Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το wanam κ το gravity box τι κανουν ;

 

Το wanam προσφέρει μια πλειάδα επιλογών παραμετροποίησης για samsung.

(Π.χ. να ορίσεις όποια εφαρμογή θες να ανοίγει σε floating mode)

 

Το gravity νομίζω κάνει παρόμοιο αλλά είναι για stock android, σε samsung δεν ξέρω αν δουλεύει καλά.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το wanam.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εσυ θεωρεις οτι χωρις xposed δεν μπορεις.εγω μπορω.επισης με το adfree διαφημισεις στο youtube τελος.αν δεν ξερεις να το χειριστεις ειναι αλλο θεμα.το θεμα δεν ειναι τι περνας η πως το περνας.το θεμα ειναι να ξερεις πως δουλευει σωστα ...

 

Κανεις λαθος φιλε μου, τα ads στο youtube και μιλαω στην εφαρμογη και οχι μεσω browser εννοειται δεν κοβονται με καμια εφαρμογη τυπου adxxx. Μονο μεσω xposed youtubeaway. Αυτο δεν το θεωρω. Ειναι δεδομενο.

Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με xposed framework γιατι αν ειχες, τοτε θα το γνωριζες.

 

Επιπλεον adfree και adblock ειναι εφαρμογες της πλακας αν θελει καποιος να κοψει οτι διαφημιση υπαρχει παει απο adaway μερια. Και απλα προσθετει μερικα white hosts στις λιστες.

 

Για να το παμε λοιπον και λιγο εις ατοπον απαγωγην, καλο θα ηταν να ξεραμε και για πιο λογο πραγματικα rootαρουμε την συσκευη μας. Και το λεω επειδη δεν ειναι κατι αστειο αφου χανουμε και την εγγυηση.

 

Οι βασικοι λοιπον λογοι ειναι το adaway, το titanium, και το exposed framework=》wanam/gravity+ytaway+διαφορα χρησιμα modules. Και για να patchαρουμε (βλεπε ******) αν θελουμε καποιες εφαρμογες ή να δοκιμασουμε καποιες rom διαφορετικες, με custom recovery κανα ζιπακι κλπ.

 

Αν δεν εχουμε σκοπο να κανουμε ολα αυτα, δεν υπαρχει λογος για root. Κανενας.

 

Τωρα αν καποιοι το κανουν απλα για debloat δεν θα μπω στη διαδικασια να σχολιασω.

Edited by truckman
Αναφορά παράνομου λογισμικού
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε μου, τα ads στο youtube και μιλαω στην εφαρμογη και οχι μεσω browser εννοειται δεν κοβονται με καμια εφαρμογη τυπου adxxx. Μονο μεσω xposed youtubeaway. Αυτο δεν το θεωρω. Ειναι δεδομενο.

Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με xposed framework γιατι αν ειχες, τοτε θα το γνωριζες.

 

Επιπλεον adfree και adblock ειναι εφαρμογες της πλακας αν θελει καποιος να κοψει οτι διαφημιση υπαρχει παει απο adaway μερια. Και απλα προσθετει μερικα white hosts στις λιστες.

 

Για να το παμε λοιπον και λιγο εις ατοπον απαγωγην, καλο θα ηταν να ξεραμε και για πιο λογο πραγματικα rootαρουμε την συσκευη μας. Και το λεω επειδη δεν ειναι κατι αστειο αφου χανουμε και την εγγυηση.

 

Οι βασικοι λοιπον λογοι ειναι το adaway, το titanium, και το exposed framework=》wanam/gravity+ytaway+διαφορα χρησιμα modules. Και για να patchαρουμε (βλεπε lucky patcher) αν θελουμε καποιες εφαρμογες ή να δοκιμασουμε καποιες rom διαφορετικες, με custom recovery κανα ζιπακι κλπ.

 

Αν δεν εχουμε σκοπο να κανουμε ολα αυτα, δεν υπαρχει λογος για root. Κανενας.

 

Τωρα αν καποιοι το κανουν απλα για debloat δεν θα μπω στη διαδικασια να σχολιασω.

 

οπως ειπα δεν γουσταρω το xposed οποτε ποτε δεν το εχω βαλει.και ξαναλεω:μαθε να χρησιμοποιεις το adfree πρωτα και μετα μου λες τι μπλοκαρει.στην εφαρμογη του youtube δεν βλεπω ουτε ιχνος απο διαφημιση.το root σκετο ειναι για αυτους που θελουν στοκ πραγματα.αν εισαι πιο hardcore απλα περνας μια custom rom ενα custom recovery και παιζεις.για μενα ****** ειναι για μωρα.στο μονο που συμφωνω ειναι το tb.

Edited by truckman
Αναφορά παράνομου λογισμικού
Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε αστο.

