Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

Σήμερα γύρω στις 11:45 το πρωί έχασα το ένα μου κινητό μέσα στο λεωφορείο. Πήγαινα με το 171 στον σταθμό μετρό του Αγίου Δημητρίου. Το κινητό ήταν σε μια μαύρη δερμάτινη θήκη κρεμασμένο στην ζώνη μου και ήταν το Ericsson T39m . Δεν σκάω τόσο για την συσκευή όσο για τα δεδομένα που είχα μέσα. Τηλέφωνα, μηνύματα κ.λ.π. Κατάλαβα ότι δεν το είχα μόλις χτύπησα το εισητήριο στο μετρό και ήμουν έτοιμος να κατέβω στην αποβάθρα. Εκείνη την ώρα κόντεψα να τρελαθώ... Έψαχνα σαν τρελός μέσα στον σταθμό αλλά τίποτα. Πήρα στο κινητό μου και βγήκε η ειδοποίηση κλήσεων... Ανέβηκα αμέσως στην λεωφόρο Βουλιαγμένης και πήρα το πρώτο ταξί που είδα και πήγα στο μετρό της Δάφνης. Εκεί βρήκα το λεωφορείο που ήμουν, μπήκα μέσα και έψαξα για το κινητό αλλά τίποτα... Ρώτησα τον οδηγό αν βρήκε κάτι και μου είπε ότι δεν είχε κοιτάξει καθόλου. Στον σταθμάρχη δεν είχαν πάει κανένα κινητό που βρέθηκε σε λεωφορείο. Πήγα στο αστυνομικό τμήμα που είναι κοντά στο μετρό της Δάφνης και έκανα δήλωση ότι χάθηκε το κινητό. Είπαν ότι αν το πάνε σε οποιοδήποτε αστυνομικό τμήμα θα ειδοποιηθούν όλα τα αστυνομικά τμήματα και στην συνέχεια θα με πάρουν τηλέφωνο. Πήγα και κάτω στον υπεύθυνο του σταθμού της Δάφνης να ρωτήσω αν του φέρανε κάποιο χαμένο κινητό και μου είπε ότι δεν του έχουν φέρει. Είδα ότι άλλαξε ο σταθμάρχης και ήταν μια γυναίκα. Πήγα και την ρώτησα αν της έφεραν τίποτα. Τις είπα αναλυτικά τι έγινε και μου είπε ότι δεν της έφεραν τίποτα. Στο λεωφορείο ήταν και μια συμμαθήτριά μου. Την πήρα τηλέφωνο και την ρώτησα αν είδε τίποτα στο λεωφορείο και μου είπε ότι δεν είδε τίποτα. Εμένα κάποια στιγμή με είχε πάρει ελαφρά ο ύπνος. Αποκλείεται όμως να μου το πήραν από την ζώνη γιατί θα το καταλάβαινα αμέσως. Παρακαλώ θερμά όποιον γνωρίζει οτιδήποτε ή έχει το κινητό να με ενημερώσει άμεσα με e-mail στο dimangelid@mycosmos.gr ή με pm ή με μήνυμα σε αυτό το topic. Ένα χαρακτηριστικό του κινητού είναι ότι έχει φύγει το ρυθμιστικό έντασης και στο σημείο εκείνο έχω βάλει ένα μικρό κομματάκι από μια γκρι ταινία. Επίσης στο ασημένιο τμήμα γύρω από το ηχείο υπάρχουν πολλές γρατζουνιές. Και στο πορτάκι του δεν υπάρχει το μικρό μπλε σήμα της Ericsson. Το κινητό είναι κλειδωμένο με κωδικό ασφαλείας που ζητείται κάθε φορά μετά το pin. Η ετικέτα κάτω από την μπαταρία έχει ξεβάψει σχεδόν τελείως. Παρόλα αυτά θα στείλω το IMEI του κινητού μόλις γυρίσω στο σπίτι μου. Αν κάποιος το βρει θα έχει και αμοιβή. Προς τους moderators: παρακαλώ μην σβηστεί ή κλειδωθεί το θέμα γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι πάρα πολύ σημαντικό.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

file moy katalabaino to problhma sou,alla an kapoios brhke to kinhto sou,ti se kanei na pisteyeis pos 8a to paradosei gia na sou epistrafei?zoume se perierge epoxes,pou kanenas de 8a skeftei"na to gyriso ston nomimo katoxo tou,mporei na tou xreiazete kapoio dedomeno"..kalo8elhtes pou a8 poune "a!!oraia,apekthsa kai allo kinhto" yparxoun paaaaaaaaaara polloi

