Jump to content

Cubot S200 (παραγγελίες)


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω το ειχα auto, τι εννοει με αυτο? 2014-12-15 10:56, The item is pre-adviced

 

το NL αργεί να δώσει πληροφορίες στο tracking

http://i.imgur.com/fM9Fobd.png

 

από Οδηγό αποστολών από Κίνα

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 988
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακυρο το ποστ

Ευχαριστω

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακυρωσα τελικα αρχες του μηνα , αλλα ειχα ξεχασει οτι ειχα παραγγειλει αυτη την θηκη σε μαυρο ...

Σημερα ειδα οτι εφτασε ( κοιτωντας για κατι αλλα που περιμενα ) [2014-12-15 11:57, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)]

Οταν παραλαβει καποιος και ειμαστε κοντα ( αθηνα πατησια ή χαλκιδα ) και την θελει μιλαει ......

 

Αποριες συννενοηση με ΠΜ

 

Τέλεια!!! Δεν έχει παραλάβει κανείς στον κόσμο κινητό, αλλά οι θήκες έχουν φτάσει στους αγοραστές. Εντελώς σουρεάλ κατάσταση!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να πιστευω οτι οποιος παραλαβει το πρωτο s200 θα κερδισει και το πρωτοχρωνιατικο λαχειο......
Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να πιστευω οτι οποιος παραλαβει το πρωτο s200 θα κερδισει και το πρωτοχρωνιατικο λαχειο......

εμένα το δικό μου από vickmall σήμερα μου δείχνει το γνωστό ... ( 2014-12-15 23:11, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εμένα το δικό μου από vickmall σήμερα μου δείχνει το γνωστό ... ( 2014-12-15 23:11, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

που στο βγαζει αυτο?στην αναζητηση αποστολης του sing post?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Όπως θα δείτε είναι η πρώτη μου δημοσίευση, για αυτό παρακαλώ να συγχωρήσετε την όποια άγνοιά μου. Διαβάζω το φόρουμ 2 μήνες περίπου προσπαθώντας να καταλάβω μερικά πράγματα πριν προχωρήσω σε αγορά κινητού από Κίνα, για να μην σας ζαλίζω και εσάς με πολλές ανόητες ερωτήσεις με χιλιοειπωμένες απαντήσεις. :rolleyes:

Αρχικά ήθελα να αγοράσω μια συσκευή με καλύτερα specs από το cubot s200 αλλά σε αυτά που είχα κατασταλάξει, διαπίστωσα ότι χρειάζονται πολύ πείραγμα με αλλαγές rom κ.λ.π. για να αποδώσουν τα προσδοκώμενα. (π.χ. Coolpad f1, Lenovo a806, Xiaomi Red Note).

Αφού διάβασα αρκετά προσπαθώντας να κατανοήσω όρους όπως root, αλλαγή rom κ.α., αποφάσισα ότι δεν έχω το κουράγιο, τον χρόνο, και την ανάγκη ίσως, για να πασπατεύω το κινητό μου, αφού ούτως ή άλλως το τωρινό κινητό μου είναι 6ετίας και δεν ένιωσα την ανάγκη ποτέ για πιο εξειδικευμένη χρήση. :O

Πήρα την απόφαση λοιπόν να αγοράσω 2 cubot s200 για εμένα και τη σύζυγο) από το vickmall.

Έχω ακόμα λίγες απορίες για τις οποίες θα παρακαλούσα να έχω τη βοήθειά σας:)

Εφόσον δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με αλλαγές rom, θεωρείτε σκόπιμο να ζητήσω να γίνει το κινητό root?

Αν δεν το κάνω root δεν θα μπορώ να έχω play store, ή δεν θα μπορώ να αφαιρέσω πιθανές άχρηστες κινέζικες εφαρμογές?

Συνοπτικά, θα έχω σημαντικούς περιορισμούς? ιδιαίτερα μιλώντας για ένα κινητό που δεν έχει δοκιμασθεί ακόμα?

