Jump to content

Παλιά αξέχαστα κλασσικά παιχνίδια


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stars (10 Δεκ. 2004 , 17:50)

 

Xerei kaneis pos patame OK sto kinito gia na xekinisei kapoio MAME paixnidi ?

 

Για το 6600 το μοχλο κουνα αριστερα και μετα δεξια ...

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος easytarget ( 3 Νοέ. 2004 , 12:14)

 

Lost Vikings!! απιστευτες ώρες με το παιχνιδάκι αυτο...Θυμάται κανεις τα Lemmings??? :)

 

Lemmings???? :lol: Κορυφαία που τα θυμήθηκες. Εγώ μικρός είχα φάει κόλλημα με το shinobi σε έναν αρχαίο AMSTRAD με 512ΚΒ RAM, χωρίς σκληρό, 2 5,25" δισκέττες και ασπρόμαυρη οθόνη... :p Τι μου θυμίζετε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στον amstrad cpc 6128 indiana jones και τα 3

Στην amiga 500 Τv sports basketball , rainbow islands ,new zealand story και πολλα αλλα

Στον 286/12mhz το Lakers vs Celtics , Monkey Island , Larry Laffer (text adventure) Zeliard Indiana Jones and the fate of Atlantis Day of the Tentacle. και παρα πολλα αλλα που μου διαφευγουν τωρα,παντως αν μου ελεγαν να διαλεξω ενα θα ηταν καποιο απο τα Monkey.Aπλα ιστορια.Τωρα θα παρω αυτα που βγηκαν σε Ps2.Εχω μεγαλη αγωνια για το πως θα ειναι (Larry & Monkey)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος thewiz80 (25 Δεκ. 2004 , 02:00)

 

Στον amstrad cpc 6128 indiana jones και τα 3

Στην amiga 500 Τv sports basketball , rainbow islands ,new zealand story και πολλα αλλα

Στον 286/12mhz το Lakers vs Celtics , Monkey Island , Larry Laffer (text adventure) Zeliard Indiana Jones and the fate of Atlantis Day of the Tentacle. και παρα πολλα αλλα που μου διαφευγουν τωρα,παντως αν μου ελεγαν να διαλεξω ενα θα ηταν καποιο απο τα Monkey.Aπλα ιστορια.Τωρα θα παρω αυτα που βγηκαν σε Ps2.Εχω μεγαλη αγωνια για το πως θα ειναι (Larry & Monkey)

 

 

Έβγαλαν για το PS2 παλιά παιχνίδια? Είχαν βγάλει παλαιότερα για το PS1. Αρκετά καλά μπορώ να πω. Ήταν σαν τα cd demo αλλά ολοκληρωμένα τα παιχνίδια. Δεν θυμάμαι αν μου το είχανε στείλει ή το είχα από περιοδικό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Test Drive I II, North & South, Defender of the Crown, Beast I II III, Super CarsI II, Super Frog, Desert Strike για Αmiga,

 

Pit Stop I & II, Buggy boy, Full Monty, Renegade, Last Ninja I II, Gremlins για C=64.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (12 Νοέ. 2004 , 11:50)

 

Αχ τα larry τι καλά παιχνίδια που ήταν! Βγαίνει και καινούργιο τώρα, τι γέλιο!

Εγώ έχω να πω για τα monkey island τα δυο πρώτα, που βγήκαν για pc. Μπορώ να τα παίζω συνέχεια!

 

αυτο το monkey island το ειχα και γω καποτε αυτο με κατι πειρατες δεν λες ? το ειχα καποτε και ειχα κολησει δεν ηξερα τι να κανω κ το παρατησα :p :cool:

εγω επαιζα ωρες ατελειωτες μικρη με το Αταρι και το sega ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά 2 σελίδες και δεν έχετε αναφέρει:

Nibbler

Lady Bug.

Το πρώτο είχε το.. λάθος να σου δίνει ένα "κανονάκι" (φιδάκι στην ουσία) κάθε 5 πίστες. Ήμασταν μια παρέα 4 φίλων. Βάζαμε ένα τάλιρο στις 9 που άνοιγε το ουφάδικο, ξεκινούσε ο ένας ενώ οι άλλοι έπιναν καφέ σε παρακείμενη καφετέρια ή... πήγαιναν για μάθημα ;) . Μετά από κανένα 2ωρο, γινόταν η πρώτη αλλαγή, στη συνέχεια η δεύτερη κ.ο.κ . Έτσι περνούσε ευχάριστα η μέρα.

Βέβαια μόλις ερχόταν το αφεντικό του μαγαζιού, έκοβε το ρεύμα :mad:

Το δεύτερο ήταν στο στιλ του Packman, απλά είχε και "πόρτες" που ανοιγόκλειναν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ενα παιχνιδακι με το οποιο εχω φαει κολλημα τωρα ειναι το Sanitarium...

Πολυ μαματο game...

Adventure στυλ...

