Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα ηλια κ του χρονου,δλδ δεν φενεται για φτηνιαρικο πλαστικο...ε?

Όχι καθόλου φτηνιάρικο δεν είναι .Εξαιρετικά στιβαρή κατασκευή.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λευκό έχω και το λατρεύω. Ο κολλητός έχει το μπλε, όταν τον δω θα τα σύγκρινω

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω. Επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτό και το note 4, έχω δει παρά πολλά reviews στο ίντερνετ και όλοι λένε πως καλύτερο είναι το note σε οθόνη, κάμερα, μπαταρία, multitasking. Το μόνο που υπερέχει στο nexus είναι η γρήγορη αναβάθμιση και το pure android. Μέχρι πρότινος ήταν και η τιμή.. Αν επιλέξω το nexus υπάρχει άλλος λόγος να το προτιμήσω έναντι του note?υπόψιν πως θέλω κινητό που να μην χρειάζεται να το κάνω επανεκκίνηση κάθε νύχτα για να ρολαρει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω. Επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτό και το note 4, έχω δει παρά πολλά reviews στο ίντερνετ και όλοι λένε πως καλύτερο είναι το note σε οθόνη, κάμερα, μπαταρία, multitasking. Το μόνο που υπερέχει στο nexus είναι η γρήγορη αναβάθμιση και το pure android. Μέχρι πρότινος ήταν και η τιμή.. Αν επιλέξω το nexus υπάρχει άλλος λόγος να το προτιμήσω έναντι του note?υπόψιν πως θέλω κινητό που να μην χρειάζεται να το κάνω επανεκκίνηση κάθε νύχτα για να ρολαρει σωστά.

 

σε multitasking δεν νομιζω να ειναι πιο γρηγορο το note 4....δες εδω και θα καταλαβεις οτι το nexus 6 ειναι πιο γρηγορο..https://www.youtube.com/watch?v=DV2X51kAVfc H οθονη του note 4 ειναι λιγο καλυτερη οντως..

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω. Επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτό και το note 4, έχω δει παρά πολλά reviews στο ίντερνετ και όλοι λένε πως καλύτερο είναι το note σε οθόνη, κάμερα, μπαταρία, multitasking. Το μόνο που υπερέχει στο nexus είναι η γρήγορη αναβάθμιση και το pure android. Μέχρι πρότινος ήταν και η τιμή.. Αν επιλέξω το nexus υπάρχει άλλος λόγος να το προτιμήσω έναντι του note?υπόψιν πως θέλω κινητό που να μην χρειάζεται να το κάνω επανεκκίνηση κάθε νύχτα για να ρολαρει σωστά.

 

Αν δε σε ενδιαφέρει το root, οι άμεσες αναβαθμίσεις και ο ήχος (που υπερέχει σαν ποιότητα του Ν6) να επιλέξεις Ν4.

Και αν σε ενδιαφέρουν άλλες απόψεις είναι καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα με vs γιατί εδώ θα σε κόψουν :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω. Επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτό και το note 4, έχω δει παρά πολλά reviews στο ίντερνετ και όλοι λένε πως καλύτερο είναι το note σε οθόνη, κάμερα, μπαταρία, multitasking. Το μόνο που υπερέχει στο nexus είναι η γρήγορη αναβάθμιση και το pure android. Μέχρι πρότινος ήταν και η τιμή.. Αν επιλέξω το nexus υπάρχει άλλος λόγος να το προτιμήσω έναντι του note?υπόψιν πως θέλω κινητό που να μην χρειάζεται να το κάνω επανεκκίνηση κάθε νύχτα για να ρολαρει σωστά.

Ναι, φαίνεται να ισχύει ότι το note είναι ελαφρώς καλύτερο σε οθόνη, κάμερα, και μπαταρία.

 

Για multitasking μάλλον εννοούν το να έχεις δυο εφαρμογές ταυτόχρονα στην οθόνη.

 

Το nexus είναι καλύτερο στον ήχο (στέρεο και μπροστά) και στο wireless charging. Αλλά το βασικό πλεονέκτημα του nexus είναι το software.

 

Το note έχει το touchwhiz και ένα σωρό bloatware/crapware.

 

Αν δεν σε ενοχλεί το software της Samsung, μάλλον κοίτα το note.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μη ξεχνάμε πως το Nexus 6 είναι και water resistant

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για ένα διάστημα ήμουν και εγώ σε αυτό το δίλημμα. Βασικότερο σημείο για μένα ήταν το αδιάφορο έως απωθητικό design του Note, παλιομοδίτικη πλαστικούρα με καμία φαντασία, άλλη μία βαρετή SAMSUNG συσκευή. Το Nexus έχει ένα πολύ ιδιαίτερο και ελκυστικό design και απ'οτι λένε και οι περισσότεροι ανώτερη ποιότητα κατασκευής. Αμέσως μετά ερχόταν το χειρότερο value for money του Note και βεβαίως το bloatware και τα updates/support.

