Jump to content

BlackBerry PassPort


gatokefalo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την μαζική διαγραφή πολλών επαφών, κρατάς πατημένη τη επαφή μέχρι που εμφανίζεται το μενού που αναφέρω . Εκεί επιλέγεις Select more ...
Link to comment
Share on other sites

Πάνε ενημερώσεις αρχικής σελίδας και επέλεξε "κορυφαία άρθρα". ;)

 

Το εκανα αλλα και παλι τιποτα ειναι σαν να μου βγαζει στην αρχικη 6-7 δημοσιευσεις και τιποτα παραπανω δεν μπορω να παω ποιο κατω δεν με αφηνει.Εσας παει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα πρεπει εσυ χειροκινητα να επιλεξεις ποιες επαφες η αρχεια (η ολα μαζι παλι χειροκινητα) για να σβησεις.

Δεν υπαρχει οπως στο android πχ το "επιλογη ολων" για να τα διαγραψεις ολα και αυτο ειναι μια απο τις μικρες ελλειψεις του λειτουργικου που κατ εμε ειναι πολυ χαζη ελλειψη.

 

Για διαγραφή όλων settings > accounts > ...delete local contacts

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα και παλι τιποτα ειναι σαν να μου βγαζει στην αρχικη 6-7 δημοσιευσεις και τιποτα παραπανω δεν μπορω να παω ποιο κατω δεν με αφηνει.Εσας παει κανονικα?

 

Ναι, με αυτήν την επιλογή φορτώνει κανονικά και τις παλιότερες δημοσιεύσεις. Τι έκδοση φοράς;

ΥΓ. Βασικά απ' ότι διαβάζω, αυτή τη στιγμή εχει και κάποιά θέματα το facebook γενικά..οπότε δοκίμασε καλύτερα λίγο αργότερα!

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Θα το έχω και εγώ αύριο στα χέρια μου σε μαύρο μετά από επιτυχή ανταλλαγή με note 4. Το περιμένω πως και πως και θα μεταφέρω εντυπώσεις. Από αξεσουάρ παρήγγειλα ένα φθηνό πουγκί από δερματίνη (λέει), μία hard case σε 7 χρώματα (μαύρο, κόκκινο, άσπρο, μωβ, κίτρινο, γαλάζιο, μπλε), μία hard case διάφανη και ένα tempered glass nillkin μόνο με 0,89€ κερδισμένο σε δημοπρασία. Δεν μου λείπει κάτι πιστεύω και προσωρινά θα βολευτώ με την μαλακή διάφανη θήκη σιλικόνης του προηγούμενου κατόχου καθώς και μια απλής ζελατίνας για την οθόνη.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.Γνωρίζουμε εαν υπάρχει διαθέσιμο πουθενά σε κάποιο κατάστημα Θεσσαλονική η συσκευή αυτη ? σε μια πρόχειρη έρευνα που είχα κάνει πριν λίγο καιρό με κοιτούσαν σαν εξωγήινο όταν ρώτησα αν υπάρχει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.Γνωρίζουμε εαν υπάρχει διαθέσιμο πουθενά σε κάποιο κατάστημα Θεσσαλονική η συσκευή αυτη ? σε μια πρόχειρη έρευνα που είχα κάνει πριν λίγο καιρό με κοιτούσαν σαν εξωγήινο όταν ρώτησα αν υπάρχει...

 

ούτε αθήνα υπάρχει.....μπαρμ******λα

Link to comment
Share on other sites

κατά την ταπεινή μου γνώμη, κινητό που δεν μπορώ να το δω απο κοντά και να ρωτήσω κάποιον πωλητή ,είναι σαν να μην υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάφερα και ακουπησα passport σε παραλία.,το είχε ένα παλικάρι παρα διπλα και πρέπει πρέπει ήταν από τις πιο περίεργες στιγμές. Τι κάνουμε για το passport.

Πάντως είναι πιο βολικό στο χέρι από ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

κατά την ταπεινή μου γνώμη, κινητό που δεν μπορώ να το δω απο κοντά και να ρωτήσω κάποιον πωλητή ,είναι σαν να μην υπάρχει.

 

Just for the record δεν ρωτάμε ποτέ πωλητή γιατι ούτε που ξέρουν τι τους γίνετε.

