Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια!!!Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή και να πάω πρώτη φορά σε nexus!!!Έχω το lg g4 αξίζει να το κάνω???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια!!!Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή και να πάω πρώτη φορά σε nexus!!!Έχω το lg g4 αξίζει να το κάνω???

 

άν έχει το lg για την κάμερα, τότε μην κάνει την αλλαγή. Για όλα τα υπόλοιπα την κάνεις την αλλαγή

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!!Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή και να πάω πρώτη φορά σε nexus!!!Έχω το lg g4 αξίζει να το κάνω???

Επειδή έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα δύο είναι εξίσου καλά. Το g4 σε κάμερα καλύτερο αλλά σε συνολική εμπειρία χρήσης το nexus νομίζω ήταν ένα τακ πάνω. Απροβληματιστο και πρόθυμο στα πάντα με σαφώς καλύτερη μπαταρία από το g4. Και η κάμερα του είναι αξιοπρεπεστατη

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!!!Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή και να πάω πρώτη φορά σε nexus!!!Έχω το lg g4 αξίζει να το κάνω???

Εξαρτάται τι θες.

Αν θες κάμερα, μένεις στο G4. Όσο και καλή κάμερα να έχει το 6 (που όντως έχει αξιοπρεπή κάμερα) σα το G4 δεν είναι.

Επειδή τυγχάνει να είμαι φαν του αγνού android και έχω το LG για τεστ, αν θες να ρολάρουν όλα ομαλά και smooth στη συσκευή σου, τότε πας στο 6. Σε θέμα software είναι 2 σκαλιά πάνω.

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εξακολουθείτε να έχετε πρόβλημα με διακυμάνσεις σήματος στο 4G; Είμαι στην 6.0.1 Μαρτίου, με radio 31R.

Όπως θα δείτε στο screenshot, το χρονικό διάστημα που έχω μαρκάρει με κόκκινο έχω ρυθμίσει χειροκίνητα τη συσκευή σε 3G, όπου το σήμα είναι μονίμως φουλ χωρίς διακυμάνσεις. Το χρονικό διάστημα που έχω μαρκάρει με πορτοκαλί έχω ρυθμίσει χειροκίνητα τη συσκευή σε 4G, όπου το σήμα έχει αρκετές διακυμάνσεις.

Όλο αυτό το χρονικό διάστημα ~8 ωρών η συσκευή ήταν στο ίδιο σημείο και κάτω από κεραία της Cosmote που είναι ο πάροχός μου.

 

http://s22.postimg.org/tj11m2pb1/Screenshot_20160411_155636_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τόσα χρόνια iOS (3GS έως 6s plus) ήρθε η ώρα να δοκιμάσω το android.

Αποφάσισα να πάω σε καθαρό λειτουργικό (αυτό συνήθισα εξάλλου τόσα χρόνια με τα μήλα...) οπότε...NEXUS 6.

Το πήρα μεταχειρισμένο - 4 μηνών - 230 ευρώ. Νομίζω οτι σε αυτήν την τιμή...ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.

Τρίτη έρχεται στα χέρια μου...για να δούμε...ελπίζω να μην απογοητευτώ. :rolleyes:

 

Υ.Γ έκανα μια απόπειρα να πάω σε Mιcrosoft με ένα Lumia 640XL...το πάλεψα 15+ ημέρες...δυστυχώς οι εφαρμογές είναι ανύπαρκτες. Next station λοιπόν... NEXUS 6 και Android. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από iolaos1989 >

Καλησπέρα παιδια!!!Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή και να πάω πρώτη φορά σε nexus!!!Έχω το lg g4 αξίζει να το κάνω???

