Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι ακόμη στην V4, βασισμένος στου BattleHero την πετσοκομμένη (light) έκδοση, ευχαριστημένος αρκετά, με xposed και AEL Kernel.

Είχα δοκιμάσει Emotion kernel, με τις αρχικές ρυθμίσεις παρατηρούσα Freezαρισματα. Με AEL αντίθετα σε ίδιο περιβάλλον (Synapse) όμοιες λειτουργίες, δεν έχω κανένα παράπονο, η μπαταρία βελτιώθηκε.

 

Sofos, όταν είναι πές μας εντυπώσεις για V7, γιατί με τρώει το χέρι μου! :D

Μπορείς να πας μπρος πίσω στις εκδόσεις bootloader/modem μεσω ODIN έτσι; (COI3/COJ3 κτλ κτλ)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Nameless ποιον πέρασες τον v2?έχει στην αρχική στο xda site τις ρυθμίσεις και το κάνει με kernel auditor

 

Τον V6. Κατέβασα το kernel auditor και είμαι κομπλέ. Τον σκάλισα λίγο έβαλα και double tap to wake και όλα good μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!aRoF0CqC!hrgPAXIdxQPsntUiJO3yj_AcKpndYCbcu3HB4SI_krA sofos αν εχεις κεφι δοκιμασε και αυτον ειναι του zancum για 5.1.1.στην v6 κανει παπαδες
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ 7.1 heavy debloated με nameless kernel. Έβαλα και κάποια που χρειαζόμουν όπως Splanner και Shealth και όλα οκ. Ποιον kernel editor χρησιμοποιείται γενικά? Εγώ έχω trickster και faux. Γενικά αλλάξετε τίποτα στον nameless ή τον αφήσετε stock?

 

Γενικότερα πλέον προσπαθώ να πειράζω όσο το δυνατόν λιγότερα μιας και η πλειοψηφία των dev αφήνει τον kernel stock έτσι κι αλλιώς σε Samsung default ρυθμίσεις που με καλύπτουν, οπότε προς το παρών δεν άλλαξα κάτι για να δω σε stock πως θα πάει όπως είπες κι εσύ.

Nameless ποιον πέρασες τον v2?έχει στην αρχική στο xda site τις ρυθμίσεις και το κάνει με kernel auditor

Έχει βγει v6. Δείχνει να πηγαίνει καλά από θέμα λειτουργίας. Ίδιος με τον stock συν εξτρά λειτουργίες όπως double tap to sleep/wake κλπ.

Μπαταρία ακόμα δεν γνωρίζω.

 

Sofos, όταν είναι πές μας εντυπώσεις για V7, γιατί με τρώει το χέρι μου! :D

Μπορείς να πας μπρος πίσω στις εκδόσεις bootloader/modem μεσω ODIN έτσι; (COI3/COJ3 κτλ κτλ)

 

Βασικά είμαι της άποψης πλέον όταν κάτι δουλεύει, δεν το πειράζεις.. έρχεται όμως μια φορά το μήνα αυτή η στιγμή του παιδιού που "πρέπει" να δεις τι νεότερο υπάρχει!

Δεν θυμάμαι changelog από v4.. σε σχέση με v5 δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στην ουσιαστική λειτουργία της συσκευής και δεν χάνεις κάτι στα δικά μου μάτια οπότε είναι μόνο το ψυχολογικό κομμάτι. Αν έχεις v6 από την άλλη ναι αξίζει, γιατί διόρθωσαν ένα σφάλμα στο framework που μάλλον αυτό δημιουργούσε το stuttering που προείπα.

Bootloader/modem ναι μπορείς να αλλάξεις χωρίς πρόβλημα αν θελήσεις να επιστρέψεις αλλά πολύ πιθανόν να μην χρειαστεί καν. Απλά το nandroid φυσικά να θυμηθείς καλού κακού, είναι νόμος.

Γενικότερα θα σου πρότεινα να προχωρήσεις σε αναβάθμιση γιατί αν δεν κάνω λάθος προστέθηκε και η επιλογή για γρήγορη φόρτιση ή όχι.

https://mega.nz/#!aRoF0CqC!hrgPAXIdxQPsntUiJO3yj_AcKpndYCbcu3HB4SI_krA sofos αν εχεις κεφι δοκιμασε και αυτον ειναι του zancum για 5.1.1.στην v6 κανει παπαδες

Σε ευχαριστώ, θα τον δω κι αυτόν μετά τον Nameless, είχα καιρό να ασχοληθώ και μάλλον πλέον εμφανίστηκαν κι άλλοι devs. :-)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις link από v6 και πως βάζω τις λειτουργίες double tap to wake εννοωε ποιο πρόγραμμα?

