Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια να ρωτησω λιγακι με την σειρα γιατι εχω μπερδευτει. :dizzy:

1) κανω αναβαθμιση στο κινητο μου (δεν ειναι root)

2) κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κ ξαναπερναω τις εφαρμογες απο την αρχη μονος μου.

 

ακολουθωντας αυτα τα βηματα θα μου σβησει επαφες,φωτογραφιες,μηνυματα ,ειδοποιησεις ημερολογιου κλπ ή ολα θα ειναι μεσα κ μετα την αναβαθμιση?

 

επισης καποια μελη εδω, λενε κατι αντι για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων να κανουμε wipe data clear cache.Αυτο τι ειναι? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω λιγακι με την σειρα γιατι εχω μπερδευτει. :dizzy:

1) κανω αναβαθμιση στο κινητο μου (δεν ειναι root)

2) κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κ ξαναπερναω τις εφαρμογες απο την αρχη μονος μου.

 

ακολουθωντας αυτα τα βηματα θα μου σβησει επαφες,φωτογραφιες,μηνυματα ,ειδοποιησεις ημερολογιου κλπ ή ολα θα ειναι μεσα κ μετα την αναβαθμιση?

 

επισης καποια μελη εδω, λενε κατι αντι για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων να κανουμε wipe data clear cache.Αυτο τι ειναι? :blink:

 

 

Εάν κανεις επαναφορά εργοστασιακων θα σου σβηστουν όλα εκτός και αν τα έχεις στην sd αποθηκευμένα, φωτογραφίες κλπ, και οι επαφές σου είναι περασμένες στην sim.. Wipe cache μπορείς να κάνεις μέσω recovery mode, αν δεν γνωρίζεις ψάξε και θα βρεις στο youtube

Link to comment
Share on other sites

τελικά την κάρτα να την βάλουμε εσωτερική η εξωτερική ?δεν έχω κάνει επαναφορά σε τπτ άλλα η μπαταριά μέχρι το μεσημέρι έχει φύγει και τρώει κάτι κωλύματα
Link to comment
Share on other sites

τελικά την κάρτα να την βάλουμε εσωτερική η εξωτερική ?δεν έχω κάνει επαναφορά σε τπτ άλλα η μπαταριά μέχρι το μεσημέρι έχει φύγει και τρώει κάτι κωλύματα

 

Καλύτερα εξωτερική η γνώμη μου.

Ακόμα κάποιες εφαρμογές δεν μεταφέρονται στην κάρτα (ακόμα και σαν εσωτερικη να φαίνεται) και ειδικά αν χρησιμοποιείς πχ here maps που χρησιμοποιούν χάρτες που αποθηκεύουν στην μνήμη αυτή δεν μεταφέρεται στην SD.

 

Κάτι μου λέει ότι έχει γίνει ή λάθος υλοποίηση από τη Google ή ακόμα δεν έχουν συμμορφωθεί οι εφαρμογές με τους κανόνες για Android 6.

Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα και ειπα να την κανει εσωτερικη αποθηκευση

πως ξανα γινεται εξωτερικη καρτα αποθηκευσης (να μπορω να βαζω εφαρμογες)

 

ενα προβλημα που παρατηρησα μετα απο την καθαρη εγκατασταση ειναι οτι ετσι οπως ειπα πιο πριν ολος ο αποθηκευτικος χωρος (εσωτερικη μνημη) μετα απο κλεισιμο της συσκευης και ανοιγμα χαθηκαν οι εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει στην καρτα και εμειναν οσες στο τηλεφωνο υπηρχαν

 

ως εκκινηση χρησιμοποιω το google now.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

τελικά την κάρτα να την βάλουμε εσωτερική η εξωτερική ?δεν έχω κάνει επαναφορά σε τπτ άλλα η μπαταριά μέχρι το μεσημέρι έχει φύγει και τρώει κάτι κωλύματα

 

Εγω με εσωτερικη ετρωγα τρελα lags.

Το αλλαξα σε εξωτερικη και ολα καλα,0 κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με εσωτερικη ετρωγα τρελα lags.

