Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν ξέρω αν θέλω να την βάλω ακόμα..αμα έχει τίποτα bugs και ιστορίες τι κάνουμε;

Μάλλον θα περιμένω εντυπωσεις απο τους περισσότερους και να πέρασουν και λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για οσους το ξεψυθρισαν οταν πατας με δυναμη την οθονη φαινεται να μπενει προς τα μεσα το gorilla glass ?

επισης ειναι κανενας που το βγηκε σκονη κατω απο την οθονη ?

γενικα απο ποιοτητα κατασκευης πως παει ?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες! Έκανα το update σε lollipop και τώρα θέλω να το κάνω ένα factory reset. Μπαίνω recovery mode και μου εμφανίζει ενα ανθρωπάκι android και ενα "no command" από κάτω. Ότι και να κάνω από εκεί και πέρα δεν εμφανίζεται το μενού του recovery. Τι παίζει?? Το τηλέφωνο δεν έχει ρουταριστεί ή πειραχτεί ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η νέα έκδοση...αυτή η ασπρίλα παντού με εκνευρίζει αφάνταστα πολύ...

Να πω όμως πως η κιτρινίλα που είχα σε άσπρο φόντο διορθώθηκε δια μαγείας μετά το update...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω αυτη εχω και δεν μου χει ερθει ισως ειναι θεμα αυτης της εκδοσης γιατι και στο leak απο την εκδοση του soak test ηταν απαραιτητη η 23.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παίδες! Έκανα το update σε lollipop και τώρα θέλω να το κάνω ένα factory reset. Μπαίνω recovery mode και μου εμφανίζει ενα ανθρωπάκι android και ενα "no command" από κάτω. Ότι και να κάνω από εκεί και πέρα δεν εμφανίζεται το μενού του recovery. Τι παίζει?? Το τηλέφωνο δεν έχει ρουταριστεί ή πειραχτεί ποτέ.

 

Έτσι είναι, δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Για να μπεις στη recovery όταν βλέπεις το ανοιγμένο ρομποτάκι και γράφει καμία εντολή από κάτω, κρατάς πατημένο το power για 2" και πατάς στιγμιαία το vol. up.

 

Μετά από λίγη χρήση με το lollipop έχω να πω πως μερικά πράγματα είναι βελτιωμένα(οπτικά κυρίως) αλλά σαν να έχει βαρύνει αρκετά. Παρατήρησα πως όταν έκανε ενημερώσεις εφαρμογών, είτε restore εφαρμογών από το λογαριασμό google μετά από reset, στις περισσότερες λειτουργίες του τηλεφώνου δεν γινόταν τίποτα με το πάτημα. Ο μόνος τρόπος να φέρω στο προσκήνιο την εφαρμογή που επέλεξα ήταν να πατήσω το δεξί πλήκτρο που εμφανίζει όλες τις ανοιχτές εφαρμογές και να την επιλέξω από εκεί μιας και την είχε στη λίστα. Πιστεύω να είναι bug γιατί σε κάποια φάση πάτησα το εικονίδιο του dialer και ενώ δεν έβλεπα τίποτα στην οθόνη (εκτός από το ίδιο το εικονίδιο που γινόταν σαν ενεργοποιημένο), στη συνέχεια πατώντας στην οθόνη πήρε τηλέφωνο μια επαφή από τα favorites, χωρίς ωστόσο να το βλέπω, και το κυριότερο να μπροώ να σταματήσω την κλήση. Μετά το τέλος της ενημέρωσης όλα ήταν οκ (και με ένα restart καλού κακού). Και γενικά έχει κάποια lags σε ορισμένα σημεία. Συνολικά τον ίδιο χρόνο παίζει να κάνει για να ανοίγει τις εφαρμογές με το kit kat, αλλά έχω την εντύπωση πως το animation ξεγελάει το μάτι νομίζοντας πως η απόκριση είναι καλύτερη. Πιστεύω πως αρχίζει να φαίνεται πλέον πως ένα ακόμη GB μνήμης (και ίσως και λίγο γρηγορότερος επεξεργαστής) θα ήταν απαραίτητο για να είναι όσο πιο γίνεται smooth η χρήση. Αλλά δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

