Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηδέν lag και κανένα κόλλημα από τότε που μου την πρότεινες. Η μπαταρία βέβαια κατεβαίνει νομίζω πιο γρήγορα σε σχέση με πριν αλλά αυτό πολύ πιθανόν να οφείλεται και στη δική μου χρήση συν τα Google services που της έχουν αλλάξει τα πετρέλαια..

 

στοκ η ρομ δειχνει καλα εαν μεινει ετσι μεχρι το 20% για θεμα εγω ειμαι κολημενος στο weyo

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηδέν lag και κανένα κόλλημα από τότε που μου την πρότεινες. Η μπαταρία βέβαια κατεβαίνει νομίζω πιο γρήγορα σε σχέση με πριν αλλά αυτό πολύ πιθανόν να οφείλεται και στη δική μου χρήση συν τα Google services που της έχουν αλλάξει τα πετρέλαια..

 

 

 

Θα προτείνω κι εγώ τον ίδιο συνδυασμό. Kyubi. Και από θέματα το Navio!

Παραγγειλα το κινητο (αφου χάλασε για 2η φορα η οθονη του s5, digitizer αυτη τη φορα, κατα διαστήματα η οθονη πατιεται μονη τής.. :lol:) και ψάχνω τη custom θα του βαλω μιας και σπάνια μενω με original για πανω απο 1 ωρα.. Μολις ψιλοτεσταριστει δηλαδή οτι δεν υπάρχει καποιο hardware πρόβλημα.

Η τελευταία kyubi, ποια είναι, αυτη

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/kyubi-rom-port-n5-n910f-coj3-v5-t3254964

Τα θέματα, υπάρχουν εκει, ή σε καποιο αλλο link? Ευχαριστώ.

Άσχετο, 1η φορα που εβαλα εγγύηση σπασιματος οθονης (φωτιας, κλοπης κλπ) μιας και ηταν μικρο το ποσο (30€), γλυτωνω και το κόστος του temper glass, και την ασχημια του.

Και τις κοροιδευα αυτες τις εγγυήσεις, αλλα μετα απο 4 σερι σπασμενες/χαλασμενες οθονες.. Καποια καταρα, δεν εξηγείται αλλιως γιατι για χρονια ουτε μια δεν ειχα σπασει.. Να δεις που τωρα που εβαλα εγγύηση δεν θα σπάσει.. :lol:

Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος οτι θα με καλύψουν, μιας και θα κανω ροοτ, αν και η πωλητρια το εγγυηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι σου εγγυηθηκε η πωλητρια, αλλα με knox 0x1 την ξεχνας την εγγυηση

Δεν διαβασες.. Εξτρα εγγύηση απο ασφαλιστική εταιρεία γνωστη παρεχουν, οχι απο Samsung. Ετσι και αλλιως η samsung δεν δινει εγγύηση για τυχαιο σπάσιμο οθονης.. Αλλα ακομα και έτσι όντως δεν το εχω και σίγουρο.

Για ολα τα υπολοιπα, που σε καλύπτει η σαμσουνγκ, εννοείται οτι ΔΕΝ εχεις εγγύηση.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα το κινητο (αφου χάλασε για 2η φορα η οθονη του s5, digitizer αυτη τη φορα, κατα διαστήματα η οθονη πατιεται μονη τής.. :lol:) και ψάχνω τη custom θα του βαλω μιας και σπάνια μενω με original για πανω απο 1 ωρα.. Μολις ψιλοτεσταριστει δηλαδή οτι δεν υπάρχει καποιο hardware πρόβλημα.

Η τελευταία kyubi, ποια είναι, αυτη

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/kyubi-rom-port-n5-n910f-coj3-v5-t3254964

Τα θέματα, υπάρχουν εκει, ή σε καποιο αλλο link? Ευχαριστώ.

Άσχετο, 1η φορα που εβαλα εγγύηση σπασιματος οθονης (φωτιας, κλοπης κλπ) μιας και ηταν μικρο το ποσο (30€), γλυτωνω και το κόστος του temper glass, και την ασχημια του.

