Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αρα καλα το διαβασα. οποτε τι συμβουλευετε? να βαλουμε ινσαιντερ και να εχουμε δεκαρια? που θα υστερουν σε σχεση με την επισημη εκδοση που δεν θα παρουμε? αν μεινουμε στα 8.1, τις γιουνιβερσαλ εφαρμογες θα μπορουμε να τις κατεβασουμε ή οχι?

αν καποιος μας ελεγε με 2 λογια τα υπερ και κατα του να μεινεις στην 8.1 ή να πας σε ινσαιντερ δεκαρια, θα ημουν ευγνωμον

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αρα καλα το διαβασα. οποτε τι συμβουλευετε? να βαλουμε ινσαιντερ και να εχουμε δεκαρια? που θα υστερουν σε σχεση με την επισημη εκδοση που δεν θα παρουμε? αν μεινουμε στα 8.1, τις γιουνιβερσαλ εφαρμογες θα μπορουμε να τις κατεβασουμε ή οχι?

αν καποιος μας ελεγε με 2 λογια τα υπερ και κατα του να μεινεις στην 8.1 ή να πας σε ινσαιντερ δεκαρια, θα ημουν ευγνωμον

ευχαριστω

 

Τώρα αν στα πω θα σε πιάσει είτε μελαγχολία, είτε νεύρα γι'αυτό διάβασε με ηρεμία και έχε κάνα ζάναξ κοντά. :lol:

Λοιπόν, αν μείνεις με τα 8.1 απολαμβάνεις όλα τα features που έχεις ώς τώρα και την ποιότητα της κάμερας που είχες μέχρι τώρα. Δεν πρόκειται, όμως, να πάρεις νέες εφαρμογές (Universal), οι εφαρμογές αν θα ενημερώνονται δεν θα αλλάζουν (πχ έχεις το Instagram Beta και στα δύο, στα 8.1 θα παίρνεις ενημερώσεις (αν παίρνεις) και θα μένει το ίδιο, στα 10 θα παίρνεις ενημερώσεις αλλά θα έχεις αυτό του iOS) και γενικά μένεις με το Store που έχεις τώρα. Δύσκολο ο εκάστοτε dev να μεταφέρει όποια νέα εφαρμογή στα 8.1 ή να αναβαθμίσει αυτή που έχει στα 8.1 να φαίνεται σαν των 10.

 

Τώρα, στα 10 η τοποθέτηση της MSFT είναι ότι όσες συσκευές μείνουν εκτός, θα μπορούν να πάρουν τα 10 (.164) μέσω του Insider Program αλλά έως εκεί, δεν θα πάρουν τις μελλοντικές RedStone ενημερώσεις. Αυτό, όμως, δεν είναι απόλυτο μιας και ήδη έχει βγει hack που επιτρέπει εδώ και καιρό την εγκατάσταση RS ενημερώσεων σε συσκευές που δεν είναι συμβατές (πχ πριν μια βδομάδα οι RS δίνονταν μόνο στα 950/950XL/550, συσκευές που βασίζονταν στα 10, αλλά με hack πήραν την ενημέρωση συσκευές που έτρεχαν 10 μέσω Insider ακόμα και με 512Mb RAM). Το μόνο - μεγάλο- μείον του Insider είναι ότι οι ενημερώσεις είναι generic για μη συμβατές συσκευές, δηλαδή φαντάσου ένα PC που του βάζεις τα 10 χωρίς να βάλεις τους drivers. Μπορείς με τους generic VGA drivers της MSFT να παίξεις GTA; Όχι! Έτσι, λοιπόν, κι εδώ ενδέχεται να δεις μικροκαθυστερήσεις και κολλήματα, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι η εφαρμογή της κάμερας δεν θα είναι optimized για τα 41mpx της δικής σου, η ποιότητα θα είναι από λίγο έως πολύ χειρότερη. Αυτό, φυσικά, είναι υποθετικό μιας και δεν έχω το L1020, αλλά φαντάσου ότι στο L640 που έχει μόνο 8mpx, χωρίς firmware update, η διαφορά από τα 8.1 στα 10 ήταν εμφανής προς το χειρότερο.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

πω ρε φιλε. δηλαδη η μαικροσοφτ μας σπρωχνει προς αντροιντ μερια με το ετσι θελω? καλυτερο κινητο σε θεμα καμερας απο το 1020 δεν υπαρχει, το 950 καλο χρυσο αλλα δεν τα σκαω για χειροτερη καμερα, οποτε ας προσεχαν. μολις εχασαν εναν φανμποι.( αν ισχυσουν ολα αυτα)
Link to comment
Share on other sites

