Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,θελω να κανω μερικες ερωτησεις παιδια οποιος μπορει να μου απαντησει,ειμαι σε συζητηση με το everbuying για επιστροφη ενος κινητου,εχω κανει και αναφορα ΕΔΩ στο φορουμ για την περιπτωση μου.

Μετα απο συνεννοηση μου στειλανε τις 3 επιλογες που παραθετω παρακατω.

 

Εννοειται θα διαλεξω την 1η επιλογη,στις ερωτησεις τωρα...

1)Να προχωρησω σε dispute στο paypal παροτι τα εχω βρει με το everbuying και να τους πω οτι το εκανα μονο και μονο για να ειμαι εξασφαλισμενος ή θα τσαντιστουν και θα με ταλαιπωρησουν;

2)Γιατι με ρωτανε για το κοστος αποστολης και να τους ενημερωσω αφου εγω θα το πληρωσω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

We would like to extend our apologies for this inconvenience.

Kindly refer to our warranty policy here: http://www.everbuying.net/m-article-id-16.html.

http://www.everbuying.net/m-article-id-84.html.

 

After reviewing your case, please review our possible solutions:

1)Return the item back to us

You can return the item back to us in China as per our terms and conditions indicated in the link above.

Once we receive the item, we can exchange or offer a product refund( 79.99USD) back to your EB wallet. As long as the item does not exceed the 30 day money back guarantee limit.

 

2)Keep the item and accept a partial refund on Wallet (credit)

We can offer a partial refund of your product value which is 40USD on your wallet and will exceptionally reward you with extra points (e.g. If your refund is 1usd = 5 points , 3usd=3*5 points => get 15 points etc).

You can use both your wallet and points to purchase your future products.

For more information about your wallet click here: http://www.everbuying.net/m-article-id-85.html.

For more information about points click here: http://www.everbuying.net/m-promotion-active-12.htm.

 

 

3)Resend a replacement (No return)

We can resend you a replacement but we kindly ask you cover partial cost of item and the shipping fee which is 30USD. We will then arrange a shipment and send you an invoice if you choose this option.

 

 

Can you please let me know your decision?

 

Before making any decision, please consult the local post office to know the price of returning the item and inform us about it.

 

Our address is in Shenzhen city, Guangdong Province, China.

 

 

I look forward hearing from you.

Thank you for your understanding.

 

Best Regards

Dale

Everbuying Customer Service

http://www.everbuying.net/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην δικη μου περιπτωση gearbest διαλεξα το 3 βεβεαια σε κινητο αξιας 106 ευρω μου ζηταγανε 60 εγω με την απειλή του paypal το εφτασα 23 ευρω να μου στειλει καινουργιο....κερδιζει και αυτος αλλα και εγω εχω μια επιπλεον.συσκευη που παιζει να φτιαχνετε αλλα και να μην..ανταλακτικα φορτιστης οθονη καπακια κτλ κτλ στην δικη σου περιπτωση θα τους εδινα ενα 10 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω με την 1η επιλογη...

1)Να προχωρησω σε dispute στο paypal παροτι τα εχω βρει με το everbuying και να τους πω οτι το εκανα μονο και μονο για να ειμαι εξασφαλισμενος ή θα τσαντιστουν και θα με ταλαιπωρησουν;

2)Γιατι με ρωτανε για το κοστος αποστολης και να τους ενημερωσω αφου εγω θα το πληρωσω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο να κάνεις εκ των προτέρων dispute. Κράτα τις συνομιλίες και φοτος/βιντεο απ'το πακέτο σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις μετά.

Τα έξοδα επιστροφής τα δίνει πίσω το paypal.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο να κάνεις εκ των προτέρων dispute. Κράτα τις συνομιλίες και φοτος/βιντεο απ'το πακέτο σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις μετά.

Τα έξοδα επιστροφής τα δίνει πίσω το paypal.

Σε ευχαριστω για την απαντηση αυτο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στo forum, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Παρήγγειλα dual boot tablet από gearbest (αγορά 160$+μεταφορικά) με νεκρό το touch από την πρώτη στιγμή. Μου προσφέρονται οι γνωστοί 3 τρόποι refund, από τους οποίους θα επιλέξω πλήρες refund καθώς το tablet είναι άχρηστο στην παρούσα κατάσταση για να το χρεωθώ έστω και 30-40ευρώ (πόσο μάλλον να το χρεωθώ 120$ που μου προτείνουν για να το κρατήσω και να μου στείλουν άλλο). Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Μου προτείνουν πλήρες refund στο GB wallet αφού παραλάβουν το tablet στην Κίνα. Υποθέτω πως μπορώ να απαιτήσω refund στο paypal και όχι στο δικό τους wallet? Να ανοίξω ταυτόχρονα dispute στο paypal ή να περιμένω μέχρι να φτάσει και αν δεν με καλύψουν τότε να ανοίξω dispute? (Αν και σκεφτόμουν να το ξαναπαραγγείλω, υποθέτω αυτός είναι ο πιο σωστός τρόπος να διασφαλιστώ.)