Και ναι ειναι μλκία να μην μπορούμε να δούμε από κοντά την συσκευή που μας αρέσει αλλά θα σου πω απλά οτι και παλιά τα 8310 / 8800 τα χρυσό πληρώναμε και βλέπαμε πως ειναι μόνο απ τις αφίσες και το έξω μέρος του κουτιού.

Τουλάχιστον τώρα με το you tube και όλα τα reviews - vs έχουμε καλύτερα όπλα γνώσης για τις επιλογές μας.

Link to comment
Share on other sites

Κατενθουσιασμένος κάτοχος από αν και έχω κάποια προβλήματα:

1) Το σημαντικότερο είναι ότι δεν μπορώ να συγχρονίσω επαφές και ημερολόγια από gmail καθώς η google βλέπει τη σύνδεση ως μη ασφαλή. Τι μπορώ να κάνω;

2) Θέλω να περάσω playstore για κάποιες εφαρμογές. Θα δω σημαντική διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας;

 

Το έχω λιώσει από τις 9 (πολλές ώρες ανοιχτή οθόνη για σκάλισμα) και έχω ακόμα 45% μπαταρία. Το note 4 θα με είχε χαιρετήσει προ πολλού. Τέρας στην μπαταρία το κινητό. Αν λύσω και το θέμα του συγχρονισμού θα είμαι ευτυχισμένος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΏΜΗ βρε παιδιά,αλλά με τα λεφτά στο χέρι να είναι κάποιος, και ρωτάει θέλω αύριο το πρωί να πάω να το αγοράσω απο ελλάδα ,μπορεί να το κάνει? αν δεν μπορεί -τέλος.Κρίμα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

http://www.bestprice.gr/item/2154420129/blackberry-passport.html

 

Ορίστε μια λίστα που θα το βρεις.

Δεν κατάλαβα γιατί κωλύεσαι..

Έχει και φθηνό σε 2-3 εργάσιμες διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 εβδομάδες με το Passport Silver Edition οι πρωτες μου παρατηρήσεις είναι οι εξης:

 

Pros:

 

Είναι πανγρήγορο κινητο

Δεν κολλάει τιποτα και πουθενά

Το keyboard είναι απο άλλο πλανήτη.Επιτέλους physical keyboard και μάλιστα με τρομερά features (gestures)

Τα ηχεία είναι εκπληκτικά. Μπορείς να ακούσεις τα πάντα με κρυστάλινο ήχο ακόμα και με πολυ φασαρία. Μιλάμε για δυνατά ηχεία!

Η μπαταρία είναι εξαιρετική. Μετά την πρώτη φόρτιση και το απαραίτητο reboot έβγαλε (και συνεχίζει να βγάζει) 30 ώρες με το wifi συνέχεια ανοιχτό και νορμάλ χρήση τηλεφώνου.

Το reception είναι φοβερό, πιάνει και σε σημεία που κανονικά δεν είχα σήμα με το Samsung S4

 

Cons:

Θα ξεκινήσω από το προφανες,

 

Εφαρμογές. Μεγάλη έλλειψη σε ποικιλία και οι περισσότερες δεν έχουν dedicated developers με αποτέλεσμα να μην ανανεώνονται οι εφαρμογές.

Μετά τη δουλειά που έριξε ο Cobalt η "μετανάστευση" προς το playstore είναι μαζική για να μην πω καθολική. Δεν ξέρω αν το "κοβαλτιανο playstore" έρχεται με όλα τα καλά του Playstore (ειδοποιήσεις για updates, αγορές χωρίς πιθανά προβλήματα κλπ), σκοπεύω όμως να το εγκαταστήσω τις επόμενες ημέρες οπότε και θα έχω μια καλυτερη εικόνα για τα παραπάνω.

 

Περιβαλον χρήσης, δηλαδή το GUI του ΒΒ OS10. Γρήγορο, ελαφρύ και to the point αλλά και σπαρτιάτικο (αυτό το μόνο λευκο το κάνει πολύ πολυ φτωχό, είναι λες και δουλευω μονιμα σε word) με extra steps εκει που δεν χρειάζεται (π.χ για να βρω πως βγαζω τους ηχους του keypad χρειάστηκε πολυ ψάξιμο ενω θα μπορούσε να έχει ένα tab που να ρυμίζεις όλα τα sounds και να ξεμπερδευουμε ή όταν θες να ανοιγοκλείσεις το wifi ή τα data θα έπρεπε να είναι αρκετο το να πατήσεις τα αντίστοιχα εικονίδα στα settings και οχι να σε "βάζει" και μέσα στην αναλυτική καρτέλα των ρυθμίσεων κλπ κλπ).