 

ostoso sou eyxomai na to brei an8ropos sostos kai timios kai na sou epistrafei syntoma :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (13 Οκτ. 2004 , 22:25)

 

file moy katalabaino to problhma sou,alla an kapoios brhke to kinhto sou,ti se kanei na pisteyeis pos 8a to paradosei gia na sou epistrafei?zoume se perierge epoxes,pou kanenas de 8a skeftei"na to gyriso ston nomimo katoxo tou,mporei na tou xreiazete kapoio dedomeno"..kalo8elhtes pou a8 poune "a!!oraia,apekthsa kai allo kinhto" yparxoun paaaaaaaaaara polloi

 

ostoso sou eyxomai na to brei an8ropos sostos kai timios kai na sou epistrafei syntoma :)

 

 

Φυσικά και γνωρίζω ότι οι πιθανότητες δεν είναι πολλές. Απλά λέω μήπως υπάρχει σήμερα κανένας που να καταλαβαίνει τι σημαίνει για τον άλλο να χάσει το κινητό του.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ki emena mou piran to kinito sto tram stous olympiakous. To sx1 me oles tis foto kai video apo thn aponomh twn olumpionikwn mas sthn istioploia, kai polla thlefona, klp, klp.

Se tetoia periptwsh to mono pou mporeis na kaneis einai na kaneis fragh, kai na pareis kainourgia sim kai kinito. To na to exases sto leoforio kai na bre8ei den uparxei periptwsh. Siga mh trexei o allos sthn astunomia na to paradwsei. Na peis oti to exases se kapoio magazi kai na to pane ste kapoion pou douleuei sto magazi...na sou elega oti exeis elpides na to breis.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εκλεψαν το Nokia 6600(δηλαδη του πατερα μου) απο καφετερια αλλα τιποτα.Κανενα αποτελεσμα.Δεν αποκλειω να βρεθει.Απλως οι πιθανοτητες ειναι εξαιρετικα λιγες.Σου αναπτερωσα το ηθικο ε? :p
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως εχει βαλει κωδικο ασφαλειας,οποτε το κινητο ειναι αχρηστο γι αυτον που το βρηκε.Μακαρι να επιστραφει αλλα...

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που στο λεω αλλα μαλλον θα καταληξει στα σκουπιδια (και η καρτα σου πιθανοτατα εχει καταληξει ηδη). Οπως το περιγραφεις δεν πουλιεται, οποτε αν το εκλεψαν θα το εχουν ηδη πεταξει, αν το βρηκαν συντομα θα ανακαλυψουν οτι τους ειναι αχρηστο, αλλα σιγουρα το πρωτο πραγμα που θα εκαναν θα ηταν να πεταξουν τη sim!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση αρπαχτής από... ποντίκια που δρουν στα μέσα μαζικής μεταφοράς... :mad: αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, πάει για κάλαθο... λυπάμαι γιατί καταλαβαίνω τι σημαίνει για κάποιον να χάνει όλον αυτόν τον όγκο δεδομένων... :(
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγαίνει η ειδοποίηση κλήσεων, χαλαρά δεν το έχεις χάσει, στο έχουν βουτήξει
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεήσει το καρτέλ των εταιρειών της κινητής να κάνει blacklist τα IMEI (πράγμα που δεν τους συμφέρει φυσικά, γιατί του αρκεί να έχουν συνδρομητές και δεν τους ενδιαφέρει καν αν το κινητό είναι κλεμμένο ή όχι), ίσως να σταματήσουν οι κλοπές των κινητών. Εως τότε, γ____έ τα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zaza (14 Οκτ. 2004 , 14:15)

 

Ti einai ta IMEI???

