Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Google Nexus 6 by Motorola

 

http://blogs-images.forbes.com/gordonkelly/files/2014/10/22.jpg

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • Dimensions: 82.98 x 159.26 x 10.06 mm
  • Weight: 184 g
  • SoC: Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084
  • CPU: Krait 450, 2700 MHz, Cores: 4
  • GPU: Qualcomm Adreno 420, 600 MHz
  • RAM: 3 GB, 800 MHz
  • Storage: 32 GB, 64 GB
  • Display: 5.96 in, AMOLED, 1440 x 2560 pixels, 24 bit
  • Battery: 3220 mAh, Li-Polymer
  • OS: Android 5.0 Lollipop
  • Camera: 4160 x 3120 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps
  • SIM card: Nano-SIM
  • Wi-Fi: a, b, g, n, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct
  • USB: 2.0, Micro USB
  • Bluetooth: 4.1
  • Positioning: GPS, A-GPS, GLONASS

 

http://www.motorola.com/us/consumers/nexus-6-header/Nexus-6/nexus-6-motorola-us.html

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

+8 ευρώ μεταφορικά, κ πάλι καλά είναι νομίζω.

 

 

Τώρα όλα φαίνονται να το έχουν στα 596-600

 

Για όποιους θέλουν το 64άρι πάντως, η πιο φθηνή τιμή φαίνεται να είναι του ισπανικού AMAZON, μαζί με ταχυδρομικά 663 ευρώ

Αλλά είχε μόνο το μπλε, εξαντλήθηκε και αυτό αλλά λογικά θα ανεφοδιαστούν

 

http://www.amazon.es/gp/product/B00ORXDFN0

Productos EUR 653,82

Gastos de envío estimados EUR 8,85

Importe total estimado EUR 662,67

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω διαβάσει πολλά, ήμαρτον με το μέγεθος. Το έχω το κινητό. Από την πρώτη μέρα με θήκη. Λοιπόν σε τσέπη τζιν άνετα, σε τσέπη ανοιξιάτικου μπουφάν επίσης άνετα. Στο τζιν της δικιάς μου, δίχως θήκη ανετα. Όταν φοράω αθλητικό σορτς που χρησιμοποιώ στο γυμναστήριο, ναι, εκεί έχει θέμα. Προεξέχει το 1/4 του.

 

Προσωπικά του έχω κάνει 2-3 αλλαγές και δεν ξέρω αν σε αυτές οφείλεται το γεγονός πως μου έχει παρουσιάσει κάποια αρνητικά. Μπαταρία χάλια, με φωτεινότητα 100%, wifi και δίκτυο φουλ, βγάζει 3-4 ώρες οθόνης. Ένας πολύ μικρός αλλά υπαρκτός στατικός ήχος ακούγεται σε μερικές κλήσεις.

 

Οι αλλαγές που του έχω κάνει είναι ρουτάρισμα, πέρασμα greenify και πάγωμα πολλών που δεν με ενδιαφέρουν να τρέχουν σε push (όπως facebook πχ), double tap to wake up gesture, κλείδωμα οθόνης με swipe από το home button προς τα επάνω και ntfs mounter + stick mounter (χρησιμοποιώ πολύ εξωτερικούς δίσκους/usb και θέλω να διαβάζει και ntfs κωδικοποίηση.

 

Το καλό είναι πως ο turbo charger του κάνει παπάδες. Επίσης η lollipop είναι ο ορισμός των bugs. Ανοίγουν εφαρμογές στον task manager στο background δίχως να αγγίζω το κινητό, τρώει ορισμένα glitches σε app switches, κρασάρουν εφαρμογές ξαφνικά και η μπαταρία σε flight mode, και screen off πέφτει 5-6% σε 8 ώρες (κάτι που ποτέ δεν είχε το νεξους 5 της δικιάς μου με κιτ κατ). Ελπίζω και πιστεύω πως πολλα θα λυθούν με την 5.1 και τις μετέπειτα ρομ. Άλλωστε νεξους πήρα, γνώριζα καλά πως θα δεχτώ όλα τα bug testing :)

 

Η ποιότητα κατασκευής (του λευκού) είναι εξωπραγματική... Η συσκευή είναι σκέτη απόλαυση να την κρατάς.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με wifi πάντα ανοικτο, φωτεινότητα αυτόματη και κλήσεις περίπου μία ώρα την ημέρα μου βγάζει περίπου 4.30 ώρες οθόνης έως το βράδυ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με wifi πάντα ανοικτο, φωτεινότητα αυτόματη και κλήσεις περίπου μία ώρα την ημέρα μου βγάζει περίπου 4.30 ώρες οθόνης έως το βράδυ.

