Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο εσωτερικη σε εξωτερικη πως το εκανες?

 

γιατι εμενα μου λεει η εσωτερικη η φορητη

 

αν κανω διαμορφωση για εξωτερικη μου βγαινει το παραθυρακι (ειδοποιησης) οτι πρεπει να την ρυθμισω.

 

Φορητή μου λέει κ εμένα σωστά εγώ έκανα λάθος αλλά δεν κολλάει όπως πριν και χάθηκε κ η περιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό θα είναι να πας σε ακόμη γρηγορότερη κάρτα, και όχι απλά class 10. uhs 3.

Έχεις κάποιο άλλο θέμα πλην των όσων σχετίζονται με την κάρτα;

 

η motorola προτεινει class 10 uhs 1 καρτα μνημης sd εσυ λες να παρω class 10 uhs 3

 

τι να σου πω φιλε μου ειλικρινα δεν ξερω

 

αν φταιει η καρτα με τα θεματα που αντιμετωπιζω (μου θυμιζει καταστασεις πριν βγει το 5.0.2)

 

ισως φτιαξουν με την νεα καρτα

 

ισως φτιαξουν με νεα αναβαθμιση σε 6.0.1

 

αυτο που ξερω ειναι οτι ειχα λειτουργικο τηλεφωνο και τωρα ειναι αχρηστο και με επηρεαζει καθως ειναι εργαλειο στην δουλεια μου

 

τωρα που μιλαμε του κανω για 10η φορα wipe cache/data/factory reset

 

θα αφαιρεσω εντελως την καρτα

 

δεν θα βαλω καμια εφαρμογη απο το play store

 

θα το αφησω ετσι να δω πως θα παει τουλαχιστον μηπως και εχω τηλεφωνο....μεχρι να δω τι θα γινει....

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

έκανα κι εγώ χθες το βράδυ την αναβάθμιση, κρατώντας φορητή την SD. Με ένα wipe cache μέχρι στιγμής όλα λειτουργούν ρολόι. Dialer & SMS app ανοίγουν πιο γρήγορα, δεν δείχνει να χρειάζεται επαναφορά, το τηλέφωνο είναι αλαγκάριστο. Θέλω να δω την μπαταρία πως θα τα πηγαίνει...
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

η motorola προτεινει class 10 uhs 1 καρτα μνημης sd εσυ λες να παρω class 10 uhs 3

 

τι να σου πω φιλε μου ειλικρινα δεν ξερω

 

 

Δεν σου λέει η Motorola να χρησιμοποιήσεις class 10, και μόνο αυτήν. Σου προτείνει να βάλεις μια γρήγορη κάρτα, όπως για παράδειγμα class 10.

 

http://s8.postimg.org/f7ke63tvp/Screenshot_2016_03_20_16_59_26.png

 

Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι το 10 φορές πιο αργή αντιστοιχεί σε class 2(2mb/s εγγραφή), με απλή λογική η εσωτερική μνήμη πετυχαίνει ταχύτητες της τάξεως των 20mb/s. Τα διπλά δηλαδή σε σχέση με μια class 10. Νομίζω ότι πρέπει να είναι αυτονόητο, για κάθε άτομο που δεν είναι άσχετο με την τεχνολογία τουλάχιστον, ότι όσο πιο γρήγορη είναι η κάρτα στην εγγραφή τόσο πιο σωστά θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στην συγκεκριμένη χρήση. Όπως και να έχει, υπάρχουν στο skroutz 16αρες uhs-3 από 9,5€.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλέφωνο είναι οριακό πλέον...Ότι και να κάνουμε με τόση λίγη μνήμη που έχει δεν είναι δυνατόν να τα καταφέρει άλλο.