 

Το wireless charging δεν θεωρώ ότι είναι παρά μια αστεία μαρκετίλα. Η όλη ιδέα του να πρέπει να αφήνεις το κινητό εκεί που βρίσκεται ο φορτιστής αναιρεί την όποια έννοια του "wireless", και την κάνει περισσότερο "cableless", ακόμα περιμένω κάποιον να μου εξηγήσει 1 όφελος της συγκεκριμένης υλοποίησης σε σχέση με τους κλασσικούς usb φορτιστές (πλέον και turbo). Όταν το κινητό θα φορτίζει πραγματικά ασύρματα, δηλαδή οπουδήποτε μέσα σε ένα εύρος πχ. 5-10μ. από τον φορτιστή τότε ναι θα παρέχει πραγματική ελευθερία και πλεοντήματα σε σχέση με ότι ξέραμε ως τώρα.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

...

Το wireless charging δεν θεωρώ ότι είναι παρά μια αστεία μαρκετίλα. Η όλη ιδέα του να πρέπει να αφήνεις το κινητό εκεί που βρίσκεται ο φορτιστής αναιρεί την όποια έννοια του "wireless", και την κάνει περισσότερο "cableless", ακόμα περιμένω κάποιον να μου εξηγήσει 1 όφελος της συγκεκριμένης υλοποίησης σε σχέση με τους κλασσικούς usb φορτιστές (πλέον και turbo). Όταν το κινητό θα φορτίζει πραγματικά ασύρματα, δηλαδή οπουδήποτε μέσα σε ένα εύρος πχ. 5-10μ. από τον φορτιστή τότε ναι θα παρέχει πραγματική ελευθερία και πλεοντήματα σε σχέση με ότι ξέραμε ως τώρα.

 

Ως προς τον turbo charger, φορτίζει πιο αργά. Αλλά γλυτώνεις το βάλε/βγάλε στo καλώδιο microUSB ή το βάλε/βγάλε στο Cradle που έχει microUSB.

 

Επίσης στο αυτοκίνητο έτσι κι αλλιώς το έχεις σε μια βάση, γιατί να μην φορτίζει όσο είναι εκεί?

http://www.androidpolice.com/wp-content/uploads/2014/10/nexus2cee_wm_IMG_4018_thumb.jpg

 

Αν τρέχεις και κάποιο app (όπως το airdroid) για σύνδεση με τον υπολογιστή μέσω του τοπικού WiFi, δεν χρειάζεται να το συνδέσεις ποτέ.

 

Παρότι η δυνατότητα ασύρματης φόρτισης φαίνεται ως λεπτομέρεια, είναι από τις μικρές λεπτομέρειες που ορισμένες φορές έχουν πρακτικό όφελος. Αλλά σίγουρα σε αυτή τη φάση δεν είναι το χαρακτηριστικό που θα κρίνει αν αγοράσεις τη συσκευή ή όχι

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και άμα δεν σε βολεύει να είναι επίπεδο όπως αυτό

 

http://www.tylt.com/images/media/product-images/VU-Solo-GREEN-l.jpg

 

υπάρχει και αυτό που είναι σε κλίση

 

http://www.tylt.com/images/img-swap/vu-green.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ένα διάστημα ήμουν και εγώ σε αυτό το δίλημμα. Βασικότερο σημείο για μένα ήταν το αδιάφορο έως απωθητικό design του Note, παλιομοδίτικη πλαστικούρα με καμία φαντασία, άλλη μία βαρετή SAMSUNG συσκευή. Το Nexus έχει ένα πολύ ιδιαίτερο και ελκυστικό design και απ'οτι λένε και οι περισσότεροι ανώτερη ποιότητα κατασκευής. Αμέσως μετά ερχόταν το χειρότερο value for money του Note και βεβαίως το bloatware και τα updates/support.

 

Το wireless charging δεν θεωρώ ότι είναι παρά μια αστεία μαρκετίλα. Η όλη ιδέα του να πρέπει να αφήνεις το κινητό εκεί που βρίσκεται ο φορτιστής αναιρεί την όποια έννοια του "wireless", και την κάνει περισσότερο "cableless", ακόμα περιμένω κάποιον να μου εξηγήσει 1 όφελος της συγκεκριμένης υλοποίησης σε σχέση με τους κλασσικούς usb φορτιστές (πλέον και turbo). Όταν το κινητό θα φορτίζει πραγματικά ασύρματα, δηλαδή οπουδήποτε μέσα σε ένα εύρος πχ. 5-10μ. από τον φορτιστή τότε ναι θα παρέχει πραγματική ελευθερία και πλεοντήματα σε σχέση με ότι ξέραμε ως τώρα.