 

Θα σε ξενερώσει η κάμερα αρκετά. Εγώ πήγα απο Nexus 6 σε g4 και ξανά σε Nexus 6. Αυτό που θα παρατηρήσεις σίγουρα είναι η μεγαλύτερη οθόνη και η μπαταρία που είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

ΟΚ, νομίζω ότι είναι αρκετή η σύγκριση με το G4. Για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος, ο φίλος αν θέλει να πάρει και άλλες απόψεις το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να ανοίξει θέμα στο σχετικό χώρο... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Εδώ ας επικεντρωθούμε στα της συσκευής του τίτλου και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως χτες το Nexus 6 μου εφαγε καλη χυμα στο δρομο και παρα το tempered glass εσπασε η οθονη :(

Τι επιλογες εχω τωρα παιδια?

Αν το παω αντιπροσωπια (δεδομενου οτι εχει αλλο 1 χρονο εγγυηση για να μη χαθει αυτη) ξερει κανεις ποσα θα μου ζητησουν για να το φτιαξουν?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος που έπαθε το ίδιο πάντως του ζήτησαν 230 μου είπε. Και προφανώς δεν θα το κάνει.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα κανενα δοκιμασμενο καλο tempered glass απο εδω ελλαδα εχετε να προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα στην παρεα κανενα δοκιμασμενο καλο tempered glass απο εδω ελλαδα εχετε να προτεινετε?

 

Της Nillkin το 9H+ είναι πολύ καλό αλλά δεν σε συμφέρει να το αγοράσεις από Ελλάδα.

 

Ενημερωτικά... έχουμε ξεχωριστό θέμα για τα αξεσουάρ της συγκεκριμένης συσκευής: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=407486

Ρίξε μια ματιά και εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως χτες το Nexus 6 μου εφαγε καλη χυμα στο δρομο και παρα το tempered glass εσπασε η οθονη :(

Τι επιλογες εχω τωρα παιδια?

Αν το παω αντιπροσωπια (δεδομενου οτι εχει αλλο 1 χρονο εγγυηση για να μη χαθει αυτη) ξερει κανεις ποσα θα μου ζητησουν για να το φτιαξουν?

 

Αστικος μυθος οτι προστατευουν την οθονη απο πτωση.

 

Δεν αποροφαει απολυτως τιποτα ενα tempered. Αν ειναι να σπασει μια οθονη, θα σπασει, δεν πα να φορας tempered.

 

Κριμα, πολυ ατυχος εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα στην αντιπροσωπια και μου ειπαν "πρεπει να ελεγθει πρωτα και δε ξερω να σου πω ακριβως αλλα γενικα η οθονη αυτου του μοντελου ειναι γυρω στα 230" . Οταν της ειπα "καλα αμα ειναι τοσο δεν υπαρχει περιπτωση να το φτιαξω, δεν αξιζει" μου λεει "θα δουμε, με καποια εκπτωση ισως παει γυρω στα 180, αλλα σε καθε περιπτωση δε μπορω να σου πω εγω ακριβως, πρεπει να το αφησεις να ελεγθει, ουτως η αλλως δωρεαν ειναι ο ελεγχος". Οταν τη ρωτησα μηπως μπορει να βγει φτηνοτερα μονο με αλλαγη τζαμιου αφου φαινεται το digitizer να δουλευει σωστα (δουλευει το touch ειναι γενικα λειτουργικο το κινητο πληρως ακομα και με τη σπασμενη οθονη) μου ειπε οτι δε γινεται αυτο , το ανταλλακτικο ερχεται μονο σαν πακετο.

Τωρα αυτο με την "εκπτωση" με εβαλε σε σκεψεις, μηπως ειναι η φαση λιγο "οσα αρπαξουμε"? με την εννοια οτι το ανταλλακτικο σιγουρα το παιρνουν πολυ φτηνοτερα απο 230, οποτε αν επιλεξεις να μη το φτιαξεις αυτοι χανουν λεφτα. Δηλαδη αν τους κοστιζει απο μαμα μοτορολα 100 ή 130ε πχ και σου πουν 230 για να βγαλουν ενα 100ρικο, με το να μη το φτιαξεις δε βγαζουν τιποτα ενω αν σου πουνε χαμηλοτερα μπορει να βγαλουν κατι εστω και λιγοτερα...

