Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά.

Γιώργο δεν ξέμεινα ποτέ από Note :)

Απλά δοκίμασα τον συνδιασμο νορμάλ smartphone με Note tablet.

Αυτό που με έσπρωξε να το κάνω ήταν το απογοητευτικο design του Note 3.

Μου έλειψαν όμως οι ευκολίες του γιατί με tablet δεν μπορείς να τις έχεις παντού.

 

Κώστα τον είχα δοκιμάσει κι εγώ 2-3 φορές αυτό το συνδυασμό. Αλλά όπως και να το κάνεις, δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις πάντα μαζί σου το ταμπλετ. Με ένα Note καθαριζεις.. .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά! Επειδή δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρεται το εργαλείο από θέμα μπαταρίας σε αναμονή, είναι λογικό που έχασα ένα 3% σε flight mode σε 7 ωρες; Ευχαριστώ.:)

Με ανοιχτό ή κλειστό Wi-fi? Με κλειστό είναι λίγο τσιμπημένη η κατανάλωση...διαφορετικά εξαρτάται πόσους συγχρονισμούς έχεις και σε τι χρονική διάρκεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κώστα τον είχα δοκιμάσει κι εγώ 2-3 φορές αυτό το συνδυασμό. Αλλά όπως και να το κάνεις, δεν είναι ότι καλύτερο να έχεις πάντα μαζί σου το ταμπλετ. Με ένα Note καθαριζεις.. .

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει ακόμη σε ασφαλές συμπέρασμα για τον καλύτερο συνδυασμό (έχω δοκιμάσει και εγώ όλους τους πιθανούς συνδυασμούς σε μεγέθη τηλεφώνων και tablet από 3-4 φορές).

Η αλήθεια όμως είναι ότι η ανάγκη για tablet περιορίζεται στο ελάχιστο με ένα note 4. Ακόμη και εντός σπιτιού τις περισσότερες φορές βαριέμαι να πάρω το tablet....βρίσκω πιο πρακτικό και άμεσο το τηλέφωνο. Επίσης οι επιδόσεις ενός Note 4 είναι σημαντικά καλύτερες από την πλειονότητα των tablets που κυκλοφορούν σήμερα. Πιστεύω μια πολύ σημαντική παράμετρος στην επιλογή είναι το άν και κατά πόσο συχνά θέλουμε να παρακολουθούμε κάποιες ταινιούλες on the go ή σε κανένα κρεβάτι...εκει το φυσικό μέγεθος των 8 έως 10 ιντσών που έχουν τα τάμπλετ δεν αντικαθιστάτεται με κανένα κινητό.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό ή κλειστό Wi-fi? Με κλειστό είναι λίγο τσιμπημένη η κατανάλωση...διαφορετικά εξαρτάται πόσους συγχρονισμούς έχεις και σε τι χρονική διάρκεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει ακόμη σε ασφαλές συμπέρασμα για τον καλύτερο συνδυασμό (έχω δοκιμάσει και εγώ όλους τους πιθανούς συνδυασμούς σε μεγέθη τηλεφώνων και tablet από 3-4 φορές).

Η αλήθεια όμως είναι ότι η ανάγκη για tablet περιορίζεται στο ελάχιστο με ένα note 4. Ακόμη και εντός σπιτιού τις περισσότερες φορές βαριέμαι να πάρω το tablet....βρίσκω πιο πρακτικό και άμεσο το τηλέφωνο. Επίσης οι επιδόσεις ενός Note 4 είναι σημαντικά καλύτερες από την πλειονότητα των tablets που κυκλοφορούν σήμερα. Πιστεύω μια πολύ σημαντική παράμετρος στην επιλογή είναι το άν και κατά πόσο συχνά θέλουμε να παρακολουθούμε κάποιες ταινιούλες on the go ή σε κανένα κρεβάτι...εκει το φυσικό μέγεθος των 8 έως 10 ιντσών που έχουν τα τάμπλετ δεν αντικαθιστάτεται με κανένα κινητό.

Με κλειστά όλα. Περίεργο πάντως γιατί σήμερα δεν έχασε ούτε 1 στις 8 ώρες που το είχα σε Flight mode.

Μπορεί και να έτυχε. Πάντως έχω βολευτεί πολύ το πενάκι ενώ πίστευα ότι δεν Θα το χρησιμοποιήσω πολύ. Καταρχήν γράφω συνέχεια με αυτό! και τα καταλαβαίνει όλα παρόλο που κάνω άθλια γράμματα. :P

Μη το ματιάσω αλλά νομίζω βρήκα το λιμάνι μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά όλα. Περίεργο πάντως γιατί σήμερα δεν έχασε ούτε 1 στις 8 ώρες που το είχα σε Flight mode.

