Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

Ego katafera na xaso to proto mou kinito stin 4i dimotikou. Eixa ena 3110. Den katalaba pos akribos to exasa alla toulaxiston tin ksefortothika tin pantfla kai eixa parei to 3330 meta. Apo tote prosexo arketa!!!
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το αγαπημένο μου Νόκια 3650.Το άφησα μαζί με ένα πακέτο τσιγάρα στην οροφή του αυτοκινήτου..Έβαλα μπρός,γκάζωσα,έφυγα και οι τίτλοι του τέλους έπεσαν για μένα...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς ούτε εγώ έχω χάσει... :luck:

Να προσέχετε πάντως ακόμα και τους πιο τίμιους. Είχα φίλο(?) που ενώ έλεγες αυτός είναι και γαμώ τα παιδιά, έκλεβε ότι έβρισκε μπροστά του... Και να έλεγα οτι δεν είχε λεφτά...:( Πρόκειται για αρρώστια πλέον, και αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευτυχώς δεν μου κλέψανε κανένα κινητό για την ώρα. φυσικά μου έχει πέσει κινητό και έχει σπάσει η οθόνη (6210). πάντως από φίλους έχω ακούσει και εγώ : του ενός του έπεσε στην τουαλέτα επίσης από κατούρημα, του άλλου έκανε μακροβούτι στον καφέ, άλλου του το κλέψανε από το αμάξι επίσης σπάζοντας το τζάμι...άλλως το είχε στον πωπώτσεπη και στρογγυλοκάθησε πάνω του (οκ όχι κλέψιμο...αλλά αφιέρωση)...και το κινητό έβγαλε την τελευταία πνοή του.

 

Συμβουλή, ξέρω οτι οι πιο πολλοί βγάζουμε τα κινητά στο τραπέζι στα διάφορα cafe και bars, αλλά με τόσα γυφτάκια και αλβανάκια με χαρτομάντηλα και μαντολάτα, είναι πρόκληση ρε παιδιά να γίνει το κακό. προσωπικά προτιμώ να το έχω στην τσέπη στη δόνηση επειδή είναι μικρό η στην τσάντα μου.

Link to comment
Share on other sites

σπάνια θα χάσει κάποιος κινητό και όποιος το βρει θα ψάξει απελπισμένα να βρει σε ποιον ανήκει για να το επιστρέψει. μόνο στα παραμύθια χα χα
Link to comment
Share on other sites

nai exeis apoluto dikio !!ego an to evriska kai htan anoixto kai mporousa na vro auton pou to exase tha to edina !!

Εσύ φίλε μου, μπορεί! Αλλά ξέρω άτομα που μόλις βρήκαν κινητό, το πρώτο που έκανα ήταν να βγάλουν την sim και να βάλουν τη δικιά τους. Και να σου πω, το θεωρούσαν και δώρο! Καμιά σκέψη για τον καημένο που το έχασε! Τι να πεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

kai mia sumvoulh epeidh thn exoun pathsei polloi !! prosoxh stis kafeteries!!mn vgazete ta kinita sto trapezi !! uparxei to kolpo me thn efhmerida !! erxontai kai kala na sou poulhsoun kati kai to akoumpane pano sto trapezi mazi me mia efhmerida kai apo kato sou klevoun to kinito kai dn perneis eidhsh !!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το ίδιο έχει πάθει και μια ξαδέλφη μου:p

 

Μα καλά, πως μπόρεσε και πέρασε και έπεσε μέσα στη λεκάνη το κινητό? Αφού οι γυναίκες ουρούν καθιστές! ;) Μάλλον θα ήταν τίποτε τουαλέτες από αυτές τις τούρκικες,εεε? :lol:

 

Κάνοντας λοιπόν ποδήλατο πριν 4,5 χρόνια μου φεύγει το κινητό από την τσέπη σκάει επιδεικτικά στην άσφαλτο και με το που κάνω να κατέβω από το ποδήλατο να το πιάσω περνάει με σχετικά μεγάλη ταχύτητα μια Alfa Romeo και το πατάει με αποτέλεσμα να σπάσει την οθόνη μόνο! Αυτά!