Και τις κοροιδευα αυτες τις εγγυήσεις, αλλα μετα απο 4 σερι σπασμενες/χαλασμενες οθονες.. Καποια καταρα, δεν εξηγείται αλλιως γιατι για χρονια ουτε μια δεν ειχα σπασει.. Να δεις που τωρα που εβαλα εγγύηση δεν θα σπάσει.. :lol:

Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος οτι θα με καλύψουν, μιας και θα κανω ροοτ, αν και η πωλητρια το εγγυηθηκε.

 

Εάν έχεις λίγο "λόξα" με το "άθλημα", θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις τη light debloated έκδοση του @Battlehero στο πέμπτο σχόλιο του θέματος που παρέθεσες.

Της λείπουν βέβαια αρκετά πράγματα αλλά στο ίδιο μέρος θα βρεις κι ένα φάκελο με όλα όσα λείπουν ώστε αν τα χρειάζεσαι να τα προσθέσεις (φλασάρεις). Έτσι ουσιαστικά έχεις μια καθαρή, σταθερή και λειτουργική συσκευή, στοκ επί το πλείστον, με λειτουργίες note 5.

Τα θέματα υπάρχουν σε theme store, όπως στις νεότερες συσκευές της Samsung, δεν μιλάω για τα έξτρα αρχεία που δίνει, μετά το theme store δεν βλέπω το λόγο κάποιος να ασχοληθεί παραπάνω μιας και με αυτό αλλάζεις τα πάντα.

 

Τώρα όσον αφορά το root και την εγγύηση, κάνε όλους τους ελέγχους και δοκίμασε το για περισσότερο από μια εβδομάδα πριν προχωρήσεις. Όσον αφορά την έξτρα εγγύηση ακούγεται ενδιαφέρουσα η τιμή, ειδικά εάν σε καλύπτει σε περιπτώσεις με γραμμένο Knox.

Εάν πρόκειται για μεγάλη αλυσίδα υπάρχει περίπτωση όντως να προμηθεύεται γνήσια ανταλλακτικά και μιας και θα έχουν φαντάζομαι πιστοποιημένο service να προχωρούν οι ίδιοι στην αντικατάσταση της (οθόνης). Εύχομαι να μην σου τύχει αλλά ενημέρωσε μας σε παρακαλώ εάν έχεις περισσότερες πληροφορίες, πίστεψε με οι μισοί εδώ στο Samsung την επόμενη κιόλας μέρα θα τρέξουν να πληρώσουν εγγύηση!.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις λίγο "λόξα" με το "άθλημα", θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις τη light debloated έκδοση του @Battlehero στο πέμπτο σχόλιο του θέματος που παρέθεσες.

Της λείπουν βέβαια αρκετά πράγματα αλλά στο ίδιο μέρος θα βρεις κι ένα φάκελο με όλα όσα λείπουν ώστε αν τα χρειάζεσαι να τα προσθέσεις (φλασάρεις). Έτσι ουσιαστικά έχεις μια καθαρή, σταθερή και λειτουργική συσκευή, στοκ επί το πλείστον, με λειτουργίες note 5.

Τα θέματα υπάρχουν σε theme store, όπως στις νεότερες συσκευές της Samsung, δεν μιλάω για τα έξτρα αρχεία που δίνει, μετά το theme store δεν βλέπω το λόγο κάποιος να ασχοληθεί παραπάνω μιας και με αυτό αλλάζεις τα πάντα.

 

Τώρα όσον αφορά το root και την εγγύηση, κάνε όλους τους ελέγχους και δοκίμασε το για περισσότερο από μια εβδομάδα πριν προχωρήσεις. Όσον αφορά την έξτρα εγγύηση ακούγεται ενδιαφέρουσα η τιμή, ειδικά εάν σε καλύπτει σε περιπτώσεις με γραμμένο Knox.

Εάν πρόκειται για μεγάλη αλυσίδα υπάρχει περίπτωση όντως να προμηθεύεται γνήσια ανταλλακτικά και μιας και θα έχουν φαντάζομαι πιστοποιημένο service να προχωρούν οι ίδιοι στην αντικατάσταση της (οθόνης). Εύχομαι να μην σου τύχει αλλά ενημέρωσε μας σε παρακαλώ εάν έχεις περισσότερες πληροφορίες, πίστεψε με οι μισοί εδώ στο Samsung την επόμενη κιόλας μέρα θα τρέξουν να πληρώσουν εγγύηση!.