 

To vibrate είναι μη ικανοποιητικό. Το κινητό σχεδόν δεν δονείται. Φταίει και το στοιβαρο της κατασκευής βέβαια αλλά αν κάποιος βασίζεται πολυ σε αυτή τη λειτουργία (λόγω εργασίας π.χ), θα χάσει πολλά τηλέφωνα και ειδοποιήσεις.

 

Camera. Το software που φοράει είναι τουλάχιστον outdated και minimal ενω σε αντικείμενα στα <10μ έχει πρόβλημα εστίασης.

 

Αφησα τελευταίο το αισθητικό κομμάτι. Το τηλέφωνο (μιλάμε πάντα για το Silver Edition) έχει, όπως προείπα, στοιβαρή κατασκευή, με το ασημι και τα μεταλικά parts να του δίνουν μια εξαιρετική αίσθηση ποιότητας. H δερμάτινη flip θήκη είναι κι αυτή πολυ καλή. Είναι κινητό που τραβάει τα βλέματα και όποιος το έχει δει εντυπωσιάζεται, όπως εντυπωσιάζεται και με το γεγονός ότι υπάρχει ακόμα η BB (άλλη κουβέντα αυτό).

 

Εν κατακλείδι, το κινητό ως specs και design τα έχει όλα, αυτό που μετριάζει την εμπειρία είναι τα...συνοδευτικά του. Η μεγάλη έλλειψη εφαρμογών και η αδυναμία να προσφέρει ενα ελκυστικου GUI (που πραγματικά να "διαφημίζει" το εξαιρετικό OS της BB) κάνει το Passport να μοιάζει με ένα πολυτελές ξενοδοχείο που έχει αρχίσει χάνει την αίγλη του. Η Blacberry μπορεί να βγάλει όσα Passport και Priv τραβάει η καρδιά της (και η καρδιά μας), να τα κάνει τετράγωνα, ορθογώνια, με slider, χωρις slider με σουπερ κάμερες και σουπερ ηχεία, αν δεν φτιάξει όμως ένα marketplace που να ενθαρύνει developers να γεμίσουν τα κινητά της με apps τα κινητά αυτά δεν θα μπορέσουν ποτέ να σταθούν αντάξια στην αγορά ακόμα κι αν είναι (που είναι) πολύ καλύτερα από πολλά άλλα εκεί έξω.

Ακόμα και ο business πελάτης (που ανέκαθεν υπήρξε το target group της εταιρείας) πλέον θέλει και το κάτιτις παραπάνω στο κινητό του και όχι μια μηχανιστική συσκευή που δεν μπορεί να του προσφέρει πολλάπλές επιλογές.

Edited by nolartsa
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με αυτήν την επιλογή φορτώνει κανονικά και τις παλιότερες δημοσιεύσεις. Τι έκδοση φοράς;

ΥΓ. Βασικά απ' ότι διαβάζω, αυτή τη στιγμή εχει και κάποιά θέματα το facebook γενικά..οπότε δοκίμασε καλύτερα λίγο αργότερα!

 

Τελικα ηθελε ενημερωση :p ολα κομπλε τωρα...

 

Παιδια λεω και εγω να βαλω το playstore τρεχουν ολα κανονικα?ειναι δυσκολη η διαδικασια?Διαβασα κατι στο crackberry αλλα δεν το μελετησα πολυ?υπαρχει κανα καλο Link?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηθελε ενημερωση :p ολα κομπλε τωρα...

 

Παιδια λεω και εγω να βαλω το playstore τρεχουν ολα κανονικα?ειναι δυσκολη η διαδικασια?Διαβασα κατι στο crackberry αλλα δεν το μελετησα πολυ?υπαρχει κανα καλο Link?

 

Καλημέρα κοιτά σε προηγούμενα post θα βρεις το link για την εγκατάσταση του play.

Δεν ειναι δύσκολο καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοιτά σε προηγούμενα post θα βρεις το link για την εγκατάσταση του play.

Δεν ειναι δύσκολο καλή αρχή.