Μπορεί και να έτυχε. Πάντως έχω βολευτεί πολύ το πενάκι ενώ πίστευα ότι δεν Θα το χρησιμοποιήσω πολύ. Καταρχήν γράφω συνέχεια με αυτό! και τα καταλαβαίνει όλα παρόλο που κάνω άθλια γράμματα. :P

Μη το ματιάσω αλλά νομίζω βρήκα το λιμάνι μου.

 

Κωνσταντίνε Χριστός Ανέστη και καλώς ήρθες.

Δεν είναι τυχαίο ότι σειρά με τη σειρά τα Note Πουλάνε όλο και περισσότερο. Υπάρχει ο φόβος στην αρχή ότι είναι πολύ μεγάλο, αλλά μετά δεν υπάρχει επιστροφή.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε Χριστός Ανέστη και καλώς ήρθες.

Δεν είναι τυχαίο ότι σειρά με τη σειρά τα Note Πουλάνε όλο και περισσότερο. Υπάρχει ο φόβος στην αρχή ότι είναι πολύ μεγάλο, αλλά μετά δεν υπάρχει επιστροφή.:)

Αληθώς ο Κύριος, Γιωργο μου! Να είμαστε καλά!

Κανένας φόβος για το μέγεθος. Είχα μέχρι και το Ζ Ultra. Ο μόνος φόβος ηταν η οθόνη. Δεν είμαι φαν των Amoled γιατι με κουράζουν αλλά στο Note έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Επίσης και ο ΚΝΟΧ που πάντα ήταν αποτρεπτικός παράγοντας.

Είπα να δοκιμάσω με το 4 που είναι το μόνο Samsung που μου αρέσει από εποχής του πολύ όμορφου S2.

Μέχρι στιγμής απόλυτα ικανοποιημένος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια όμως είναι ότι η ανάγκη για tablet περιορίζεται στο ελάχιστο με ένα note 4. Ακόμη και εντός σπιτιού τις περισσότερες φορές βαριέμαι να πάρω το tablet....βρίσκω πιο πρακτικό και άμεσο το τηλέφωνο. Επίσης οι επιδόσεις ενός Note 4 είναι σημαντικά καλύτερες από την πλειονότητα των tablets που κυκλοφορούν σήμερα. Πιστεύω μια πολύ σημαντική παράμετρος στην επιλογή είναι το άν και κατά πόσο συχνά θέλουμε να παρακολουθούμε κάποιες ταινιούλες on the go ή σε κανένα κρεβάτι...εκει το φυσικό μέγεθος των 8 έως 10 ιντσών που έχουν τα τάμπλετ δεν αντικαθιστάτεται με κανένα κινητό.

 

Θα συμφωνήσω κ εγω απόλυτα με τους προαναφερθεντες. Once note always note!

Εγω ειναι το πρώτο note που παιρνω. Πριν είχα για 2.5 χρόνια το s3. Πλέον μόνο note θα αγοράζω γιατί μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα άλλο κινητό που να κυκλοφορεί στην αγορά και να προσφέρει αυτά που προσφέρει η σειρά Note. Πλέον κυριολεκτικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου υπολογιστή. Τον έχω μόνο για να κατεβάζω ταινίες και να τις περνάω μετά στο κινητό για να τις βλέπω ή να αποθηκευσω τις εικόνες και τα βίντεο μου.

Φιλε Πανο θα διαφωνήσω. Εγώ προτιμώ να βλέπω τις ταινίες στο κινητο πάρα στο τάμπλετ στον υπολογιστή ή στην τηλεόραση. Θα έλεγα επειδή στο τάμπλετ είναι μεγαλύτερη η οθόνη το έχεις σε μεγαλύτερη απόσταση όταν βλέπεις την ταινία σε σχέση με το κινητο οπότε είναι πάνω κάτω το ίδιο. Εγώ στο note μας τις βλέπω τις ταινίες (βλέπω από 4 ταινίες την βδομαδα) από 20cm απόσταση από την οθόνη, εκεί πιστεύω έχεις την καλύτερη εμπειρία θέασης. (τις βλέπω πάντα με ακουστικά οπότε είναι σα να μπαίνεις μέσα στην ταινία και να ταξιδευεις :-P )

Edited by alexandrosgou
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει από Note 1, 2 και Z Ultra η συγκυρία το έφερε και έχω ένα S4 και νομίζω ότι έχει τις ιδανικές διαστάσεις και ως οθονη αλλα και ως κινητό συνολικά.