 

Φωτεινότητα και εγώ έχω αυτόματη αλλά στο 100% . Και εσύ το ίδιο? Η αλήθεια είναι πως μέσα στο σπίτι δεν έχω καλή ποιότητα λήψης από το δίκτυο. Location services πως τα έχεις? off/battery saving/high accuracy ?

 

Ξέχασα να αναφέρω πως έχω 3 λογαριασμούς Mail σε Push notification, και η κατανάλωση των συγκεκριμένω services είναι αρκετά υψηλά.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα και εγώ έχω αυτόματη αλλά στο 100% . Και εσύ το ίδιο? Η αλήθεια είναι πως μέσα στο σπίτι δεν έχω καλή ποιότητα λήψης από το δίκτυο. Location services πως τα έχεις? off/battery saving/high accuracy ?

 

Ξέχασα να αναφέρω πως έχω 3 λογαριασμούς Mail σε Push notification, και η κατανάλωση των συγκεκριμένω services είναι αρκετά υψηλά.

 

Μη το ψάχνεις και πολύ φίλε μου...Η μπαταρία είναι...Nexus!Στα επίπεδα που ανέφερες δηλαδή...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μερικές φορές κρασαρει ο chrome.Το έχει παρατηρήσει κανείς?

 

Αν γίνεται αυτό (δε χρησιμοποιώ chrome) είναι θέμα καθαρά εφαρμογής...Ή κάνε εκκαθάριση δεδομένων εφαρμογής να δείς αν θα στρώσει ή θα πρέπει να περιμένουμε αναβάθμιση της.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ μερικές φορές κρασαρει ο chrome.Το έχει παρατηρήσει κανείς?

 

Γίνεται και σε εμένα. Δύο τρεις φορές την ημέρα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από θήκες τι χρησιμοποιείτε?

 

Έχω παραγγείλει μια από τον Ηλία :) αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμη

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεματάκια έχει το λειτουργικό, αλλά ναι, συνήθως ζήτημα εφαρμογής είναι. Ειδικά για chrome ποτέ δεν είχα θέμα. Αλλά σε εφαρμογές που δουλεύω πολύ, κάνω πολύ συχνά μετά από update clear cache clear data και είναι φρέσκες.

 

Για την μπαταρία όσοι το έχετε σας παρακαλώ πείτε μου στατιστικά σας (χωρίς υπερβολές, πραγματικούς χρόνους) , γιατί αν έχω θέμα να το στείλω σερβις.

 

οριστέ και οι επιδόσεις του σήματος μέσα στο σπίτι. Αν δεν κάνω λάθος, το χρώμα το πορτοκαλί δείχνει πως ήταν όντως κακής ποιότητας

 

https://www.dropbox.com/s/eys12qsk5cl703r/Screenshot_2014-12-28-18-02-29.png?dl=0

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεματάκια έχει το λειτουργικό, αλλά ναι, συνήθως ζήτημα εφαρμογής είναι. Ειδικά για chrome ποτέ δεν είχα θέμα. Αλλά σε εφαρμογές που δουλεύω πολύ, κάνω πολύ συχνά μετά από update clear cache clear data και είναι φρέσκες.

 

Για την μπαταρία όσοι το έχετε σας παρακαλώ πείτε μου στατιστικά σας (χωρίς υπερβολές, πραγματικούς χρόνους) , γιατί αν έχω θέμα να το στείλω σερβις.

