Jump to content

Προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε WP 8.1


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέω για εικόνα φόντου στην οθόνη έναρξης. Δε μπαίνει με τίποτα. Τα tiles είναι μαύρα εκτός από κάποια που έχουν χρώματα δικά τους. Edited by bill971
λάθος ορθογραφίας
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέω για εικόνα φόντου στην οθόνη έναρξης. Δε μπαίνει με τίποτα. Τα tiles είναι μαύρα εκτός από κάποια που έχουν χρώματα δικά τους.

 

 

 

Έχεις ενεργεί την υψηλή αντίθεση στης ρύθμισης διευκολύνσει πρόσβασης.για αυτό

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω σε οποιουςπαρακολουθουσαν τα θέματά μου ότι πλέον γ συεκευη έχει σταθεροποιηθεί και όλα δουλεύουν ρολοι. Ούτε επανεκιννησεις ούτε κλεισίματα εφαρμογών κι διάφορα αλλα.

 

Αυτο που τελικά έχω καταλήξει οτθ δημιουργεί προβλήματα ειναι το restore στις ρυθμίσεις των εφαρμογών. Γενικά το backup restore έχει θέματα. Αν δε παίρνει και κολλάει στο 97% πχ, μπορεί ναι μεν να σου φέρει το backup αλλά αυτο δημιουργεί θέματα. Εγω το έλυσα παίρνοντας backup χωρίς τις ρυθμίσεις των εφαρμογών και hard reset επαναφορά. Πλέον τώρα δε μου κολλάει και το backup.

 

Θα μου πείτε ότι ίσως κάποιες εφαρμογές δημιουργούν το θέμα..

 

Ποιος μπορεί να ζήσει μ αυτο;

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω σε οποιουςπαρακολουθουσαν τα θέματά μου ότι πλέον γ συεκευη έχει σταθεροποιηθεί και όλα δουλεύουν ρολοι. Ούτε επανεκιννησεις ούτε κλεισίματα εφαρμογών κι διάφορα αλλα.

 

Αυτο που τελικά έχω καταλήξει οτθ δημιουργεί προβλήματα ειναι το restore στις ρυθμίσεις των εφαρμογών. Γενικά το backup restore έχει θέματα. Αν δε παίρνει και κολλάει στο 97% πχ, μπορεί ναι μεν να σου φέρει το backup αλλά αυτο δημιουργεί θέματα. Εγω το έλυσα παίρνοντας backup χωρίς τις ρυθμίσεις των εφαρμογών και hard reset επαναφορά. Πλέον τώρα δε μου κολλάει και το backup.

 

Θα μου πείτε ότι ίσως κάποιες εφαρμογές δημιουργούν το θέμα..

 

Ποιος μπορεί να ζήσει μ αυτο;

 

Και εμένα κολλούσε λίγη ώρα στο 97% αλλά το άφηνα και ολοκληρωνόταν από μόνο του μετά από 3-4 λεπτά.

 

Αν συνεχίζει κάποιος πάντως να μην μπορεί να κάνει back up ας μπει στη σελίδα του onedrive από υπολογιστή, μετά ρυθμίσεις-> επιλογές-> Αντίγραφα ασφαλείας ρυθμίσεων συσκευής και ας διαγράψει τα αντίγραφα ασφαλείας της συσκευής που είναι στο onedrive. Διαγραφή και των αντιγράφων ασφαλείας από τη συσκευή (ρυθμίσεις->αντίγραφα ασφαλείας-> εφαρμογές+ ρυθμίσεις-> διαχείριση αντιγράφων ασφαλείας) και ας δοκιμάσει να ξανακάνει αντίγραφο ασφαλείας.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

SOS: Στην προσπάθεια μου να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας σταματάει στο 96% και μου πετάει το εξής: "Παρουσιάστηκε προβλημα με τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας των ρυθμίσεων σας. Δοκιμάστε ξανα αργότερα". Δοκιμάζω ξανα, τζίφος... Τι λέτε να φταίει;;
Link to comment
Share on other sites

SOS: Στην προσπάθεια μου να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας σταματάει στο 96% και μου πετάει το εξής: "Παρουσιάστηκε προβλημα με τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας των ρυθμίσεων σας. Δοκιμάστε ξανα αργότερα". Δοκιμάζω ξανα, τζίφος... Τι λέτε να φταίει;;

 

δες εδώ

 

http://www.wpcentral.com/fix-windows-phone-os-backups-error

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, αλλα δυστυχώς δε δούλεψε. Αυτη τη φορα βέβαια έφτασε στο 100% και μετά μου πέταξε το μήνυμα. Ρώτησα και στο Nocia Care της περιοχής μου και μου είπε οτι πιθανότατα ειναι προβλημα λειτουργικού και δε μπορούμε να κάνουμε κατι:/... Τεσπα, αναγκάστηκα και το άφησα ετσι για φτιάξιμο, γιατί το βιάζομαι. Ετσι και αλλιώς μονο στις ρυθμίσεις δεν κατάφερα να παρω back, οι εφαρμογές ειναι κομπλέ.

