Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και δε ψήνομαι να βάλω W10 στο εργαλείο μας για πείτε εντυπώσεις και πως τα πάει και τα τελευταία update. Καλύτερα να περιμένω να μου ρθει το 950...;
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και δε ψήνομαι να βάλω W10 στο εργαλείο μας για πείτε εντυπώσεις και πως τα πάει και τα τελευταία update. Καλύτερα να περιμένω να μου ρθει το 950...;

 

εγω δε το εχω δει να κολλαει ουτε για πλακα εδω και κανα 2μηνο με τις technical preview..

πριν μερικες ημερες μπηκε και η τελευταια .86 αν θυμαμαι καλα λεγεται.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα παιδια εχω καποιο θεμα με την κάμερα καποιες φορες ακουγετε ενας θορυβος απο αυτην και μαλιστα ο θορυβος παιρναει και μεσα στο video . Ειχε καποιος παροιμιο προβλημα ;
Link to comment
Share on other sites

To OIS (Optical Image Stabilization) είναι... Είναι φυσιολογικό να κουνιέται αλλά στο βίντεο δεν ακούγεται...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν από 2,5 μήνες είχα πάει το 1020 μου σε Nokia Care για ένα θέμα που είχε η πλακέτα. Ο τεχνικός μου είπε ότι η βλάβη δεν μπορεί να επιδιορθωθεί από τους ίδιους και το τηλέφωνο θα πρεπει να πάει στο εξωτερικό. Μετά από πολύ καθυστέρηση και αναβολές για το πότε θα το έχω, με ενημέρωσαν εχτες ότι ήρθε από το εξωτερικό και ότι μπορώ να πάω να το παραλάβω. Προς έκπληξη μου, ο τεχνικός μου έδωσε (χωρίς να με έχει ενημερώσει ποτέ στις τηλεφωνικές μας συνομιλίες) ένα φαινομένικά καινούριο lumia 930 και μου είπε ότι όταν δεν υπαρχει στοκ σε ανταλλακτικά συνηθίζεται η αντικατάσταση με άλλο μοντέλο. Εσας πως σας φαίνεται η τράμπα αυτή; τι θα κάνατε στη θεση μου και ποιο θα κρατούσατε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν από 2,5 μήνες είχα πάει το 1020 μου σε Nokia Care για ένα θέμα που είχε η πλακέτα. Ο τεχνικός μου είπε ότι η βλάβη δεν μπορεί να επιδιορθωθεί από τους ίδιους και το τηλέφωνο θα πρεπει να πάει στο εξωτερικό. Μετά από πολύ καθυστέρηση και αναβολές για το πότε θα το έχω, με ενημέρωσαν εχτες ότι ήρθε από το εξωτερικό και ότι μπορώ να πάω να το παραλάβω. Προς έκπληξη μου, ο τεχνικός μου έδωσε (χωρίς να με έχει ενημερώσει ποτέ στις τηλεφωνικές μας συνομιλίες) ένα φαινομένικά καινούριο lumia 930 και μου είπε ότι όταν δεν υπαρχει στοκ σε ανταλλακτικά συνηθίζεται η αντικατάσταση με άλλο μοντέλο. Εσας πως σας φαίνεται η τράμπα αυτή; τι θα κάνατε στη θεση μου και ποιο θα κρατούσατε;

 

 

Καλημερα φιλε μου.Εχω παει και εγω το δικο μου 1020 σε νοκια care γιατι ειχε θεμα κυριως με το bluetooth αφου μετα απο λιγα λεπτα συνδεσης με καποια ακουστικα κλπ. κολλαγε μαζι του κολλαγε και το wifi και επρεπε να κανω restart την συσκευη.Εβαλα 100 εκδοσεις αλλα τιποτα τα ιδια οποτε ειναι hardware το θεμα.Απλα το εχω και εγω ενα μηνα και στο care και τιποτα ακομη πηρα τηλ δεν ηξεραν μιας και το εχουν στειλει στην arvato.Tωρα για το 930 ειναι αναλογα τι θελεις.Το 930 σαν τηλεφωνο ειναι ανωτερο απο το 1020 καλυτερη οθονη καλυτερο hardware γενικα αν και εχει μερικα θεματα και αυτο με μικροφωνα κατι μωβ οθονες κλπ.Σαν φωτογραφικη το 1020 ειναι ανωτερο σχεδον παντου.Οποτε ειναι το τι θες εσυ.Αν ειναι να μου φερουν αλλαγη ας μου φερουν το 950 το XL :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν από 2,5 μήνες είχα πάει το 1020 μου σε Nokia Care για ένα θέμα που είχε η πλακέτα. Ο τεχνικός μου είπε ότι η βλάβη δεν μπορεί να επιδιορθωθεί από τους ίδιους και το τηλέφωνο θα πρεπει να πάει στο εξωτερικό. Μετά από πολύ καθυστέρηση και αναβολές για το πότε θα το έχω, με ενημέρωσαν εχτες ότι ήρθε από το εξωτερικό και ότι μπορώ να πάω να το παραλάβω. Προς έκπληξη μου, ο τεχνικός μου έδωσε (χωρίς να με έχει ενημερώσει ποτέ στις τηλεφωνικές μας συνομιλίες) ένα φαινομένικά καινούριο lumia 930 και μου είπε ότι όταν δεν υπαρχει στοκ σε ανταλλακτικά συνηθίζεται η αντικατάσταση με άλλο μοντέλο. Εσας πως σας φαίνεται η τράμπα αυτή; τι θα κάνατε στη θεση μου και ποιο θα κρατούσατε;

