Jump to content

Παλιά αξέχαστα κλασσικά παιχνίδια


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο μου ηλεκτρονικό παιχνίδι ήταν το donkey Kong , γύρω στο 1980 ήταν. Ήταν σαν κασετίνα που άνοιγε και έπρεπε να πηδας τα βαρέλια που σου πέταγε ο γορίλες και να φτάσεις την κοπέλα........ τρελό κόλλημα τότε.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χωρις να θελω να κανω διαφημιση στην ομονοια στην ευθεια του μινιον δυο τρια στενα πιο περα εχει ενα μαγαζι με κονσολες ρετρο για να θυμηθουμε τα νιατα μας οι παλιοι χαχαχα και οποιοσ θελει μπορει και αγοραζει κιολας.atari 2600 n64 ps1 master system game gear mega drive1 snes τα ειδα ολα εκει και συγκινηθηκα....μετα ομως μου ηρθε στην σκεψη το emulator pc και καταλαβαινεις πως ολο το παρελθον σου και ολα τα λεφτα που μαζευεσ για τα παιχνιδια ερχονται σε σενα με το πατημα ενοσ πληκτρου....θυμαμαι στο mega drive 20000 δραχμες παιχνιδια..και τοτε ηταν λεφτα τα χιλιαρικα οχι αστεια... χαχαχαχαχα θυμαστε ποσουσ μοχλουσ ειχαμε σπασει στο αταρι 2600???:lol::lol::lol::lol:
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Φθηνες κασετες για gameboy(το pocket εχω) που μπορω να βρω?

 

Ένας είναι ο φίλος σού,eBay

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φθηνες κασετες για gameboy(το pocket εχω) που μπορω να βρω?

Φιλε μπες στην ελληνικη κοινοτητα Nintendo εχει πολλες αγγελιες..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδια,παιχνιδια σαν τα: shinobi, karnov, cabal, toki, bubble bobble, δεν υπηρχαν!κ αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα...αθανατα MAME...! Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,παιχνιδια σαν τα: shinobi, karnov, cabal, toki, bubble bobble, δεν υπηρχαν!κ αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα...αθανατα MAME...!

 

Wonder boy,green beret...και αλλα ειναι που δεν μου ερχονται και μενα στο μυαλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είχαν άλλη αξία τα παιχνίδια τότε, πριν από 20-25 χρόνια δηλαδή.

Κατ΄αρχήν σπάνια έβγαιναν sequel κάθε χρόνο.

Έπαιρνες το Moonstone π.χ. ή το Defender Of The Crown και έπαιζες χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

To atari 2600 ήταν η πρώτη παιχνιδομηχανή που είδα, αξέχαστα χρόνια !!!

 

Πάμε λίγο πιο μετά όμως, στα pc...

Solomon's key ... 1988 σε pc, xt-8088, μονόχρωμη hercules (και simcga για να παίξει), από 5,25" δισκέτα... για όσους τα θυμούνται αυτά !!!

θα βρείτε και ένα βιντεάκι με το gameplay (σε καλύτερα γραφικά από τα παραπάνω).

Από τότε έχω κολλήσει κατά καιρούς με διάφορα παιχνίδια (rick dangerous, double dragon, outrun, test drive κλπ), αλλά το πρώτο είναι πάντα το αξέχαστο.

 

Επειδή όλοι πολλοί αναφέρατε το πρώτο παιχνίδι, να το αναφέρω και εγώ !!!

Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80 λοιπόν, ξεκίνησα με το space invaders στο Atari2600, το οποίο μπορούμε να το παίξουμε ακόμη και σήμερα, με τα γραφικά εκείνης της εποχής, στο λινκ που παρέθεσα !!! :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή όλοι πολλοί αναφέρατε το πρώτο παιχνίδι, να το αναφέρω και εγώ !!!

Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80 λοιπόν, ξεκίνησα με το space invaders στο Atari2600, το οποίο μπορούμε να το παίξουμε ακόμη και σήμερα, με τα γραφικά εκείνης της εποχής, στο λινκ που παρέθεσα !!! :)

 

Τι τέλειο παιχνίδι! Δεν είμαι τόσο μεγάλος αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει λάτρης παιχνιδιών που να μην το έχει παίξει έστω και σε emulator!

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά σελίδα με χειριστήρια για τα παλιά αυτά αθάνατα παιχνίδια;;;

Το eBay ίσως;

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

kick off και σαμποτερ σε spectrum +2 για αρχη

το μεγαλο καψιμο ειρθε μετα ...... sensible soccer και north + south σε amiga 500

στα ουφαδικα..... double dragon, tehkan world cup (ναι αυτο με την επιτραπεζια οθονη), cabal, outrun, και φυσικα booble booble με τον μπλε ..

Edited by Giannhs21R
Link to comment
Share on other sites

στα ουφαδικα..... double dragon, tehkan world cup (ναι αυτο με την επιτραπεζια οθονη), cabal, outrun, και φυσικα booble booble με τον μπλε ..

 

Και με την... πετονιά για extra credits από το μηχάνημα, όταν δεν έβλεπε ο καφετζής :p

 

DD (Double Dragon) και Cabal τι ατέλειωτο παιχνίδι επί ώρες! Και SNow Bros !

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Shadow of the Beast 2 σε amiga

http://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_of_the_Beast

 

Defender of the Crown παλι amiga

http://en.wikipedia.org/wiki/Defender_of_the_Crown

 

και κλασικα ,τεστ ντραιβ σε αμιγκα

Edited by stauros772000
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τα κορυφαία παιχνίδια ήτανε το Mario,Ακόμα το έχω,το έχω τερματίσει από την αρχή μέχρι το τέλος με κλειστά μάτια...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα για golden axe προσπαθησα να το βρω αλλα τελικα βολευτηκα με double dragon 1 k 2 απο ραλακια το outrun ισως το πρωτο που ειχα δει με τιμονιερα το επιτραπεζιο tekhan world cup 90 το kabal.

Ξερει κανενας αν υπαρχει το wonder boy in monster land αυτο που αγοραζες πανοπλιες σπαθια κ τετοια βρισκω ενα αλλο wonder boy αυτο οχι ομως

Επισης shinobi εχει βρει κανενας οχι με τον σκυλο το κλασσικο το 1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν λείψει τα παλιά καλά RPG από dungeons & dragons... Οκ δεν είναι τόσο "κλασσικά" όσο τα υπόλοιπα που συζητάτε αλλά μπαίνουν άνετα στην κατηγορία "Παλιά κι αγαπημένα"...
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω golden axe και digger στο pc... Κάψιμο! Το digger η πλάκα είναι ότι το βρήκα στο playstore!

 

Συμφωνω απολυτα για golden axe προσπαθησα να το βρω αλλα τελικα βολευτηκα με double dragon 1 k 2 απο ραλακια το outrun ισως το πρωτο που ειχα δει με τιμονιερα το επιτραπεζιο tekhan world cup 90 το kabal.

Ξερει κανενας αν υπαρχει το wonder boy in monster land αυτο που αγοραζες πανοπλιες σπαθια κ τετοια βρισκω ενα αλλο wonder boy αυτο οχι ομως

Επισης shinobi εχει βρει κανενας οχι με τον σκυλο το κλασσικο το 1

 

Golden Axe και Golden Dragon απλά η ΙΣΤΟΡΙΑ των συγκεκριμένων classic games! Πόσες ώρες και εικοσάρικα (με πετονιές) είχα χαλάσει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...