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά πως μπόρεσε και πέρασε και έπεσε μέσα στη λεκάνη το κινητό? Αφού οι γυναίκες ουρούν καθιστές! ;) Μάλλον θα ήταν τίποτε τουαλέτες από αυτές τις τούρκικες,εεε? :lol:

 

Κάνοντας λοιπόν ποδήλατο πριν 4,5 χρόνια μου φευγει το κινητό από την τσέπη σκάει επιδεικτικά στην άσφαλτο και με το που κάνω να κατέβω από το ποδήλατο να το πιάσω περνάει με σχετικά μεγάλη ταχύτητα μια Alfa Romeo και το πατάει με αποτέλεσμα να σπάσει την οθόνη μόνο! Αυτά!

 

Φαντάσου να είχε γίνει αυτό με κανένα από τα νεότερα κινητά.Ούτε "κοκκαλάκι" δεν θα είχε μείνει!!!:D

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 6 μηνες περιπου μου το κλεψανε..........ενα 6230ι καθως περπατουσα στην Πατησιων(και ηταν μεσα σε τσαντακι ''μπανανα'').

Γιαυτο προσοχη παιδια.................

[sIGPIC][/sIGPIC] ........Ο Χρόνος είναι Χρήμα ! ! ! ! !
Link to comment
Share on other sites

To s35i μου, κάπου το έβαλα μες το δωμάτιο μου την προηγούμενη βδομάδα και από τότε αγνοείται :O
Link to comment
Share on other sites

Πριν από χρόνια (4....5.......10 ίσως...) το θυμάμαι σαν χθες. Μόλις είχα πάρει ένα Ericsson, το μοντέλο μου διαφεύγει αλλά θυμάμαι ότι ήταν το πρώτο με πορτάκι, ήταν και κίτρινο, είχε και σύνθεση μελωδίας κι είχα φάει άπειρες εργατο-ώρες να περάσω μελωδίες μόνη μου...

Ήμασταν στο παρκάκι έξω από το ΙΕΚ, μια φίλη θέλει να στείλει sms και δεν έχει μπαταρία και ζητάει τη συσκευή μου, της τη δίνω και συνεχίζω το μπίρι-μπίρι στο σκαλάκι, μου τη δίνει πίσω, την ακουμπάω στο σκαλάκι και ξανά μανά μπίρι-μπίρι. Ανεβήκαμε για μάθημα, το μάθημα τελείωσε, γύρισα σπίτι και κατά τα μεσάνυχτα που πήγα να κοιμηθώ ένιωσα κάτι να μου λείπει...

ΦΥΣΙΚΑ δεν το βρήκα ποτέ!

 

Από τότε φυλάω κινητά, τσάντες, γυαλιά ηλίου ωσάν κόρη οφθαλμού. Δεν τα ακουμπάω σε τραπέζια, δεν τα δανείζω, γενικά ΔΕΝ....

 

Η μητέρα μου από την άλλη πάει για ρεκόρ απώλειας.

Της πήρα πριν από 1 χρόνο ένα Alcatel με φωτογραφική μηχανή, υπέρυθρες, ΤΕΡΑΣΤΙΑ πλήκτρα και το ξέχναγε στο αμάξι, στη δουλειά, στο πάρκο που πήγαινε το πιτσιρίκι, στο σπίτι...... Με παίρνει τηλέφωνο κάποια στιγμή "πρέπει να έχασα το κινητό μου. Είχαμε πάει με τη γιαγιά σου σε μία ταβέρνα και το άφησα στο τραπέζι" "Πότε?" "Πριν από 2-3 μέρες". Άντε να το βρεις! Και να ήθελε ο άλλος να σ'το δώσει, άμα δεν το αναζητήσεις θα σε παρακαλέσει??