 

Πέρασα απο το ίδιο δίλημμα και επέλεξα το 1020. Ομως ειναι διαφορετικές οι αναγκες/προτεραιότητες του καθενός.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

To OIS (Optical Image Stabilization) είναι... Είναι φυσιολογικό να κουνιέται αλλά στο βίντεο δεν ακούγεται...

 

Σε εμένα ακούγεται ελαφρώς αν τραβώ βίντεο σε πολύ ήσυχο περιβάλλον. Ακούγεται κάτι σαν πολύ απαλό φύσηγμα και στο βίντεο πιστεύει κανείς ότι πρόκειται για θόρυβο του περιβάλλοντος. Αν ακούγεται έντονα μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ακούγεται ελαφρώς αν τραβώ βίντεο σε πολύ ήσυχο περιβάλλον. Ακούγεται κάτι σαν πολύ απαλό φύσηγμα και στο βίντεο πιστεύει κανείς ότι πρόκειται για θόρυβο του περιβάλλοντος. Αν ακούγεται έντονα μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

 

Έχω ακούσει γι αυτό το σφύριγμα. Μόνο αλλαγή κάμερας σε σώζει. Αν είσαι εντός εγγύησης τρέξε χωρίς δεύτερη σκέψη.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

λεγοντας στα πάντα εννοείς και την κάμερα;

 

Στην κάμερα όχι. Καλύτερο παραμένει το 1020 αν και το 930 το έχει πλησιάσει. Στις βραδινές και στις in door βέβαια παίζει μπάλα το xenon οπότε η διαφορά είναι μεγάλη. Επίσης το 1020 έχει glance screen κάτι το οποίο απουσιάζει απο το 930 (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει πολύ). Στα υπέρ του 930 η οθόνη και ότι είναι πιο καινούριο (πράγμα που μπορεί να κάνει την διαφορά σε μελλοντικά updates). Σαν εμπειρία χρήσης θα έλεγα πως είναι ίδια μιας και οι διαφορες ταχύτητας είναι αμελητέες (παραδόξως...)

Τα βάζεις κάτω και αποφασίσεις. Άλλωστε έχει πλέον την εμπειρία και των δύο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rich Capture, Slow Motion Video, 4Κ, Manual settings κατα τη διάρκεια του βίντεο, άμεσο launch με κολπάκια αν κρατάς πατημένο του κουμπί κλπ

Ναι σαν hardware είναι καλύτερο το 1020, αλλά λίγοι θα το καταλάβουν και λιγότερους τους ενδιαφέρει...

Όποτε ναι, overall το 930 είναι καλύτερο...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολύ καιρό, ξαναπήρα το 1020, δεν άντεξα :p Το ξαναμαθαίνω από την αρχή γιατί το είχα ξεχάσει τελείως το λειτουργικό.....

Ξέρουμε πότε θα πάρουμε περίπου την αναβάθμιση στα δεκάρια γιατί χάθηκα ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχω τραβήξει video και ακούγεται σε αυτό , ειμαι εντός εγγύησης . Μπορούν να μου το διορθώσουν με κάποιο τρόπο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ακούσει γι αυτό το σφύριγμα. Μόνο αλλαγή κάμερας σε σώζει. Αν είσαι εντός εγγύησης τρέξε χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

 

 

Αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τραβήξει video και ακούγεται σε αυτό , ειμαι εντός εγγύησης . Μπορούν να μου το διορθώσουν με κάποιο τρόπο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ!!!

