Jump to content

Παλιά αξέχαστα κλασσικά παιχνίδια


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

akomi thimamai to buble buble to bust a move ta legend of zelda sto snes opos kai ta megaman

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επαιζα μανιωδως το eye of the beholder I. Θυμαμαι κολησα καπου προς το τελος του παιχνιδιου, ημουνα μεσα σε εναν μεγαλο λαβυρινθο, οπου με κυνηγαγε κατι σαν λαμψη και δεν μπορουσα να παω πουθενα...Αν θυμαται κανεις πως ξεπερνιοτανε αυτο...Ειχα κολλησει πολυ αλλα τελικα τα παρατησα... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Βardur's gate.Επανακυκλοφορει και μας θυμιζει τα παλια.Απιστευτο παιχνιδι.
Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μένα ένα ήταν το best of the best. Ξεκίνησα να παίζω σε Acorn BBC το παιχνίδι και μετά το πήρα και σε Commodore64 και τελικά το είχα βρει και σε PC version τότε.

 

Εχω χάσει ατελείωτες ώρες με το : ~~ Elite ~~

Elite, is quite simply, the best game ever made. :up:

 

http://www.frontier.co.uk/games/elite/box01.jpg

 

Διαστημικό παιχνίδι , ξεκινούσες με ένα σκάφος και έκανες εμπόριο στους χιλιάδες πλανήτες, και σιγά σιγά έβγαζες λεφτά και εξόπλιζες το σκάφος σου.

Σου την έπεφταν πειρατές μπορούσες να τους σκοτώσεις και να πάρεις τα εμπορευματά τους και να τα πουλήσεις ή να γίνεις εσύ πειρατής ή να γίνεις bounty hunter κηνυγώντας πειρατές.

 

Το μοναδικό gameplay του σου επέτρεπε να διαλέξεις εσύ το μονοπάτι που θα ακολουθήσεις στο παιχνίδι κάτι που λείπει πολύ από τα σημερινά παιχνίδια. Είχες απόλυτη ελευθερία στο gameplay.

 

Αν ξύπναγε κάποια από τις μεγάλες εταιρίες και το ξαναέφτιαχνε θα έπαιρναν όλα τα λεφτά. Σκεφθείτε online gaming σε αυτό το στυλ. Κόλαση !!!

 

Οπως προχωρούσες άλλαζες και status. Harmless - Mostly Harmless - Poor - Average - Above average - Dangerous - Deadly και τέλος .... Elite !!! :)

Φυσικά από το ένα status στο άλλο μεσολαβούσαν άπειρες ώρες διαστημικών ταξιδιών, εμπορίου και μαχών. :D

 

Συγκινήθηκα. :cry:

 

Σχετικά links :

Must read

Εδώ.

wikipedia

Εδώ.

 

Επίσης εδώ υπάρχουν κάποια dowloads shareware όχι του original αλλά των συνεχειών του. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά θα σας δώσει μία μικρή εικόνα του παιχνιδιού. Τελικά βρήκα και το original εδώ. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το αγαπημένο μου παιχνίδι είναι το mario καθώς και ένα άλλο απο τα πρώτα μου στο pc που είναι ένας άνθρωπος και βρίσκεται σε έναν ουρανοξύστη με πολλά τερατάκια που ανεβοκατεβαίνει στους ορόφους ρίχνοντας φως με το φακό του για να τα σκοτώσει...Μήπως το ξέρει κανείς?Επίσης ένα απο τα πρώτα μυο παιχνίδια είναι και το nicki που είναι περίπου σε στυλ mario,το ξέρει κανείς?Το ugh το ξέρει κανείς?Είναι ένας πρωιστορικός που κάνει το ταξιτζή με μια πατέντα σαν ελικόπτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παλιά (εποχή Wndows 93 και 3.86) έπαιζα ένα παιχνίδι με αυτοκίνητα που λεγόταν Lotus ... το θυμάται κανείς άραγε; Ψάχνω από τότε να το ξαναβρώ αλλά..τζίφος! Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; Απ' ότι θυμάμαι για να παίξω έπρεπε να βγω σε περιβάλλον dos... :O
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

egw thimame to grand them auto to ena pou htan 2d kai eixe oles tis polis san andreas vice city kai liberty city
the absolout site το δικό μου site: louwtak.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Παλιά (εποχή Wndows 93 και 3.86) έπαιζα ένα παιχνίδι με αυτοκίνητα που λεγόταν Lotus ... το θυμάται κανείς άραγε; Ψάχνω από τότε να το ξαναβρώ αλλά..τζίφος! Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; Απ' ότι θυμάμαι για να παίξω έπρεπε να βγω σε περιβάλλον dos... :O

Πω πω τι μου θύμισες τώρα! Το κατεβάζω αμέσως. Υπάρχει στο underdogs: http://www.the-underdogs.info/game.php?gameid=2408

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρετε πιο game ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω??

