές αλλά σαφώς υπολείπεται. Είναι και ο κυριότερος λόγος για τον οποίο έχουμε τόσες αλλαγές τα τελευταία 4 χρόνια. Σύγκλιση δηλαδή του rt πρώτα και έπειτα της uwp με τη win32.

 

Μια παρατήρηση για τη μετατροπή μέσω του Desktop Bridge των εφαρμογών σε uwp. Αν μια εφαρμογή κάνει κλήσεις σε native dll βιβλιοθήκες που δεν υπάρχουν στα mobiles, δεν μπορεί να τρέξει σ' αυτά. Το ίδιο ισχύει και για το Xbox.

Όπως ακριβώς συμβαίνει με το Kodi από το store έτσι και το office από το store που θα είναι μετατροπή με desktop bridge, θα μπορεί να τρέχει μόνο σε desktop περιβάλλον.

Γι' αυτό λέμε ότι ένα ακόμη restart θα χρειαζόταν κάποια στιγμή στο μέλλον, ούτως ή άλλως (ακόμη και αν είχαν εμπορική επιτυχία τα WM10), αν το πλάνο της MS είναι κάποια στιγμή, να τρέχουν οι mobile συσκευές π.χ. Windows 10 S ή όπως αλλιώς θα λέγονται. Πώς θα γινόταν διαφορετικά;

Με το παραπάνω δεν ξέρω τώρα τι θα κάνει η MS. Εννοώ αν θα προχωρήσει το 2018 σε μια τέτοια κίνηση ή θα περιμένει να ωριμάσουν οι συνθήκες. Δηλαδή να έχουμε πιο δυνατούς mobile επεξεργαστές (δεν ξέρω αν θα φτάνει ο 835) και παράλληλα να κινηθεί λίγο το store.

Και 26% διείσδυση τα w10, δεν τη λες και ενθαρρυντική... Για να δούμε πόσο καλά θα αποδειχθούν και τα w10s...

Προφανώς δεν τη λες ενθαρρυντική, αλλά σε αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα, όσον αφορά το χρόνο. Το 50% χρησιμοποιούν Windows7 και το άλλο 25% παλαιότερες εκδόσεις των Windows(π.χ. 8.1, Vista). Κάποια στιγμή οι χρήστες αυτοί θα αναγκαστούν να πάνε στα Windows10. Δε νομίζω δηλαδή ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά σίγουρα αυτό το γεγονός δε βοήθησε τα WM10, γιατί αν ήταν μεγαλύτερη η διείσδυση πιθανώς και να υπήρχαν και περισσότερες καινούριες εφαρμογές στο store.

2. Αν στο pc είναι ακόμη χειρότερη, σκέψου πάλι ποιος φταίει. Η ms, που δέχεται ένα τέτοιο app.

Μα είναι υποχρεωμένη να τη δεχτεί. Αν μια εφαρμογή πληροί κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις δεν μπορεί να μη τη δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατάσταση της Creator άλλαξε ο ήχος από το ξυπνητήρι από μόνο του. Πήγα στις ρυθμίσεις για να αλλάξω τον ήχο και να ακούσω ποιον ήχο να βάλω. Αφού άκουσα καμιά 30αριά ήχους, ξαφνικά στους επόμενους ήχους κόλλησε και δεν τους έπαιζε. Μετά πήγα πίσω στους παλιούς που είχα ακούσει, ούτε εκείνους έπαιζε. Απλα τους εβαζε μέσα στο πλαίσιο για να γίνουν ήχοι. Όσο και να πατούσα το play που είχε δίπλα, τίποτα!

Έκλεισα την εφαρμογή, την άνοιξα ξανά, πάλι δεν μπόρεσα να ακούσω τους ήχους. Μετά από soft reset τα ίδια! Δεν διορθώθηκε η κατάσταση! Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω!!!! :(

 

Πάντως στην οθόνη κλειδώματος που έβαλα εικόνες της Bing, για πρώτη φορά μου έβγαλε παραλία ελληνικού νησιού (Λευκάδα)!!!!

http://imgur.com/zOXHRUn

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

2. Αν στο pc είναι ακόμη χειρότερη, σκέψου πάλι ποιος φταίει. Η ms, που δέχεται ένα τέτοιο app.

 

Αυτό μάλλον δεν το εννοείς..... Είμαι σίγουρος ότι σου ξέφυγε..... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατάσταση της Creator άλλαξε ο ήχος από το ξυπνητήρι από μόνο του. Πήγα στις ρυθμίσεις για να αλλάξω τον ήχο και να ακούσω ποιον ήχο να βάλω. Αφού άκουσα καμιά 30αριά ήχους, ξαφνικά στους επόμενους ήχους κόλλησε και δεν τους έπαιζε. Μετά πήγα πίσω στους παλιούς που είχα ακούσει, ούτε εκείνους έπαιζε. Απλα τους εβαζε μέσα στο πλαίσιο για να γίνουν ήχοι. Όσο και να πατούσα το play που είχε δίπλα, τίποτα!