Εγω ψάχνω σιγά σιγά για καινουριο

Link to comment
Share on other sites

έκανα κι εγώ χθες το βράδυ την αναβάθμιση, κρατώντας φορητή την SD. Με ένα wipe cache μέχρι στιγμής όλα λειτουργούν ρολόι. Dialer & SMS app ανοίγουν πιο γρήγορα, δεν δείχνει να χρειάζεται επαναφορά, το τηλέφωνο είναι αλαγκάριστο. Θέλω να δω την μπαταρία πως θα τα πηγαίνει...
θα σημφωνήσω απόλυτα.. Εγώ δεν έκανα ούτε wipe cache ούτε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων .Το τηλέφωνο είναι αλαγκάριστο τρέχει νεράκι κλάσεις ανώτερο από την 5.0.2 η μπαταρία έχει βελτίωση από την παρασκευή το απόγευμα μέχρι τώρα είμαι στο 40% με 4 ώρες sot το doz λειτουργεί άψογα 6 ώρες σε ακινησία 0% μπαταρία... Την κάρτα SD δεν την ενσωμάτωσα με την ROM class 10 μεν αλλά παλιά και το φοβήθηκα... Ή ram έχει ελεύθερη μνήμη λιγότερο από την lollipop αλλά Κλάιν μαιν γιατί δουλεύει καλύτερα ...για μένα είναι ένα εξαιρετικό update και δεν θα χρειαστεί να αλλάξω μετά από δύο χρόνια (ελπίζω και για άλλα δύο ) τον μικρό αυτό γίγαντα.
Link to comment
Share on other sites

εγω να δεις μετα απο αυτα που εχω τραβηξει τις τελευταιες μερες (αναθεμα την ωρα και στιγμη που πατησα ΝΑΙ στην αναβαθμιση)

 

σιγουρα θα παω ειτε στο καινουργιο Motorola Moto G (3rd Gen) η σε καποιο απο τα κινεζικα της Xiaomi

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη SD εξωτερική και είδα βελτίωση...

Αλλά άντε πάλι από την αρχή τώρα να γεμίζει η εσωτερική κάθε λίγο και λιγάκι.

Θα του αφήσω τις βασικές εφαρμογές και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με την αναβάθμιση. Το τηλέφωνο λειτουργεί όσο καλά λειτουργούσε και με την 5.0.2 και ακόμα καλύτερα. Την κάρτα την άφησα εξωτερική καθώς είναι παλιά class 4. Πληροφοριακά στο τηλέφωνο έχω περασμένες μόνο 5-6 εφαρμογές που χρειάζομαι και καθόλου παιχνίδια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου λέει η Motorola να χρησιμοποιήσεις class 10, και μόνο αυτήν. Σου προτείνει να βάλεις μια γρήγορη κάρτα, όπως για παράδειγμα class 10.

 

Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι το 10 φορές πιο αργή αντιστοιχεί σε class 2(2mb/s εγγραφή), με απλή λογική η εσωτερική μνήμη πετυχαίνει ταχύτητες της τάξεως των 20mb/s. Τα διπλά δηλαδή σε σχέση με μια class 10. Νομίζω ότι πρέπει να είναι αυτονόητο, για κάθε άτομο που δεν είναι άσχετο με την τεχνολογία τουλάχιστον, ότι όσο πιο γρήγορη είναι η κάρτα στην εγγραφή τόσο πιο σωστά θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στην συγκεκριμένη χρήση. Όπως και να έχει, υπάρχουν στο skroutz 16αρες uhs-3 από 9,5€.

 

εκανα αυτο που ειπα

wipe cache/data/factory reset

πριν την αφαιρεσω εκανα διαμορφωση ως φορητος αποθηκευτικος χωρος και μετα την αφαιρεσα τελειως (αφου εσβησα το τηλεφωνο) την παλια 16GB SunDisk καρτα

αφησα το τηλεφωνο με τις εφαρμογες που βαζει και πολυ λιγες δικες μου

προς το παρων κανενα κολλημα ουτε ρεσταρτ

πιθανον να εφταιγε η καρτα

θα δειξει....

 

παμε τωρα για αγορες νεων καρτων class 10 U1/U3 16GB και 32GB

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου

 

παντως οντως το κινητο αυτο δεν σηκωνει πολλα πλεον....

 

μαλλον παμε για νεο τηλεφωνο Moto η αλλο.