 

Για κάποιον βέβαια που θέλει μια μόνο συσκευή το Note 4 είναι ίσως η χρήση τομή αλλά για κάποιον που θέλει κάτι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις που όμως μπορεί να καλύψει επαρκώς τις ανάγκες browsing, media, email κτλ νομίζω πως οι 5-5.2 ίντσες είναι ιδανικές αν συνοδεύονται και από μικρά bezels. Άλλωστε και το πρώτο Note ήταν 5.2.

 

Από εκεί και πέρα αξίζει να πάει κανείς σε Note μόνο αν χρησιμοποιεί το Spen αλλιώς στην ουσία αφήνει αναξιοποιητο το βασικότερο χαρακτηριστικο του.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ερώτηση κρίσεως. Το s Health τρώει πολύ; Το έχω απλά ενεργοποιημένο χωρίς να το έχω βάλει να μετράει κάτι.Απλά για να μετράω τους παλμούς.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ερώτηση κρίσεως. Το s Health τρώει πολύ; Το έχω απλά ενεργοποιημένο χωρίς να το έχω βάλει να μετράει κάτι.Απλά για να μετράω τους παλμούς.

Εννοείς ότι δεν του έχεις κάνει διακοπή και απενεργοποίηση ?γιατί αλλιώς δεν δουλεύει ούτως η άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν του έχεις κάνει διακοπή και απενεργοποίηση ?γιατί αλλιώς δεν δουλεύει ούτως η άλλως.

Ακριβώς. Δεν τρέχει από πίσω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βάλει να σου μετράει τα βήματα τότε δεν τρέχει τίποτα!εγώ το εχω να μου μετράει και τα βήματα αλλά δεν φαίνεται πουθενά σε κατανάλωση...και αν έχει κατανάλωση είναι εντελώς αμελητέα!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βάλει να σου μετράει τα βήματα τότε δεν τρέχει τίποτα!εγώ το εχω να μου μετράει και τα βήματα αλλά δεν φαίνεται πουθενά σε κατανάλωση...και αν έχει κατανάλωση είναι εντελώς αμελητέα!

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς το κινητό....έκανες πολύ καλή επιλογή και δεν θα το μετανιώσεις ούτε στιγμή!

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ήμουν πολύ σκεπτικός η αλήθεια είναι γιατί ειχα χάσει την εμπιστοσύνη μου στην εταιρία απο το S3 και μετά.

Τελικά ισχύει αυτό που διάβαζα από πολλούς. Ότι μιλάμε για την καλύτερη συσκευή εκεί έξω. Και με την μπαταρία του νομίζω θα τα πάμε καλά.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το note 4 made in Vietnam. Ξερει κανεις πότε γίνεται lollipop?

 

Μπορείς να ενημερώνεσαι από εδώ αν έχει κυκλοφορήσει η lollipop για το κινητό σου.

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N910F

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρονια Πολλα σε ολους.

Είχα βάλει στο Note 4 την Ολλανδική Lollipop και ενώ όλα κυλούσαν καλά, ξαφνικά η 64GB Sandisk που είχα πήγε περίπατο, έγινε Write Protected από μόνη της και τώρα έβαλα μια Sandisk 32GB και μου κάνει το εξής πρόβλημα.

Στο Gallery της Samsung μου δείχνει κατεστραμμένες τις φωτογραφίες, ενώ με το QuickPic όλα ΟΚ.

Τι παίζει βρε παιδιά?

 

Υ.Σ. Πολύ προβληματικό το Lollipop τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα έχει αρχίσει να κολαει η καμερα.. μερικες φορές μου βγάζει μαύρη οθόνη όταν πάω να την ανοιξω και χρειάζεται επανεκκίνηση. ..

Εχω σαν προεπιλογή να αποθηκευονται οι φωτο στην κάρτα μνήμης. .μήπως φταίει αυτό? Απλά γιατί δεν το έκανε τόσο καιρό και άρχισε τώρα?

Επίσης συχνά πυκνά μου βγάζει και το tapatalk μήνυμα ότι η εφαρμογή σταμάτησε και με πετάει έξω. .αν ξαναμπω όλα οκ.. παρόλο που σβήνω την μνημη cache ...

Τελος να πω ότι στο Ζ ultra που έχω εχθές πέρασα την λολιποπ και είναι πολύ ωραία. ..

Παρόλο που δεν με ενδιέφερε έως τώρα πότε θα έρθει σε εμάς μετά το χθεσινό που την πέρασα στο Ζ αρχιζω να βλέπω ότι μείναμε τελευταίοι. ...

