Jump to content

Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχα. Πως το κανες αυτό ρε;:lol:

Ίσως επειδή ήταν μικρής αξίας να εξυπηρετήθηκες άμεσα.

 

Είχα βάλει να παίζει σε max volume μουσική με πολύ ντάμπα ντούμπα... Πλησίασα το ένα ακουστικό (που έπαιζε) πολύ κοντά στην κάμερα σχεδόν κολλητά με τον φακό. Ακουγόταν έτσι αρκετά καλά στο video ο ήχος. Ταυτόχρονα το άλλο ακουστικό το είχα απομακρύνει όσο επέτρεπε το καλώδιό του. (Όλα αυτά φαίνονταν στο video). Επανέλαβα τη διαδικασία αντίστροφα, πλησιάζοντας το ακουστικό που δεν έπαιζε. Επειδή είχα και καλή κάμερα, η διαφορά φάνηκε -μάλλον ακούστηκε-. Το γέλιο ήταν όταν είχα πλησιάσει το χαλασμένο ακουστικό που ακουγόταν πολύ αδύναμα η μουσική που έπαιζε στο άλλο ακουστικό κανονικά.... Τρέχα γύρευε. Τέλος πάντων η δουλειά έγινε...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 540
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Pandawill - λύθηκε

 

Το καλοκαίρι (δεν θυμάμαι μήνα) είχα παραγγείλει από pandawill τα xiaomi pistons youth edition και τα παρέλαβα DOA (το αριστερό ακουστικό δεν έπαιζε). Επικοινώνησα με pandawill και μου ζήτησαν video. Την επόμενη τους το έστειλα (αν και δυσκολεύτηκα να φανεί στο video ότι δεν παίζει το ένα ακουστικό). Τελικά δέχτηκαν το πρόβλημα και κατόπιν δικιάς μου πρότασης δέχτηκαν να μου στείλουν τα xiaomi pistons V3, πληρώνοντας την διαφορά ~10$. Μόλις έλαβαν την πληρωμή, μου έστειλαν τα ακουστικά που ζήτησα, τα οποία και παρέλαβα μετά από περίπου 15 μέρες. Να σημειώσω ότι τα ελαττωματικά ακουστικά δεν μου τα ζήτησαν πίσω.

 

Οπότε τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση εξυπηρετήθηκα (αν και διαβάζω πολλά αρνητικά για pandawill).

3 μηνες περιπου δεν τους λες και επιτυχια. Καποιοι αλλοι με κινητα ακομα αναστεναζουν

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Banggood 2 usb stick,το ένα δούλεψε για λιγο και στελνοντας βίντεο,κατευθείαν μου πρότειναν ή να μου το ξαναστείλουν ή να επιστρέψουν τα χρήματα.

Αν και η αξία ήταν 5,5$ το κατάστημα ήταν σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος περιπου ποςες ημερες χρειαζονται για να γινει επιςτροφη χρηματων ςε πιςτωτικη καρτα απο την ημερα που ανοιγουμε dispute ςτο παυπαλ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το minideal χανει καθε αξιοπιστια...

Αγορασα τον 3 Μαρτιο 2015 το Jiayu S3,189,99$(καθολου λιγα χρηματα).

Σε 20 μερες εβγαλε προβλημα η οθονη κ μετα σταματησε να φορτιζει(μπαταρια χαλασμενη)

Μετα απο 2 εβδομάδες κουβεντα με τον Rachel Chen,Το εστειλα τελη Μαιου στο σερβις στην Αθηνα,το κρατησαν 6 εβδομαδες, κ το έστειλαν κινα.

Το minideal μετα απο πολυ υπομονη μου αρχες Νοεμβριου μου (7 μηνες μετα απο το προβλημα)απαντησε οτι τους χρεωνει η Jiayu 55$ για επισκευη...κ οτι ειναι μεσα στην εγγυηση αλλα δεν ειναι "quality problem"....ειναι η δευτερη φορα που μου το κανει,θεωρω πως ειναι η νεα πολιτικη τους.

Προσπαθησα να ανοιξω dispute paypal ...καμια τυχη.

Πειτε μου εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ταλαιπωρία φίλε μου!

Το paypal δεν σε έβγαλε ασπροπρόσωπο; Συνήθως αν τους εξηγήσεις τι έχει γίνει σε στηρίζουν.

 

Προσπαθησα 3 φορές,τις 2 ελαβα κ μυνημα οτι θα σας απαντησουμε σε 24ωρες...περασαν 3 μερες.Τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα 3 φορές,τις 2 ελαβα κ μυνημα οτι θα σας απαντησουμε σε 24ωρες...περασαν 3 μερες.Τιποτα..