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν όσοι δεν έχουν πρόβλημα δεν έχουν ορίσει την κάρτα ως επέκταση της εσωτερικής μνήμης, και όλοι οι άλλοι που το έχουν κάνει παρατηρούν διαφορά, στατιστικά και μόνο εκεί αναζητείται η αιτία...

 

 

Συγνώμη για το off topic. Εχθές είδα το Moto x play που έχει πάει κοντά στα 250 στο skroutz και μου άρεσε πολύ. Μακράν καλύτερο από το Moto G 3rd gen με 2gb.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος εσωτερική την κάρτα ενώ έχει class 10 και πάνω? Αν ναι, αντιμετώπισε θέματα? Θέλω οπωσδήποτε να την κάνω εσωτερική γιατί το τηλέφωνο θα γεμίζει για πλάκα με τις εφαρμογές που θέλω να έχω, αλλά δεν θέλω να έχω θέματα με lag.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος εσωτερική την κάρτα ενώ έχει class 10 και πάνω? Αν ναι, αντιμετώπισε θέματα? Θέλω οπωσδήποτε να την κάνω εσωτερική γιατί το τηλέφωνο θα γεμίζει για πλάκα με τις εφαρμογές που θέλω να έχω, αλλά δεν θέλω να έχω θέματα με lag.

 

εγω να δεις εφαρμογες που εχω καθως το τηλεφωνο ειναι εργαλειο δουλειας οχι διασκεδασης και δυστυχως (αναθεμα την ωρα και στιγμη που πατησα το ναι για να αναβαθμιστει απο 5.0.2 σε 6.0)

 

ελπιζω αν κανω αγορα καρτας class 10 u1-3 δεν θα αντιμετωπισω προβληματα αλλιως με βλεπω να ψαχνω για νεο τηλεφωνο αν δεν βγαλει αναβαθμιση σε 6.0.1 που πιστευω οτι θα τα διορθωσει αυτα τα προβληματα.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα πραγματικα ειναι σαν να πηρα καινουριο τηλεφωνο. Αλαγκαριστο και ταχυτατο. Θα δειξει βεβαια αν μεινει ετσι και μετα απο λιγο καιρο. Εξωτερικη την εκανα την sd αν και ο χωρος για τις εφαρμογες δεν μου πολυφτανει αλλα οκ. Η μπαταρια φαινεται να πηγαινει καλυτερα αλλα και αυτο θα φανει αργοτερα :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνετε να την ενσωματωσεις την κάρτα και αν κολλάει να την ξεχωρίσεις στην πορεία?

Ειμαι σε δηλλιμα να την ενώσω ή όχι όταν κάνω την αναβάθμιση...

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει την αναβαθμιση πριν καμια 15αρια μερες.Αρχικα δουλευε απροβληματιστα.Τα προβληματα αρχισαν μολις εκανα επαναφορα εργ.ρυθμισεων και ενσωματωση της καρτας sd στη συσκευη.Η καρτα ειναι class 10 32gb αλλα παρολα αυτα το κινητο γονατιζε.Καποια στιγμη χτες αρχισε κατι τρελα κολληματα σε εκνευριστικο βαθμο οποτε εκανα ξανα επαναφορα και ορισα τη καρτα σαν εξωτερικη (οπως την ειχα παλια δηλαδη).Πραγματικα το κινητο πεταει τωρα παρολο που το φορτωσα με αρκετες εφαρμογες.
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος εσωτερική την κάρτα ενώ έχει class 10 και πάνω? Αν ναι, αντιμετώπισε θέματα? Θέλω οπωσδήποτε να την κάνω εσωτερική γιατί το τηλέφωνο θα γεμίζει για πλάκα με τις εφαρμογές που θέλω να έχω, αλλά δεν θέλω να έχω θέματα με lag.

 

Εγω εχω 10αρα που δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα ποτε πριν και προσπαθωντας να την κανω εσωτερικη μου εβγαλε το μηνυμα οτι ειναι αργη. Την εκανα εξωτερικη και το αφησα ετσι.

