Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτόν έχω εγώ τώρα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστος σε σχέση με άλλους καθώς τον έχω βάλει πρόχειρα http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/n910f-android-stock-5-1-1-kernel-root-t3208778
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πώς κάνουμε root στη lolipop; δοκίμασα τη διαδικασία του 1ου post και το τηλέφωνο δεν άνοιγε.

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση και λυπάμαι για την ταλαιπωρία, θα γίνει διόρθωση στο πρώτο σχόλιο του θέματος.

Σε λογισμικό lollipop θα πρέπει πρώτα να περάσεις custom recovery (συνιστώ twrp), έπειτα να φλασάρεις το αρχείο supersu (v2.50 ή νεότερη) το οποίο θα σου δώσει δικαιώματα superuser στη συσκευή σου (root) και τέλος να φλασάρεις κάποιον custom kernel μέσω του recovery για να ανοίξει η συσκευή σου(αυτός που αναφέρθηκε είναι ουσιαστικά ο stock με διορθωμένα permissions) .

Κανονικά τα βήματα kernel και supersu είναι ανάποδα αλλά είδα στο θέμα του kernel πως λέει πρώτα το su οπότε ακολουθείς αυτό Εάν προχωρήσεις με αυτόν τον kernel.

Θυμήσου μόλις ανοίξει η συσκευή σου απλά με κάποια εφαρμογή όπως titanium backup να παγώσεις ή ακόμα καλύτερα να απεγκαταστήσεις ό,τι έχει να κάνει με Knox.

Εάν θες περισσότερες λεπτομέρειες για τα παραπάνω βήματα μπορείς να ρωτήσεις εδώ.

Έχει βγει κάτι χωρίς να γράφει;

Δυστυχώς όχι και δεν νομίζω να βγει γενικότερα. Αφού κλείδωσε έτσι η Samsung σιγά σιγά την αφήνει και η πλειοψηφία των developers.

Αυτόν έχω εγώ τώρα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστος σε σχέση με άλλους καθώς τον έχω βάλει πρόχειρα http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/n910f-android-stock-5-1-1-kernel-root-t3208778

Είναι ουσιαστικά όπως προείπα ο stock της Samsung με διορθωμένα τα permissions ώστε κάποιος ο οποίος ήταν ευχαριστημένος και απλά θέλει να rootάρει, να μην χρειαστεί να βάλει κάποιον υπερβολικά φορτωμένο με features kernel.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

πώς κάνουμε root στη lolipop; δοκίμασα τη διαδικασία του 1ου post και το τηλέφωνο δεν άνοιγε.

 

Ένας σύντομος οδηγός (για 5.0.1) στο παρακάτω link:

 

 

και για 5.1.1:

 

https://www.youtube.com/watch?v=dGJw4oYWll8

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να κρατησω τα wifi που ειχα συνδεθει με την simplite στην kyubi v6 ;

 

κανε ενα back up με το titanium!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει το "σημεια πρόσβασης wi-fi" με titanium και το κανω restore αλλα τιποτα ... μηπως κανω κατι αλλο λαθος ;
Link to comment
Share on other sites

λάθος δεν κάνεις κάτι, κ εγώ έτσι τα περνάω. Δοκίμασε αν θες και το instabridge

 

αυτη η εφαρμογή κάνει share τα δίκτυα που εχω συνδεθεί αν κατάλαβα καλα. εγω ψαχνω πως θα συνδεθω σε αυτα που ειχα συνδεθεί παλιότερα με την simplite .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειχα θεματα, πηγαινε στο

/data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf με εναν file explorer πχ ES (εισαι root φανταζομαι)

παρε το backup και κανε restore μετα στην νεα ROM. (ισως χρειαστει να προσεξεις τα permissions κατα την αντικατασταση)

 

Εγώ επειδή προερχόμουν από NOte 2 και 4.4.4 στην 5.1.1 του Note 4 τα έκανα copy-paste εντός του αρχείου. Δες το σαν ενα απλο txt.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειχα θεματα, πηγαινε στο

/data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf με εναν file explorer πχ ES (εισαι root φανταζομαι)

παρε το backup και κανε restore μετα στην νεα ROM. (ισως χρειαστει να προσεξεις τα permissions κατα την αντικατασταση)

 

Εγώ επειδή προερχόμουν από NOte 2 και 4.4.4 στην 5.1.1 του Note 4 τα έκανα copy-paste εντός του αρχείου. Δες το σαν ενα απλο txt.