Παίρνει ένα Motorola, παλιό του αδελφού μου (γιατί δεν είχε νούμερο) και της δίνω και μια παλιά μου συσκευή και πληρώνω και 15€ για καινούρια SIM. Τώρα παρατάει το ένα στο σπίτι και το άλλο εκεί που έχει πάει επίσκεψή...... Την προηγούμεη εβδομάδα πήγε να πετάξει τα σκουπίδια, στο ένα χέρι το κινητό στο άλλο τη σακούλα. Αφήνει το κινητό πάνω στο χερούλι στο σκουπιδοτενεκέ, πετάει τη σακούλα και φεύγει.... Παραδόξως το απόγευμα που ανακάλυψε ότι κάτι της έλειπε το βρήκε στην ίδια θέση :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ααααχ... Πάει και το δικό μου... Είχα (μέχρι χθές) ένα D500 και είχα πάει με την κοπέλα μου, για τα γενέθλιά της, σε ένα εστιατόριο στη Χερσόνησο (εγώ μένω Ηράκλειο). Σε κάποια φάση με πέρνει ένας φίλος μου, το κινητό κλείνει απο μπαταρία και το αφήνω στο τραπέζι. Τέλος πάντων, μετά απο ώρα γυρίζουμε σπίτι και συνειδητοποιώ οτι έχω το έχω χάσει και αρχίζω να ψάχνω στο αμάξι αλλά μάταια... Βρίσκω το τηλέφωνο του εστιατορίου και τους ρωτάω αν βρήκαν ένα κινητό, μα δεν είχαν βρεί τίποτα. Τελικά παίρνω το αμάξι και ξαναγυρίζω στο εστιατόριο να ψάξω και μόνος μου, όμως δεν το βρήκα πουθενά...

Είμαι ακόμα στενοχωρημένος, γιατί έιχα ένα σωρό μηνύματα και φωτογραφίες και επειδή το συγκεκριμένο κινητό, πραγματικά το είχα αγαπήσει!

 

Υ.Γ. Αληθεύει οτι μπορεί να εντοπιστεί ακριβώς το κινητό μέσω ΙΜΕΙ??? Κάτι τέτοιο σαν να άκουσα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια είχα το ΝΟΚΙΑ 3510 στη τσέπη του μπουφάν μου, το φόρεσα κι έφυγα από το σπίτι να πάρω το αστικό λεωφορείο για κέντρο. Καθώς πήγαινα στη στάση, είδα κι ερχόταν το λεωφορείο, οπότε έτρεξα για λίγο ώστε να το προλάβω. Μπαίνω μέσα, κάθομαι, και ψάχνω το κινητό με σκοπό να στείλω μήνυμα σ' αυτούς που με περίμεναν ότι μόλις μπήκα στο λεωφορείο. Η τσέπη, άδεια!!! Πάω στον οδηγό και του λέω "κάτι έτυχε και πρέπει να κατεβώ". Βέβαια πλησιάζαμε στην επόμενη στάση και με άφησε εκεί. Γυρίζω τρέχοντας πίσω, και ευτυχώς βλέπω το κινητό μου στο πεζοδρόμιο πεσμένο! Και πήρα μια τρομάρα... Δεν με απασχολούσε τόσο το κινητό, με ένοιαζε η ΣΙΜ με τον αριθμό μου και τα δεκάδες τηλέφωνα που είχα αποθηκεύσει...

 