Thanks.. Το μυαλό μου διαβασες, αυτη τη light debloated κοιταγα.. Θα τη δοκιμασω σύντομα.

Κατι παρομοιο με την XtreStoLite που εχω στο s5 μου ακούγεται.

Στο θέμα που ελεγα για την εγγυηση, από το ποιο γνωστο ή ενα απο τα ποιο γνωστα σκρουτζομαγαζα το παρήγγειλα. Αν δεν κανω διαφήμιση, να γραψω το ονομα. Σου πουλαει με 30€ εχτρα εγγυηση, το γραφει στο σιτε για φωτια, κλοπη, θραυση οθονης. Η πωλητρια μου ειπε οτι σε καλύπτει ασφαλιστική εταιρια με την οποια συνεργαζονται. Μου ειπε και το όνομα δεν το θυμάμαι τωρα, φαντάζομαι καποια καρτα θα εχει οταν το παραλαβω, ηταν γνωστη εταιρία παντως. Η ασφαλιστική σε καλύπτει μονο γι αυτα (που δε σε καλύπτει η σαμσουνγκ). Δε βλέπω τι ρολο να παιζει αν εχεις κανει ροοτ αν τυχαια σπασει η οθονη.. Τελος παντων, εύχομαι να μη χρειαστεί να το μαθω ποτε, αν και με την γκαντεμιά που με δερνει.. :lol:

Η πωλητρια μου ειπε οτι με καλύπτει μονο σε αυτα, η ασφαλιστική ακομα και μετα απο ροοτ, αλλά ουτε εγω δινω και μεγαλη αξιοπιστία σε αυτο. Απλα αν συμβει και δε με καλύψουν θα το κυνηγήσω πολυ περισσοτερο. Στην χειροτερη πεταξα 30€..

Link to comment
Share on other sites

Για την θραύση οθόνης θα σκεφτόμουν να κάνω εγώ προσωπικά. 30 ευρώ δεν ειναι κατι μπροστά στα 150 που μπορεί να δώσεις.

Αν θες ενημέρωσε μας, έστω με PM.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Για την θραύση οθόνης θα σκεφτόμουν να κάνω εγώ προσωπικά. 30 ευρώ δεν ειναι κατι μπροστά στα 150 που μπορεί να δώσεις.

Αν θες ενημέρωσε μας, έστω με PM.

Για να μη στέλνω pm συνέχεια, βαζω εδω το link του eshop που το κανει. (γραφει αν θες να επιλέξεις την εξτρα εγγύηση για 30€), και αν θεωρηθεί διαφήμιση ας το σβησει καποιος moderator

http://www.kaizershop.gr/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1/samsung-65/samsung-n910f-galaxy-note-4-black-eu?search=Note%204

 

Οι λεπτομέρειες ειναι όπως τις ανεφερα παραπανω. Οτι αλλο, οταν μου έρθει το πακετο, ευχαρίστως να ξανα γράψω για οποιον ενδιαφέρεται. (αν εχει μεσα καποια καρτα ασφαλιστικής εταιρίας και ποιας, ως αποδειξη της εξτρας εγγύησης).

Edit, αν πατήσετε το link της ασφάλειας εκει, η εταιρεία είναι. Generali Hellas, και γραφει τους ορους εκει..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τη Kyubi 7.2 light Debloated του battlehero. Ολα αψογα, εκτός απο το σενσορα δακτυλου.. Δε μπορω να εισαγω αποτύπωμα.. Πρεπει να φλασαρω καποιο αρχειο? Δε νομιζω, απλα για εξακριβωση ψαχνω τι φταίει..

Thanks,

Ουσιαστικά συμπεριφερεται σαν να εχει βαλει ηδη κάποιος το δικο του δαχτυλικο αποτύπωμα.. Και δε με αφήνει να μπω περνώντας το δάχτυλο, δεν το αναγνωρίζει. Διεγραψα τα δεδομενα ρυθμισεων και τωρα μου ζητά να εισαγω τον εφεδρικο κωδικο.. Τον οποιο ποτε δεν ορισα, και οτι και να γραψω το βγαζει λαθος.. Καμια ιδεα? Δεν μπορω καπως να μηδενισω οτι data έχει για το δάχτυλο για να ξεκινήσω απ την αρχη?