Έκλεισα την εφαρμογή, την άνοιξα ξανά, πάλι δεν μπόρεσα να ακούσω τους ήχους. Μετά από soft reset τα ίδια! Δεν διορθώθηκε η κατάσταση! Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω!!!! :(

 

Πάντως στην οθόνη κλειδώματος που έβαλα εικόνες της Bing, για πρώτη φορά μου έβγαλε παραλία ελληνικού νησιού (Λευκάδα)!!!!

http://imgur.com/zOXHRUn

 

Η .138 που είχε δοθεί μέσω insider ήταν πολύ καλύτερη. Η .251 έφερε κάποια μικρό κολλήματα ακόμα και στο 950xl, όπως στο scrolling κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για την 251 εχω να πω τα εξης..ενω εχει καποια ωραια πραγματα και νοιωθω πιο smooth το κινητο υπαρχουν και τα εξης αρνητικα..περα απο την μπαταρια..

Πολλες φορες στα βιντεακια η οθονη αναβοσβηνει, το κλειδωμα επισης κανει καποια νουμερακια...

Η καμερα δυστυχως στα 640 ακομα και σημερα εχει θεματα..με αποτομα κλεισιματα..και οταν τραβηξα και κανα 3 φωτογραφίες με hdr κόλλησε το συμπαν και αναγκάστηκα να του κανω επανεκκίνηση..Ενα χρονο πριν ακριβως αυτα τα θεματα της καμερας ανεφερα παλι..Deja vu ??

Το μονο που εσωσε την κατασταση ειναι οτι τουλαχιστον την ημερα, τα 640 ρια τραβανε πολυ καλες φωτογραφιες...

Επισης με την 251 εχω και καποια περιεργα force close στον edge...ενω και παλι τον νοιωθω πιο γρηγορο απο πριν..

Αρα ανάμικτα συναισθηματα μεχρι στιγμης..δεν εχει γινει σωστη δουλεια σε αυτο το Update...Θα το χαρακτηριζα προχειρο και βιαστικο..Ελπιζω για αμεσες διορθωσεις..

 

Επισης να πω και κατι για το Facebook...Το οτι ηταν χαλια αυτες οι εφαρμογες δεν σημαινει κιολας οτι αυτες ηταν ο κυριος λογος που πατωσε τελευταια το λειτουργικο..ενα λιθαρακι ηταν..Αλλα φταιξανε και φταινε..μην χρησιμοποιειτε την κακιστη υλοποιηση του facebook ως λογο για την καταντια των wm 10..

Επισης το οτι η MS επιτρέπει σε μια απο τις πιο <<must>> εφαρμογες που υπαρχουν, να ειναι στο store της σε αυτη την κατασταση, και ειδικα και στα PC ετσι? Δειχνει ποσο ανεύθυνη ειναι...

Δεν ενδιαφερει τον χρηστη αν η εφαρμογη που χρησιμοποιει την εφτιαξε το Facebook ή η MS και ποιος φταιει..τον χρηστη τον ενδιαφερει να λειτουργει σωστα..Η MS ευθυνεται απολυτα που δεν ασχολειται με την ποιοτητα των εφαρμογων που υπαρχουν στο store της, διοτι επηρεάζονται ακομα και τα εκατονταδες εκατομμύρια PC με 10ρια..(Αρα μην ακουσω παλι οτι φταιει το ελαχιστο ποσοστο των mobile..).

Να κανει οτι περνα απο το χερι της ωστε να αναγκασει το facebook να φτιαξει σοβαρη εφαρμογη..Αν δεν μπορει ας φτιαξει δικη της οπως στο παρελθον...μπορει και παραμπορει ΝΑΙ Ή ΟΧΙ?

Εδω η apple απείλησε στα ισια οτι θα banarei την εφαρμογη του Uber που την χρησιμοποιει Ολος ο πλανητης για θεματα privacy φανταστείτε να ειχε και την αθλια μορφη του facebook τι θα γινοταν..Για να καταλάβετε για το πως προσεχει την ποιοτητα του store της η καθε εταιρεια..

Link to comment
Share on other sites

Εδω η apple απείλησε στα ισια οτι θα banarei την εφαρμογη του Uber που την χρησιμοποιει Ολος ο πλανητης για θεματα privacy φανταστείτε να ειχε και την αθλια μορφη του facebook τι θα γινοταν..Για να καταλάβετε για το πως προσεχει την ποιοτητα του store της η καθε εταιρεια..