Και κάτι πρόσφατο. Πριν 1 μήνα, είχα το sharp GX 30i (το πήρα το καλοκαίρι του 2004) και πανω σε μια στιγμή έντασης, για πρώτη μου φορά έπιασα το κινητό και το πέταξα πανω σε μια πόρτα. Φυσικά, δεν ξανάνοιξε... Μου ζήτησαν 200 ευρώ (!!!) για την επισκευή του, οπότε προτίμησα να πάρω άλλο. Εδώ και λίγες μέρες έχω το sharp 550SH και φυσικά θα το προσέχω περισσότερο από το προηγούμενο ;)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική φορά που έχω χάσει κινητό: αν δεν κάνω λάθος ήταν 13-14 Οκτωβρίου 2004. Εκείνη την μέρα ήθελα να πάω στον ΟΑΣΑ στην Μετσόβου για να δώσω μια επιστολή για οδηγό της ΕΘΕΛ. Με ενοχλούσε το στομάχι μου (έχω πρόβλημα) και έλεγα να μην βγω έξω. Τελικά όμως βγήκα. Είχα 2 κινητά πάνω μου τότε, το Ericsson T39m και το Nokia 6600. Πήγα στην στάση του λεωφορείου κάτω από το σπίτι μου και μπαίνω μέσα για να πάω στο μετρό του Αγίου Δημητρίου. Το κινητό το είχα στην ζώνη μου στην θήκη της Ericsson. Στο λεωφορείο καθόμουν στην γαλαρία, στην τελευταία θέση από αριστερά και είχα το κινητό επίσης στα αριστερά της ζώνης, δίπλα από το παράθυρο. Κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος 5-10 λεπτά πριν φτάσω στο μετρό. Φτάνω, ξυπνάω και κατεβαίνω από το λεωφορείο. Μόλις πήρα το εισητήριο το χτυπάω και πάω να κάνω αναπάντητη. Όμως δεν ήταν εκεί το κινητό, ούτε η θήκη. Τρελάθηκα, βγήκα έξω από τον σταθμό και μπήκα επιτόπου σε ταξί για να πάω στην Δάφνη, στο τέρμα των λεωφορείων. Θυμόμουν τον τριψήφιο αριθμό του λεωφορείου που είχα μπει καθώς και τον τύπο του (ένα καλό του να έχεις μανία με τα λεωφορεία :p ) και έτσι βρήκαμε με την βοήθεια της σταθμάρχη (ναι, ήταν γυναίκα) τον οδηγό αλλά δεν είχε βρει τίποτα στο λεωφορείο. Πήρε μερικά τηλέφωνα ακόμα και δεν βρήκαμε τίποτα. Το ίδιο και οι υπεύθυνοι του μετρό σε Δάφνη και Άγιο Δημήτριο. Τέλος πάντων, το κινητό δεν βρέθηκε. Φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να καλέσω τον αριθμό αλλά ήταν κλειστό. Από τότε μου έχει γίνει μάθημα και δεν έχω ξαναχάσει κινητό γιατί τα έχω πάντα σε τσέπη (τον χειμώνα το βασικό κινητό στην τσέπη του τζιν και τα άλλα δύο στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν, η οποία δεν φαίνεται ότι υπάρχει) και το καλοκαίρι σε τσαντάκι. Επίσης δεν το αφήνω σε καφετέριες, τραπέζια στο ΤΕΙ κ.λ.π. Παλιότερα παραλίγο να χάσω το 6150 (το οποίο έχω ακόμα και λειτουργεί τέλεια) . Είχα πάει βόλτα με τον αδερφό μου και κάποια στιγμή πάω να το βγάλω για να πάρω τηλέφωνο τον θείο μου. Δεν το βρήκα και κόντεψα να τρελαθώ. Μετά από πολύ ψάξιμο σε όλα τα σημεία που είχαμε περάσει, το βρήκα σε ένα πάρκο, ανάμεσα σε κάτι χόρτα!!!! Ευτυχώς από εκεί δεν περνάει ψυχή το βράδυ και έτσι την γλίτωσε το κινητό. Η μάνα μου το μοναδικό κινητό που είχε χάσει (Panasonic GD93) ήταν επειδή της έκλεψαν ολόκληρη την τσάντα. Ο πατέρας μου και ο αδερφός μου ποτέ. Ρε παιδιά, προσέξτε τα λίγο, δεν είναι τίποτα. Κρατήστε τα μέσα στην τσέπη του παντελονιού σας και μην τα βγάζετε σε τραπέζια σε καφετέριες κλπ, μην τα βάζετε στην οροφή του αυτοκινήτου για να το κλειδώσετε και μην το αφήσετε ποτέ σε αυτοκίνητο σε εμφανές σημείο (μπροστά και πίσω καθίσματα, παρμπρίζ κ.λ.π.) . Αν θέλετε σώνει και καλά να το αφήσετε στο αυτοκίνητο, βάλτε το στο ντουλαπάκι ή κάτω από κάθισμα ή στο πορτ-μπαγκάζ. Στην Ηγουμενίτσα την Πέμπτη στις 6:50 το πρωί που πήγαινα με τα πόδια στο ΚΤΕλ για Αθήνα, είδα σε ένα αυτοκίνητο που είχαν αφήσει στο παρμπρίζ ένα Nokia 3510i . Που αλλού ήθελε να το βάλει για να το κλέψουν;;;;;;; Οποιοσδήποτε μπορούσε μέσα σε 10 δευτερόλεπτα να σπάσει το παρμπρίζ και να το πάρει... ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ! Με τόσα που βλέπω κάθε μέρα, αν θέλω μπορώ να πάρω οποιοδήποτε κινητό. Όμως δεν είμαι κλέφτης και ούτε γουστάρω να κάνω τέτοια πράγματα, δεν είναι τέτοιος ο χαρακτήρας μου. Πέρσι ένας συμφοιτητής και "φίλος" μου έκλεψε το T68i μέσα από το σπίτι μου. Το κατάλαβα μετά από 5 μέρες (γιατί δεν το χρησιμοποιούσα, για άλλο σκοπό το έφερα από την Αθήνα) αλλά σχεδόν 2 μέρες από την στιγμή που κατάλαβα ότι λείπει, υποψιάστηκα ποιος το βούτηξε, τον τσάκωσα με έναν άλλο και αναγκάστηκε και το έδωσε πίσω.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