 

σε ευχαριστώ πολυ για την υπεύθυνη απάντηση σου.

μολις βρω χρονο θα ξαναπερασω την simplite για να ξανα δω τα wifi και μετα παλι kyibi ... απο το αρχειο που εχω backup απο το titanium μπορω να κανω κατι μηπως κ γλυτωσω τις εγκατάστασεις των ρομ ;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολυ για την υπεύθυνη απάντηση σου.

μολις βρω χρονο θα ξαναπερασω την simplite για να ξανα δω τα wifi και μετα παλι kyibi ... απο το αρχειο που εχω backup απο το titanium μπορω να κανω κατι μηπως κ γλυτωσω τις εγκατάστασεις των ρομ ;

Δεν το γνωρίζω.

Συνήθιζε να δουλεύει οταν ήμουν με το Note 2 σε 4.4.4 και πηγαινοερχόμουν απο ROM σε ROM. Ισως με την 5.x να έχει καποιο θεμα το Titanium, κάποια ασυμβατότητα.

Κάνε backup και αν γίνεται με το Titanium είσαι εντάξει. Αν όχι κανε το χειροκίνητα. :cool:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω.

Συνήθιζε να δουλεύει οταν ήμουν με το Note 2 σε 4.4.4 και πηγαινοερχόμουν απο ROM σε ROM. Ισως με την 5.x να έχει καποιο θεμα το Titanium, κάποια ασυμβατότητα.

Κάνε backup και αν γίνεται με το Titanium είσαι εντάξει. Αν όχι κανε το χειροκίνητα. :cool:

ο φακελος data ειναι κενος ! καμια ιδεα ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο φακελος data ειναι κενος ! καμια ιδεα ;

 

τελικα βρηκα το αρχειο στη διαδρομή/system/etc/wifi/wpa_supplicant.conf

αλλα το ανοίγω με txt editor το οποιο καο αυτο δεν εχει κατι μεσα .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Προσπάθησα σήμερα να βάλω την kyubi v6 και ενώ όλα έγιναν κανονικά όταν πήγε να ανοίξει έβγαλε μήνυμα ui σύστημα διακόπηκε. Αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν είναι δικιά μου συσκευή και θέλω να την δώσω αύριο.. Ευχαριστώ πολύ..

Για να δώσω παραπάνω πληροφορίες το κινητό ήταν root με κερνελ Emotion (δεν θυμάμαι έκδοση). Έβαλα τον bootloader και το modem της kyubi μετά έκανα wipe cache/dalvic cache και έβαλα την rom. Έκανα wipe cache/dalvic cache και μετά όταν ήταν να ανοίξει έγραψε ui σύστημα διακόπηκε. Το power button δούλευε και έτσι έκανα reboot αλλά τίποτα. Πάντα το ίδιο μήνυμα..

Edited by Rollman
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

επειδή το έπαθα και εγώ αυτό , έκανα format από recovery και μετά την πέρασα και όλα δουλεύουν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. χθες θελησα να περασω την kyubi στο κινητο και δεν τα καταφερα γιατι στο τελος εβγαζε ενα μηνυμα "ui συστημα διακοπηκε" και λεω δεν πειραζει θα γυρισω στο nandroid backup που εχω. αλλα (επειδη η kyubi χρειαζεται αλλο bootloader και modem) μετα που περασα προηγουμενο bootloader kai modem (τα οποια δεν ξερω αν ειναι σωστα.. περασα coj3) εκανα κανονικα restore απο twrp αλλα οταν πηγαινει να ανοιξει το κινητο περναει το logo της samsung και μετα μαυριζει η οθονη και το λαμπακι αναβει μπλε και γαλαζιο εναλαξ..

αν μπορει καποιος να βοηθησει..

ps ποιος ειναι ο στοκ bootloader και modem της samsung???