 

off topic: Για μένα το wireless charging μόνο σε συσκευές τύπου xperia Z με τα καπάκια, βοηθάει...Μειώνεις την καταπόνηση των θυρών...Από την άλλη θα προτιμούσα να μην είχε η συσκευή μου built in σύστημα για ασύρματη φόρτιση και ας ήταν είτε πιο λεπτή είτε να χε μεγαλύτερη μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Απορία για stock κατόχους: Η οθόνη σβήνει μόνη της μετά από κάποιο διάστημα ή μένει ανοιχτή συνεχώς μέχρι να κλείσει πατώντας το Power; Είχα την εντύπωση ότι έκλεινε μόνη της αλλά μετά την απενεργοποίηση της κρυπτογράφησης (αν έχει να κάνει κάτι αυτό) μου μένει ανοιχτή συνεχώς μέχρι να την κλείσω εγώ... :confused:

 

Edit: Μετά από ένα restart έστρωσε και κλείνει πάλι μόνη της!

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποίησες το encryption?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποίησες το encryption?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2946715

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να πηγαίνει καλύτερα χωρίς το encryption?

 

Προσωπικά δε παρατήρησα εμφανείς διαφορές...Τώρα αν μιλάμε για δέκατα του δευτερολέπτου πιο γρήγορο άνοιγμα εφαρμογών, δεν έχω καθίσει να το παρατηρήσω. Όπως έχω γράψει πάλι, σφεντόνα ήταν, σφεντόνα είναι;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, με αυτόν τον οδηγό.

 

Δείχνει να πηγαίνει καλύτερα χωρίς το encryption?

 

είναι λίγο δύσκολο να πεις ότι πάει καλύτερα όταν μιλάμε για την γρηγορότερη συσκευή που έχεις πιάσει στα χέρια σου, εντυπωσιακή απόκριση πριν, εντυπωσιακή και τώρα. Αν δεν το ξερα ότι το κανα δε θα καταλάβαινα ότι έχει κάποια διαφορά. Ίσως αυτό να φαίνεται στα read/write benchmarks και σε κάποιες λίγες περιπτώσεις θεωρώ. Το έκανα περισσότερο επειδή δε με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη λειτουργία και αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να το κάνεις αργότερα (ή αν προκύψει κάποτε ανάγκη να το κάνεις) είναι μανίκι να σβήνεις τα πάντα και να ξαναστήνεις.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν εχει ενεργοποιημενο το led notification light..ελεος ρε google..μονο lockscreen notification εχει.;;;; θα το φτιαξουν με update η μπα;;
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν εχει ενεργοποιημενο το led notification light..ελεος ρε google..μονο lockscreen notification εχει.;;;; θα το φτιαξουν με update η μπα;;

ενεργοποιηται ευκολα με το light flow......:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιηται ευκολα με το light flow......:)

Θέλει root για το nexus 6 :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλει root για το nexus 6 :wacko:

Nexus χωρις root δεν ειναι nexus.....:D

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα με to lead που δεν ειναι ενεργό χωρίς ρουτ..οχι και τιποτα αλλο το περίμενω απο αυριο να παω να το παραλάβω. .. ειναι βολικο πάντως γιατι και στο note 4 που εχω βολεύει και στο αθόρυβο να βλέπεις αν εχεις ειδοποίηση.
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα με to lead που δεν ειναι ενεργό χωρίς ρουτ..οχι και τιποτα αλλο το περίμενω απο αυριο να παω να το παραλάβω. .. ειναι βολικο πάντως γιατι και στο note 4 που εχω βολεύει και στο αθόρυβο να βλέπεις αν εχεις ειδοποίηση.

 

ναι οντως ειναι ενα θεματακι το led,απο που το αγορασες φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ειναι ενα θεματακι το led,απο που το αγορασες φιλε μου?

Απο κωτσοβολο..ασε φιλε όντως ειναι λιγακι πίκρα αυτο ε..στο note εχει ολόκληρο lead

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα με to lead που δεν ειναι ενεργό χωρίς ρουτ..οχι και τιποτα αλλο το περίμενω απο αυριο να παω να το παραλάβω. .. ειναι βολικο πάντως γιατι και στο note 4 που εχω βολεύει και στο αθόρυβο να βλέπεις αν εχεις ειδοποίηση.

Και που να δεις το active Display πως βολεύει!

Ειδικά αν το συνηθίσεις.

Active Display on the Moto X:

Πάντως δεν είναι θέμα για το led αφού γίνεται on με ένα απλό root.

Το θέμα είναι τα double tap k active display να μην έχουν πολύ battery drain στο Nexus 6 γιατί αλλιώς είναι μη πρακτικά.

Κρίμα πάντως οι εταιρίες να κάνουν εκπτώσεις σε τόσο σημαντικά στοιχεία πρακτικότητας(όπως και η Microsoft στο 930 χωρίς glance screen).

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...