 

Φιλε δεν βγαζεις ακρη με το paypal.Εγω ειχα θεμα με το Coolicool.3 Μαρτιου σαν κι εσενα αγορασα ενα THL 2015.Ταλαιπωρηθηκα ενα τετραμηνο με το καταστμα.Δεν ειχα Paypal.Εγραψα στο νημα του Coolicool εδω παραπονα γιατι ακομα δεν ξερω τι απεγινε το τηλεφωνο μου κι ετσι μου εστειλαν ενα αλλο μεταχειρισμενο.Αν θες να βγαλεις ακρη κανε το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν βγαζεις ακρη με το paypal.Εγω ειχα θεμα με το Coolicool.3 Μαρτιου σαν κι εσενα αγορασα ενα THL 2015.Ταλαιπωρηθηκα ενα τετραμηνο με το καταστμα.Δεν ειχα Paypal.Εγραψα στο νημα του Coolicool εδω παραπονα γιατι ακομα δεν ξερω τι απεγινε το τηλεφωνο μου κι ετσι μου εστειλαν ενα αλλο μεταχειρισμενο.Αν θες να βγαλεις ακρη κανε το ιδιο.

 

Τι εννοεις "νημα";

Που το έγραψες;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν βγαζεις ακρη με το paypal.Εγω ειχα θεμα με το Coolicool.3 Μαρτιου σαν κι εσενα αγορασα ενα THL 2015.Ταλαιπωρηθηκα ενα τετραμηνο με το καταστμα.Δεν ειχα Paypal.Εγραψα στο νημα του Coolicool εδω παραπονα γιατι ακομα δεν ξερω τι απεγινε το τηλεφωνο μου κι ετσι μου εστειλαν ενα αλλο μεταχειρισμενο.Αν θες να βγαλεις ακρη κανε το ιδιο.

 

Αν δεν είχες paypal όπως λες , πως να βγάλεις άκρη;

 

Φίλε jimiss κυνήγησέ το με το paypal και θα σου απαντήσουν. Δες το νήμα του paypal και εκεί θα βρεις πολλές πληροφορίες για το τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες paypal όπως λες , πως να βγάλεις άκρη;

 

Φίλε jimiss κυνήγησέ το με το paypal και θα σου απαντήσουν. Δες το νήμα του paypal και εκεί θα βρεις πολλές πληροφορίες για το τι θα κάνεις.

 

"Νημα" τι εννοειτε;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "νημα";

Που το έγραψες;

 

Εννοω το θεμα το minideal εδω στο myphone.Οπως αυτο που εγραψε εδω τωρα,αλλα εψαξα λιγο για να στο στειλω απ'ευθειας και δν το βρηκα.Αν το ξερει καποιος αλλος ας το βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το θεμα το minideal εδω στο myphone.Οπως αυτο που εγραψε εδω τωρα,αλλα εψαξα λιγο για να στο στειλω απ'ευθειας και δν το βρηκα.Αν το ξερει καποιος αλλος ας το βαλει.

 

Καλως,ευχαριστω για το ενδιαφερον,αν βρεις κατι αλλο στειλτο..

Link to comment
Share on other sites

Εννοω το θεμα το minideal εδω στο myphone.Οπως αυτο που εγραψε εδω τωρα,αλλα εψαξα λιγο για να στο στειλω απ'ευθειας και δν το βρηκα.Αν το ξερει καποιος αλλος ας το βαλει.

 

Δεν βλέπω νήμα για το minideal στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω νήμα για το minideal στο myphone.

 

Να σε ενημερωσω οτι εγω το ειχα ανοιξει..σημερα το πρωι.

Δηλαδη προσπαθησα μα ανοιξω νεο θεμα συγκεκριμενα για το minideal αλλα η γνωμη των διαχειριστων του φορουμ ειναι οτι ειναι αποδιοργανωτικο να ανοιγουμε τοσο συγκεκριμενα θεματα...πχ. για το minideal που το εμαθε κ η συγχωρεμενη η γιαγια μου...το μονο ευχαριστο ειναι οτι ασχοληθηκαν στο να μου απαντησουν κ μαλιστα με ειλικρινεια...αλλα το θεμα ειναι διαγραμμενο ακομα...

Το ερωτημα προς το φορουμ,"πως κρινετε αν ενα θεμα ειναι αποδιοργανωτικο ή χαλαει το φορουμ" παραμενει αναπαντητο!

Κατα την δικη μου γνωμη ΕΠΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ σε ολους οσους θα εχουν την ΤΥΧΗ να διαβασουν αυτο το "μικρο" σχολιο(ενω θα μπορουσε να υπαρχει για καθε μαγαζι ξεχωριστα) κ ποσο μαλλον για ενα μαγαζι σαν το minideal(ή αλλους 5-10 κορυφαιους ως τωρα πωλητες),που ολους μας ενδιαφερει σε μεγαλυτερη αναλυση κ κλιμακα...κ ποσο μαλλον οταν αλλαζουν πολιτικη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

MINIDEAL

παραλακαλω οποιος εχει αντιστοιχη εμπειρία,δηλ.σε νεο κινητο(μεσα στην εγγυηση)να ζητουν περαιτερω χρεωση,θα παρακαλουσα να το αναφερουν.