 

Αντιμετώπισε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα στην cyan;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαν κάποιο θέμα είπαν ότι έκαναν κανονικά restore μόλις άνοιξε το κινητό τους
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαν κάποιο θέμα είπαν ότι έκαναν κανονικά restore μόλις άνοιξε το κινητό τους

 

Μακάρι φίλε Alex να πάνε όλα καλά. Όχι τίποτα άλλο, βαριέμαι να το ξαναστήνω. Θα επιστρέψω με το νεώτερα όταν με το καλό πάρω πίσω τη συσκευή (αν και πολύ φοβάμαι ότι θα αργήσει).

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαν κάποιο θέμα είπαν ότι έκαναν κανονικά restore μόλις άνοιξε το κινητό τους

 

Το πρόβλημα είναι γενικό και εγώ δοκίμασα διάφορες λύσεις αλλά κανένα αποτέλεσμα. Και όπως ανέφερε ένας φίλος εδω, ενώ αρχικά φάνηκε ότι το backup επανήλθε κανονικά στην πορεία αποδείχτηκε ότι έλειπαν πολλά από διάφορες εφαρμογές. Υποψιάζομαι, χωρίς να ξέρω κιόλας, ότι το πρόβλημα δημιουργείται από διάφορες εφαρμογές που δεν είναι σχεδιασμένες για να κάνουν σωστά το backup. Προσωπικά ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω hard reset....:worry: Αυτό όμως θα έπρεπε να το είχε λάβει υπόψη η MS. Και γενικά διάβασα κάπου ότι έχει περιοριστεί ο αυστηρός έλεγχος από πλευράς MS στις εφαρμογές που προστίθενται στο κατάστημα για λόγους αύξησης του αριθμού. Αν αυτό ισχύει είναι τεράστιο λάθος.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά διάβασα κάπου ότι έχει περιοριστεί ο αυστηρός έλεγχος από πλευράς MS στις εφαρμογές που προστίθενται στο κατάστημα για λόγους αύξησης του αριθμού. Αν αυτό ισχύει είναι τεράστιο λάθος.

Αυτο μαλλον ισχυει, δεδομενου οτι το store εχει γεμισει με εφαρμογες - μαιμουδες, που αντιγραφουν γνωστα ονοματα, οπως με τις εφαρμογες που παρισταναν το vlc, αν και προσφατα η ms ανακοινωσε οτι θα επαιρνε μετρα για να καθαρισει το store.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό θέμα που πρόσεξα σήμερα.

 

Είμαι σε Lumia Cyan χωρίς update 1 στο 1020. Στις περισσότερες επαφές μου έχω περάσει και γενέθλια. Πολλά από αυτά όμως δεν εμφανίζονται στο ημερολόγιο. Έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό θέμα που πρόσεξα σήμερα.

Είμαι σε Lumia Cyan χωρίς update 1 στο 1020. Στις περισσότερες επαφές μου έχω περάσει και γενέθλια. Πολλά από αυτά όμως δεν εμφανίζονται στο ημερολόγιο. Έχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα?

 

Κοίταξε στις ρυθμίσεις ποια έχεις κάνει να εμφανίζονται. Γενικά όμως μην ελπίζεις πολλά. Τα γενέθλια στο ημερολόγιο των WP είναι ένα δράμα...Και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα έχω. Άλλα γενέθλια εμφανίζονται άλλα όχι. Μερικά που είναι από facebook εμφανίζονται διπλά χωρίς λόγο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δε διορθώνεται ακόμα και όταν τα διόρθωσα χειροκίνητα ένα ένα. Μετά από λίγες μέρες ξανάγιναν μπάχαλο. Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχω το mail μου και στον λογαριασμό microsoft και για facebook τι να πω...:blink:

 

 

Υ.Γ. Γενικά μου αρέσουν τα WP μην με παρεξηγείτε που διαμαρτύρομαι συνεχώς τελευταία:p. Απλά από την Cyan και μετά ασχολούμαι πιo πολύ με το κινητό και ανακαλύπτω bugs.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στις ρυθμίσεις ποια έχεις κάνει να εμφανίζονται. Γενικά όμως μην ελπίζεις πολλά. Τα γενέθλια στο ημερολόγιο των WP είναι ένα δράμα...Και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα έχω. Άλλα γενέθλια εμφανίζονται άλλα όχι. Μερικά που είναι από facebook εμφανίζονται διπλά χωρίς λόγο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δε διορθώνεται ακόμα και όταν τα διόρθωσα χειροκίνητα ένα ένα. Μετά από λίγες μέρες ξανάγιναν μπάχαλο. Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχω το mail μου και στον λογαριασμό microsoft και για facebook τι να πω...:blink:

 

 

Υ.Γ. Γενικά μου αρέσουν τα WP μην με παρεξηγείτε που διαμαρτύρομαι συνεχώς τελευταία:p. Απλά από την Cyan και μετά ασχολούμαι πιo πολύ με το κινητό και ανακαλύπτω bugs.