Το αλλαξα σε εξωτερικη και ολα καλα,0 κολληματα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμασο και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι σε rooted συσκευές δεν μπορείς να κάνεις απευθείας OTA UPDATE αλλά θέλει κάποια διαδικασία... Όπως έγραψα και ποιο πάνω δεν μπορώ να εκγαταστησω την 6.0 marshmellow έκδοση , μου βγάζει σφάλμα. Ναι είχα root κ έκανα unroot αλλά και πάλι δεν μπορώ να περάσω στο κινητό την νεα έκδοση. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Εγω με εσωτερικη ετρωγα τρελα lags.

Το αλλαξα σε εξωτερικη και ολα καλα,0 κολληματα.

 

Τι ταχυτητα υποστηριζει η καρτα σου? Εχω την εντυπωση οτι ειναι αργη γι'αυτο και εχεις κολληματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διάβασα ότι σε rooted συσκευές δεν μπορείς να κάνεις απευθείας OTA UPDATE αλλά θέλει κάποια διαδικασία... Όπως έγραψα και ποιο πάνω δεν μπορώ να εκγαταστησω την 6.0 marshmellow έκδοση , μου βγάζει σφάλμα. Ναι είχα root κ έκανα unroot αλλά και πάλι δεν μπορώ να περάσω στο κινητό την νεα έκδοση. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

Πρεπει πρωτα να βεβαιωθεις οτι το τηλ. δεν ειναι πια ρουταρισμενο. Δοκιμασες αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootchecker&hl=en

 

Ο chainfire λεει οτι καποια kernels επαναφερουν root μετα απο επανεκκινηση (εκανες επανεκκινηση μετα το ξερουταρισμα ετσι)?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα αλλαξα την μνήμη από εσωτερική σε εξωτερική και πάει λίγο καλύτερα αλλά δεν έχω περιστροφή οθόνης δεν μου το βγάζει
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το εσωτερικη μνημη αποθηκευσης που ενεργοποιησα αν και δεν υποστηριζεται απο την καρτα μου SunDisk 16GB βγαζει το μηνυμα οτι ειναι αργη θελει Class 10 αρα παω για νεα καρτα SD

 

παντως οι επιλογες που εχω ειναι εσωτερικη - φορητη (εκει ομως δεν πανε εφαρμογες αρα προβλημα)

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει κάνα δύο αλλά το βασικότερο είναι ότι το adaptive storage δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

 

Πχ εμένα αποτυγχάνει η μετεγκατάσταση δεδομένων και έχει γεμίσει ή μνήμη δεν μπορώ να κάνω update σε εφαρμογές.

Ίσως να φταίει και ή κάρτα αλλά δεν ξέρω αν δεν δοκιμασω άλλη

Είχα γράψει το πρόβλημα με την αποτυχία της μετεγκατάστασης δεδομένων

Διαβάζοντας είδα ότι άμα είναι καταπονημένη η κάρτα δεδομένων καλό θα είναι να την συνδεσετε σε PC και να κάνετε. Ένα. Check disk

Εμένα ή κάρτα που είχε μπει σε άλλα 4 smartphone είχε errors τελικά και από τη στιγμή που το έκανα δεν. Είχε πρόβλημα τελικά..

Αμά έχετε προβλήματα κάντε το μπας και στρώσει μπορεί να έχει πρόβλημα η κάρτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχω παρουσίαζε και το nexus 6 για αναβάθμιση σε lollipop.. Έπρεπε να κατεβάσει factory images κλπ. Πρέπει να ακολουθησω μία παρόμοια διαδικασία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρεπει πρωτα να βεβαιωθεις οτι το τηλ. δεν ειναι πια ρουταρισμενο. Δοκιμασες αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootchecker&hl=en

 

Ο chainfire λεει οτι καποια kernels επαναφερουν root μετα απο επανεκκινηση (εκανες επανεκκινηση μετα το ξερουταρισμα ετσι)?

 

Εννοείται πως έκανα και τσεκαρα μετά..

 

Βρήκα έναν τρόπο για το πώς να το διωρθωσω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1406550

 

Να το δοκίμασω τι λέτε?