πω ρε φιλε. δηλαδη η μαικροσοφτ μας σπρωχνει προς αντροιντ μερια με το ετσι θελω? καλυτερο κινητο σε θεμα καμερας απο το 1020 δεν υπαρχει, το 950 καλο χρυσο αλλα δεν τα σκαω για χειροτερη καμερα, οποτε ας προσεχαν. μολις εχασαν εναν φανμποι.( αν ισχυσουν ολα αυτα)

 

Βάλτα μέσω Insider, κάνε hard reset και δες πώς θα ρολάρουν. Αν δεν σου αρέσουν, με Windows Recovery Tool γυρίζεις πίσω. Το θέμα, όμως, είναι αν αξίζει τον κόπο για σένα. Αν δηλαδή, αντέχεις 1-2 bugs, το αποτέλεσμα της κάμερας και σε γλυκάνουν και οι universal, θα'σαι μια χαρά μέχρι να πάρεις άλλο.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. ηδη εβαλα το insider. του πατησα fast ring και μου βρηκε αναβαθμιση (ηθελα να δω αν τη βρισκει). το απεγκατεστησα, βγηκα και απο το προγραμμα και παρολα αυτα ακομα βρισκει την αναβαθμιση. μου εσπασε τα νευρα. οποτε μαλλον θα τα βαλω να τσεκαρω. αν βγουν τα κανονικα δεκαρια λογικα θα μου ερθει αναβαθμισηχωρις να χρειαστει να κανω κατι ε? ναστε καλα
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. ηδη εβαλα το insider. του πατησα fast ring και μου βρηκε αναβαθμιση (ηθελα να δω αν τη βρισκει). το απεγκατεστησα, βγηκα και απο το προγραμμα και παρολα αυτα ακομα βρισκει την αναβαθμιση. μου εσπασε τα νευρα. οποτε μαλλον θα τα βαλω να τσεκαρω. αν βγουν τα κανονικα δεκαρια λογικα θα μου ερθει αναβαθμισηχωρις να χρειαστει να κανω κατι ε? ναστε καλα

 

Η αναβάθμιση υπάρχει γιατί επέλεξες το Fast Ring και μόνο με την απεγκατάσταση δεν φεύγει η ενημέρωση, πρέπει να κάνεις hard reset για να φύγει. Μόλις βάλεις τα 10, αν σε βολέψουν, ξανακατέβασε το Windows Insider και επίλεξε το Release Preview για να παίρνεις ό,τι ενημέρωση δώσει πριν τις RS, εκτός κι αν θες να κάνεις το hack και να πας σε RS. Για περισσότερα, απευθύνσου στο κατάλληλο νήμα του Technical Preview. Welcome to the dark side. :lol:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

χαρντ ρισετ? πω ρε φιλε. δηλαδη για να μην μου σκαει η ενημερωση που ειναι για τα ινσαιντερ δεκαρια πρεπει να τα σβησω ολα? ημαρτον
Link to comment
Share on other sites

χαρντ ρισετ? πω ρε φιλε. δηλαδη για να μην μου σκαει η ενημερωση που ειναι για τα ινσαιντερ δεκαρια πρεπει να τα σβησω ολα? ημαρτον

 

Εκτός κι αν την ξανακατεβάσεις και επιλέξεις το Leave Program. Δοκίμασέ το και πες μας, εγώ hard έκανα όταν δεν υπήρχε το Leave στην εφαρμογή.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

το πατησα το λιβ αλλα δεν εκανε τιποτα. καπακια εκανα χαρντ ρισετ. ισως να πρεπει να διαγραψω τα τεμπ? στη χειροτερη θα τα βαλω να δω. απλα με τσαντιζει η ελειψηγ επιλογης να τα βαλω οταν θελω εγω ****το... ελεγα να δω τι θα γινει, μεσα στο σκ
Link to comment
Share on other sites

Το 1020 το πήρα αποκλειστικά και μόνο για την κάμερα του.

Με τα windows 10, αν και όποτε τα πάρουμε, θα έχουμε (αρνητικές) επιπτώσεις στην κάμερα;

Αν είναι έτσι, να ξέρω να μείνω στα 8.1

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Το 1020 το πήρα αποκλειστικά και μόνο για την κάμερα του.

Με τα windows 10, αν και όποτε τα πάρουμε, θα έχουμε (αρνητικές) επιπτώσεις στην κάμερα;

Αν είναι έτσι, να ξέρω να μείνω στα 8.1

 

Sleep tight .