 

 

International Mobile Equipment Identity

 

μοναδικός αριθμός που ταυτοποιεί κάθε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Εγώ πάλι,έχω ακούσει ότι και να έχει κωδικό ασφαλείας μπορούν να τον σπάσουν με πρόγραμμα οπότε το κινητό δυστυχώς δεν τους είναι καθόλου άχρηστο....Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. :confused: Πάντως λυπάμαι πολύ....Εμένα μου άρπαξαν παλιά ένα 8310 μέσα από τα χέρια μου με τη βία στο λεωφορείο...Έγραφα ένα μήνυμα και το κρατούσα αρκετά χαλαρά καθώς δεν περίμενα οτί θα συμβεί κάτι...Καθόμουν δίπλα στην πόρτα γιατί σε μια από τις επόμενες στάσεις θα κατέβαινα.Αυτός προφανώς είχε σχεδιασει απο ώρα την κλοπή γιατί πάτησε το κουμπι για να κατέβει στην επόμενη στάση και οταν έφτασε το λεωφορείο και άνοιξε η πόρτα ,μου το αρπάζει κατευθείαν και κατεβαίνει και αρχίζει να τρέχει με απίστευτη ταχύτητα...Δυστυχώς δεν ανέβηκε ούτε κατέβηκε κανείς σ'εκείνη τη στάση οπότε το πεδιό γι'αυτόν ήταν ελεύθερο...Εγώ φυσικά πάγωσα και δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα...Ήρθε ένας κύριος και μου είπε 'θα προσπαθήσω να τον πιάσω τον αλήτη,μου το'χουν κάνει και μένα αυτό'.Φεύγει λοιπόν αλλά σιγά μην τον έβρισκε.Από τότε επειδή έγινα πραγματικά ράκος με το σκηνικό,κυρίως για την απάτη,ορκίστηκα πως δεν θ'αφήσω να με ξαναπιάσουν κορόιδο...
Link to comment
Share on other sites

Όντως ο κωδικός ασφαλείας του κινητού παρακάμπτεται εύκολα (ξέρω κιόλας μαγαζιά - αν είναι δυνατόν - που κάνουν αυτή τη δουλειά, τάχα μου για κινητά που κλειδώθηκαν «κατά λάθος»). Το IMEI πάλι όχι, αλλά είπαμε, από θέληση... :mad:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (14 Οκτ. 2004 , 17:08)

 

Όντως ο κωδικός ασφαλείας του κινητού παρακάμπτεται εύκολα (ξέρω κιόλας μαγαζιά - αν είναι δυνατόν - που κάνουν αυτή τη δουλειά, τάχα μου για κινητά που κλειδώθηκαν «κατά λάθος»). Το IMEI πάλι όχι, αλλά είπαμε, από θέληση... :mad:

 

:eek: sthn filipoupolh sygekrimena tetoies"uphresies" parexoun sxedon ola ta magazia pou poulane/episkeyazoun kinhta..to ksekleidoma ths syskeyhs stoixizei 6 eyro peripou
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την είχαν πέσει με μαχαίρι για το κινητό (ένας) και έτρεξα σαν τρελός και ξέφυγα.. Το ξέρω πως ήταν μλκία και πως αν ήταν περισσότεροι δεν θα μπορούσα, αλλά ζω με τον εφιάλτη.. Στο λεωφορείο το κρατάω σφιχτά και ελέγχω την τσέπη μου κάθε τόσο.. :o

 

Ειλικρινά συμπάσχω.. :(

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

για να πω και την αλλη αποψη μου εχει τυχει να βρω κινητο (το βρηκε ο σκυλος μου στη βολτα του) πεταμενο στην πλατεια. Το κρατησα ανοιχτο μηπως γινει καποια κληση και βρουμε τον κατοχο του -απο το wallpaper εδειχνε νεαρης ηλικιας. Δυστυχως κληση δεν εγινε καμμια για οσο εμεινε ανοιχτο (μετα επεσε η μπαταρια του κι εκλεισε, Pin δεν ξεραμε, οποτε αντιο)