 

Η Apple είναι σε θέση να το κάνει γιατί οποιαδήποτε εταιρία θα χάσει χρήματα αν βγει η εφαρμογή της απ' το store. Η Microsoft απ' την άλλη δεν νομίζω να την παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Η Apple είναι σε θέση να το κάνει γιατί οποιαδήποτε εταιρία θα χάσει χρήματα αν βγει η εφαρμογή της απ' το store. Η Microsoft απ' την άλλη δεν νομίζω να την παίρνει...

 

Οταν οι κακιστες αυτες εφαρμογες υπαρχουν και στα εκατονταδες εκατομμύρια pc με 10ρια που υπαρχουν εκει εξω τοτε μια χαρα την παιρνει να τριξει τα δοντια του Facebook και του καθε Facebook και απαιτειται να το κανει...Για την MS Μιλαμε , οχι για τον ΜπαμπαΜητσο της γειτονιας..

Τωρα Γιατι δεν το κανει εμενα δεν με απασχολει..αλλα μονο το αποτελεσμα που βλεπω στις συσκευες μου..Σου φαινεται παραλογο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν οι κακιστες αυτες εφαρμογες υπαρχουν και στα εκατονταδες εκατομμύρια pc με 10ρια που υπαρχουν εκει εξω τοτε μια χαρα την παιρνει να τριξει τα δοντια του Facebook και του καθε Facebook και απαιτειται να το κανει...Για την MS Μιλαμε , οχι για τον ΜπαμπαΜητσο της γειτονιας..

Τωρα Γιατι δεν το κανει εμενα δεν με απασχολει..αλλα μονο το αποτελεσμα που βλεπω στις συσκευες μου..Σου φαινεται παραλογο?

 

Τα εκατοντάδες εκατομμύρια pc με 10ρια μπορούν να μπαίνουν με τον browser στο facebook. Δεν χρειάζονται καμία εφαρμογή. Εκεί είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκατοντάδες εκατομμύρια pc με 10ρια μπορούν να μπαίνουν με τον browser στο facebook. Δεν χρειάζονται καμία εφαρμογή. Εκεί είναι η διαφορά.

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως..γιατι οι εφαρμογες εχουν λειτουργιες οπου ο browser δεν μπορει να στα παρεχει...Διαφορες ενημερωσεις στο κεντρο ενεργειων και αρκετα αλλα γιατι σκεψου οτι με 10 ρια υπαρχουν και εκατομυρια windows tablets οπου αυτες οι εφαρμογες εξυπηρετουν απιστευτα..Δεν ειναι δικαιολογια αυτο..

Επισης τον messenger που τον πας? Εκει και αν χρειαζεται εφαρμογη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το δικο μου 950 xl ειναι απο το Γερμανό, λετε να ειναι branded

και για αυτο να μην βρίσκω το update;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το δικο μου 950 xl ειναι απο το Γερμανό, λετε να ειναι branded

και για αυτο να μην βρίσκω το update;;

 

Τωρα σε ποια εκδοση εισαι ? Στην 1066 επισημη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ακριβως..γιατι οι εφαρμογες εχουν λειτουργιες οπου ο browser δεν μπορει να στα παρεχει...Διαφορες ενημερωσεις στο κεντρο ενεργειων και αρκετα αλλα γιατι σκεψου οτι με 10 ρια υπαρχουν και εκατομυρια windows tablets οπου αυτες οι εφαρμογες εξυπηρετουν απιστευτα..Δεν ειναι δικαιολογια αυτο..

Επισης τον messenger που τον πας? Εκει και αν χρειαζεται εφαρμογη...

 

Ενημερώσεις κτλ. έρχονται και από τον browser αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Ειδικά στα pc/laptops πόσοι χρειάζονται αλήθεια τις εφαρμογές και πόσοι τις χρησιμοποιούν; Απειροελάχιστοι, καθώς σχεδόν όλοι έχουν μάθει χρόνια με τον browser. Άσε που οι περισσότεροι δεν μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν ελέω παλαιότερου λειτουργικού.

Σε tablets μεταξύ 7-9 ίντσες ίσως να υπάρχει ανάγκη, αλλά και πάλι πόσες είναι αυτές; Και αφού τρέχουν full windows πάλι αυτή η ανάγκη καλύπτεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Δεν ασχολήθηκαν στο facebook όταν τα wp8-8.1 ήταν στη φούρια τους, θα το κάνουν τώρα; Αν δεν θέλει το FB να ασχοληθεί, η MS δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό. Να τους κόψει την πρόσβαση από τα Windows; Θα πάνε όλοι σε Linux την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...