Χωρίς root θα έχω multilanguage (ελληνικά)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έχει την όρεξη να μου απαντήσει για να ξεστραβωθώ :rolleyes:και συγνώμη για την τεράστια δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Όπως θα δείτε είναι η πρώτη μου δημοσίευση, για αυτό παρακαλώ να συγχωρήσετε την όποια άγνοιά μου. Διαβάζω το φόρουμ 2 μήνες περίπου προσπαθώντας να καταλάβω μερικά πράγματα πριν προχωρήσω σε αγορά κινητού από Κίνα, για να μην σας ζαλίζω και εσάς με πολλές ανόητες ερωτήσεις με χιλιοειπωμένες απαντήσεις. :rolleyes:

Αρχικά ήθελα να αγοράσω μια συσκευή με καλύτερα specs από το cubot s200 αλλά σε αυτά που είχα κατασταλάξει, διαπίστωσα ότι χρειάζονται πολύ πείραγμα με αλλαγές rom κ.λ.π. για να αποδώσουν τα προσδοκώμενα. (π.χ. Coolpad f1, Lenovo a806, Xiaomi Red Note).

Αφού διάβασα αρκετά προσπαθώντας να κατανοήσω όρους όπως root, αλλαγή rom κ.α., αποφάσισα ότι δεν έχω το κουράγιο, τον χρόνο, και την ανάγκη ίσως, για να πασπατεύω το κινητό μου, αφού ούτως ή άλλως το τωρινό κινητό μου είναι 6ετίας και δεν ένιωσα την ανάγκη ποτέ για πιο εξειδικευμένη χρήση. :O

Πήρα την απόφαση λοιπόν να αγοράσω 2 cubot s200 για εμένα και τη σύζυγο) από το vickmall.

Έχω ακόμα λίγες απορίες για τις οποίες θα παρακαλούσα να έχω τη βοήθειά σας:)

Εφόσον δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με αλλαγές rom, θεωρείτε σκόπιμο να ζητήσω να γίνει το κινητό root?

Αν δεν το κάνω root δεν θα μπορώ να έχω play store, ή δεν θα μπορώ να αφαιρέσω πιθανές άχρηστες κινέζικες εφαρμογές?

Συνοπτικά, θα έχω σημαντικούς περιορισμούς? ιδιαίτερα μιλώντας για ένα κινητό που δεν έχει δοκιμασθεί ακόμα?

Χωρίς root θα έχω multilanguage (ελληνικά)?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έχει την όρεξη να μου απαντήσει για να ξεστραβωθώ :rolleyes:και συγνώμη για την τεράστια δημοσίευση.

 

1)Το playstore υπάρχει προεγκεατεστημένο πλέον σε όλα τα κινέζικα κινητά πόσο μάλλον στα επώνυμα.

2)Τα CUBOT δεν έχουν προεγκατεστημένες κινέζικες εφαρμογές. Παρείγγειλα κι εγώ CUBOT και το έχω ψάξει το θέμα.

3)Όλα τα σύγχρονα κινέζικα και μη κινητα είναι πολυγλωσσικά και περιέχεχουν την ελληνική (καί σε πληκτρολόγιο).

 

Άρα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα και ούτε ανάγκη για rooting. To rooting είναι για πιο ψαγμένους χρήστες και δε νομίζω κάποιος μέσος χρήστης να επωφεληθεί από κάποια τέτοια παρέμβαση στο κινητό.

Edited by ozgur_hfo
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:)

Στο vickmall στη διαδικασία εγγραφής, βάζουμε τα κανονικά μας στοιχεία? (ονοματεπώνυμο)

Υπάρχει πρόβλημα να παραγγείλω ταυτόχρονα τα 2 κινητά? ώστε να μπορέσω να ζητήσω κανένα δωράκι ή κουπόνι?

Εννοώ πρόβλημα με το τελωνείο. Εκτός βέβαια και αν του ζητήσω να μου τα στείλει με χρονική διαφορά (sorry που εκφράζω τις σκέψεις μου)

Link to comment
Share on other sites

Ε βεβαια τα κανονικα σου στοιχεια θα βαλεις .

Μιλα μαζι τους με ΠΜ πατα ΕΔΩ και πες οτι θες να παρεια αυτα τα 2 κινητα και ζητα δωρακια , για να στα δωσει θα σου πει και τα 2 με μια αποστολη ( να κερδισει καποια μεταφορικα ) .

2 κινητα ειναι πιο μεγαλο το δεμα , αλλα μιλαμε ειμαστε σε αγνωστα νερα γιατι δεν ξερουμε το μεγεθος του δεματοες του ενος κινητου .

Λογικα παντος δεν θα εχεις προβλημα μεγεθους πακετου ( εδω περνανε ταμπλετες ) .