Εκ των υστερων σκεφτηκαμε οτι θα μπορουσαμε να ψαξουμε τον τηλ καταλογο και να παρουμε καποιον τηλεφωνο -ειμαστε και διακριτικοι δεν το καναμε απο την αρχη!. Τελικα το κινητο κατεληξε στη μαμα μου για ωρα αναγκης... αλλα επειδη ειμαι και γω παθουσα και μαλιστα με βια -μου το πηραν μεσα απο την τσαντα μου στο λεωφορειο επισης- καμμια φορα σκεφτομαι ακομα αυτον που το εχασε... nokia 8210 ητανε!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (14 Οκτ. 2004 , 19:08)

 

Όντως ο κωδικός ασφαλείας του κινητού παρακάμπτεται εύκολα (ξέρω κιόλας μαγαζιά - αν είναι δυνατόν - που κάνουν αυτή τη δουλειά, τάχα μου για κινητά που κλειδώθηκαν «κατά λάθος»). Το IMEI πάλι όχι, αλλά είπαμε, από θέληση... :mad:

 

και το ΙΜΕΙ αλλάζει αλλά πολύ πιο δύσκολα. δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε άρπαξε ένα κινητό στο λεωφορείο... κρίμα ρε dimangelid... πάλι καλά που δεν σου πήραν κανένα 6600 δηλαδή... :(
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ το παιδι το εχασε/ξεχασε μεσα στο λεωφορειο,δεν του το εκλεψαν απο κεινον..οχι οτι εχει καποια σημασια δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (15 Οκτ. 2004 , 00:35)

 

και το ΙΜΕΙ αλλάζει αλλά πολύ πιο δύσκολα. δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε άρπαξε ένα κινητό στο λεωφορείο... κρίμα ρε dimangelid... πάλι καλά που δεν σου πήραν κανένα 6600 δηλαδή... :(

 

 

Αυτό έλεγα και εγώ Αντώνη. Καλά που δεν έχασα το 6600... Και ένας φίλος μου μόλις βρεθήκαμε για να πάμε Αθήνα μου λέει "Αν έχανες το 6600 θα τα είχες σπάσει όλα" και είχε απόλυτο δίκιο το παιδί :devil: Φαντάσου ότι είχα ξεχάσει πριν μια εβδομάδα την ομπρέλα μου στο αεροδρόμιο και είχα εκνευριστεί πάρα πολύ σε σημείο να προσπαθεί να με ηρεμήσει ο φίλος μου ( ο ίδιος που βγήκαμε μαζί όταν έχασα το κινητό ) . Επίσης μου λέει όταν βρεθήκαμε "Θυμάμαι που τα είχες πάρει για την ομπρέλα"... Επίσης θέλω να ευχαριστήσω έναν άνθρωπο αν και δεν νομίζω να το διαβάσει αυτό: την κυρία Δήμητρα. Αυτή η κυρία είναι σταθμάρχης στην αφετηρία των λεωφορείων στον σταθμό του μετρό στην Δάφνη. Μόλις άλλαξε η βάρδια του σταθμάρχη την μέρα που έχασα το κινητό πήγα και ρώτησα και εκείνη αν της έφεραν τίποτα. Μου είπε να της πω αναλυτικά τι έγινε και τι ώρα περίπου. Μόλις της είπα στο περίπου την ώρα πήρε αμέσως τηλέφωνο κάποιους οδηγούς και τους ρώτησε αν βρήκαν τίποτα μέσα στο λεωφορείο. Τους είπε επίσης να ψάξουν καλά μόλις πάνε στο τέρμα. Μου είπε και κάτι παρόμοιο που έπαθε εκείνη και ηρέμησα κάπως: της πήραν το κινητό μέσα από την τσάντα της σε ένα μαγαζί την ώρα που ήταν μέσα εκείνη, η πωλήτρια και 2-3 άτομα ακόμα... Φυσικά τα 2-3 άτομα δεν ψώνισαν. Πριν φύγω μου είπε "Θα το πω και σε άλλους οδηγούς τι έγινε ώστε αν το βρουν να μου το δώσουν. Πέρνα από εδώ το βραδάκι να σου πω αν βρήκαμε τίποτα". Επειδή δεν μπορούσα να περάσω μου έδωσε το τηλέφωνο του σταθμαρχείου και την πήρα κατά τις 8 αλλά δεν είχε βρει τίποτα... Την ξαναπήρα και σήμερα. Αν και δεν της έφεραν τίποτα με θυμόταν ακόμα και μου έδωσε το τηλέφωνο στο αμαξοστάσιο του Ελληνικού να πάρω μήπως το έδωσε εκεί κανένας οδηγός. Να είναι καλά η γυναίκα. Μακάρι να ήταν όλοι σαν αυτήν και μερικές άλλες εξαιρέσεις. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΙΧΑΜΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΕΠΙΤΟΠΟΥ Κάνω έτσι πρώτα από όλα για τα δεδομένα που είχα μέσα και μετά για τα 200 ευρώ που είχα σκάσει πριν 2,5 χρόνια για να το αγοράσω.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