Προσωπικά, μιλώ για έναν περίπου ανεπαίσθητο ήχο που δεν τον ακούω στα περισσότερα βίντεο. Εκτός αν τραβώ σε απόλυτη ησυχία. Αλλά και να με ενοχλούσε, το κινητό το έχω πλέον 2 χρόνια και 2 μήνες, άρα είμαι σίγουρα εκτός εγγύησης. Και θα το έχω για ένα χρόνο ακόμη, γιατί με καλύπτει σαν τηλέφωνο. Μάλιστα χρησιμοποίησα ένα Galaxy S6 (το πήρα δωρεάν λόγω επαγγελματικού συμβολαίου) για ένα μήνα παράλληλα και πάλι κράτησα το 1020, δίνοντας το άλλο στον αδερφό μου.

 

Πάντως, δε σκοπεύω να βάλω τα 10άρια, εκτός αν κάνουν μαγικά εκεί στη Microsoft και είναι το ίδιο ελαφρυά με τα 8.1.

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα παρατήρησα κάτι που δεν ειχα ξαναδει στο 1020. κάνω double tap για να ανοιξει η οθόνη. Ανοίγει αλλά δεν μπορώ ουτε να σύρω το lockscreen προς τα επάνω ότε τα 3 πλήκτρα περιήγησης αποκρίνονται. μου έγινε 2 φορές σήμερα; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος. και καμιά φορά όταν πατάω 1 φορα το πλήκτρο πίσω για να παω πίσω βγάζει όλα τα ενεργά παράθυρα σε προεπισκόπηση όπως όταν το πατάς με διάρκεια. έχει κανεις καμια ιδέα; Να επισημάνω ότι άν κλείσω την οθόνη από το κουμπί και την ξανανοιξω λειτουργεί μία χαρά. Edited by psyber
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα παρατήρησα κάτι που δεν ειχα ξαναδει στο 1020. κάνω double tap για να ανοιξει η οθόνη. Ανοίγει αλλά δεν μπορώ ουτε να σύρω το lockscreen προς τα επάνω ότε τα 3 πλήκτρα περιήγησης αποκρίνονται. μου έγινε 2 φορές σήμερα; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος. και καμιά φορά όταν πατάω 1 φορα το πλήκτρο πίσω για να παω πίσω βγάζει όλα τα ενεργά παράθυρα σε προεπισκόπηση όπως όταν το πατάς με διάρκεια. έχει κανεις καμια ιδέα; Να επισημάνω ότι άν κλείσω την οθόνη από το κουμπί και την ξανανοιξω λειτουργεί μία χαρά.

Μια επανεκκίνηση της συσκευής ίσως το διορθώσεις μόνιμα!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολύ καιρό, ξαναπήρα το 1020, δεν άντεξα :p Το ξαναμαθαίνω από την αρχή γιατί το είχα ξεχάσει τελείως το λειτουργικό.....

Ξέρουμε πότε θα πάρουμε περίπου την αναβάθμιση στα δεκάρια γιατί χάθηκα ? :wacko:

Καλώς ήρθες και πάλι! α δεκάρια θα τα λάβουμε προσεχώς... Είναι η μόνη απάντηση που μπορούμε να δώσουμε καθώς η MS μας το κρατά μυστικό...

 

Σε ποιες περιπτώσεις δικαιούμαστε αντικατάσταση συσκευής και όχι απλη αντικαταστάτη μερών;

Αν δεν είσαι στην πρώτη εβδομάδα από την ημερομηνία αγοράς, τότε μόνο σε περίπτωση που το service κρίνει τη συσκευή σου ως μη επισκευάσιμη. Αν θέλεις στείλε ένα mail στην MS ΄(σε περίπτωση που έχεις ταλαιπωρηθεί πολύκαι δεν βγάζεις άκρη με το service), και αυτοί θα σε καθοδηγήσουν...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πώς κανει screenshots το 1020;;;προχθες κατι εκανα,χωρις να καταλαβω τί;κ μου εβγαλε φωτογραφια αυτο που εβλεπα στην οθονη...Ξέρει καποιος να μου πει;;πρωτη φορα χειριζομαι windows phone
Link to comment
Share on other sites

Πώς κανει screenshots το 1020;;;προχθες κατι εκανα,χωρις να καταλαβω τί;κ μου εβγαλε φωτογραφια αυτο που εβλεπα στην οθονη...Ξέρει καποιος να μου πει;;πρωτη φορα χειριζομαι windows phone

 

Power button + volume up

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...