 

Το λινκ αυτο ειναι http://forums.crackberry.com/android-apps-amazon-store-apk-files-f413/google-play-store-blackberry-10-read-first-post-instructions-985344/ Δεν εχει αλλαξει τιποτα ε?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ώστε να ακούω το τηλέφωνο από τα ακουστικά όταν χτυπάει και έχω "κουμπωμενο" το handsfree. Ακο κανονικά τον συνομιλητη ή ραδιόφωνο αλλά δεν ακούω το κουδουνισμα της κλησης ή οποιονδηποτε άλλο ήχο ειδοποιησης π.χ μήνυμα, email
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

πριν λίγες μέρες τελικά έκανα την αλλαγή και πήγα στο passport (το σκεφτόμουν αρκετό καιρό)

 

Όμως μου έβγαλε το εξής θέμα, μετά από 5-6 μέρες χρήση άρχισε να κάνει απίστευτο battry drain ( σε κατάσταση αναμονής το βράδυ πχ μέχρι και 30% ) οπότε το έκανα ένα erase.

Από εκείνη την ώρα (πριν ένα 24ωρο σχεδόν) έχει κολλήσει, πήγε σχετικά γρήγορα μέχρι το 80%, μετά ανά ώρα μέχρι το 90% και στο τέλος πάρα πάρα πολύ αργά έφτασε στο 98% όπου και κόλλησε (στο κάτω μέρος της οθόνης κανονικά γίνεται η εναλλαγή που γράφει "διαγραφή μνήμης" - " διαγραφή ασφαλείας" )

 

Έχει κανείς παρομοια εμπειρία ? διάβασα στο ίντερνετ κάτι για autoloader ( https://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-10-OS-Device-Software/Upgrading-OS10-devices-using-Autoloader/td-p/2466747 ) αλλά το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι ποια έκδοση είχα.

 

Το κινητό ήταν άδειο από αρχεία, μόνο το google market είχα βάλει και είχα κατεβάσει 1-2 εφαρμογές.

.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πριν λίγες μέρες τελικά έκανα την αλλαγή και πήγα στο passport (το σκεφτόμουν αρκετό καιρό)

 

Όμως μου έβγαλε το εξής θέμα, μετά από 5-6 μέρες χρήση άρχισε να κάνει απίστευτο battry drain ( σε κατάσταση αναμονής το βράδυ πχ μέχρι και 30% ) οπότε το έκανα ένα erase.

Από εκείνη την ώρα (πριν ένα 24ωρο σχεδόν) έχει κολλήσει, πήγε σχετικά γρήγορα μέχρι το 80%, μετά ανά ώρα μέχρι το 90% και στο τέλος πάρα πάρα πολύ αργά έφτασε στο 98% όπου και κόλλησε (στο κάτω μέρος της οθόνης κανονικά γίνεται η εναλλαγή που γράφει "διαγραφή μνήμης" - " διαγραφή ασφαλείας" )

 

Έχει κανείς παρομοια εμπειρία ? διάβασα στο ίντερνετ κάτι για autoloader ( https://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-10-OS-Device-Software/Upgrading-OS10-devices-using-Autoloader/td-p/2466747 ) αλλά το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι ποια έκδοση είχα.

 

Το κινητό ήταν άδειο από αρχεία, μόνο το google market είχα βάλει και είχα κατεβάσει 1-2 εφαρμογές.

Κατέβασε από εδώ τον autoloader και ακολούθησε τις οδηγίες. Είναι σχετικά απλή διαδικασία .

http://forums.crackberry.com/showthread.php?t=1040826

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πολυ χρήσιμη λίστα φίλος !Και που να γνωριζα εγω φίλε μου αυτη τη λίστα? πάντως χίλια ευχαριστώ.Για μας που ειμαστε 600 χλμ απο Αθήνα πως βρίσκουμε ένα τέτοιο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

πολυ χρήσιμη λίστα φίλος !Και που να γνωριζα εγω φίλε μου αυτη τη λίστα? πάντως χίλια ευχαριστώ.Για μας που ειμαστε 600 χλμ απο Αθήνα πως βρίσκουμε ένα τέτοιο κινητό?

 

Καινούργιο κυρίως από Expansys γιά το θέμα εγγύησης ( όχι ότι οι άλλοι δεν έχουν απλά για πιο άμεση ανταπόκριση & επικοινωνία), εάν τώρα θέλεις μεταχειρισμενο κυρίως από το insomnia έχει αρκετά καλά κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...