Jump to content

Παλιά αξέχαστα κλασσικά παιχνίδια


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θυμάτε κανείς πως ονομάζονται κάτι παιχνιδάκια μπρελόκ που υποτίθεται ότι ήταν ζωακια(δεινοσαυρακια, σκυλακια, γατακια); τα οποία κάθε λίγες ωρες το ξυπνούσες να το τα'ι'σεις, να το πλένεις...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tamagotchi

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tomb Raider i,ii

Sonic

Grim Fandango

Metal gear solid

Duke nukem

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα μας (εγώ και ο αδερφός μου) από το ΜΙΝΙΟΝ.

 

 

http://www.retrogamesnow.co.uk/wp-content/uploads/2011/05/Donkey_kong.jpg

http://www.themotherboard.ca/wp-content/uploads/2011/05/714px-Gamewatch-donkey-kong-2.jpg

 

Τα έχω ακόμα και τα 2 σε mint κατάσταση με κουτιά, καρτελάκια,οδηγίες τα πάντα.

Το πρώτο παίζει κανονικά, το 2ο παίζει κανονικά μεν αλλά η οθόνη έχει πρόβλημα από τα χρόνια και δεν φαίνονται τα γραφικά.

 

Μετά περάσαμε σε Comodore 64

http://4.bp.blogspot.com/-5Brz5wyoQXs/T4R3X0OCu5I/AAAAAAAABLc/Yii5XBBslEo/s1600/commodore-64-box.jpg

 

Με κασσετόφωνο κλπ. Και αυτό φυλαγμένο ακόμα. :):):)

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ενώ έχουμε φτάσει σε μία εποχή όπου τα γραφικά των παιχνιδιών έχουν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Τεράστια ποικιλία και ρεαλιστικότητα. Αλλά μήπως έχουμε ξεχάσει κάπως την ιστορία όλων αυτών?

 

Συζήταγα και με έναν φίλο μου για τα απλοϊκά φαινομενικά παιχνίδια που είχαν κάτι παλιές κονσόλες όπως η neo... και διάφορες άλλες, αλλά από την άλλη πολύ διασκεδαστικά.

 

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια βέβαια ήταν ο Mario και Luigy.

Ένα ποιο παλιό όμως το οποίο... άμα το έβρισκα... tanks λεγόταν. ΄Παιζόταν με έναν ή δύο παίχτες και ο καθένας είχε από ένα tanks. Το παιχνίδι παιζόταν σε έναν χώρο κάτι σαν λαβύρινθο από τούβλα, και χαμηλά είχε έναν αετό τον οποίο έπρεπε να προστατέψεις. Και σου ερχόντουσαν κάτι tanks από απάνω και πυροβολούσες. ¨Έπαιζα με τις ώρες θυμάμαι ενώ υπήρχε και Play Station. Υπάρχει περίπτωση να το βρω αυτό για pc?

αν και αυτο το παιχνιδι πρωτη φορα το ακουω (ισως και λογο ηλικιας ) το εψαξα λιγο ...

βρηκα κατι αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο που ψαχνεις... απλα πατα στο google tanks old game ... αν βρεις κατι που σε ενδιαφερει !

βρηκα και μια ιστοσελιδα που προτεινει 95 παλια παιχνιδια για τον υπολογιστη. αν κανεις ενδιαφερεται μου το λεει.

 

ελπιζω να βοηθησαα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
νομίζω ότι τα αγαπημενα μου, από εκείνη τη γαμάτη εποχή, ήταν το Bomb jack, kick off, sensible soccer, wonder boy, player manager (θεικό).... και φυσικά street fighter, prince of persia, (πιο μετά αυτά), kαι ενα γαμάτο με saolin, που όμως δεν το θυμαμαι...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα ποιο παλιό όμως το οποίο... άμα το έβρισκα... tanks λεγόταν. ΄Παιζόταν με έναν ή δύο παίχτες και ο καθένας είχε από ένα tanks. Το παιχνίδι παιζόταν σε έναν χώρο κάτι σαν λαβύρινθο από τούβλα, και χαμηλά είχε έναν αετό τον οποίο έπρεπε να προστατέψεις. Και σου ερχόντουσαν κάτι tanks από απάνω και πυροβολούσες. ¨Έπαιζα με τις ώρες θυμάμαι ενώ υπήρχε και Play Station. Υπάρχει περίπτωση να το βρω αυτό για pc?

