Jump to content

Sony Ericsson Z1010i


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω εδω και τρεις εβδομάδες το z1010 μου το έδωσε ένας φιλος , εχει firmware R1A , το πηγα σε δυο SE service centers στην Θεσσαλονίκη , όπου δεν μπόρεσαν να κάνουν update το firmware το δεύτερο service center(το πρώτο η mobitel είναι απαράδεκτοι γιατί κάνανε μια εβδομάδα να μου πουν ότι δεν γίνεται Update και στις ενδιάμεσες μέρες μου λέγανε διάφορα) μου είπε να τους πάρω τηλ σε μια εβδομάδα γιατί λέει θα έχουν καινούργιο software έτσι ώστε να μπορούν να κάνουν το update.

Λοιπόν δεν έιμαι πολύ ευχαριστημένος , το κινιτό μου ειναι απλο όχι vodafone συσκευή , αυτό που διαβάζω ότι μπορείς να το δώσεις πίσω και να πάρεις κάτι άλλο ισχύει και πώς ακριβώς , η συσκευή αγοράστηκε από τον Γερμανό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 997
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα με πηραν απο voodafone και μου ειπαν το οτι δεν βλεπω live tv απο το κινητο μου ωφειλεται στο γεγονος οτι το Ζ1010 που εχω δεν εινα voodafone live, και οτι πρεπει να το παω για αναβαθμιση λογισμικου.Αυτο ισχυει? το λογισμικο αναγραφεται στην πρωτη σειρα η στην τελευταια? ειναι δηλαδη το R 1A 136 H TO CXC 125 631 R1K ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος memory stick duo υπάρχουν μέχρι 128 mb.

Nαι,κάνεις λάθος ,υπάρχουν και 256 που δουλεύουν άψογα...

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνο εχει προβλημα, κυριως στην ληψη σηματος.

Εγω παντως το πηγα πισω, και πηρα το gx30i.

Σιγουρα το Z1010 ηταν καλυτερο, αλλα τι να το κανω οταν δεν μπορω να τηλεφωνησω?

Για τον επομενο που θα το αντικαταστησει, του προτεινω το Κ700, αφου η μονη σημαντικη διαφορα περα απο το 3g, ειναι η καρτα μνημης (που δεν εχει το Κ700), και το ραδιοφωνο (που δεν εχει το Z1010).

Το πρόβλημα αυτό είχε

εμφανιστεί στα πρώτα πρώτα μοντέλα,τα οποία με μια αναβάθμιση που τα στείλαμε στην αντιπροσωπεία δούλεψαν άψογα και ήταν σταθερά ακόμα και στην εναλλαγή του g!!!Oπότε μόνο και μόνο για ένα σοφτγουερικό πρόβλημα μην κατηγορείς όλη την σειρά!! ;)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνο εχει προβλημα, κυριως στην ληψη σηματος.

Εγω παντως το πηγα πισω, και πηρα το gx30i.

Σιγουρα το Z1010 ηταν καλυτερο, αλλα τι να το κανω οταν δεν μπορω να τηλεφωνησω?

Για τον επομενο που θα το αντικαταστησει, του προτεινω το Κ700, αφου η μονη σημαντικη διαφορα περα απο το 3g, ειναι η καρτα μνημης (που δεν εχει το Κ700), και το ραδιοφωνο (που δεν εχει το Z1010).

 

 

καλησπέρα!μάλλον το κινητό μου αντιμετωπίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το πρώην δικό σου!εκεί που έχει σήμα και 3g καραμπάμ δεν είναι εφικτή η κληση!ισχύει ακόμα το θέμα της ανταλλαγής?πρέπει να πάω σε vodafone shop?(το είχα πάρει από γερμανο).σκέφτομαι να το αλλάξω.είδα την ακτινοβολία που εκπέμπει 1,4 παρακαλώ και έπαθα εγκεφαλικό!

filia alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις ποιες μεμορυ 256 δουλευουν με το Ζ1010? ειμαι στα προθυρα αγοράς και δεν θελω να κλαίω την επιλογή μου... Αλλιως να παρω 128! Thanks!!!
Link to comment
Share on other sites

Nαι,κάνεις λάθος ,υπάρχουν και 256 που δουλεύουν άψογα...