 

Οποτε τους το αφησα και βλεπουμε... Να ειμαι ειλικρινης μεχρι 150ε πιστευω θα τα εδινα, 230 με την καμια, τωρα για 180ε δε ξερω δεν απεχει πολυ απο τα 150 , ειμαι στο 50-50 αν αξιζει.

 

Εχετε ιδεα αν θελω να το δωσω σε κανεναν με σπασμενη οθονη ποσο κοστολογουνται αυτα? Δηλαδη σε καποιον που να θελει να το φτιαξει, ειτε μονος του με ανταλλακτικα απο ebay για πολυ φτηνα, ειτε ακομα και να το παει αντιπροσωπια να το κανει καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σημερα στην αντιπροσωπια και μου ειπαν "πρεπει να ελεγθει πρωτα και δε ξερω να σου πω ακριβως αλλα γενικα η οθονη αυτου του μοντελου ειναι γυρω στα 230" . Οταν της ειπα "καλα αμα ειναι τοσο δεν υπαρχει περιπτωση να το φτιαξω, δεν αξιζει" μου λεει "θα δουμε, με καποια εκπτωση ισως παει γυρω στα 180, αλλα σε καθε περιπτωση δε μπορω να σου πω εγω ακριβως, πρεπει να το αφησεις να ελεγθει, ουτως η αλλως δωρεαν ειναι ο ελεγχος". Οταν τη ρωτησα μηπως μπορει να βγει φτηνοτερα μονο με αλλαγη τζαμιου αφου φαινεται το digitizer να δουλευει σωστα (δουλευει το touch ειναι γενικα λειτουργικο το κινητο πληρως ακομα και με τη σπασμενη οθονη) μου ειπε οτι δε γινεται αυτο , το ανταλλακτικο ερχεται μονο σαν πακετο.

Τωρα αυτο με την "εκπτωση" με εβαλε σε σκεψεις, μηπως ειναι η φαση λιγο "οσα αρπαξουμε"? με την εννοια οτι το ανταλλακτικο σιγουρα το παιρνουν πολυ φτηνοτερα απο 230, οποτε αν επιλεξεις να μη το φτιαξεις αυτοι χανουν λεφτα. Δηλαδη αν τους κοστιζει απο μαμα μοτορολα 100 ή 130ε πχ και σου πουν 230 για να βγαλουν ενα 100ρικο, με το να μη το φτιαξεις δε βγαζουν τιποτα ενω αν σου πουνε χαμηλοτερα μπορει να βγαλουν κατι εστω και λιγοτερα...

 

Οποτε τους το αφησα και βλεπουμε... Να ειμαι ειλικρινης μεχρι 150ε πιστευω θα τα εδινα, 230 με την καμια, τωρα για 180ε δε ξερω δεν απεχει πολυ απο τα 150 , ειμαι στο 50-50 αν αξιζει.

 

Εχετε ιδεα αν θελω να το δωσω σε κανεναν με σπασμενη οθονη ποσο κοστολογουνται αυτα? Δηλαδη σε καποιον που να θελει να το φτιαξει, ειτε μονος του με ανταλλακτικα απο ebay για πολυ φτηνα, ειτε ακομα και να το παει αντιπροσωπια να το κανει καινουριο?