Ή εστω για καποιο αλλα παρομοιο γεγονος.

 

Ο εκνευρισμος μου οφειλεται στο οτι καθε καλος πωλητης μολις γινετε γνωστος,κ τον εμπιστευομαστε να αρχιζει κρυφα κ δειλα να γινετε ο κλασσικος κακος πωλητης..

Κ οπως εγινε γνωστη καποτε η καλη του εξυπηρετηση υπευθύνη μεσω του φορουμ αλλα κ μεσω εμας,που ειμαστε η βαση καθε φορουμ κ καθε διαδικτυωσης....να ειναι γνωστη η πλεον ποια κακη του πολιτικη!!!

 

 

Υ.Σ.

Την συζητηση την συνεχιζω εδω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6412606#

Edited by jimiss79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γεια σας

Θέλω να πάρω ένα κινητό από το banggood, έχει κανείς εμπειρία από το χρόνο αποστολής, αλλά το ποιο σημαντικό από το after-sales support, το έχει χρησιμοποίηση κανείς ?

:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας

Θέλω να πάρω ένα κινητό από το banggood, έχει κανείς εμπειρία από το χρόνο αποστολής, αλλά το ποιο σημαντικό από το after-sales support, το έχει χρησιμοποίηση κανείς ?

 

Έχω πάρει δύο tablet, δύο κινητά (το ένα μάλιστα το πέτυχα σε εξευτελιστική τιμή στο Snap-up) και πολλά ψιλολόγια.

Στα ακριβά που δίνει track ήρθαν από 7 μέχρι 15 μέρες.

Στα φθηνά έκανε και 40 μέρες.

 

after-sales ΕΥΤΥΧΩΣ δεν χρειάστηκα.

 

Για κουπόνια εδώ

http://www.kimovil.com/en/voucher-codes-and-shops/banggood?unlk=c5c866n

Edited by kost_pap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας

Θέλω να πάρω ένα κινητό από το banggood, έχει κανείς εμπειρία από το χρόνο αποστολής, αλλά το ποιο σημαντικό από το after-sales support, το έχει χρησιμοποίηση κανείς ?

Για after sales οπότε το χρειάστηκα ήταν άψογοι. Τα θέματα λύθηκαν εύκολα χωρίς καν να χρειαστεί να μπλέξω το PayPal. Αυτά από προσωπική εμπειρία, βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μου χαλασε το digitizer ενος coolpad f1 που εχω, δεν εχει κλεισει χρονος που το πηρα απο vickmall και σκεφτομαι να τους πω για εγγυηση , εχει τυχει σε κανεναν να στειλει πισω κινητο στο vickmall σε χρεωνουν τα μεταφορικα?
Link to comment
Share on other sites

έστειλα πρόσφατα , τώρα το περιμένω πίσω , εγώ τους ζήτησα να μου κάνουν ένα hard case δώρο για τα μεταφορικά που πλήρωσα , δεν μπήκα στην διαδικασία να μπλέξω με paypal κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου χαλασε το digitizer ενος coolpad f1 που εχω, δεν εχει κλεισει χρονος που το πηρα απο vickmall και σκεφτομαι να τους πω για εγγυηση , εχει τυχει σε κανεναν να στειλει πισω κινητο στο vickmall σε χρεωνουν τα μεταφορικα?
Link to comment
Share on other sites

έστειλα πρόσφατα , τώρα το περιμένω πίσω , εγώ τους ζήτησα να μου κάνουν ένα hard case δώρο για τα μεταφορικά που πλήρωσα , δεν μπήκα στην διαδικασία να μπλέξω με paypal κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ποσο καιρο λες να κανει το πηγαινε ελα , καπου διαβασα για 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο λες να κανει το πηγαινε ελα , καπου διαβασα για 2 μηνες

 

Πρόβλημα με redmi 2 2gb έκδοση , άλλαξαν mainboard .

 

Το ξαναγράφω και σε αυτό το τόπικ :

23/11 το έστειλα

27/11 έφτασε Πεκίνο

2/12 πήγε Σεντζέν

4/12 πήγε στο κοντινό ταχυδρομείο

9/12 φαίνεται ότι το πήραν

16/12 μου απάντησαν από vickmall ότι όλα οκ και ότι θα το ξαναστέιλουν πίσω και να επιβαιβαιώσω την διεύθυνση μου μα μην γίνει κάποιο λάθος.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα στην επικοινωνία με αυτούς , τους ζήτησα κ ένα hard case δώρο και το αποδέχτηκαν .

 

Λογικά 18/12 θα το έστελναν , αλλά δεν έχω ακόμη tracking αριθμό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...