Κατα 98% Δεν θα τα παρουμε και αν τα παρουμε η κάμερα θα ειναι χειροτερη

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

για μενα το κακο δεν είναι ότι δεν θα παρουμε τα 10 ενταξει σιγουρα θα μας λειψουν καποια χαρακτηριστικα των 10ριων αλλα ότι δεν θα τρεχει τις εφαρμογες τις καινούριες . Ας ελπισουμε αν δεν δωσει 10ρια με καποιον τροπο να μπορεις να εχεις τις εφαρμογες των 10
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για τους κατοχους του 1020 είναι και επισημο πια ότι δεν θα παρετε την αναβαθμιση στα 10.

Ο/οι λογος/-οι αναλύονται εδώ... --> http://www.windowscentral.com/here-why-lumia-1020-are-not-getting-windows-10-mobile?utm_source=related&utm_medium=module&utm_campaign=nextv3

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

ο λογος ειναι το οτι θελουν να παρουνμε το 950. να σας πω τι θα παρουν? το μακρυτερο
Link to comment
Share on other sites

ο λογος ειναι το οτι θελουν να παρουνμε το 950. να σας πω τι θα παρουν? το μακρυτερο

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι το κάνουν για αυτόν τον λόγο. Ξέρεις πόσοι είμαστε? Το 0,1% απο το 0,1% που κατέχουν τα WP παγκοσμίως......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχεις δικιο τι να πω. απλα νιωθω οτι μας δουλευουν. ακομα και εγω ο φανμποις κουραστικα.

μαλλον θα τα βαλω την κυριακη που θα χω λιγο χρονο τα δεκαρια να δω. αλλα μπορει καποιος να πει ρε παιδια, που εχει το 1020 με δεκαρια, τι δουλευει καλα για αυτον και τι οχι?για πειτε λιγο εμπειριες. επισης λογικα μια εκδοση ειναι αυτη που θα παρω ειτε βαλω φαστ ρινγκ ειτε οχι σωστα? και μετα δεν θα εχει αλλες αναβαθμισεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι θα είναι. Πάντως κακώς πολύ κακώς για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που το αφήνουν έτσι στα κρύα του λουτρού.
Link to comment
Share on other sites

νταξει ελεος.

μου χε πει καποιος απο δω πως και στο 99% που κρατα το μπακαπ (δεν ολοκληρωνοταν) ολα θαναι καλα. 2 μπακαπ τετοια σαπια εχω και το αποτελεσμα ειναι οχι μονο να μην δοθλευει τιποτα, να μην δειχνει τα εικονιδια στην αρχικη οθονη, αλλα εχω χασει και επαφες. πραγματικα ημαρτον...

α ρε μαικροσοφτ. για κλωτσιες εισαι

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο 2 μερες γεματες φορματ βρηκα ενα παλιο μπακαπ(ξαφνικα εμφανιστηκε απο το πουθενα ενω μου εδειχνε πριν μονο 2 τωρα εδωσε 3). βρηκα ολα τα μηνυματα εχω ολες τις επαφες, αλλα προφανως δεν εκανε μπακαπ καμια εφαρμογη ουτε και την αρχικη οθονη. αμτε π[αλι απο την αρχη. νομιζω θα μεινω στα δεκαρια. παρολο που η καμερα ειναι πιο σημαντικη, χωρις εφαρμογες...

αντε να δουμε ποτε θα βγαλει αντικαταστατη του 1020 ****το...

επισης κερετε αν θα παρουμε μεσω ινσαιντερ την ρεντστοουν?

Edited by niotheros
Αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι για την επιλογή συσκευής υπάρχει η ενότητα Επιλογή συσκευής στην οποία μπορείτε να απευθύνεστε.

Παράκαλώ μείνετε σε ό,τι αφορά την συγκεκριμένη συσκευή. ;)

 

ΥΓ. Εκτός θέματος μηνύματα διαγράφηκαν.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάνα τρίωρο έβαλα και στο δικό μου 1020 τα 10αρια μεσω insider (περίμενα να βγει επίσημα αλλα φαγαμε ακυρο),

 

βέβαια μεσολάβησαν 3-4 εγκεφαλικά (ο φακός της κάμερας είχε κολλήσει ανοικτός, η ένδειξη της μπαταρίας είχε κολλήσει στο μηδέν και το κινητό κόλλαγε ανά 2 λεπτά) αλλά με 3-4 reboot δείχνει ότι έχει ομοαλοποιηθεί η κατασταση.

 

Για αρχή πολύ όμορφο λειτουργικό αλλά επιφυλάσομαι για την κάμερα.