Δεν έχω και εγώ κανένα παράπονο και δε σκέφτομαι καν άλλο λειτουργικό, αλλά κάποια πραγματάκια πρέπει να διορθωθούν. Όσα περιέγραψες γίνονται και σε μένα. Άλλα γενέθλια εμφανίζονται και άλλα όχι. Αλλά, κατά τα άλλα, το ημερολόγιο αυτό μου έχει κάνει τη ζωή εύκολη και ειδικά με το συγχρονισμό ανάμεσα σε Windows 8.1 και WP.

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα όπως περιγράφεται (Ρυθμίσεις-αντίγραφα ασφαλείας - διαχείρηση) το back up που κολλούσε στο 96 (αν θυμάμαι καλά).

Μετά πάτησα δημιουργία αντιγράφων ασφ. και την έκανε επιτέλους ολόκληρη χωρίς σφάλμα.

 

Δεν θυμάμαι αν μου έβγαζε τέτοιο σφάλμα και πριν τα 8.1.

Σκέφτομαι μήπως τα σκαλώματα που έφαγε οφείλονται σ' αυτόν ακριβώς το λόγο.

Μήπως κάποια από τα bugs που αναφέρουμε οφείλονται στο προβληματικό b.u. τελικά (και ο jamesc αν θυμάμαι καλά είχε τέτοιο θέμα (96%));

Βαριεμαι το ξαναστήσιμο αλλιώς θα του έκανα μια επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

χθές είχα το πρώτο κόλλημα....

το είχα στο γραφείο και εκλεισε μόνο του , μόνο με soft reset ανοιξε :(

τελευταία εφαρμογή που του έβαλα ήτα το fb.. (είχα το fb Beta)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φίλε Alex να πάνε όλα καλά. Όχι τίποτα άλλο, βαριέμαι να το ξαναστήνω. Θα επιστρέψω με το νεώτερα όταν με το καλό πάρω πίσω τη συσκευή (αν και πολύ φοβάμαι ότι θα αργήσει).

 

Μην ανησυχεις σου έχει πάρει κανονικά backup κι ας κόλλησε στο 96%. Αν όμως όταν το πάρεις πίσω και κάνεις restore, μετά έχεις τίποτα θέματα με κολλήματα επανεκκινήσει ή κάτι που δε σ αρέσει, πιθανόν το restore των εφαρμογών σου προκάλεσε κάποιο πρόβλημα.

Επειδή εγώ τα είχα όλα αυτά, το έλυσα κάνοντας backup μόνο τις ρυθμίσεις και όχι των εφαρμογών. Μετά έκανα hard reset και πάλι restore αυτή τη φορά χωρίς τις ρυθμίσεις των εφαρμογών. Πλέον ούτε κολλήματα ούτε τίποτα και backup γίνεται κανονικά στο 100%.

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Πριν από λίγο ενω δούλευα κανονικά με το κινητό σβήνει και ανοίγει μόνο του, αλλά η οθόνη μένει μαύρη ενω τα κουμπιά τα led δουλεύουν κανονικά γιατί είχαν δόνηση και φωτισμένα.

κάνω soft reset τίποτα , παω σε ένα Nokia center μου λένε πρέπει να το κρατήσουμε, αλλά εγώ το ήθελα το κινητό.

 

Μετά από λίγο κανω ένα soft reset πάλι και τσουπ επανέρχεται η οθόνη

 

τι προτείνεται να κάνω γιατί όταν πήγα να κάνω στο nokia centre της πόλης μου unbranded την rom θέλανε να με χρεώσουν 16 ευρώ ενω έχω εγγύηση και μαλωσα μαζί τους.

 

Hard reset με ποια πλήκτρα κάνω

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

μετα τα 8.1 που περασα εχω διαφορα θεματα όπως τρεμοπαιγμα στο σκρολ και διαφορα κολλήματα (lumia 720 cv gr). αναγκαζομαι να κανω σοφτ ρεσετ καθε 2-3 μερες. εχω κανει κ χαρντ ρεσετ σε εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα παλι τα ιδια. με τα wp8 δεν ειχα προσεξει το παραμικρο. ουτε ενα σοφτ ρεσετ, ολα δουλευαν τελεια. σε εσας δουλευουν ολα καλα?