 

Φίλε μου, με γύρισες πολλά χρόνια πίσω. Το συγκεκριμένο παιχνίδι το έπαιζα κάθε μέρα και για πολλές ώρες τόσο μόνος μου όσο και με την αδερφή μου. Είχα κολλήσει με αυτό, με ένα άλλο που οδηγούσες ένα αυτοκίνητο σε μια ευθεία, αλλά είχε διάφορα εμπόδια (π.χ λάδια, αν χτυπούσες κάποιο αυτοκίνητο άρχιζες πάλι από την αρχή κ.α.), με ένα που έπρεπε να πυροβολήσεις πουλιά (περιείχε και όπλο το σετ) και φυσικά με το αξεπέραστο Super Mario bros το οποίο σου έδινε τη δυνατότητα να παίξεις την τελευταία πίστα ακόμη και αν δεν είχες παίξει ούτε την πρώτη. :P

Τα συγκεκριμένα παιχνίδια τα περιείχε μια παιχνιδομηχανή σε μορφή φορητού υπολογιστή που συνδέοταν στην τηλεόραση με scart και εκτός των παιχνιδιών είχε και διάφορα άλλα πράγματα που έχουν οι υπολογιστές όπως Word (είχα γράψει ένα σωρό μια φορά και πέθανα από τη στεναχώρια μου όταν κατάλαβα πως δεν αποθηκεύτηκαν στο τέλος :P), αριθμομηχανή και διάφορα άλλα. Αναμνήσεις... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το θέμα με έκανε σχεδόν να δάκρυσω,τι ωραίες εποχές Θεέ μου.

Super mario

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχει πλάκα να βλέπεις πως κάποια πράγματα που κάποτε ήταν καινούργια και μοντέρνα έχουν πλέον γίνει νοσταλγικά. Καταλαβαίνεις ότι... μεγάλωσες. :rolleyes:

 

Το έχω πει σε πολλά άρθρα μου παλαιότερα, θα συνεχίσω να το λέω: την μέρα που έκανε την εμφάνιση της στα PC games η επιλογή "multiplayer" και το multiplayer έγινε βασικό χαρακτηριστικό και όχι έξτρα feature, πέθανε το PC gaming. Με το mass multiplayer και την "μαζοποίηση" του video gaming για εμένα άλλαξε και το gaming (προς το χειρότερο) και δεν θα είναι ποτέ ξανά το ίδιο.

 

Την πολύ παιδική μου ηλικία (έως τα 10-12) την πέρασα παρέα με ένα Game Boy (το πολύ κλασσικό, ποτέ Colour κτλ). Από εκεί και πέρα, μπορώ να πω πως μεγάλωσα με το PC gaming και αντιπαθούσα τις κονσόλες. Και δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς, αφού έπαιζα κυρίως adventure games (όχι RPG) όπως Monkey Island 3, Siberia, Grim Fandango, Riven, Myst και άλλα παρόμοια. Ναι, έπαιζα και εγώ FIFA και NBA Live, αλλά για να «ξενερώσω» από όλα τα προηγούμενα.

 

Κατά την γνώμη μου, η Lucas Arts (η αγαπημένη μου εταιρεία στις δόξες της, μαζί με την Sierra και μερικές ακόμα) δείχνουν την πορεία των games. Η Lucas τα παράτησε, επικεντρώθηκε πλήρως στα Star Wars και έδωσε κάτι Sam & Max, Monkey Island κτλ σε άλλες εταιρείες τα τελευταία χρόνια. Ναι, το τελευταίο Monkey Island της Telltale το έπαιξα. Δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα πάντως. Δεν έχει αυτό το «κάτι». Καλή προσπάθεια πάντως.