αρκετες αλλαγες αλλα δεν εχει face unlock και αμα βαλεις στην προβολη το πολυ μεγαλα γραμματα στο restart μενει σαν μπρικαρισμενι η οθονη και δεν μπορεις να βαλεις πιν σε καμια καρτα :shock: ,πρεπει να βγαλεις την μια για να μπορεσεις να μπεις (τουλαχιστον ετσι δουλεψε σε μενα ) αντε να δουμε αν θα τα φτιαξουν :mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Mark_K παρατήρησα και εγώ το ίδιο ακριβώς!!!Νόμιζα πως έπαθε πρόβλημα το τηλέφωνο,νέκρωσε τελείως...Κατά πάσα πιθανότητα είναι bug της έκδοσης!!!Σε αντίθεση με όσα ακούγαμε τελικά πιστεύω ότι η kit kat έδενε καλύτερα με το τηλέφωνο,πλέον παρατηρώ ένα ελαφρύ λαγκάρισμα...συμφωνώ με τον/την Mark_K πως μετά την αναβάθμιση αισθάνομαι και γω πως θα χρειαζόταν ελαφρώς καλύτερο hardware το τηλέφωνο για να δουλεύει πένα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εκανα..και πιο πολυ την εκανα γιατι μου εσπασε τα @@ με ειδοποιήσεις υπάρχει update και υπάρχει update αμάν πια ..ουτε εμένα μου αρέσει πάντως..και νιώθω ελαφριά λαγκαρισματα..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια... Διαβασα σχεδον ολο το θεμα, αλλα ειμαι λιγακι στουρνος...

 

Εν'οψει της επισημης αναβαθμισης για να κανουμε "καθαρες" δουλειες, κανουμε πρωτα "Factory Data Reset" απο το μενου, μετα "Wipe Cache Partition" απο το boot menu και μετα περναμε την αναβαθμιση;

 

πως γινετε αυτο το Wipe Cache Partition φιλε ;

Link to comment
Share on other sites

πως γινετε αυτο το Wipe Cache Partition φιλε ;

 

Το περιγραφει αναλυτικα σε αυτο το βιντεο:

 

 

Δεν ξερω ομως αν πρεπει να γινει πριν το update ή μετα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το system version, εμενα γραφει 210.12.40, και δεν εχω παρει ακομα 5.02.

Εχει αλλος αυτην την version?

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη θελω να μεινω με την kit kat, που την βρισκω μια χαρα, υπάρχει κάποιος τροπος να επενεργοποιησω την ειδοποίηση για ενημέρωση, να μην την βλεπει καθολου το τηλέφωνο δηλαδη? Εχω ξενερωσει παλιοτερα με τις διάφορες ενημερωσεις των κινητων, και κατα κανονα τα τηλέφωνα γίνοτανε χειροτερα.
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, πήγα να κάνω wipe cache μετά το update και μετά από 1 λεπτό δεν είχε τελειώσει. Νόμιζα ότι κόλλησε και το έκλεισα κρατώντας παρατεταμένα το power. Από ότι διάβασα απλά θέλει ώρα...
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ. Ακόμα δεν έκανα wipe άλλα ήταν σχετικά φρέσκια η εγκατάσταση. Δεν βλέπω κολλήματα. Μόνο πρόβλημα ότι δεν έβρισκε δίκτυο στη sim που χρησιμοποιώ. Επίσης με ενοχλεί που δείχνει το εικονίδιο και της δεύτερης sim ασχέτως αν είναι ενεργοποιημενο η όχι.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Το update είναι εξαιρετικό .το τηλέφωνο είναι εσθήτα ποιο γρήγορο και χωρίς laggg τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Σίγουρα θα έχει κάποια μικρά bug's τα οποία θα διορθωθούν με το επόμενο update.Σε σχέση με το nexus7 2012 είναι απείρως καλύτερη η αναβάθμιση. Μπράβο στην Motorola που έδωσε ένα τόσο καλό update!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατηγορηματικός ότι ΔΕΝ υπερτερεί θεαματικά.

Αυτό που είναι καλύτερο είναι κατά κάποιο τρόπο η διαχείριση μνήμης. Μπορεί όταν τρέχεις facebook+messenger+viber+chrome να δεσμεύει κάπως λιγότερη. Ωστόσο μετά από δοκιμές με εναλλαγές σε αυτά τα 4, το πρόβλημα με το σκότωμα των εφαρμογών είναι υπαρκτό. Και να έχει 550 ελεύθερα όταν ξεκινάει από κλειστό, με τις εναλλαγές βλέπω έχει φτάσει στα 300.

 

Προηγουμένως χάζευα στο tapatalk και πατάω να ανοίξω το facebook. Μέτρησα 5" μέχρι να εμφανίσει την εφαρμογή. Το ίδιο πάνω κάτω έκανε και στο kit kat.