 

Edit.. Ok το ελυσα.. Αυτα παθαίνεις οταν στηνεις κινητό 3 ωρες και, θολωνει το μυαλο. Και οτι το πηρα σημερα το note 4, και αφου εκανα τον βασικο ελενχο στα παντα, περασα τη ρομ κατευθείαν, να μη στηνω 2 φορες.. Ξεχασα ομως να ελέγξω το Fingerprint scanner, οποτε μου μπηκε στο μυαλο μη εχω κανα hardware problem..

Τελικα ηθελε πρωτα

Settings > Lock screen and security > Screen lock type > Fingerprints.

Then register your finger print.

Το γραφω μη την πατησει και κανας αλλος.. :)

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Στην 7.2 kyubi του battlehero, ξερει κανεις αν υπάρχει τρόπος να αλλαξω τις συντομεύσεις καμερας και κλησεων στη lockscreen? Επίσης οτι wallpaper και να βαλω στη lockscreen, παιρνει καποιο φιλτρο προφανώς που το φωτίζει. Υπάρχει τρόπος να μη γίνεται αυτό?

Τελος απο xposed - wanam plugin, ενεργοποιώ το back to kill, αλλα τοτε εχω θεμα, γιατι η ρομ εχει εκει το menu key αν κρατήσεις παρατεταμενα..

Ξερει κανεις κάποιο τροπο, κατι, να βαλω το menu σε αλλο κουμπι? Ούτε το wanam εχει τετοια επιλογή. Σου δινει τι δυνατότητα να βαλεις οποια εφαρμογή θες, σε οποιο κουμπί, οχι ομως επιλογες για menu κλπ.. Μπορω καπως να κανω το menu να φαίνεται ως εφαρμογή για να το επιλεξω?

Λιγο ψαγμενα πράγματα για τους ποιο έμπειρους αν ξερει κανεις.. :lol:

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κι αλλα modules που σου αλλαζουν τις λειτουργιες στα κουμπια οπως xbutton actions κλπ. Κανε κι απο κει μια προσπαθεια
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κι αλλα modules που σου αλλαζουν τις λειτουργιες στα κουμπια οπως xbutton actions κλπ. Κανε κι απο κει μια προσπαθεια

Ok, thanks. Θα το τεσταρω και αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγω τη nameless rom και τον kernel με ρύθμιση για καλη μπαταρία και οντως.. Το κινητο δεν εχει καμια σχεση με τις rom που στηρίζονται στη rom του 5.. Διπλάσια μπαταρία εχω σε σχεση με πριν. Οποιος εχει θεμα με την μπαταρία, τη συστεινω ανεπιφύλακτα..

Υπάρχει και μια εφαρμογή για να εχεις τη δυνατότητα να γραφεις κατευθείαν με τη πένα, αντιγραφή του note 5..

Μονο η μηχανή θεμάτων μου λείπει απο τη ρομ του 5.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα πρόχειρο οδηγό για root στν 5.1.1

 

Για απλό root χωρίς να βάλεις κάποια custom rom πάρε μια γεύση στο παρακάτω video:

 

https://m.youtube.com/watch?v=dGJw4oYWll8

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα πρόχειρο οδηγό για root στν 5.1.1

Επειδη ρωταγες για custom rom, αν αυτο θες, δε χρειαζεσαι να κανεις ροοτ πάντως.

Κατεβαζεις τη ρομ και το κατάλληλο για τη συσκευή σου που να φλασαρεται με odin, twrp recovery. Φλασαρεις σε download mode με pc, odin το twrp, οποτε αποκτας recovery. Μετα μεσα απο το κινητο, απο το twrp κανεις factory reset και φλασαρεις τη ρομ. Η custom θα ειναι ρουταρισμενη ετσι και αλλιως..