 

οριστέ και οι επιδόσεις του σήματος μέσα στο σπίτι. Αν δεν κάνω λάθος, το χρώμα το πορτοκαλί δείχνει πως ήταν όντως κακής ποιότητας

 

https://www.dropbox.com/s/eys12qsk5cl703r/Screenshot_2014-12-28-18-02-29.png?dl=0

Δες στο θέμα με την μπαταρία που έχω ανεβάσει τα δικά μου στατιστικά και συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο θέμα με την μπαταρία που έχω ανεβάσει τα δικά μου στατιστικά και συζητάμε.

 

Δεν το ήξερα εκείνο το thread, μπήκα και εκεί ;) .

 

Τώρα κάτι που δεν το έχω βρει σε επίσημη πηγή, παρά μόνο στο xda σαν comment απο μέλη. Επειδή στη σχολή κάνω συνέχεια ηχογραφήσεις τις διαλέξεις, με ενδιαφέρει η θέση και τα μικρόφωνα. Στο xda διάβασα πως το nexus 6 έχει 4, από ένα στα speakers, ένα στη κάμερα στο ring της, και ένα από πίσω κάτω κάτω.

 

1)Ισχύει?

2)ποιά λειτουργούν για μείωση θορύβου και ποιά για κυρίως ηχογράφηση?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την ειδα χθες στο πλαίσιο Ηρακλείου and.....its big....really big!!!! Μπροστά του το Note 3 μου ηταν σαν κουταβακι, το δε alpha σαν μυρμήγκι :)
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την ειδα χθες στο πλαίσιο Ηρακλείου and.....its big....really big!!!! Μπροστά του το Note 3 μου ηταν σαν κουταβακι, το δε alpha σαν μυρμήγκι :)

 

ίδιο ακριβώς* μέγεθος με το Note4 έχει. Επίσης στο study group που έχουμε σχηματίσει εδώ, εγώ έχω nexus6, ένας iphone 6+ και 2 oneplus one. Mε το i6+ είμαστε στα ίδια όταν τα βάζουμε το ένα πάνω από το άλλο ενώ με τα oneplus η διαφορά είναι πολύ μικρή.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ίδιο ακριβώς* μέγεθος με το Note4 έχει. Επίσης στο study group που έχουμε σχηματίσει εδώ, εγώ έχω nexus6, ένας iphone 6+ και 2 oneplus one. Mε το i6+ είμαστε στα ίδια όταν τα βάζουμε το ένα πάνω από το άλλο ενώ με τα oneplus η διαφορά είναι πολύ μικρή.

 

Είναι πιο πλατυ, πιο παχύ και πιο ψηλό απο note 4 & note 3. Παρόλο που ειχα αποκλειστικά note 3 για ενα 8μηνο, με το που ειδα έπαθα ενα σοκ. Το πλάτος κάνει την διαφορά για μένα και το nexus οπως και το g3 ειναι πολυ πλατια και φαίνονται ακομψα μεγάλα. Το i6+ παροτι μεγάλο είναι μακροστενο, πράγμα που βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

το είχα κινητό 5 μέρες πριν το δώσω στον κάτοχο

4 αρνητικά βρήκα (αν παραλιψουμε το μέγεθος)

1.lollipop είναι ο ορισμός του bug... (ελπίζω να στρώσει στην 5.1 γιατί δεν παλεύεται)

 

2. μπαταρία φεύγει νεράκι... 4 ώρες οθόνη με WiFi 2 ώρες!!!! με το 4g

 

3. φωτισμός οθόνης πάρα πολύ χαμηλός (μόνιμα 100% των είχα)

4. όταν το σήμα δεν είναι full υπάρχουν κάποια στατικα παράσιτα στην κλίση (δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς πρώτη φορά το πετυχαίνω)

 

τα θετικά είναι όλα τα υπόλοιπα :p

πάντως αυτό που με ξενέρωσε πολύ είναι μπαταρία ειδικά με 3g/4g είναι κάτο του μέτριο

Link to comment
Share on other sites

παράθεση
το είχα κινητό 5 μέρες πριν το δώσω στον κάτοχο

4 αρνητικά βρήκα (αν παραλιψουμε το μέγεθος) Δεν είναι αρνητικό, είναι συνειδητη επιλογή. Το γνωρίζεις πριν το αγοράσεις