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. χθες θελησα να περασω την kyubi στο κινητο και δεν τα καταφερα γιατι στο τελος εβγαζε ενα μηνυμα "ui συστημα διακοπηκε" και λεω δεν πειραζει θα γυρισω στο nandroid backup που εχω. αλλα (επειδη η kyubi χρειαζεται αλλο bootloader και modem) μετα που περασα προηγουμενο bootloader kai modem (τα οποια δεν ξερω αν ειναι σωστα.. περασα coj3) εκανα κανονικα restore απο twrp αλλα οταν πηγαινει να ανοιξει το κινητο περναει το logo της samsung και μετα μαυριζει η οθονη και το λαμπακι αναβει μπλε και γαλαζιο εναλαξ..

αν μπορει καποιος να βοηθησει..

ps ποιος ειναι ο στοκ bootloader και modem της samsung???

 

Ανάλογα με την έκδοση που ήσουν πριν θα περάσεις τον αντίστοιχο bootloader/modem. Δεν το έχω δοκιμάσει, τουλάχιστον έτσι διαβάζω.

Αυτό γιατί στο κάνει δεν ξέρω. Για τις εκδόσεις τώρα θα πρέπει να ψάξεις στο xda. Όλο και κάτι θα βρείς σε καμια αρχική σελίδα κάποιας ROM.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. χθες θελησα να περασω την kyubi στο κινητο και δεν τα καταφερα γιατι στο τελος εβγαζε ενα μηνυμα "ui συστημα διακοπηκε" και λεω δεν πειραζει θα γυρισω στο nandroid backup που εχω. αλλα (επειδη η kyubi χρειαζεται αλλο bootloader και modem) μετα που περασα προηγουμενο bootloader kai modem (τα οποια δεν ξερω αν ειναι σωστα.. περασα coj3) εκανα κανονικα restore απο twrp αλλα οταν πηγαινει να ανοιξει το κινητο περναει το logo της samsung και μετα μαυριζει η οθονη και το λαμπακι αναβει μπλε και γαλαζιο εναλαξ..

αν μπορει καποιος να βοηθησει..

ps ποιος ειναι ο στοκ bootloader και modem της samsung???

Αν είναι η v6 να περάσεις cok2 bootloader και το αντίστοιχο modem για να.μην κολλάει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. επειδη δεν ηταν δικο μου το τηλ περασα μεσω odin official samsung και ανοιξε κανονικα.. τωρα καποια αλλη φορα ξανα πειραματα..
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανένας την v7.1 της Kyubi; Αν και δεν μου λείπει κάτι, με τρώει το χέρι μου!

Με την v6 δεν ήμουν ευχαριστημένος γι'αυτό ρωτάω, έχω μείνει με την 5.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανένας την v7.1 της Kyubi; Αν και δεν μου λείπει κάτι, με τρώει το χέρι μου!

Με την v6 δεν ήμουν ευχαριστημένος γι'αυτό ρωτάω, έχω μείνει με την 5.

 

την εχω περασει.θα σου ελεγα να μεινεις εκει που εισαι.στην 6 τι δεν σου αρεσε ?

Link to comment
Share on other sites

την εχω περασει.θα σου ελεγα να μεινεις εκει που εισαι.στην 6 τι δεν σου αρεσε ?

Την πέρασα ήδη. Δεν είχε τόσο smooth animations ας το πω, ενώ ήταν το ίδιο γρήγορη είχε stutter στα animations, τώρα μιλάμε για λεπτομέρειες βέβαια..

Στην 7.1 νομίζω έχει διορθωθεί, θα το καταλάβω στο τέλος της ημέρας που θα την έχω λιώσει τη συσκευή και θα έχει ένα κάρο διεργασίες να τρέχουν!

 

Χρησιμοποιεί κάποιος nameless ή ael kernel? Διαβάζω για κάτι 6 ώρες οθόνης και έλεγα να δοκιμάσω, αν και είμαι σίγουρος πως με τη χρήση που κάνω δεν υπάρχει περίπτωση, η ελπίδα που λένε..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ Nameless αφού μπήκα που μπήκα στη διαδικασία.. καλός φαίνεται από θέμα απόδοσης, αρκετές λειτουργίες, από μπαταρία θα δείξει!

Μάλλον χαιρετάω πλέον τον emotion.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ 7.1 heavy debloated με nameless kernel. Έβαλα και κάποια που χρειαζόμουν όπως Splanner και Shealth και όλα οκ. Ποιον kernel editor χρησιμοποιείται γενικά? Εγώ έχω trickster και faux. Γενικά αλλάξετε τίποτα στον nameless ή τον αφήσετε stock?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...