exw xasei 2 fores kinhto....th prwth fora exasa kai to prwto kinhto pou apekthsa sth zwh mou se ena taxi!Mauro to ka8isma,mauro kai auto,den to eida kai to parathsa ekei!Th deuterh phga se ena club kai epeidh den h8ela na to parw mazi mou to afhsa katw apo to ka8isma tou autokinhtou!Otan gurisa eixan spasei to tzami kai to eixan parei!Eutuxws apo tote den exw ksanaxasei kanena.....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
Παιδια χθες το βραδυ μου κλεψανε το κινητο μου (n80) πανω απο το τραπεζι μου στα μπουζουκια...Ξερετε αν μπορω να κανω τιποτα για να το βρω???Υπαρχει καμια λυση??Λεμε τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Na to vreis oxi.Mono me to xarti apolias pou tha pareis apo tin astinomia mporeis na kaneis kiniseis gia na to mplokareis kai na min mporei na doulepsei.Sta xeria sou pantos den tha to ksanaexeis...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδει αν εχεις δηλωση οτι σου πηραν το τηλ σου στην αστηνομια μετα με το imei του κινητου μπορουν να το κανουν να μη δουλεβει? μεσο δορηφορου για παραδειγμα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

οποιοπαθης GOG...χθες μου την καναν κ μενα...

τι θα χρειαστω στην αστυνομια για να παρω αυτο το χαρτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι μπορείτε να το δηλώσετε στη nokia και αν κάποια στιγμή πάει για επισκευή, αναβάθμιση κλπ, να το κρατήσουν και να σας επιστραφεί. Κάπου το είχα ακούσει/διαβάσει παλαιότερα...δεν είμαι σίγουρος. Όπως και να έχει δε χάνετε τίποτα να ρωτήσετε ;) . Ευτυχώς δεν έχω πέσει ποτέ θύμα κλοπής και έτσι δε χρειάστηκε να το ψάξω :shifty:

 

@ IRONMAIDEN σου πήραν το n91; :worry:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο που λες στη νοκια γινετε...το ειχα κανει εγω παλια στο αλλο που μου κλεψανε...

οχι,μεσα στην ατυχια μου τουλαχιστον εκεινη τη μερα ειχα παει το ν91 για σερβις κ πηρα το νοκια 7370 μαζι μου...αλλα κ εκεινο ακριβο,πολυ καινουριο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...