1.lollipop είναι ο ορισμός του bug... (ελπίζω να στρώσει στην 5.1 γιατί δεν παλεύεται) Συμφωνώ απόλυτα, το έγραψα και εγώ

 

2. μπαταρία φεύγει νεράκι... 4 ώρες οθόνη με WiFi 2 ώρες!!!! με το 4g (περιίπου, δεν είναι καλή, αλλά όχι και 2 ώρες)

 

3. φωτισμός οθόνης πάρα πολύ χαμηλός (μόνιμα 100% των είχα) Τον βρίσκω εξαιρετικό, τώρα γούστα είναι αυτά. Το χρησιμοποιώ άνετα εκτός σπιτιού

4. όταν το σήμα δεν είναι full υπάρχουν κάποια στατικα παράσιτα στην κλίση (δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς πρώτη φορά το πετυχαίνω)

Ναι, έχει θέμα. Ελπίζω να είναι θέμα λογισμικού αντένας

τα θετικά είναι όλα τα υπόλοιπα :p

πάντως αυτό που με ξενέρωσε πολύ είναι μπαταρία ειδικά με 3g/4g είναι κάτο του μέτριο

 

Είναι πιο πλατυ, πιο παχύ και πιο ψηλό απο note 4 & note 3. Παρόλο που ειχα αποκλειστικά note 3 για ενα 8μηνο, με το που ειδα έπαθα ενα σοκ. Το πλάτος κάνει την διαφορά για μένα και το nexus οπως και το g3 ειναι πολυ πλατια και φαίνονται ακομψα μεγάλα. Το i6+ παροτι μεγάλο είναι μακροστενο, πράγμα που βοηθάει.

Οι διαφορές στο μέγεθος είναι απίστευτα μικρές, στο χέρι το νιώθω πολύ καλύτερα το Νεξους από το νοτε4. Το κακό είναι πως γλυστράει περισσότερο από το Note. Η θήκη είναι μονόδρομος στο nexus, έτσι σίγουρα χάνει από το Note4.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με διαφωτίσετε με τη πρόταση "lollipop ο ορισμός του bug"? Ρωτάω μιας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα που να μου έρχεται στο μυαλό εκτός από το battery draining που υπήρχε σε όλα τα nexus...

Αλλά και να υπάρχουν κάποια θέματα που δε τα έχω παρατηρήσει, θεωρώ υπερβολικό τον παραπάνω χαρακτηρισμό...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με διαφωτίσετε με τη πρόταση "lollipop ο ορισμός του bug"? Ρωτάω μιας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα που να μου έρχεται στο μυαλό εκτός από το battery draining που υπήρχε σε όλα τα nexus...

 

έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο μου τι αντιμετωπίζω με lollipop :) . Αναμενόμενο να μην έχει την ωριμότητα της κιτ κατ. Η κιτ κατ είναι εξέλιξη της 4.1 μέσα σε βάθος 1+χρόνου

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο μου τι αντιμετωπίζω με lollipop :) . Αναμενόμενο να μην έχει την ωριμότητα της κιτ κατ. Η κιτ κατ είναι εξέλιξη της 4.1 μέσα σε βάθος 1+χρόνου

 

Μιας και τώρα το διάβασα, το μόνο που έχω παρατηρήσει άπο αυτά είναι το battery drain... Αλλά και στην ώριμη kit kat το ίδιο ίσχυε στα nexus.

Προσωπικά δε μου έχει κρασαρει καμία εφαρμογή, αλλά και να στο έκανε, να ξέρεις ότι είναι θέμα αναβάθμισης της εφαρμογής ώστε να υποστηρίζεται από art.

Και όσο για τη διαχείριση μνήμης είναι άψογη...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@Saint λίγο που το έπιασα μου εβγαλε οτι εχει καλο grip, λάθος έκανα; ;;; Οι i6+αδες τι να πουνε;;; εκει οντως δε παίζει χωρίς θήκη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...