Edited by Stivpk
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παρατηρησα οτι η εκδοση 6 (ενημερωση ασφαλειας ιανουαριος 2016) που φοραει το αγαπημενο μας motorola moto g 2nd gen XT1068 εχει "παιδικες ασθενειες" οι οποιες στο google nexus 7 το οποιο φοραει 6.0.1 (με την τελευταια ενημερωση ασφαλειας) δεν υπαρχουν.

αν προσθεσω το γεγονος οτι κατι "παιζει" με την SD καρτα της SunDisk 16GB η οποια δεν ειναι Class 10 που θελει , αν προσθεσω το γεγονος οτι βαζω εφαρμογες απο το google play store οι οποιες αποθηκευονται στην SD καρτα αλλα μετα απο κλεισιμο και ανοιγμα του τηλεφωνου δεν υπαρχουν περασμενες....θα κοιταξω να παρω καρτες SD Class 10 που θελει των 16GB και των 32GB να δω συμπεριφορα

παντως η προσωπικη μου εντυπωση ειναι οτι ηταν πολυ καλυτερο με την 5.0.2.

 

ελπιζω να διορθωθουν τα προβληματα και να εχω λειτουργικο και παλι κινητο

 

το επιμαχο screenshot για το Unsupported SD Card Error Message

 

http://prntscr.com/ahkgxc

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η συσκευή μου. Μοιάζει ίδια σε απόδοση και στην μπαταρία.. Δεν μια ερώτηση.. Το messenger μετά την αναβάθμιση δεν βγάζει την φούσκα?

 

 

Υγ χωρίς clean install στην αρχή είχα κολλήματα αλλά μετά από. Μια. Μέρα έστρωσε. Μετά εγώ έκανα reset για καλό και για κακό και όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Swipeαπο πάνω προς τα κάτω με δυο δάχτυλα και επιλογή εκεί που λέει κατακόρυφα

 

Δεν υπάρχει πια να διαλεξω κατακόρυφα η περιστροφή μόλις αλλαξα από εσωτ σε εξωτερική την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως παιδια 3 μερες τωρα δουλευουν ολα τελεια..δεν εχω βαλει την sd σαν εσωτερικη οποτε μπορει να παιζει ρολο αυτο.

Ναι η φουσκα του messenger σταματησε και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πια να διαλεξω κατακόρυφα η περιστροφή μόλις αλλαξα από εσωτ σε εξωτερική την κάρτα

 

απο εσωτερικη σε εξωτερικη πως το εκανες?

 

γιατι εμενα μου λεει η εσωτερικη η φορητη

 

αν κανω διαμορφωση για εξωτερικη μου βγαινει το παραθυρακι (ειδοποιησης) οτι πρεπει να την ρυθμισω.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δώσω να καταλαβετε έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα που δείχνει στο παρακάτω βίντεο... Έχει συμβεί σε κανέναν από εσάς τίποτα παρόμοιο? Καμιά λύση υπάρχει?https://m.youtube.com/watch?v=lHb4w8W0-dk
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει σε 6.0 περίπου 1.5 μήνα, έχω την sd σαν εσωτερική και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα lag σε σχέση με την 5.0.2, το αντίθετο. Εδώ και περίπου τρεις εβδομάδες που έχω απεγκαταστήσει και clean master και battery doctor έχω δει διαφορά προς το καλύτερο σε αίσθηση λειτουργίας και διάρκεια μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εισαι απο τους λιγους τυχερους που περασες την 6 και δεν εχεις προβληματα

 

γιατι εγω με τα προβληματα που μου βγαζει στην παρουσα φαση της εκδοσης 6 ειμαι ετοιμος (να το πεταξω απο το μπαλκονι) αν δεν στρωσει με την νεα συμβατη sd card class 10 που ζηταει

 

η να το κανω για πολλοστη φορα wipe cache/data και factory reset και να μην προσθεσω καμια εφαρμογη εκτος αυτες που εχει απο την μανα του μεχρι να βγει το update σε 6.0.1 και στρωσει

 

καθως η ολη φαση απο το 5.0.2 που μου δουλευε τελεια με το 6.0 που δεν δουλευει μου εχει σπασει το νευρικο συστημα

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να πας σε ακόμη γρηγορότερη κάρτα, και όχι απλά class 10. uhs 3.

Έχεις κάποιο άλλο θέμα πλην των όσων σχετίζονται με την κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...