Και προσοχη οχι αποστολη με κουριερ ( dhl , ems κλπ)

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:)

Στο vickmall στη διαδικασία εγγραφής, βάζουμε τα κανονικά μας στοιχεία? (ονοματεπώνυμο)

Υπάρχει πρόβλημα να παραγγείλω ταυτόχρονα τα 2 κινητά? ώστε να μπορέσω να ζητήσω κανένα δωράκι ή κουπόνι?

Εννοώ πρόβλημα με το τελωνείο. Εκτός βέβαια και αν του ζητήσω να μου τα στείλει με χρονική διαφορά (sorry που εκφράζω τις σκέψεις μου)

Η εγγραφή που κάνεις στα μαγαζιά όπως το Vickmall δεν είναι απαραίτητη, βοηθάει πολύ όμως σε θέματα επικοινωνίας με το μαγαζί, παρακολούθησης της παραγγελίας σου κλπ - όπως και το να σου δώσουν τυχόν "δωράκια", όπως εκπτωτικούς κωδικούς ("κουπόνια") κλπ., οπότε καλή ιδέα είναι να την κάνεις - και ναι, βάζεις τα πραγματικά σου στοιχεία, τα οποία θα χρειαστούν έτσι κι αλλιώς για να σου στείλουν αυτό που θα αγοράσεις - θα τα δουν έτσι κι αλλιώς (για τον ίδιο λόγο) και από το λογαριασμό σου στο PayPal.

 

Καλά θα ήταν για λόγους... προνοίας να πάρεις τα 2 τηλέφωνα σε 2 διαφορετικές δόσεις, ή κάνοντας π.χ. 2 παραγγελίες με διαφορά κάποιων ημερών, ή -καλύτερα, και δεδομένης και της κάπως περίεργης καταστάσεως με τη διαθεσιμότητα του τηλεφώνου- κατόπιν συνεννοήσεως μαζί τους.

Στη γενική περίπτωση, είναι καλή ιδέα να τους βρεις στο chat (που τα περισσότερα μαγαζιά πλέον έχουν), να τους πεις τι θέλεις (ή τι όχι) από αυτό που πας να αγοράσεις, να ελέγξεις διαθεσιμότητα, να ζητήσεις την παραγγελία σου "σπασμένη" στα δύο, να... παζαρέψεις τυχόν δωράκια, εκπτώσεις ή ό,τι άλλο, και αν σου αρέσουν αυτά που θα ακούσεις, κάνεις επί τόπου την παραγγελία σου (και δίνεις στον/ην Κινέζο/α στο chat τον αριθμό της παραγγελίας επί τόπου για να φροντίσει τα όσα συζητήσατε).

 

Σχετικά με την επιλογή συσκευής, γενικά μην ανησυχείς, για κάποιον χωρίς ιδιαίτερα εξεζητημένες απαιτήσεις (όπως εσύ), πιστεύω πως ό,τι συσκευή και να πάρεις δε θα χρειαστείς σκαλίσματα κλπ.

Το S200 όμως φαίνεται έτσι κι αλλιώς πολύ καλή περίπτωση (με βάση τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα...), οπότε... go for it!

Μόνη επιφύλαξη βεβαίως το... νεαρό του πράγματος και η κάπως αυξημένη πιθανότητα να συναντήσει κανείς προβληματάκια "παιδικής ηλικίας" - τα οποία όμως συνήθως και να εμφανιστούν, λύνονται σύντομα από τον κατασκευαστή (ή την κοινότητα των χρηστών...)

 

Το root είναι κάτι γενικά χρήσιμο (ακόμα και ένας "απλός" χρήστης θα βρει χρήσεις γι' αυτό - όπως π.χ. να απαλλαγεί από τις διαφημίσεις των εφαρμογών του Android!) και δε θα σε "χαλάσει" το να είναι εκεί. Οπότε νομίζω ότι μπορείς να το ζητήσεις. Αλλά και αν όχι, είναι κάτι που συνήθως γίνεται πολύ εύκολα πλέον και από τον ίδιο το χρήστη, οπότε μην του αφιερώσεις γενικά πολλή... σκέψη.

 

Όσον αφορά στα Ελληνικά, όλα τα Android μπορούν να απεικονίσουν Ελληνικό κείμενο και σου επιτρέπουν να γράψεις κανονικά στα Ελληνικά, οπότε ως εκεί είσαι ούτως ή άλλως εντάξει.