2-3 φωτος που τράβηξα δεν με ικανοποίησαν και πολύ, παρότι η κιτρινίλα με φλάς δεν είναι τόσο έντονη όσο τη θυμάμαι, έχω κόψει τις βραδυνές φωτος με φλας και δεν έχω πρακτική σύγκριση.

 

βέβαια με έχετε επηρρεάσει και από εδώ για την κάμερα των 10αριων και είμαι φουλ προκαταλειμενος :lol:

 

Τέσπα, θα δοκιμάσω και πρωινές φώτο για να καταλήξω.

 

Ένα άλλο ψιλοθεμα που έχω είναι ότι όταν πάω στην Ενημέρωση τηλεφώνου έχει κολλήσει το στάτους σε κατασταση ενημέρωσης και όταν κάνω έλεγχο για ενημερώσεις δεν ολοκληρωνεται ποτε, ενώ όποτε κάνω restart μου βγάζει πάντα ότι τα updates εγκαταστάθηκαν χωρίς να έχω κάνει αλλο update..

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

UPDATE

παίδες στις φωτος με φλάς με φως εσωτερικού χωρου η κιτρινίλα έχει φύγει. Υπάρχει άλλος με 10αρια να το επιβεβαιώσει

 

η ποιότητα δεν έχει πέσει πάνω από 10% αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά με νυχτερινές φωτος. Θα δοκιμάσω και το πρωί για να καταλάβω ακριβώς τι έχει παιχτεί.

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάνα τρίωρο έβαλα και στο δικό μου 1020 τα 10αρια μεσω insider (περίμενα να βγει επίσημα αλλα φαγαμε ακυρο),

 

βέβαια μεσολάβησαν 3-4 εγκεφαλικά (ο φακός της κάμερας είχε κολλήσει ανοικτός, η ένδειξη της μπαταρίας είχε κολλήσει στο μηδέν και το κινητό κόλλαγε ανά 2 λεπτά) αλλά με 3-4 reboot δείχνει ότι έχει ομοαλοποιηθεί η κατασταση.

 

Για αρχή πολύ όμορφο λειτουργικό αλλά επιφυλάσομαι για την κάμερα.

2-3 φωτος που τράβηξα δεν με ικανοποίησαν και πολύ, παρότι η κιτρινίλα με φλάς δεν είναι τόσο έντονη όσο τη θυμάμαι, έχω κόψει τις βραδυνές φωτος με φλας και δεν έχω πρακτική σύγκριση.

 

βέβαια με έχετε επηρρεάσει και από εδώ για την κάμερα των 10αριων και είμαι φουλ προκαταλειμενος :lol:

 

Τέσπα, θα δοκιμάσω και πρωινές φώτο για να καταλήξω.

 

Ένα άλλο ψιλοθεμα που έχω είναι ότι όταν πάω στην Ενημέρωση τηλεφώνου έχει κολλήσει το στάτους σε κατασταση ενημέρωσης και όταν κάνω έλεγχο για ενημερώσεις δεν ολοκληρωνεται ποτε, ενώ όποτε κάνω restart μου βγάζει πάντα ότι τα updates εγκαταστάθηκαν χωρίς να έχω κάνει αλλο update..

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

UPDATE

παίδες στις φωτος με φλάς με φως εσωτερικού χωρου η κιτρινίλα έχει φύγει. Υπάρχει άλλος με 10αρια να το επιβεβαιώσει

 

η ποιότητα δεν έχει πέσει πάνω από 10% αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά με νυχτερινές φωτος. Θα δοκιμάσω και το πρωί για να καταλάβω ακριβώς τι έχει παιχτεί.

 

Χρόνια πολλά για χθες....;)

Έχεις κάνει hard reset? Λύνει πολλά προβλήματα και προτείνεται για τόσο μεγάλο update. Σχεδόν επιβάλλεται.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έχασα πριν κάνα δίμηνο το 1020 και δεν το έχω να το επιβεβαιώσω η Microsoft έδωσε μόνο για το1020 την δυνατότητα να κατεβάσεις το Lumia camera για να εκμεταλλευτείς την Canberra του κινητού, γιατί η windows camera δεν μπορεί να εκμεταλλευθεί πλήρως την κάμερα
KTLK
Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια μια χαρα δουλευουν τα δεκαρια που τα βλεπω.ισως ενα κλικ πιο αργα σε αποκριση αλλα μια χαρα ειναι η καμερα και γενικα δεν ξαναγυρναω στα 8αρια. μιλαμε για καραγκιοζηδες ανθρωπους. ολα ειναι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...