 

Επαναλαμβάνω πως ίσως λόγω των animation που διαρκούν ελαφρώς περισσότερο σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση και το γεγονός πως δεν βλέπουμε redraw κατά την επιστροφή στη home screen, πιστεύω πως δημιουργούν την εντύπωση ότι πάει πολύ καλύτερα. Ωστόσο στην πραγματική ουσία (άνοιγμα εφαρμογών) δεν υπάρχει αισθητή διαφορά (για να μην πως πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ελαφρώς πιο αργό). Ξαναλέω όμως, δεν είναι κάτι που με χαλάει. Συνηθίζεται το ίδιο με το kit kat. Απλά αν είχαμε παραπάνω μνήμη και δυνατότερο επεξεργαστή θα ήταν εντελώς απροβλημάτιστο.

 

Πληροφοριακά έχω κάνει 3 reset για διάφορους λόγους.

 

Στα του λειτουργικού τώρα.

Έχοντας 2 sim(CU/What's Up) είχα βολευτεί με τη what's up στη 2η θέση γιατί στην 1η μου έκανε κάποια θέματα. Η εφαρμογή της Cosmote για τη διαχείριση του what's up ήθελε να είναι στην 1η υποδοχή αλλιώς δεν δούλευε. Αυτό το προσπερνούσα απενεργοποιώντας προσωρινά την άλλη κάρτα και την έβλεπε σαν μοναδική και δούλευε το πρόγραμμα. Πλέον στην 5.0.2 όταν απενεργοποιείς την κάρτα δεν εξαφανίζεται αλλά μένη ανενεργή, και για αυτό πιθανολογώ, το πρόγραμμα δεν δουλεύει(βγάζει μήνυμα πως δεν εντοπίστηκε αριθμός WU).

 

Μετά το update δεν είχα θέμα με το εικονίδιο του wi-fi. Στη συνέχεια με το πρώτο reset και έπειτα, εμφανίστηκε το γνωστό(από ότι λένε) θαυμαστικό. Έχω διαβάσει για το που οφείλεται αυτό(μη αξιόπιστη σύνδεση, μη επίτευξη σύνδεσης με τους servers της google ενώ έχεις δεδομένα κανονικά από το wi-fi κλπ). Όμως πιστεύω πως είναι κάποιο bug. Κυρίως επειδή αν είχα κλειστό το wi-fi και το ενεργοποιούσα, το θαυμαστικό υπήρχε εκεί πριν γίνει η σύνδεση καν με το δίκτυο. Σήμερα μόλις διαπίστωσα αυτό που λέω προηγουμένως αποφάσισα να αλλάξω θέση τις κάρτες sim. Είχα κλειστό το wi-fi και ανοιχτά τα δεδομένα από τη 2η sim. Κλείνω το τηλέφωνο, πραγματοποιώ την εναλλαγή στις κάρτες, και το ανοίγω ξανά. Στη συνέχεια κλείνω τα mobile data και ανοίγω το wi-fi και ως εκ θαύματος το θαυμαστικό εξαφανίστηκε. Δεν ξέρω ποια ενέργεια ακριβώς επέφερε αυτό το αποτέλεσμα(εναλλαγή καρτών ή απλά αρκεί τη μία να τη βγάλουμε και να την ξανατοποθετήσουμε) αλλά καλό είναι να το έχει στο μυαλό του όποιος έχει το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που την έχω περάσει εδώ και δυο βδομάδες απο το xda δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και όλα πάνε ρολόι!!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, πήγα να κάνω wipe cache μετά το update και μετά από 1 λεπτό δεν είχε τελειώσει. Νόμιζα ότι κόλλησε και το έκλεισα κρατώντας παρατεταμένα το power. Από ότι διάβασα απλά θέλει ώρα...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Mark, μπήκα μια χαρά στο recovery με τη βοήθειά σου! Ναι, θέλει ώρα το wipe cache μετά από την αναβάθμιση, μου πήρε περίπου 3 με 4 λεπτά για να ολοκληρωθεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την έκανα και εγώ. Ακόμα δεν έκανα wipe άλλα ήταν σχετικά φρέσκια η εγκατάσταση. Δεν βλέπω κολλήματα. Μόνο πρόβλημα ότι δεν έβρισκε δίκτυο στη sim που χρησιμοποιώ. Επίσης με ενοχλεί που δείχνει το εικονίδιο και της δεύτερης sim ασχέτως αν είναι ενεργοποιημενο η όχι.

 

Ρε παιδιά το έχω ακούσει από πολλούς αυτό με το εικονίδιο, αλλά εμένα δεν μου το δείχνει όταν δεν χρησιμοποιώ την δεύτερη σιμ, μόνο το εικονίδιο της ενεργής σιμ μου εμφανίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δείχνει στη θέση που είναι κανονικά το σήμα της απενεργοποιημένης SIM ένα κενό τριγωνάκι;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...