2) Μου ζητούν να το στείλω Κίνα. Εγώ όμως το παρήγγειλα από EU warehouse. Υποχρεούμαι να το στείλω Κίνα και να επιβαρυνθώ με τυχόν τελωνεία κτλ?

3) Με ποιον τρόπο διασφαλίζομαι ότι θα δεχθούν ότι παρέλαβαν το tablet? Προφανώς θα στείλω συστημένο δέμα αλλά πρέπει να κρατήσω κάποιο βίντεο την ώρα που το δίνω στο τελωνείο όπου θα το πακετάρω και θα το παραδίδω για αποστολή? (δεν μου φαίνεται πολύ εύκολο να γίνει..)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεσει να βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες διευκρινίσεις γιατί διαβάζοντας το νήμα λίγο έχω μπερδευτεί.

Να πω ότι έχω αγοράσει από το vickmall κινητό αξίας 55 ευρώ.

1)Το τηλ το στέλνω ως δέμα (συστημένο ) ή ως γράμμα (συστημένο ).

Το λέω γιατί διάβασα ότι το στέλνουμε σαν γράμμα αλλά στα ΕΛΤΑ που ρώτησα έναν υπάλληλο (λίγο άσχετος μου φάνηκε )μου είπε ότι αφού είναι κουτί μόνο σαν δέμα μπορώ να το στείλω.

2)Ο ίδιος υπάλληλος μου είπε ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να το βάλω σε φάκελο που θα μου δώσουν εκείνοι και όχι σε κάποιον δικό μου.Όπως επίσης ότι δεν μπορώ να βάλω επάνω στο δέμα δικό μου αυτοκόλλητο με την διεύθυνση αλλά αυτό που θα μου δώσουν εκείνοι και μάλιστα θα πρέπει να την γράψω χειρόγραφα

3)Τα χρήματα για την επιστροφή στην Κινά

α)Τα παίρνω πίσω εφόσον πρόκειται για ελαττωματικό προϊών?

β) Τα παίρνω πίσω από το vickmall (μέσω paypal φαντάζομαι) ή τα παίρνω από το paypal αποκλειστικά από εδώ https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο πρώτα δεν ισχύουν.

Τα λεφτά τα παίρνεις πίσω από PayPal ανεξαρτητα από vickmall, ελαττωματικό ή μη, όπως και να'χει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Tablet που αγοράστηκε πριν από 4 μήνες από gearbest και χάλασε τώρα υπάρχει περίπτωση να το παλέψω;

Χάλασε από μόνο του και δεν ανάβει καν η οθόνη.. έγινε hard brick. Από την αρχή μου έκανε "κόλπα",τώρα πέθανε μια για πάντα.

 

 

Να το παλέψω με τον Κινέζο για επιστροφή λέτε, η.... θα κάνει τον Κινέζο μετά από τόσο καιρό που το έχω;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επιστρέψει το jiayu s3 advanced μου από το service του vickmall,καταθέτω την τελική εμπειρία μου. 2 μήνες + χωρίς κινητό και μιλάμε για αξιόπιστο κατάστημα. Εντός εγγύησης (2μηνών το κινητό), δεν πλήρωσα φράγκο για μεταφορικά. Το επισκεύασαν,οκ αλλα ο χρόνος αναμονής σε αναγκάζει να πάρεις άλλο κινητό εντωμεταξύ. Συμπέρασμα, αν μπορείτε να αποφύγετε την επιστροφή, το συνιστώ.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Ε έτσι είναι, πώς αλλιώς..; Πρέπει να το έχουν λήξει στο μυαλό τους όσοι ψωνίζουν από Κίνα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ε έτσι είναι, πώς αλλιώς..; Πρέπει να το έχουν λήξει στο μυαλό τους όσοι ψωνίζουν από Κίνα.