Μπορεις να μου πεις ποιες μεμορυ 256 δουλευουν με το Ζ1010? ειμαι στα προθυρα αγοράς και δεν θελω να κλαίω την επιλογή μου... Αλλιως να παρω 128! Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό είχε

εμφανιστεί στα πρώτα πρώτα μοντέλα,τα οποία με μια αναβάθμιση που τα στείλαμε στην αντιπροσωπεία δούλεψαν άψογα και ήταν σταθερά ακόμα και στην εναλλαγή του g!!!Oπότε μόνο και μόνο για ένα σοφτγουερικό πρόβλημα μην κατηγορείς όλη την σειρά!! ;)

 

 

 

 

To ειχα παει για αναβαθμιση και μου ειχαν βαλει την τοτε πιο προσφατη, αν θυμαμαι καλα την R1K (η αναβαθμιση εγινε λιγο πριν τα χριστουγεννα).

Μπορει και να να εφταιγε η συγκεκριμενη συσκευη, αλλα αν ειναι ετσι τοτε γιατι σταματησε η παραγωγη του?

Ευχαριστως θα επαιρνα και παλι το Ζ1010, αλλα ηδη ειχε σταματησει η κυκλοφορια του.

Link to comment
Share on other sites

Η SONY ERICSSON ενεργοποίησε επιτέλους το UPDATE SERVICE για το Z1010 μέσω Internet.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ που δοκίμασα με COSMOTE unbranded συσκευή δεν μου την έκανε update παρότι δεν έχω το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αγανάκτησα , έχω το Z1010 με firmware R1A136 , το πήγα σε δύο sony service center στην Θεσσαλονίκη και δεν μπορούν να μου το κάνουν αναβάθμιση , το δευτερο μάλιστα service μου είπε ότι η Sonyerricson από Αθήνα τους είπε ότι επειδή το κινητό είναι από τα πρώτα που βγήκαν δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση και να τα δώσουν λέει πίσω στους πελάτες και ότι περιμένουν να βγεί software για αυτά τα κινητά ώστε να αναβαθμιστούν δηλαδη Μ******ς , οπότε πήρα σήμερα τηλ την Sony erricson sto 80111810810 και τους τα είπα ένα χεράκι και ότι εάν δεν γίνεται αναβάθμιση να μου το αλλάξουν με καινούργιο , θα δούν λέει την περίπτωση και θα μου απαντήσουν από Δευτέρα , για να δούμε τι θα γίνει....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αγανάκτησα , έχω το Z1010 με firmware R1A136 , το πήγα σε δύο sony service center στην Θεσσαλονίκη και δεν μπορούν να μου το κάνουν αναβάθμιση , το δευτερο μάλιστα service μου είπε ότι η Sonyerricson από Αθήνα τους είπε ότι επειδή το κινητό είναι από τα πρώτα που βγήκαν δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση και να τα δώσουν λέει πίσω στους πελάτες και ότι περιμένουν να βγεί software για αυτά τα κινητά ώστε να αναβαθμιστούν δηλαδη Μ******ς , οπότε πήρα σήμερα τηλ την Sony erricson sto 80111810810 και τους τα είπα ένα χεράκι και ότι εάν δεν γίνεται αναβάθμιση να μου το αλλάξουν με καινούργιο , θα δούν λέει την περίπτωση και θα μου απαντήσουν από Δευτέρα , για να δούμε τι θα γίνει....

 

Να επιμείνεις να στο αντικαταστήσουν με καινούργια συσκευή όπως έκαναν σε μένα. Και αν δεν υπάρχει (επειδή η διάθεση του Ζ1010 σταμάτησε) αλλαγή με άλλη συσκευή ίσης αξίας. Με λίγα λόγια επέμενε και κάνε φασαρία...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πού το έδωσες και στο άλλαξαν και πότε? Το δικό μου είναι αγορασμένο από Γερμανό και είναι κανονική συσκευή , όχι vodafone...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μικρη βοηθεια...

υπαρχει περιπτωση να διαβασω απο το Ζ1010 κειμενα doc (word) k αρχει xls (excel).

Δεν εχω εγω Ζ1010 (ειμαι νοκιας μη με φατεεε :p ) αλλα εχει ο πατερας μου κ θα του ηταν πολυ χρησιμο...

μπορειτε να με βοηθησετε!?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πού το έδωσες και στο άλλαξαν και πότε? Το δικό μου είναι αγορασμένο από Γερμανό και είναι κανονική συσκευή , όχι vodafone...