Το Ξερει κανεις...?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι? την εποχη τους γ@μ@γαν σαν παιχνιδια.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα θα έπαιζα τώρα ένα Dune 2... :)

Ή ένα Eye of the Beholder... ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα θα έπαιζα τώρα ένα Dune 2... :)

Ή ένα Eye of the Beholder... ;)

Αγαπημένο παιχνίδι το dune 2.

Το έχω κατεβάσει αλλά για να κουνηθούν θέλει να πατήσεις το move, για επίθεση στο attack κτλ...

 

Kρίμα:(

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

...lba 2...

 

Θεϊκό το Little Big Adventure 2!!! Όπως επίσης φοβερό ήταν και το 1ο! :cool: Θα έβγαινε υποτίθεται και 3ο μέρος για Dreamcast, αλλά ούτε που φάνηκε ποτέ... :cry:

 

Edit: Τα LBA και Alone in the Dark είχαν δημιουργηθεί από το ίδιο άτομο, έναν Γάλλο που δε θυμάμαι το όνομά του :p. Η σειρά Alone in the Dark πάντως φαίνεται ότι θα ξαναγνωρίσει τις παλιές τις δόξες, καθώς μετά το μάπα 4ο μέρος και την ακόμα πιο μάπα πρόσφατη ταινία, η Atari ετοιμάζει το δυναμικό comeback της σειράς για το PS3... :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι συγκινήθηκα που μου τα θύμησες βρε! :p

 

Απιστευτα παιχνιδια φιλε, ιδιως το Superfrog.......

 

Tωρα μου ηρθαν στο μυαλο και ολα τα larry kai ta Monkey Island στο PC, και τα Shadow of The Beast & τα TEST DRIVE I&II stin Amiga

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ufo Enemy Unknown... Ωωωωωωρες και ώρες μποστά στο PC :D και όλα αυτά σε 5 μόνο δισκετούλες. AAAxxxxxx εποχες.... Σνιφ! Κλαψ! Λυγμ! :cry: :cry: :cry:

 

http://www.abandonia.com/games/38/download/images/games/UFO%20-%20Enemy%20Unknown5.png

Link to comment
Share on other sites

Ufo Enemy Unknown... Ωωωωωωρες και ώρες μποστά στο PC :D και όλα αυτά σε 5 μόνο δισκετούλες. AAAxxxxxx εποχες.... Σνιφ! Κλαψ! Λυγμ! :cry: :cry: :cry:

 

http://www.abandonia.com/games/38/download/images/games/UFO%20-%20Enemy%20Unknown5.png

 

Απίστευτο παιχνίδι... :cry: Πολύ μαμάτο strategy για την εποχή του. Αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο ή το δεύτερο strategy που έπαιξα. Επίσης μαμάτο ήταν και το Master of Orion. Το είχες παίξει; Έκλεισε γαμώτο η μεγάλη Microprose και μερικές από τις πιο δυνατές σειρές strategy games βρέθηκαν στο δρόμο... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στον 8088, 8086 οι πρώτοι Η/Υ που μπήκαν στο σπίτι μου, με γραφικά απλές γραμμες και συμβολάκια, Big Top (έναι παιχνίδι με ένα ανθρωπάκι σαν το μεταγενέστερο Dave αν το θυμάται κανείς και αυτό), Χοnix (η γραμμή που έβαφε το κενό), αργότερα (πολυ) Another World, την συνέχειά του, Flashback και βέβαια όλα τα προαναφερθέντα...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ενώ έχουμε φτάσει σε μία εποχή όπου τα γραφικά των παιχνιδιών έχουν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Τεράστια ποικιλία και ρεαλιστικότητα. Αλλά μήπως έχουμε ξεχάσει κάπως την ιστορία όλων αυτών?

 

Συζήταγα και με έναν φίλο μου για τα απλοϊκά φαινομενικά παιχνίδια που είχαν κάτι παλιές κονσόλες όπως η neo... και διάφορες άλλες, αλλά από την άλλη πολύ διασκεδαστικά.

 

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια βέβαια ήταν ο Mario και Luigy.

Ένα ποιο παλιό όμως το οποίο... άμα το έβρισκα... tanks λεγόταν. ΄Παιζόταν με έναν ή δύο παίχτες και ο καθένας είχε από ένα tanks. Το παιχνίδι παιζόταν σε έναν χώρο κάτι σαν λαβύρινθο από τούβλα, και χαμηλά είχε έναν αετό τον οποίο έπρεπε να προστατέψεις. Και σου ερχόντουσαν κάτι tanks από απάνω και πυροβολούσες. ¨Έπαιζα με τις ώρες θυμάμαι ενώ υπήρχε και Play Station. Υπάρχει περίπτωση να το βρω αυτό για pc?

to paixnidi pou les itan gia to nes

Link to comment
Share on other sites

to paixnidi pou les itan gia to nes

 

Πραγματικά πολύ καλό, έτσι δεν είναι? Μακάρι να το έβρισκα και για το psp.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...