 

επειδη κι εγω ψωνιζω απο Κινα, καλε μου φιλε, τι ακριβως εννοεις?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι στην ουσία δεν έχεις εγγύηση, κάτι που μερικές φορές ισχύει και κάποιες άλλες πάλι όχι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Eννοώ οτι στην καλυτερη περιπτωση που υπαρχει εγγυηση και τηρειται, τους δύο μηνες θα τους φας.. Τι αλλο να γινει, αφου παει Κινα και ερχεται;

Αλλά καλο ειναι να παιρνουμε πραγματα που "ξερουμε" οτι δε θα χαλασουν, εγω με την εμπειρια που εχω για μενα παιρνω Xiaomi, ισως και κανενα Lenovo. Αν θελουμε να δωσουμε λιγα λεφτα, τοτε μεγαλωνει και το ρισκο.

Πλεον οσοι ειμαστε εδω και εχουμε κανει χομπι τα κινητα, ενα δευτερο θα το εχουμε..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ οτι στην καλυτερη περιπτωση που υπαρχει εγγυηση και τηρειται, τους δύο μηνες θα τους φας.. Τι αλλο να γινει, αφου παει Κινα και ερχεται;

Αλλά καλο ειναι να παιρνουμε πραγματα που "ξερουμε" οτι δε θα χαλασουν, εγω με την εμπειρια που εχω για μενα παιρνω Xiaomi, ισως και κανενα Lenovo. Αν θελουμε να δωσουμε λιγα λεφτα, τοτε μεγαλωνει και το ρισκο.

Πλεον οσοι ειμαστε εδω και εχουμε κανει χομπι τα κινητα, ενα δευτερο θα το εχουμε..

Σωστα..

Huawei, Lenovo, λιγοτερο η Xiaomi φημίζονται πως είναι αξιόπιστα, κοινώς σχετικα δύσκολα.χαλάνε...

Αν πας απο κινα να πάρεις Elephone....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σήμερα πίσω στην Κίνα ένα κινητό.

Πρέπει αμέσως να ζητήσω το χρήματα του ταχυδρομείου από το paypal η να περιμένω να φτάσει πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν περιμενεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σήμερα πίσω στην Κίνα ένα κινητό.

Πρέπει αμέσως να ζητήσω το χρήματα του ταχυδρομείου από το paypal η να περιμένω να φτάσει πρώτα?

Ναι γιατί έχεις περιθώριο κάποιες μέρες να το κάνεις αυτό από τη στιγμή που το στείλεις.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σωστα..

Huawei, Lenovo, λιγοτερο η Xiaomi φημίζονται πως είναι αξιόπιστα, κοινώς σχετικα δύσκολα.χαλάνε...

Αν πας απο κινα να πάρεις Elephone....

 

Φίλε με μπέρδεψες, πραγματικά με έκανες "κουδουνι"... :wacko: :lol:

 

Από που προκύπτει ότι η xiaomi είναι λιγότερο αξιόπιστη από τη Lenovo?? :blink:

 

Και αφού Huawei, Lenovo κ xiaomi είναι πιο αξιόπιστες, τελικά προτείνεις Elephone?? :blink: :confused: :blink:

 

Το απόλυτο vfm xiaomi redmi note 3 pro στα 135 ευρώ (έκδοση 16/2gb), έχει αντίπαλο σε θέμα specs, τιμής κ αξιοπιστίας??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με μπέρδεψες, πραγματικά με έκανες "κουδουνι"... :wacko: :lol:

 

Από που προκύπτει ότι η xiaomi είναι λιγότερο αξιόπιστη από τη Lenovo?? :blink:

 

Και αφού Huawei, Lenovo κ xiaomi είναι πιο αξιόπιστες, τελικά προτείνεις Elephone?? :blink: :confused: :blink:

 

Το απόλυτο vfm xiaomi redmi note 3 pro στα 135 ευρώ (έκδοση 16/2gb), έχει αντίπαλο σε θέμα specs, τιμής κ αξιοπιστίας??

ήταν ξεκάθαρη ειρωνία

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ειρωνεία, λίγο χιουμοριστικο ναι, η απορία μου είναι πραγματική κ πολύ απλά μου κάνει εντύπωση το μήνυμα σου... :worry: :blink:

 

Άκυρο, ήταν ειρωνεία εννοούσες το μήνυμα του celtic1453?

Συγγνώμη, δεν το κατάλαβα... ;)

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα απαντήσει γιατί ομολογώ δεν κατάλαβα τι λέει ακριβώς..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

η περιπαικτικη διαθεση μου πηγαινε στην αξιοπιστια της elefone εν συγκρισει με τους αλλους μεγαλους κινεζους,

και ναι η αξιοπιστια της ΧΙΑΟΜΙ ηταν λιγο πιο κατω σε σχεση με τη hua/leno στα περσυνα ειδικα μοντλα

αυτα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...