Edit το βρηκα το link μήπως μπορείς να μου στειλεις κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις για καλύτερη μπαταρία?

Edited by polo1400
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις link από v6 και πως βάζω τις λειτουργίες double tap to wake εννοωε ποιο πρόγραμμα?

 

https://mega.nz/#!jdQ2TSrC!KHBs-k326O7SedizrxB4Iz0abfrb0qOEVjo7DuJu6kg Εδω ειναι ο V6. Κατεβασε το kernel adiutor απο το Play και πηγαινεις wake controls και τα ενεργοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις δοκιμασει τα wake controls δουλευουν ολα ΟΚ? Κι εκτος αυτου υπαρχει περιπτωση για battery drain με αυτα σε λειτουργια?
Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!aRoF0CqC!hrgPAXIdxQPsntUiJO3yj_AcKpndYCbcu3HB4SI_krA sofos αν εχεις κεφι δοκιμασε και αυτον ειναι του zancum για 5.1.1.στην v6 κανει παπαδες

Τελικά μάλλον σε αυτόν θα μείνω. Είναι η πολύ παλιά πρώτη έκδοση βέβαια του Αυγούστου, κρίμα που σταμάτησε το development, αλλά σε σύγκριση με τους υπόλοιπους βγάζει από πίσω τα λιγότερα σφάλματα. Μένει να δω από μπαταρία πως θα πάει.

Τα εχεις δοκιμασει τα wake controls δουλευουν ολα ΟΚ? Κι εκτος αυτου υπαρχει περιπτωση για battery drain με αυτα σε λειτουργια?

Δουλεύουν τα wake controls, μπορείς να ρυθμίσεις πόση ώρα θες να είναι ενεργός ο αισθητήρας αν δεν θες να τρέχει συνέχεια συνέχεια η διεργασία. Δεν θα δεις αν θυμάμαι καλά πάντως κάποιο σοβαρό drain και όλη την ώρα ενεργό αν το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον σε αυτόν θα μείνω. Είναι η πολύ παλιά πρώτη έκδοση βέβαια του Αυγούστου, κρίμα που σταμάτησε το development, αλλά σε σύγκριση με τους υπόλοιπους βγάζει από πίσω τα λιγότερα σφάλματα. Μένει να δω από μπαταρία πως θα πάει.

 

εγω τον βαζω πλεον σε ολες τις rom.στην v6 μαζι με το grennify και το startup που ειχε η rom περναγε ανετα τις 6 ωρες.τωρα τον τεσταρω στην 7.1 να δω τη ψαρια πιανει

Link to comment
Share on other sites

To greenify πως γίνεται να δουλευει και ταυτόχρονα να έχεις και notifications από κάποιες εφαρμογές που θέλεις? Εχεις βάλει xposed?γίνεται χωρίς τη χρήση xposed?
Link to comment
Share on other sites

To greenify πως γίνεται να δουλευει και ταυτόχρονα να έχεις και notifications από κάποιες εφαρμογές που θέλεις? Εχεις βάλει xposed?γίνεται χωρίς τη χρήση xposed?

Το μόνο που μου λείπει. Δυστυχώς χωρίς xposed απ'όσο γνωρίζω δεν έχεις ειδοποιήσεις, οπότε αναγκαστικά κάνεις greenify περιορισμένο αριθμό εφαρμογών.

Αυτό από μόνο του παλαιότερα μου έδινε θυμάμαι μέχρι και 2 εξτρά ώρες οθόνης χωρίς υπερβολή. Πλέον viber, whatsapp, hangouts κλπ κάνουν πάρτι με τη μπαταρία μου..

Link to comment
Share on other sites

To greenify πως γίνεται να δουλευει και ταυτόχρονα να έχεις και notifications από κάποιες εφαρμογές που θέλεις? Εχεις βάλει xposed?γίνεται χωρίς τη χρήση xposed?