 

Το Ζ1010 αγοράσθηκε μεταχειρισμένο μέσα από το fleamarket. Ο πωλητής μου έστειλε και μια απόδειξη που όταν την είδα είπα " α, καλά... μούφα .." Ήταν μια απλή ταμειακή απόδειξη αξίας 100€ (!!) με μια σφραγίδα του καταστήματος από πίσω (Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη) και γραμμένο "Κινητό Sony Erixccson z1010". Πάντως η απόδειξη έγινε δεκτή χωρίς πρόβλημα από το service της Sony Ericcson στην Καλλιθέα όπου το κινητό δόθηκε για αναβάθμιση αλλά μου επεστράφη χωρίς να έχει γίνει τίποτα. Στην συνέχεια και μετά από τηλ. επικοινωνία με την εταιρεία με παρέπεμψαν σε συνεργαζόμενο κατάστημα στην Καλλιρρόης 22. Το άφησα εκεί για αναβάθμιση, ούτε εκεί τα κατάφεραν και το έστειλαν σε "πιο high level" (όπως μου είπαν). Μετά από 10 μέρες περίπου παρέλαβα ένα ολοκαίνουργιο Ζ1010 γιατί το άλλο εφόσον δεν δεχόταν αναβάθμιση ήταν ελλατωματικό. Αυτά έγιναν μέσα στον Δεκέμβριο... Το καινούργιο είχε έκδοση λογισμικού την R1G και δούλεψε πλέον άψογα για όσο καιρό το είχα στα χέρια μου (δυστυχώς εκλάπη πρόσφατα... :( )

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για κάποιον ο οποίος θέλει να χρησιμοποιήσει το 3G της Vodafone, τι είναι καλύτερο να πάρει? Vodafone live ή κανονικό SonyEricsson Ζ1010?

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο και θα ήθελα να με διαφωτίσετε..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για κάποιον ο οποίος θέλει να χρησιμοποιήσει το 3G της Vodafone, τι είναι καλύτερο να πάρει? Vodafone live ή κανονικό SonyEricsson Ζ1010?

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο και θα ήθελα να με διαφωτίσετε..

 

Δεν βλέπω κανένα λόγο για να πάρεις Vodafone Live. Το δικό μου δεν ήταν και χρησιμοποιούσα κανονικότατα τις υπηρεσίες 3G της Vodafone. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις επάνω τα σήματα και ότι άλλο της Vodafone...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σήμερα μέτα από πολλά τηλέφωνα μου αντικατέστησαν το Z1010 με καινουργιο, επιτέλους....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα Ζ1010 vodafone live με την πρωτη εκδοση λογισμικου και θα ηθελα να το στειλω για αναβαθμιση,το εχω αγοραση απο καταστημα vodafone.θελω να μου πειτε τη πρεπει να τους πω οτι εχει το κινητο για να το στειλουν για αναβαθμιση.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όσους έχουν την τελευταία έκδοση (R1K ή νεότερη),κατά προτίμηση σε καθαρή, non live συσκευή: υπάρχει δυνατότητα να "κλειδώσει" σε 2G δίκτυο το Ζ1010 όπως κάνει το 6630 πχ, όταν δεν θέλεις να αξιοποιείς τις 3G δυνατότητές του αλλά θέλεις μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα Ζ1010 vodafone live με την πρωτη εκδοση λογισμικου και θα ηθελα να το στειλω για αναβαθμιση,το εχω αγοραση απο καταστημα vodafone.θελω να μου πειτε τη πρεπει να τους πω οτι εχει το κινητο για να το στειλουν για αναβαθμιση.

 

Το πιο χειροπιαστό είναι ότι δεν δουλεύει η αναζήτηση στον τηλεφωνικό κατάλογο με ελληνικούς χαρακτήρες, παρά μόνο με αγγλικούς.

Λογικά βελτιώνεται και η αυτονομία της μπαταρίας και προβλήματα στη λειτουργία του δικτύου 3ης γενιάς...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι που έχει ξανασυζητηθεί: Το Ζ1010 μπορεί να πάρει memory stick pro 256 kb? εχει αναφερθεί ότι μερικές ειναι συμβατές... Αληθεύει και ααν ποιες είναι??? Thnaks!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Z1010i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...