1) φερεις αποψη για το xpose framework χωρις να το εχεις καν χρησιμοποιησει. Το " δεν γουσταρω το ταδε" (χωρις προφανως να εχω ιδεα περι τινος προκειται) ακουγεται λιγο αστειο.

2) συνεχιζεις κι επιμενεις περι youtube και διαφημισεων. Αν ξεμπλοκαραν ετσι ευκολα οι διαφημισεις του YT θα ηταν ολα πολυ ομορφα. ΔΕΝ ξεμπλοκαρουν ομως και μη συνεχιζεις να εκτιθεσαι. Επισης σου ξαναλεω το adaway που ειναι κλασεις ανωτερο απο το adfree κοβει καποια ads σε youtube αλλα και παλι αραια και που εμφανιζονται. Πχ σε μια playlist οταν ξεκινανε καποια βιντεο παιζουν διαφημισεις και πρεπει να περιμενεις να πατησεις παραλειψη. Αν το κανεις που αμφιβαλλω να το εχεις κανει θα το διαπιστωσεις ιδιοις ομασι.

3) Το ****** για παιδακια. Μαλιστα. Χωρις βεβαια να ξερεις τι ειναι και τι κανει ετσι?

 

Προφανως εχεις κανει root το κινητο απλα για να λες πως το εχεις, και να σβησεις μερικες εφαρμογες. Αντε να παρεις κι ενα backup. Καλα εκανες βεβαια, δικια σου η συσκευη και καλως εχεις και τις αποψεις σου -χωρις επιχειρηματα βεβαια. Απλα κριμα που εχασες την εγγυηση γιατι απ'οτι βλεπω δεν υπηρχε σοβαρος λογος για να εισαι root.

 

Προφανως εισαι και σε στοκ rom και ουτε καν εχεις custom recovery. Τσαμπα το 0x1 σε αυτες τις περιπτωσεις. Αχρειαστο να ειναι σε ολους μας βεβαια.

Edited by truckman
Αναφορά παράνομου λογισμικού
Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε αστο.

1) φερεις αποψη για το xpose framework χωρις να το εχεις καν χρησιμοποιησει. Το " δεν γουσταρω το ταδε" (χωρις προφανως να εχω ιδεα περι τινος προκειται) ακουγεται λιγο αστειο.

2) συνεχιζεις κι επιμενεις περι youtube και διαφημισεων. Αν ξεμπλοκαραν ετσι ευκολα οι διαφημισεις του YT θα ηταν ολα πολυ ομορφα. ΔΕΝ ξεμπλοκαρουν ομως και μη συνεχιζεις να εκτιθεσαι. Επισης σου ξαναλεω το adaway που ειναι κλασεις ανωτερο απο το adfree κοβει καποια ads σε youtube αλλα και παλι αραια και που εμφανιζονται. Πχ σε μια playlist οταν ξεκινανε καποια βιντεο παιζουν διαφημισεις και πρεπει να περιμενεις να πατησεις παραλειψη. Αν το κανεις που αμφιβαλλω να το εχεις κανει θα το διαπιστωσεις ιδιοις ομασι.

 

Στην περιπτωση μου παντως με ogYoutube 0.9 (oxi 1.0) τοσο στο ρουτ νοτε2 μου (με πληρη απεγκατασταση της στοκ εφαρμογης του Youtube) με καστομ ρομ, οσο και στα 2 tab S (LTE & Wifi) (με απλη απενεργοποιηση της εφαρμογης Youtube) δεν εχω δει καθολου ads, ουτε κλιπακια στη αρχη του βιντεο, ουτε ενοχλητικα μπανερακια μεσα στο βιντεο.

 

Μπορει να πετυχαινεις το ιδιο αποτελεσμα και με το δικο σου τροπο, αλλα μη λες οτι ειναι ο μοναδικος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν διαβασεις τα posts μιλαω για το youtube και οχι για εφαρμογες τριτων. Οπως snabtube, tubemate, OGyoutube κλπ.

Για την εφαρμογη youtube ΔΕΝ υπαρχει τροπος πληρης αποκλεισμου των διαφημισεων εκτος του YTaway μεσω exposed.

 

Οσον το αφορα το OGyoutube ειναι πολυ συμπαθητικη εφαρμογη (μαλιστα η καλυτερη τριτου) την χρησιμοποιουσα απο τοτε που υπαρχει. Ομως δυστυχως η τελευταια εκδοση ακομα και μετα την απεγκατασταση του yt και με την προσθηκη των τριων βοηθητικων αρχειων για τα services κλπ, κρασαρει συχνα. Ειδικα οταν εχεις βιντεο στο παρασκηνιο δε προκειται να ακουστει ολοκληρο καποια στιγμη θα διακοπει.