Έχω αλλάξει πολλές οθόνες σε κοινότητα που εχω πάρει σε αντιπροσωπεία .Καμία δεν κάνει επισκευή μόνο οθόνη η μονό digitizer.Αυτό το κάνουν για δικο σου καλό κια για δικο τούς. Είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία και πολες πιθανότητες αποτυχίας ιδικά στα πιο καινούργια κινητά .Η τιμή που σου λένε είναι σχετικά καλή τα 180 € αρκεί να σου βγάλουν καλή οθονη και οχι καμία με τα γνωστά κουσούρια των amoled και να εχεις πληρώσει για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Ενδιαφερομαι για αγορα του κινητου,απο μπαταρια πως παει;Καποιο αλλο θεμα υπαρχει;
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία εξαρτάται από τη χρήση. Εγώ προσωπικά το λιώνω, οπότε χρειάζομαι 2 φορτίσεις την ημέρα (όχι πλήρεις, ευτυχώς υπάρχει η γρήγορη φόρτιση). Γενικά δεν έχει θέματα, εγώ το έχω καταευχαριστηθει. Αν δεν το έχεις πιάσει πήγαινε κάπου και δες το, μπορεί οι 6 ίντσες να σε ξενισουν. Το μόνο θέμα είναι η τιμή του πλέον. Αν το πάρεις από Ελλάδα δεν συμφέρει, είναι υψηλή και πολύ κοντά σε άλλα καινούργια κινητά (nexus 6p πχ).

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση,κοιταω για μεταχειρισμενο,οποτε νομιζω θα το βρω σε καλη τιμη.Οσο για το μεγεθος δεν νομιζω να με πειραξει γιατι ερχομαι απο g4

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος σαφώς έχει διαφορά

 

Έχω από ν6 πήγα σε g4 και είναι πολύ πιο ανθρώπινο.

 

Γενικά έχει καλύτερη μπαταρία το ν6, και καλυτερα ηχεία.

 

Σε όλα τα άλλα είναι υποβάθμιση. Ακόμα και στην απόδοση, καλύτερα πάει το g4.

 

Για μένα κοίτα άλλο κινητό, ΠΧ το 6π

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλα,

 

Βρίσκομαι στο εξωτερικο και θελω να προσθεσω ενα APN για να εχω mobile internet. Το προβλημα ειναι οτι καθε φορα που φτιαχνω ενα APN και αλλαζω το MCC σε 204 το APN εξαφανιζεται.

 

Ειναι bug της marshmallow?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Google μας έχει μπερδέψει με τα 2 updates κάθε μήνα, έχεις κάποιος stock Nexus 6 ελληνικής αντιπροσωπείας, να μας πει ποιά έκδοση έχει; MMBxxx ή MOBxxx;

 

Sent from Nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Google μας έχει μπερδέψει με τα 2 updates κάθε μήνα, έχεις κάποιος stock Nexus 6 ελληνικής αντιπροσωπείας, να μας πει ποιά έκδοση έχει; MMBxxx ή MOBxxx;

 

Sent from Nexus 6

 

Η τελευταία είναι η MMB29X

Truth is in your mind.Find it.Plzzz
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Google μας έχει μπερδέψει με τα 2 updates κάθε μήνα, έχεις κάποιος stock Nexus 6 ελληνικής αντιπροσωπείας, να μας πει ποιά έκδοση έχει; MMBxxx ή MOBxxx;

 

Sent from Nexus 6

 

Εδώ θα βρεις όλες τις τελευταιες ρομ του Νεξους 6, και δεν παιζει ρολο η χωρα (εφοσον ειναι unlocked απο παροχο το κινητο).

 

https://developers.google.com/android/nexus/images#shamu

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις όλες τις τελευταιες ρομ του Νεξους 6, και δεν παιζει ρολο η χωρα (εφοσον ειναι unlocked απο παροχο το κινητο).

 

https://developers.google.com/android/nexus/images#shamu

Το γνωρίζω, αλλά για το Μάιο βγήκαν ταυτόχρονα οι MMB30G και MOB30I, που απ' ότι φαίνεται είναι και οι δύο για unlocked συσκευές, με μόνη διαφορά το radio 32R vs 34R.

Η τελευταία είναι η MMB29X

Άρα, λογικά θα αναβαθμιστείς σε MMB30G για τον Μάιο.

 

Sent from Nexus 6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...