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι λογικό βρε Samsung να έχει πάρει το Ultra την 5 και να μην την έχεις δώσει στην ναυαρχίδα σου ακόμα;

Εγώ και να έρθει δεν πρόκειται να την βάλω πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σε αυτούς που είχαν το 3,πριν πάρουν το 4.

Σε σχέση με το σήμα,τόσο σε wifi,όσο και στα δεδομένα,το 4,διαφέρει από το 3,που δεν τα πάει καλά σε αδύνατα σήματα;

Χθές έκανα σύγκριση με το 3,από τη μιά,και το iPad Air 2,από την άλλη,και το μεν iPad,έπιανε μια χαρά,το δε 3,βάραγε...αέρα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σε αυτούς που είχαν το 3,πριν πάρουν το 4.

Σε σχέση με το σήμα,τόσο σε wifi,όσο και στα δεδομένα,το 4,διαφέρει από το 3,που δεν τα πάει καλά σε αδύνατα σήματα;

Χθές έκανα σύγκριση με το 3,από τη μιά,και το iPad Air 2,από την άλλη,και το μεν iPad,έπιανε μια χαρά,το δε 3,βάραγε...αέρα.

 

Το 3 το είχα λίγο και δεν το θυμάμαι. Ομως δεν εχω κανένα πρόβλημα και το εχω απο το τε που βγήκε. Με το iPhone 6 που εχω το νότε ειναι καλύτερο και το λέω πολυ σοβαρα. Εχω διπλή σιμ coamote. Μια εχω το ένα μια το άλλο και το νότε εχει καλύτερο σημα στα ίδια σημεία χωρίς κανένα πρόβλημα. Και το wifi πιάνει πολυ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση σε αυτούς που είχαν το 3,πριν πάρουν το 4.

Σε σχέση με το σήμα,τόσο σε wifi,όσο και στα δεδομένα,το 4,διαφέρει από το 3,που δεν τα πάει καλά σε αδύνατα σήματα;

Χθές έκανα σύγκριση με το 3,από τη μιά,και το iPad Air 2,από την άλλη,και το μεν iPad,έπιανε μια χαρά,το δε 3,βάραγε...αέρα.

Eχω και τα δύο Θόδωρε, μία απο τα ίδια είναι δυστυχώς, με ένα "κλίκ" καλύτερο σήμα υπέρ του note 4 (μηδαμινή η διαφορά δηλαδή και το θέμα χαμηλής εκπομπής/λήψης παραμένει...) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μόνιμος κάτοικος ΗΠΑ, αλλά προσωρινός, και ετησίως, Ελλάδος.

Τα παλιά GALAXY S4 δεν λειτουργούσε στην Ελλάδα , αλλά το νέο μου GALAXY NOTE 4 σου επιτρέπει αλλαγή σε SIM με GSM .

Το τηλέφωνό είναι το SAMSUNG , GALAXY NOTE 4-SM-N910V , ANDROID VERSION 5.0.1

KERNEL 3.10.40

Θα ήθελα συστάσεις για εταιρίες με καλές γενικά αποδόσεις, για συσκευές τύπου SAMSUNG GALAXY NOTE 4 .

Ευχαριστώ .

 

Γιώργος Σιδεριάδης

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μόνιμος κάτοικος ΗΠΑ, αλλά προσωρινός, και ετησίως, Ελλάδος.

Τα παλιά GALAXY S4 δεν λειτουργούσε στην Ελλάδα , αλλά το νέο μου GALAXY NOTE 4 σου επιτρέπει αλλαγή σε SIM με GSM .

Το τηλέφωνό είναι το SAMSUNG , GALAXY NOTE 4-SM-N910V , ANDROID VERSION 5.0.1

KERNEL 3.10.40

Θα ήθελα συστάσεις για εταιρίες με καλές γενικά αποδόσεις, για συσκευές τύπου SAMSUNG GALAXY NOTE 4 .

Ευχαριστώ .

 

Γιώργος Σιδεριάδης

 

Γιώργο το καλύτερο σήμα στην Ελλάδα το έχει η Cosmote. Πάρε μια κοσμοκάρτα και θα είσαι εντάξει.

Καλή διαμονή στην πατρίδα.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μάλλον καλημέρα ετοιμάζομαι να έρθω και εγώ στην οικογένεια του Note σε κάνα μήνα, είμαι κάτοχος s4 και είπα να κάνω ένα βήμα παραπέρα

Ακούω μερικούς που λένε ότι το κινητό από όταν πήρε lollipop κολλάει αφάνταστα. .. Πια η γνώμη σας σαν κάτοχοι; ;

Edited by AlexLeo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...