 

Anyway, το video gaming έχει γίνει πλέον ένα μεγάλο Hollywood με παίκτες που παίζουν Call of Duty κατά δεκάδες χιλιάδες ταυτόχρονα. ΟΚ, διασκεδάζουν (όσο όταν βλέπεις το Fast & Furious – μπλιαχ-). Τους μένει όμως κάτι; Όλη αυτή η γενιά που μεγάλωσε στα Internet café με Counterstrike ασχολούμενη με καγκούρικα αυτοκίνητα, τι θα έχει να θυμάται από την ενασχόληση της με το video gaming; Τίποτα μάλλον. Πόσα headshots έκανε; Γιατί ακόμη και τα action των 90s ήταν διαφορετικά (πχ Quake 2 που αναφέρθηκε παραπάνω).

 

Επειδή θα δείχνω σαν γέρος που θυμάται τα νιάτα του πριν την κατοχή (:p) θα το κλείσω κάπου εδώ. Σας προτείνω να το ψάχνετε λίγο παραπάνω και να μην δίνετε αξία σε όλα. Το ότι κάτι κάνει ο δίπλα δεν σημαίνει πως το κάνουμε και εμείς απαραίτητα. Το video gaming έχει εξελιχθεί σε μια τεράστια αρπαχτή που βασίζεται στην μαζικότητα. Αν δεν θέλετε να είστε μέρος αυτού, γράψτε στο google “abandonware” και καλή διασκέδαση ;).

 

@Spyros86: Η αναφορά σου στο tanks με σκότωσε. :rolleyes:. Σε ένα family system το είχα, πάρα πολύ μικρός. Θυμάμαι ότι είχαν κολλήσει με αυτό και οι γονείς μου και επειδή δεν ήθελαν να παίζω πολύ σηκώνονταν την νύχτα αφού ξάπλωνα και έπαιζαν :p. Πραγματικά, δεν θέλω να ψάξω να το βρω :rolleyes: ;).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

αξεχαστα παιχνιδια απο πιτσιρικι που πραγματικα ελιωνα ηταν το doom quake και το need for speed.

η παρασκευη και το Σαββατο ηταν αφιερωμενα σαυτα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

το PC gaming δεν πεθαίνει ποτέ. το Single Player gaming ναι.

 

Και αυτό δεν είναι καλό. Υπάρχουν ένα σωρό παιχνίδια, παλιά και νέα, που δεν θα τα έπαιζα καν μαζί με άλλους. Απορώ πως μερικοί θέλουν να παίζουν με πολλούς παιχνίδια όπως το Mafia II. :S

Το ότι κάποιο παιχνίδι δεν έχει multiplayer, δε σημαίνει ότι είναι και κακό. :cool:

 

Το μόνο παιχνίδι που μου άρεσε να παίζω με άλλους ήταν το Super Mario γιατί όταν έπαιζα με την αδερφή μου της έλεγα συνέχεια "Θα χάσεις, θα χάσεις" και όταν έχανε και έπαιζα εγώ, νευρίαζε και γελούσα. :P Επίσης, ήταν ωραίο γιατί μια φορά θυμάμαι είχε φτάσει στην τελευταία πίστα κι εγώ ήμουν ακόμη στην αρχή. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρωτη φορητη"παιχνιδομηχανη" το Donkey Kong που υπαρχει σε screenshot απο φιλο σε προηγουμενο μηνυμα ...

... στον Amstrad 6128 το Sid Meiers Pirates ..

.. στα "ηλεκτρονικαδικα" το επιτραπεζιο ποδοσφαιρακι (Kick Off νομιζω) και Wonder Boy 2 ...

... και τελος στα πρωτα x86 pc (486 στα 133Μhz :D) Myst, Dune, Civilization, Championship Manager 2 :happy:

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό δεν είναι καλό. Υπάρχουν ένα σωρό παιχνίδια, παλιά και νέα, που δεν θα τα έπαιζα καν μαζί με άλλους. Απορώ πως μερικοί θέλουν να παίζουν με πολλούς παιχνίδια όπως το Mafia II. :S

Το ότι κάποιο παιχνίδι δεν έχει multiplayer, δε σημαίνει ότι είναι και κακό. :cool:[/i]

 