Το "κάτι παραπάνω" που συζητάμε εδώ, αφορά στην παρουσίαση του περιβάλλοντος (λειτουργικού) στα Ελληνικά.

Στο Vickmall βλέπω τα ελληνικά ως υποστηριζόμενη γλώσσα, ενώ δε βλέπω να λέει τίποτα για επιλογή multilanguage.

Οπότε πρέπει να είσαι εντάξει όπως είναι το τηλέφωνο. Καλού κακού πάντως, ρωτάς και στο chat και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Για ό,τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε! Καλές αγορές!

 

Edit:

Τώρα βλέπω ότι με πρόλαβε ο villasg! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να πω είναι λίγο και πάλι ευχαριστώ για τις άμεσες και άκρως επηξηγηματικές οδηγίες/κατευθύνσεις.

Να είσαστε καλά!:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έγινε " The item is pre-adviced"

 

μία από τα ίδια. μου βγάζει "shipped out" και για τα δύο που παρήγγειλα από την προηγούμενη εβδομάδα από gearbest και σήμερα μου έβγαλε για το ένα "the item is pre-adviced" ενώ για το άλλο ακόμη τίποτα ενώ έχω tracking number. άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

που στο βγαζει αυτο?στην αναζητηση αποστολης του sing post?

Ναι εκεί....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί....

 

και σε εμενα το ιδιο λεει.ενω στο thl 4000 που παρηγγειλα για φιλο γραφει Received from Customer.αλλα το ειχε στειλει τελη της προηγουμενης εβδομαδας μιας και το ειχε στοκ.υπομονη..που θα παει

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω track number από τις 9/12 , αν και είχα ζητήσει ακύρωση της αποστολής καθώς από τις 8/12 είχα track number από το banggood , τώρα μου έρχονται δύο :X

 

Μπορώ να σε απαλλαξω από το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να πω είναι λίγο και πάλι ευχαριστώ για τις άμεσες και άκρως επηξηγηματικές οδηγίες/κατευθύνσεις.

Να είσαστε καλά!:respect:

 

μια ακομη λυση ειναι να παρεις δυο διαφορετικα κινητα απο διαφορετικα μαγαζια. πχ το cubot s200 για την γυναικα σου και το Lenovo A806. Ειδα οτι σε επιρεασαν τα λεγομενα εδω μεσα αλλα εγω που το εχω ενα μηνα τωρα (το πηραα απο Minideal και τους ζητησα τα γνωστα που ζητανε ολοι, μπες και θα δεις) δεν χχρειαστηκε να κανω τιποτα και λειτουργουν ολα κανονικα και ειναι και φοβερο κινητο. Εδω ειμαι γιατι παρηγγειλα και s200 απο το Gearbest για την γυναικα μου και περιμενω να ερθει , ελπιζοντας να βγει καλο.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε απαλλαξω από το ένα.

 

ήδη το έχω δείξει σε δυο τρία άτομα από τη δουλειά και μάλλον θα χρειαστώ και άλλα τελικά :p

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Από που να το παραγγείλω; Ενδιαφέρομαι για 3 κινητά.

Θήκες και τέτοια υπάρχουν ή είναι νωρίς ακόμα;

Υπάρχει πρόβλημα με την αποστολή αν είναι 3;

Μπορεί να τα στείλει ξεχωριστά; Δεν έχω παραγγείλει κινητό ποτέ ξανά.

Edited by fertis
Link to comment
Share on other sites

ποιον τροπο αποστολης να επιλεξω απο το gearbest ? Singapore Post ή NL post ?

To gearbest προτεινει το NL. Αργει περισσοτερο ομως αυτο ?

Αλλα sites στελνουν χωρις προβλημα με Sing.Post .

Link to comment
Share on other sites

ποιον τροπο αποστολης να επιλεξω απο το gearbest ? Singapore Post ή NL post ? To gearbest προτεινει το NL. Αργει περισσοτερο ομως αυτο ? Αλλα sites στελνουν χωρις προβλημα με Sing.Post .

Αφού λοιπόν διάβασες αυτό

Please don't choose the Singapore Post. Because Singapore Post have many limitations. They don't accept the batteries, even the smartphone battery. If you choose it, we have to change your order to NL post. It will waste your money and the dispatch time. I hope you can understand. Nl post is the best way to Greece. And if your order is lower than 40$, I suggest you to pay about $1.99 for the tracking number fee.

ποιο το νόημα της ερώτησης σε εμας?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...