Και επιπλεον επειδη ειδε ο κατασκευαστης οτι ο κοσμος το προτιμαει, υπαρχουν κανονικα διαφημισεις και εχει προσθεσει επιλογη πληρωμης για να αφαιρεθουν.

Οποτε μεινε με την παλια εκδοση και εισαι μια χαρα. Βεβαια μπορεις να βαλεις το ytdownloader στην εργοστασιακη εφαρμογη οποτε κατεβαζεις κιολας με πολλες ρυθμισεις μαλιστα, με αποτελεσμα να μην χρειαζεσαι ουτε og ουτε τπτ.

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

:!: Ενημέρωση :!:

Να υπενθυμίσω ότι οι αναφορές παράνομων λογισμικών απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ. Εξ αιτίας αυτού έγιναν τροποποιήσεις σε ορισμένα μυνήματα.

Όσον αφορά το xposed, δεν χρειάζεται ένταση και αντιπαραθέσεις. Υπόκεινται καθαρά στις ανάγκες του κάθε χρήστη. Ενημερωτικά να πω ότι οι χρήσεις του xposed με τα διάφορα modules που συνεχώς αυξάνονται, είναι αμέτρητες και δεν περιορίζονται στην αποκοπή διαφημίσεων, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάτε συνέχεια γι αυτό. Η αλήθεια είναι ότι αυτά που μπορεί να κάνει κάποιος με το xposed δεν πρόκειται να τα βρει ποτέ μαζεμένα σε καμία custom rom και προσωπικά το θεωρώ must (για τις δικές μου ανάγκες). Υπάρχει και ξεχωριστό θέμα για το xposed για όποιον ενδιαφέρεται, στο οποίο μπορείτε να συζητήσετε αποκλειστικά για τις λειτουργίες του http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6406003#post6406003

Link to comment
Share on other sites

Για το xposed Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν το θες ή απλά σου χει κάτσει άσχημα. ?

 

απλα δεν το χρησιμοποιω.γιατι δεν μου αρεσει.ουτε ειναι αχρηστη εφαρμογη ουτε ουτε κακη.απλα δεν το χρειαζομαι γιατι κανω αυτα που θελω και χωρις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

http://forum.xda-developers.com/note-4/development/5-0-1-dn-rom-e-team-t3031712

και έχω Note 5 με αποσπωμενη μπαταρία , μεγαλύτερης χωρητικότητας και SD Card :D

φοβερή ROM

Edited by TheWizard
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε παιδιά...στην Light debloated v4 του battlehero παίζει το hand recognition στα ελληνικά και το link to action? Edited by slaybas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

http://forum.xda-developers.com/note-4/development/5-0-1-dn-rom-e-team-t3031712

και έχω Note 5 με αποσπωμενη μπαταρία , μεγαλύτερης χωρητικότητας και SD Card :D

φοβερή ROM

 

 

Που να δεις του geiti την sixperience. Εχω τη τελευταια τη V5. Κανει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις του geiti την sixperience. Εχω τη τελευταια τη V5. Κανει τα παντα.

Ηταν η προηγουμενη που δοκιμασα.

πολυ καλη αλλα και πολυ φορτωμενη με κομματια s6 (μνημη στο 80%).

Η dn5 ειναι καθαρα note 5 και με μνημη 54% στο ξεκινημα.

Κορυφη και οι 2 ο καθενας οτι ψαχνει..

:cool:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

http://forum.xda-developers.com/note-4/development/5-0-1-dn-rom-e-team-t3031712

και έχω Note 5 με αποσπωμενη μπαταρία , μεγαλύτερης χωρητικότητας και SD Card :D

φοβερή ROM

 

για n910f υπάρχει κατι ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και έχω απενεργοποιήσει τα βήματα από την εφαρμογή S-health στην lock-screen συνεχίζεται να εμφανίζεται το εικονίδιο με το παπούτσι και με το 0 στα βήματα. Πως μπορώ να το βγάλω τελείως από την lock-screen;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και έχω απενεργοποιήσει τα βήματα από την εφαρμογή S-health στην lock-screen συνεχίζεται να εμφανίζεται το εικονίδιο με το παπούτσι και με το 0 στα βήματα. Πως μπορώ να το βγάλω τελείως από την lock-screen;

 

Ρυθμίσεις>Κλείδωμα Οθόνης>Προβολή Πληροφορίων>Μετρ. Βημάτων και από εκεί το επιλέγεις ή όχι.

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις>Κλείδωμα Οθόνης>Προβολή Πληροφορίων>Μετρ. Βημάτων και από εκεί το επιλέγεις ή όχι.

Ευχαριστώ φίλε. Μήπως ξέρεις και πως να απενεργοποιώ τον ήχο της κάμερας ενώ έχω το κινητό με ήχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλες οι rom-ports απο νοτε 5

Αλλα η πιο γρηγορη ειναι η simplite 5c του hani K.