 

Εντυπωσεις: Το τηλ. ξαναζωντανεψε (αποψη μου οτι η 5.0.2 ηταν η χειροτερη rom απο καταβολης android), το βασικο μου προβλημα που με τρελλαινε γιατι εχω και δυο καρτες ηταν η ελεεινη καθυστερηση στο dialler το οποιο λυθηκε, σαφως και καταναλωνει περισσοτερη μνημη αλλα χωρις να προβληματιζει και η μπαταρια "εστρωσε" ως προς την καταναλωση, εχει γινει πιο γραμμικη, πιο προβλεψιμη και με μεγαλυτερη διαρκεια.

 

Η ουσια ειναι οτι το οποιοδηποτε τηλ. android για να αποδωσει σωστα χρειαζεται πια μινιμουμ 2 GB Ram και τουλαχιστον 16 GB αποθηκευτικου χωρου για να μπορεις να φορτωσεις οσες εφαρμογες χρειαζεσαι χωρις να καταφευγεις σε αλχημειες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Φίλος κάτοχος του κινητού ρώτησε την γνώμη μου για τη αναβάθμιση. Βλέπω ότι αν υπάρχουν προβλήματα, εμφανίζονται σε αυτούς με καρτα μνήμης. Ισχυει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένα με ΟΤΑ αναβάθμιση και πολυ΄καλές εντυπώσεις εδώ:

 

Δεν έκανα wipe cache, έκανα επαναφορά εργαστισιακών κι ενσωμάτωσα μια απλή class 10 32gb ως εσωτερική (παρά την προειδοποίηση του συστήματος ότι είναι αργή).

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, αντίθετα:

 

Το τηλ είναι πιο smooth από ποτέ (δεν είχ ΚιτΚατ ποτέ όμως, συγκρίνω μόνο με Λόλιποπ), τα λαγκ εξαφανίστηκαν, ο dialer είναι σφαίρα και αρκετά πιο καλοστημένος, συνολικά το τηλ συμπεριφέρεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Η δε αυτονομία με το Doze έχει ανέβει πάρα πολύ επίσης.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς προκαλεί προβλήματα στους λοιπούς φίλους, μάλλον είναι και λίγο ότι κάτσει..

Συνολικά η 6 μου φαίνεται πολύ καλύτερη υλοποίηση από την 5.

Δεν έχω μετανιώσει στιγμή, αλλά είναι ακόμα νωρίς, ίσως φανούν bug στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σήμερα έχει στρώσει τελικά..

Με τη SD εξωτερική.

Ενιωσα ότι ήθελε το χρόνο του.

Εννοείται ότι είχα κάνει factory reset από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Και γω την έβαλα κατευθείαν εξωτερική και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Άρα μετα απο τόσες αναφορές να υποθέσουμε οτι τα περισσότερα προβλήματα με lag εμφανίζονται όταν ενσωματωνεις την sd. Τώρα αυτό οφείλεται είτε σε αργή κάρτα είτε σε κάποιο bug θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος εσωτερική την κάρτα ενώ έχει class 10 και πάνω? Αν ναι, αντιμετώπισε θέματα? Θέλω οπωσδήποτε να την κάνω εσωτερική γιατί το τηλέφωνο θα γεμίζει για πλάκα με τις εφαρμογές που θέλω να έχω, αλλά δεν θέλω να έχω θέματα με lag.

 

Εμένα με την UHS-1 class 10 32G που είχα απο πριν δουλεύει 100% απροβληματιστα.

έκανα OTA όταν ήρθε, wipe data και την κάρτα εσωτερική κατευθείαν. κανένα κόλλημα

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οτι φαινεται ελυσα τα προβληματα με την "αργη μη υποστηριζομενη καρτα μνημης sd" απλα αφαιρωντας την και αγοραζοντας νεα καρτα μνημης sd της SunDisk Extreme Micro SD 16GB U3

 

το μονο προβλημα που εχω συναντησει μεχρι τωρα ειναι με την εφαρμογη του Facebook που δεν κανει εγκατασταση = κολλαει το κινητο και κανει ρεσταρτ

 

η λυση σε αυτο ειναι απλη δεν την κανεις εγκατασταση

 

ελπιζω να μην αργησει πολυ η Motorola να κυκλοφορησει το Android 6.0.1 που θα λυσει πολλα προβληματα..

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...