συμφωνω. απλα το Marketing ειναι στο Multi.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο παιχνίδι που μου άρεσε να παίζω με άλλους ήταν το Super Mario γιατί όταν έπαιζα με την αδερφή μου της έλεγα συνέχεια "Θα χάσεις, θα χάσεις" και όταν έχανε και έπαιζα εγώ, νευρίαζε και γελούσα. :P Επίσης, ήταν ωραίο γιατί μια φορά θυμάμαι είχε φτάσει στην τελευταία πίστα κι εγώ ήμουν ακόμη στην αρχή. :P

 

:lol::lol:

έτσι ήμουν και εγώ με τον αδελφό μου.

και σκέψου ήταν και μεγαλύτερος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το πρώτο game που έπαιξα σε ηλικία 9 χρονών σε Amstrad 6128. Donkey Kong!

Φανταστείτε ξαφνικά να μου έφερνε κάποιος το Far Cry 3 μπροστά μου......Εγκεφαλικό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...σε όλους...αυτό ειναι ουσιαστικά το πρώτο μου ποστ.......

επεσα καταλάθος εδω μέσα και γέμισα πανεμορφες αναμνήσεις,όπου λέω να μοιραστώ μερικές μαζί σας....

Όλα ξεκίνησαν με μένα έναν AMSTRAD 6128(φίλων)..με Saboteur, Barbarian, Outrun οπου έπαθα πλάκα...και κόλημα σαν παιδακι...ατέλειωτες ώρες σε operation wolf, Ikari wariors..και πολλά άλλα...αργότερα AMIGA500 (φίλων) Sensible soccer, Another World...παράλληλα σε PC 286..Test Drive Prince of persia και αλλα..και φυσικά και με SEGA master system (φίλων)... πρώτος μου υπολογιστής 386DX40MHz...Εκει ψαφνικά εγινε το πρώτο μεγάλο άλμα στα pc...Απο CGA/EGA σε VGA!..Απο Wolfenstain σε DOOM!, DUNE, DRAGONS LORE...και κάψιμο εγκεφάλου τελείως με ultima underworld..και με πολύ συνέχεια απο κεί και πέρα..:happy:

 

Σήμερα συμφωνώ ότι έχει χαθεί η μπάλα λίγο..πάνω στην μαζική παραγωγή και στην προσπάθεια να προλάβεις τις εξελίξεις(Φτιάχν και games πια:p)..

Παλιά κλασσικά δυνατά Adventures δεν βλέπω να ξαναβγαινουν όπως "Grim Fandango, Quest for glory, Alone in the dark, The Day of Tentacle, Beneath a steel sky,Shadow of the comet..etc..

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ σε υπολογιστή ήταν το Prince of Persia σε έναν 286 πριν καμιά 15αριά χρόνια... :O

 

http://cdn.onelargeprawn.co.za/wp-content/uploads/2010/06/POP7.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ σε υπολογιστή ήταν το Prince of Persia σε έναν 286 πριν καμιά 15αριά χρόνια... :O

 

http://cdn.onelargeprawn.co.za/wp-content/uploads/2010/06/POP7.gif

 

χαχα. και εγώ :D

Link to comment
Share on other sites

To atari 2600 ήταν η πρώτη παιχνιδομηχανή που είδα, αξέχαστα χρόνια !!!

 

Πάμε λίγο πιο μετά όμως, στα pc...

Solomon's key ... 1988 σε pc, xt-8088, μονόχρωμη hercules (και simcga για να παίξει), από 5,25" δισκέτα... για όσους τα θυμούνται αυτά !!!

θα βρείτε και ένα βιντεάκι με το gameplay (σε καλύτερα γραφικά από τα παραπάνω).

Από τότε έχω κολλήσει κατά καιρούς με διάφορα παιχνίδια (rick dangerous, double dragon, outrun, test drive κλπ), αλλά το πρώτο είναι πάντα το αξέχαστο.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
king's quest όλη την συλλογή

 

klaps :cry: τέλειες αναμνήσεις

 

Συμφωνώ!!ειδικά το 7 είναι το αγαπημένο μου!! Κρίμα να μη παίζουν σε κινητά:'(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...