Οριστε, μιας και το εχω κανει πανω απο 200 φορες σου εφτιαξα ενα μινι οδηγό.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έβαλα την rom του dr ketan L8 , το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να βάλω στο handwriting recognition την ελληνική γλώσσα οπότε δεν την αναγνωρίζει όταν γράφω κάτι ελληνικό στο s note.

Γνωρίζει κανείς κάποιον τρόπο κάποιο mod ?

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

 

Μια μικρη Χριστούγεννιατικη ιστορια.

Ύστερα από εμφανή κίτρινισμα όλης της οθόνης και 2 οριζόντιες γραμμές που εμφανιζόταν το πήγα για service με το Knox 0x1

.Μου έκαναν κανονικά αλλαγή οθόνης. Δουλεύει άψογα το κινητό και μάλιστα σε 3 μέρες μεσα ( μένω Θεσσαλονίκη δεν είχαν ανταλλακτικο)

Οπότε τελικά το ότι γράφει ο Knox μάλλον δεν έχει σχέση με εγγύηση όπως κατάλαβα.

Προσωπικά το πήρα και έβαλα πάλι Ditto v5 με τη μία :).

Άριστο το service λοιπόν.

Καλές γιορτές σε όλους!

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

 

Μια μικρη Χριστούγεννιατικη ιστορια.

Ύστερα από εμφανή κίτρινισμα όλης της οθόνης και 2 οριζόντιες γραμμές που εμφανιζόταν το πήγα για service με το Knox 0x1

.Μου έκαναν κανονικά αλλαγή οθόνης. Δουλεύει άψογα το κινητό και μάλιστα σε 3 μέρες μεσα ( μένω Θεσσαλονίκη δεν είχαν ανταλλακτικο)

Οπότε τελικά το ότι γράφει ο Knox μάλλον δεν έχει σχέση με εγγύηση όπως κατάλαβα.

Προσωπικά το πήρα και έβαλα πάλι Ditto v5 με τη μία :).

Άριστο το service λοιπόν.

Καλές γιορτές σε όλους!

 

το μονιμο προβλημα στο servise ειναι η smartec στην αθηνα που κανει νουμερα.τα αλλα κανουν αυτο που πρεπει.θεωριτικα ο knox αν γραψει παυει η εγγυηση στο software και οτι συνεπαγεται μονο στο χαιδαρι εχουν κομπλεξ με αυτο.καλα χριστουγεννα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και απο εμενα.

πριν απο λιγο παρατηρησα στο xda forum για την kyubi rom note 5 port οτι σταματησε πλεον να αναβαθμιζεται...και οτι την ειχα βολευτει !! εχετε στα υποψην καποια αλλη rom χωρις lag και καλη μπαταρια ; (επισης μου αρεσε που ηταν port απο Νοτε5)

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και απο εμενα.

πριν απο λιγο παρατηρησα στο xda forum για την kyubi rom note 5 port οτι σταματησε πλεον να αναβαθμιζεται...και οτι την ειχα βολευτει !! εχετε στα υποψην καποια αλλη rom χωρις lag και καλη μπαταρια ; (επισης μου αρεσε που ηταν port απο Νοτε5)

Εγω εχω γραψει παραπάνω τη γνώμη μου. Nameless rom. 6 ωρες οθονη οταν στην kyubi ειχα 4.. Δεν είναι port του 5 ομως, και εμφανισιακά προτιμούσα την kyubi. Αλλα η διαφορά σε αυτονομία, θερμοκρασία κλπ είναι τοση υπέρ της nameless που (για τη δικη μου χρηση που εχω ανάγκη αυτονομία) δεν το συζητώ καν. Αν δεν υπήρχε αυτη η ρομ θα το ειχα δώσει το κινητο.

Με 3.5-4 ωρες που εβγαζα στην kyubi μεχρι το μεσημέρι πηγαινα.

Εβαλα μονο την εφαρμογή από το 5 που βγαζεις την πενα και γράφεις κατευθείαν σε μαυρη οθονη, υπάρχει στο xda.

(Με ρύθμιση μονο για αυτονομία, και κακο smoothness εχω βγάλει και 7 ωρες οθονη που οταν το διαβαζα στο xda στο threat της nameless μου φαινόταν ανεκδοτο)

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...