 

δεν εχω xpozed.notifications εχω κανονικα σε καποιες εφαρμογες.το greenify απο μονο του δουλευει μια χαρα απλα παγωνει μονο τις εφαρμογες χρηστη

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω xpozed.notifications εχω κανονικα σε καποιες εφαρμογες.το greenify απο μονο του δουλευει μια χαρα απλα παγωνει μονο τις εφαρμογες χρηστη

Και εφαρμογές συστήματος παγώνει, απλά τις ξεπαγιάζει και δεν σου στέλνουν ειδοποιήσεις χωρίς xposed!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαγράφω πολλές φορές κάποια e-mail με την εφαρμογή τής Samsung και αυτά ξανά εμφανίζονται ξανά τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαγράφω πολλές φορές κάποια e-mail με την εφαρμογή τής Samsung και αυτά ξανά εμφανίζονται ξανά τι παίζει;

Μια περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ.. εάν ο λογαριασμός σου είναι exchange ή IMAP και έχεις τον συγχρονισμό κλειστό υπάρχει περίπτωση ενώ εσύ τα διαγράφεις να μην ενημερώνεται ο server, με αποτέλεσμα στον επόμενο συγχρονισμό εάν η τελευταία τροποποίηση δεν έχει γίνει απ'το κινητό να κρατάει και να ενημερώνει ο server τις τελευταίες αλλαγές και να αγνοεί στη συγκεκριμένη περίπτωση τις διαγραφές. Εάν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε και με κάποιον άλλον mail client που δεν χρειάζεται ενεργό συγχρονισμό όπως Type mail απ'το Play Store.

Link to comment
Share on other sites

Sofos_5 να σε ρωτησω κάτι φιλέ μου!εγώ έχω περάσει την kyubi v7 light debloated και μετά από πάνω το ν7.1 fix που έκανε τις διορθώσεις χωρίς να περάσω ολόκληρη τη rom !αυτό το αρχείο που δημοσιευσες για round corner θα μου δημιούργησε θέμα εμένα που έχω στην ουσία την v7?θέλει wipe cache dalvic πριν?αν δεν μου κανει φλασαρω το stock system ui και όλα καλά?ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Παρεμπιπτόντως με nameless v6 χωρίς greenify εβγαλα 5;30 ώρες sot!το μόνο μου έβαλα είναι governor zzmoove και θα δοκίμασω και τον blu_active που λένε ότι είναι καλος....

Edited by polo1400
Link to comment
Share on other sites

Μια περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ.. εάν ο λογαριασμός σου είναι exchange ή IMAP και έχεις τον συγχρονισμό κλειστό υπάρχει περίπτωση ενώ εσύ τα διαγράφεις να μην ενημερώνεται ο server, με αποτέλεσμα στον επόμενο συγχρονισμό εάν η τελευταία τροποποίηση δεν έχει γίνει απ'το κινητό να κρατάει και να ενημερώνει ο server τις τελευταίες αλλαγές και να αγνοεί στη συγκεκριμένη περίπτωση τις διαγραφές. Εάν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε και με κάποιον άλλον mail client που δεν χρειάζεται ενεργό συγχρονισμό όπως Type mail απ'το Play Store.

Συγχρονισμό κάνω φίλε κανονικά απλά μετά μου τα ξανά πετάει. . Δεν θεωρώ λύση να αλλάξω εφαρμογή ούτε τα βασικά δεν μπορεί να κάνει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Sofos_5 να σε ρωτησω κάτι φιλέ μου!εγώ έχω περάσει την kyubi v7 light debloated και μετά από πάνω το ν7.1 fix που έκανε τις διορθώσεις χωρίς να περάσω ολόκληρη τη rom !αυτό το αρχείο που δημοσιευσες για round corner θα μου δημιούργησε θέμα εμένα που έχω στην ουσία την v7?θέλει wipe cache dalvic πριν?αν δεν μου κανει φλασαρω το stock system ui και όλα καλά?ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Παρεμπιπτόντως με nameless v6 χωρίς greenify εβγαλα 5;30 ώρες sot!το μόνο μου έβαλα είναι governor zzmoove και θα δοκίμασω και τον blu_active που λένε ότι είναι καλος....

Αν είναι όπως τα λες δεν έχεις 3minit περασμένο οπότε απλά το φλασάρεις, δεν χρειάζεται wipes. Αν μια στις χίλιες σου βγάλει θέμα γράψε εδώ και θα το δω. Αν δεν σου αρέσει φλασάρεις ξανά το stock αρχείο. :-)

 

Εγώ έχω βρει μπελά με τα Google services με τόσα που πειράζω τελευταία και δεν έχω άποψη για τη μπαταρία, από smoothness πάντως και ο zancum που έχω περασμένο δυνατός!