Aν δεν την δοκιμασετε δεν δικαιουστε να ομιλειτε για sixperience/ditto κλπ bloatwaries :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε note 4 N910P, μοντέλο της sprint, εχει γινει ξεκλείδωμα και παίζει κανονικά με δίκτυα στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν εχω ελληνικά όμως στο μενού του κινητού, μπορώ να φλασαρω official rom Samsung που να εχει και ελληνικά; Θα χάσω το ξεκλείδωμα; Γνωρίζει κάποιος; Τωρα τρέχει 5.0.1
Link to comment
Share on other sites

Καλες οι rom-ports απο νοτε 5

Αλλα η πιο γρηγορη ειναι η simplite 5c του hani K.

Aν δεν την δοκιμασετε δεν δικαιουστε να ομιλειτε για sixperience/ditto κλπ bloatwaries :lol:

Γουστα ειναι αυτα φιλε εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο Note 5 κι ας ειναι (που αμφιβαλλω) λιγο πιο αργη. Μα ουτως ή άλλως το κινητο παει σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά με προέτρεψε ένα μέλος να ποσταρω εδώ . Έχω εδώ και μερικές μέρες το νοτε 4 στα χέρια μου και το προηγούμενο κινητό μου ήταν το νοτε 3 με μια πρώτη επαφή δεν είμαι τόσο ικανοποίημενος όσο με τον το 3αρι . Η ερώτηση μου είναι πάρω να χωρίς τα air gesture του νοτε 3 στο νοτε 4 για τις φώτο για τα τραγούδια κτλπα με άρεσε που χωρίς επαφή πέρναγα τις φώτο η άλλαζα τραγούδια υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο νοτε 4....??? Το μέλος που με προέτρεψε να δω εδώ μου είπε πως υπάρχουν σε ένα κρυφό μενού η κατι τέτοιο. ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά με προέτρεψε ένα μέλος να ποσταρω εδώ . Έχω εδώ και μερικές μέρες το νοτε 4 στα χέρια μου και το προηγούμενο κινητό μου ήταν το νοτε 3 με μια πρώτη επαφή δεν είμαι τόσο ικανοποίημενος όσο με τον το 3αρι . Η ερώτηση μου είναι πάρω να χωρίς τα air gesture του νοτε 3 στο νοτε 4 για τις φώτο για τα τραγούδια κτλπα με άρεσε που χωρίς επαφή πέρναγα τις φώτο η άλλαζα τραγούδια υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο νοτε 4....??? Το μέλος που με προέτρεψε να δω εδώ μου είπε πως υπάρχουν σε ένα κρυφό μενού η κατι τέτοιο. ...

Διάβασε το πρώτο σχόλιο του θέματος.

 

@προς τους υπόλοιπους, εξαιρετική η v5 του Note 5 (light debloated έχω δοκιμάσει), νομίζω πλέον δεν της λείπει απολύτως τίποτα της συσκευής από features, συν την αργή φόρτιση που είχε σαν note 4 και μου φαίνεται υπερπλήρης!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το πρώτο σχόλιο του θέματος.

 

@προς τους υπόλοιπους, εξαιρετική η v5 του Note 5 (light debloated έχω δοκιμάσει), νομίζω πλέον δεν της λείπει απολύτως τίποτα της συσκευής από features, συν την αργή φόρτιση που είχε σαν note 4 και μου φαίνεται υπερπλήρης!

 

 

Σε ποια ρομ αναφερεσαι? Για 910 c η f? Sixperience ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το πρώτο σχόλιο του θέματος.

 

@προς τους υπόλοιπους, εξαιρετική η v5 του Note 5 (light debloated έχω δοκιμάσει), νομίζω πλέον δεν της λείπει απολύτως τίποτα της συσκευής από features, συν την αργή φόρτιση που είχε σαν note 4 και μου φαίνεται υπερπλήρης!

Προσπάθησα να κάνω κατά γράμμα αυτά που λέει το ποστ αλλά δεν ειναι όπως τα λέει παραθέτω φώτο με το πως είναι η ΝΟVA launcher γτ ίσως κάτι να μην βλέπω κι έτσι οποίος θέλει ας βοηθήσειόταν πάτησα παρατεταμένα στην οθόνη μου βγάλε αυτό https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/b2409f9e2d3bf351c343360c5a2b8e71.jpg μετά στις ρυθμίσεις

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/910869ab398adbf77160697c6eec5261.jpg μετά πατώντας χειρονομίες μου βγάλε αυτά https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/7ef626ae439e0c902494e6ca70086bb2.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/23/66d8d197f05c40d8605116684e9a9bd8.jpg δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...