krima re sy dimangelid....egw eixa afhsei sto proproprohgoumeno mas amaxi mia 535i to prwto mou kinhto ena ericsson r310s........mas espasan to tzami kai to phran....fysika eixa kwdiko kleidwmatos thlefwnou.....alla me peiraxe para poly logo tou oti htan to prwto mou kinhto.....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dBpanos (16 Οκτ. 2004 , 19:09)

 

krima re sy dimangelid....egw eixa afhsei sto proproprohgoumeno mas amaxi mia 535i to prwto mou kinhto ena ericsson r310s........mas espasan to tzami kai to phran....fysika eixa kwdiko kleidwmatos thlefwnou.....alla me peiraxe para poly logo tou oti htan to prwto mou kinhto.....

 

 

Τέτοιες ιστορίες να σπάνε τζάμια σε αυτοκίνητα για να πάρουν τσάντες κ.λ.π. έχω ακούσει πολλές. Από Δευτέρα θα πάω στο Μοναστηράκι γιατί μάλλον θα έχει καταλήξει εκεί το κινητό. Επίσης θα ξαναμιλήσω με το αμαξοστάσιο της ΕΘΕΛ στο Ελληνικό ( πήρα και μου είπαν να ξαναπάρω από βδομάδα ) και θα κάνω και μια βόλτα από το μετρό της Δάφνης να δω στο σταθμαρχείο αν βρήκαν τίποτα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (15 Οκτ. 2004 , 04:17)

 

Κάνω έτσι πρώτα από όλα για τα δεδομένα που είχα μέσα και μετά για τα 200 ευρώ που είχα σκάσει πριν 2,5 χρόνια για να το αγοράσω.

 

 

Φίλε μου εδω στην Ελλαδα πάσχουμε απο την γνωστή ασθένεια ...

Δηλαδη πρώτα περιμενουμε να το παθουμε και μετά παίρνουμε ρέστα...

 

 

Οπως την επαθα και εγώ...πρωτη φορα που μου κλεψαν το κινήτο εχασα ολα τα τηλεφωνα μου και αυτο με πονεσε πολυ...

Βεβαια εβγαλα sim στο ιδιο νουμερο , και αυτοι που επικοινωνουσαν μαζι μου τους βρήκα παλι....αλλα οπως και να εχει μπαινεις σε μεγάλο κοπο...

 

Λοιπον εγω τι κάνω τωρα...εχω πάρει υπέρυθρες και μια φορα τις 15μερες τα κανω ολα backup στον υπολογιστη...

Ετσι αμα τυχει το κακο--χτυπα ξύλο--- θα βρω πάλι τα δεδομενα μου..

 

γιατι στο κατω κατω αυτα ειναι που πονανε και οχι τοσο τα λεφτα.

 

λοιπον σου προτεινω να παρεις υπερυθρες και να αρχισεις τακτικα backup :)

εγω τωρα ειμαι πιο ησυχος....

 

θοδωρής

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επειδη προσφατα ετσι οπως κατουρουσα γλιστραει το μονακριβο μου κ700i απο την τσεπη και πεφτει μεσα στην τρυπα (ξερετε ποια:wacko: ) θελω να ξερω πως χασατα το δικο σας κινητο.Δεν μπορει να ειμαι μονο εγω τοσο γκαντεμης,

Ελατε να μοιραστουμε τον πονο μας:cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...