 

Το X-COM: UFO Defense. :cool: :cool: :cool:

Υπάρχει πουθενά free ??

κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι μου θύμισες τώρα! Το κατεβάζω αμέσως. Υπάρχει στο underdogs: http://www.the-underdogs.info/game.php?gameid=2408

 

Δε μπορεις να φανταστεις τι χαρα μου εδωσες..το ψαχνω αρκετο καιρο..ολοι το ξερουν, κανεις δεν το βρισκει! Φχαριστω για το λινκ. :happy: (σε dos παιζεται οπως παλια?)

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να φανταστεις τι χαρα μου εδωσες..το ψαχνω αρκετο καιρο..ολοι το ξερουν, κανεις δεν το βρισκει! Φχαριστω για το λινκ. :happy: (σε dos παιζεται οπως παλια?)

Ναι, παίζεται σε DOS αλλά και σε Windows με χρήση του εξομειωτή DOSBox. Πιθανότατα θα χρειαστείς και το frontend D-Fend. Εγώ ήδη το δοκίμασα και δουλεύει άψογα (και με ήχο) :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω απεγνωσμένα 2 παιχνίδια που μου αρέσουν πολύ, το 1 είναι το rayman το πρώτο και το άλλο το Need for speed 2 που είχε και την el ninio. Αν μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να τα βρω free θα μου κάνετε μεγάλη χάρη
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
mario cart kai golden eye sto n64 xronia mprosta gia tin epoxi tous kai apla korifaia;)

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

file spiro tixeros eisai aftes tis meres vrika enan mmc emulator me 6000 games gia bbc ama theleis mporo na ston doso(xoris lefta mia kai eisai latris touy bbc) exei mesa kai to tanks (to eida) an endiaferesai steile mou minima na sou doso to mail mou na sizitisoume to pos tha ston doso i na sou po pos tha ton katevaseis an exeis adsl vevaia giati einai megalos

gia mena pantos ta kalitera games htan to lemmings ,defender of the crown baby jo(amiga) bomb jack crazykong(gorillaki) pengo winder boy kai bobble(arcade) kai pacland pacmania kai ghosts'n goblins ston commodore

exo megali sillogi apo plaketes arcade paixnidion kai palia mixanimata (spectrum+2.commodore 63 commodore 128d amiga 500 kai 1200) kai

atari 2600 fisika:P

vevaia tora ta xo katargisei giati xrisimopoio emulators alla ta kratao san sillogi

opote theleis steile minima na ta poume

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Thexder. Me ena robotaki pou ginotan aeroplano kai pali robotaki. Olo exana, den to termatisa pote, alla htan porwsh :)

 

Epishs: Metal Mutant. Pali me ena periergo robot poy allaze morfes (deinosauros kai tank -lol).

 

Kai Titus the Fox. Kyriws Titus the Fox.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια ερωτηση..

Καποια παιχνιδια στο mame 32 δεν παιζουν και βγαζει ενα μηνυμα που λεει roms messing!

Υπαρχει τροπος να παιξουν?καποια εφαρμογη που να κατεβασω??Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την μνημη του υπολογιστη παντος!

 

Ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λείπουν τα images των παιχνιδιών (ROMs), οπότε πρέπει να τα κατεβάσεις πάλι και να τα κάνεις load στο Mame. Που θα τα βρεις και πως θα τα βάλεις τώρα, δεν ξέρω :p
Link to comment
Share on other sites

Λείπουν τα images των παιχνιδιών (ROMs), οπότε πρέπει να τα κατεβάσεις πάλι και να τα κάνεις load στο Mame. Που θα τα βρεις και πως θα τα βάλεις τώρα, δεν ξέρω :p

 

χμ..μαλιστα..thanks θα το δω...:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...