σκεφτομαι το nokia recovery tool. ξερει κανεις αν θα με παει πισω στα wp8 ή θα μου ξαναπερασει τα 8.1?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μετα τα 8.1 που περασα εχω διαφορα θεματα όπως τρεμοπαιγμα στο σκρολ και διαφορα κολλήματα (lumia 720 cv gr). αναγκαζομαι να κανω σοφτ ρεσετ καθε 2-3 μερες. εχω κανει κ χαρντ ρεσετ σε εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα παλι τα ιδια. με τα wp8 δεν ειχα προσεξει το παραμικρο. ουτε ενα σοφτ ρεσετ, ολα δουλευαν τελεια. σε εσας δουλευουν ολα καλα?

σκεφτομαι το nokia recovery tool. ξερει κανεις αν θα με παει πισω στα wp8 ή θα μου ξαναπερασει τα 8.1?

ευχαριστω

 

Και σε μένα με το 920 υπήρξαν ανάλογα θέματα. Έκανα πάνω από 10 soft reset μεσα σε λίγες μέρες, που τόσα δεν είχα κάνει στα 2 χρόνια που το έχω! Πλέον έχει στρώσει μπορώ να πω και κάποια κολλήματα σταμάτησαν. Δεν ξέρω πως, αλλά έγινε..Λες και ήθελε να "ζεσταθεί" λίγο. Το scrolling πάντως έχει θεματάκια, ειδικά στα παιχνίδια και μάλλον λόγω συγχρονισμού με x-box. Όχι ότι παλια δεν έκανε, αλλα τώρα το έχουν αλλάξει κάπως. Κάνε λίγο υπομονή αν θέλεις και αν δε δεις αλλαγή, προχώρα στα δραστικά μέτρα που ανέφερες (για το οποίο όμως δε ξέρω να σε διαφωτίσω).

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Στο scrolling παρατηρησα και εγω καποια θεματακια.Δεν ξερω πως να κανω soft reset.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η μπαταρια τελειωνει πολυ πιο γρηγορα πια.Επισης βλεπω στις εφαρμογες μου και αυτες που εχω σβησει να τις εχει ως μη εγκαταστημενες.Αυτες πως μπορουμε να τις πεταξουμε???
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Στο scrolling παρατηρησα και εγω καποια θεματακια.Δεν ξερω πως να κανω soft reset.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η μπαταρια τελειωνει πολυ πιο γρηγορα πια.Επισης βλεπω στις εφαρμογες μου και αυτες που εχω σβησει να τις εχει ως μη εγκαταστημενες.Αυτες πως μπορουμε να τις πεταξουμε???

 

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Nokia Lumia FAQ- Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

 

Απλά στις μη εγκατεστημένες σου λέει ποιές έχεις κατεβάσει γενικά από το Store αλλά δεν τις έχεις εγκατεστημένες στη συσκευή σου. Δεν μπορείς να τις διαγράψεις. Είναι το "ιστορικό" σου στο Store για να βλέπεις ποιές εφαρμογές έχεις κατεβάσει.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα με το 920 υπήρξαν ανάλογα θέματα. Έκανα πάνω από 10 soft reset μεσα σε λίγες μέρες, που τόσα δεν είχα κάνει στα 2 χρόνια που το έχω! Πλέον έχει στρώσει μπορώ να πω και κάποια κολλήματα σταμάτησαν. Δεν ξέρω πως, αλλά έγινε..Λες και ήθελε να "ζεσταθεί" λίγο. Το scrolling πάντως έχει θεματάκια, ειδικά στα παιχνίδια και μάλλον λόγω συγχρονισμού με x-box. Όχι ότι παλια δεν έκανε, αλλα τώρα το έχουν αλλάξει κάπως. Κάνε λίγο υπομονή αν θέλεις και αν δε δεις αλλαγή, προχώρα στα δραστικά μέτρα που ανέφερες (για το οποίο όμως δε ξέρω να σε διαφωτίσω).

 

Στο scrolling παρατηρησα και εγω καποια θεματακια.Δεν ξερω πως να κανω soft reset.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η μπαταρια τελειωνει πολυ πιο γρηγορα πια.Επισης βλεπω στις εφαρμογες μου και αυτες που εχω σβησει να τις εχει ως μη εγκαταστημενες.Αυτες πως μπορουμε να τις πεταξουμε???

 

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, θα κανω λιγες μερες υπομονη μηπως στρωσει αλλιως nokia recovery tool.

στη αυτονομια δεν παρατηρησα καποια αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν παρατηρώ κανένα απολύτως λαγκαρισμα με την 8.1 στο 920 μου. Τα προβλήματα που συναντώ είναι κυρίως στην συνεπεια των notifications και σε διάφορα bugs που όμως δεν έχουν να κάνουν με την ταχύτητα του λειτουργικού.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...