Συγχρονισμό κάνω φίλε κανονικά απλά μετά μου τα ξανά πετάει. . Δεν θεωρώ λύση να αλλάξω εφαρμογή ούτε τα βασικά δεν μπορεί να κάνει δηλαδή;

Τότε δεν έχει λογική όντως. Θα σου συνιστούσα να διαγράψεις και να περάσεις εκ νέου τον λογαριασμό αλληλογραφίας σου μήπως διορθωθεί. Αν και πάλι συνεχίσει το πρόβλημα γράψε κάποια παραπάνω στοιχεία όπως τι είδους λογαριασμός κλπ.

Την εναλλακτική εφαρμογή τη πρότεινα γιατί συνήθως οι εφαρμογές τρίτων απ'το play store είναι πληρέστερες και μακράν πιο πρακτικές.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όπως τα λες δεν έχεις 3minit περασμένο οπότε απλά το φλασάρεις, δεν χρειάζεται wipes. Αν μια στις χίλιες σου βγάλει θέμα γράψε εδώ και θα το δω. Αν δεν σου αρέσει φλασάρεις ξανά το stock αρχείο. :-)

 

Εγώ έχω βρει μπελά με τα Google services με τόσα που πειράζω τελευταία και δεν έχω άποψη για τη μπαταρία, από smoothness πάντως και ο zancum που έχω περασμένο δυνατός!

 

Τότε δεν έχει λογική όντως. Θα σου συνιστούσα να διαγράψεις και να περάσεις εκ νέου τον λογαριασμό αλληλογραφίας σου μήπως διορθωθεί. Αν και πάλι συνεχίσει το πρόβλημα γράψε κάποια παραπάνω στοιχεία όπως τι είδους λογαριασμός κλπ.

Την εναλλακτική εφαρμογή τη πρότεινα γιατί συνήθως οι εφαρμογές τρίτων απ'το play store είναι πληρέστερες και μακράν πιο πρακτικές.

Ο λογαριασμός μου είναι ένας στο hotmail, τον έχω διαγράψει και ξανά περάσει αλλά κάνει τα ίδια, είναι αδιανόητο να μην μπορεί να κάνει τα αυτονόητα συσκευή 500+ ευρώ, τέσπα. Δεν θέλω να κατεβάζω extra εφαρμογές έχει φροντίσει η Samsung να το φορτώσει με ένα σωρό άχρηστα μη βάζω και εγώ και άλλα . .

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός μου είναι ένας στο hotmail, τον έχω διαγράψει και ξανά περάσει αλλά κάνει τα ίδια, είναι αδιανόητο να μην μπορεί να κάνει τα αυτονόητα συσκευή 500+ ευρώ, τέσπα. Δεν θέλω να κατεβάζω extra εφαρμογές έχει φροντίσει η Samsung να το φορτώσει με ένα σωρό άχρηστα μη βάζω και εγώ και άλλα . .

 

μηπως εχεις πειραξει καποια ρυθμιση μεσα απο το mail ?και εγω hotmail εχω με την στοκ εφαρμογη και δουλευει μια χαρα.ακομα και αν δεν εχεις πειραξει κατι τσεκαρε μια μια τις ρυθμισεις σου

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα.Θα ηθελα να ρωτησω ποιον συνδυασμο ρομ-κερνελ προτεινετε για το F;Με ενδιαφερει κυριως η σταθεροτητα και η ταχυτητα.

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα.Θα ηθελα να ρωτησω ποιον συνδυασμο ρομ-κερνελ προτεινετε για το F;Με ενδιαφερει κυριως η σταθεροτητα και η ταχυτητα.

 

kyibi rom.οπως ειναι την αφηνεις.ειναι γρηγορη σταθερη χωρις lug η bug.ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη για καθημερινη χρηση

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο κερνελ του zancum προκαλει παγωματα στην kyibi7.1.κριμα γιατι στην 6 εκανε παπαδες.

Μηδέν lag και κανένα κόλλημα από τότε που μου την πρότεινες. Η μπαταρία βέβαια κατεβαίνει νομίζω πιο γρήγορα σε σχέση με πριν αλλά αυτό πολύ πιθανόν να οφείλεται και στη δική μου χρήση συν τα Google services που της έχουν αλλάξει τα πετρέλαια..

Χαιρετω την παρεα.Θα ηθελα να ρωτησω ποιον συνδυασμο ρομ-κερνελ προτεινετε για το F;Με ενδιαφερει κυριως η σταθεροτητα και η ταχυτητα.

 

kyibi rom.οπως ειναι την αφηνεις.ειναι γρηγορη σταθερη χωρις lug η bug.ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη για καθημερινη χρηση

Θα προτείνω κι εγώ τον ίδιο συνδυασμό. Kyubi. Και από θέματα το Navio!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...