Jump to content

Προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε WP 8.1


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανάμεικτα συναισθήματα για την 8.1. Γενικά για κάποιον με Lumia πιστεύω ότι επειδή είχε πολλά πράγματα από πριν, το update του τα ανακάτεψε! Οκ, έχει κάποια θετικά. Αρκετά. Αλλά τι να πω; Η μουσική καταστράφηκε! Τα βίντεο χωριστά χωρίς λόγο. Αποθήκευση λέξεων στα ελληνικά δ γίνεται. Το notifications center ψιλοαδιάφορο όπως είναι, συγκεκριμένα λείπει το stop the music και τα δεδομένα. Επίσης, δεν αναγνωρίζει πια ένα Bluetooth. Το μενού έκανε καρέ όπως ανέφερε κ άλλος εδώ, αλλά με soft έστρωσε. Πολλά πράγματα βγήκαν στο μενού εφαρμογών, όπως ραδιόφωνο, οικονομία μπαταρίας, παιχνίδια κ.α. . Συν ότι εγκαταστάθηκαν εφαρμογές που δεν ήθελα με το έτσι θέλω. Αντί να γίνει μια ομαδοποίηση στο μενού ρυθμίσεων αλφαβητικά ή έστω αλλιώς, έγινε αχταρμάς. Το αναγνωριστικό διαφήμισης τι είναι; Το double tap για κλείδωμα που είναι; Φωτογραφία για background δεν ειναι για να βάλεις, βγάζεις τα μάτια σου, εκτός αν βάλεις κάποια μονόχρωμη ή θολη. Τεσπα, στα πρόσθετα ας μη γκρινιάζουμε, αλλά κάποια πράγματα θέλουν ακόμα δουλειά & μυαλό. Γιατί να καταστρέψουν τη μουσική;; Επίσης στον Έλεγχο Μνήμης ΔΕΝ εμφανίζει όλες τις εφαρμογές! Γιατί; Το σύρσιμο στην πληκτρολόγηση το έχει μόνο στο αγγλικό. Όσο για τον κερσορα και αυτος άλλαξε. Πατάς για να παει εκει που θες, αν δ παει δεν εχει πια το παρατεταμένο πάτημα ώστε να τον σειρεις ακριβώς εκεί που θες, πχ σε δυο κολλημένες λέξεις δενπάει ανάμεσα!! Για τις φωτο, έχω την εντύπωση ότι η κιτρινίλα έχει μειωθεί λίγο, αν και δεν το έχω τσεκάρει ακόμα καλά.

Στα θετικά, ο συγχρονισμός ρυθμίσεων, τα πλήρη αντίγραφα στο cloud, η προσθήκη ήχου για ειδοποιήσεις εφαρμογών..

Υπάρχουν σίγουρα και άλλα θετικά που δεν εχω ανακαλύψει ακόμα, το ίδιο και αρνητικά..

Ωστόσο, δεν είμαι πολύ χαρούμενος με το update!

Και για όσους δεν με ξέρουν, να πω ότι τα WP τα θεωρώ καλύτερα από Android ακόμη και iOS και φυσικά Nokia4ever! Απλά δεν χρειάζεται να εθελοτυφλούμε ;)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είσαι λίγο υπερβολικός. Εγώ δε διαννοούμαι επιστροφή σε 8 για όλα αυτά που λες και δε λες. Τα 8.1 ήταν μεγάλο upgrade :)
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. χθες μου εμφανισε το πρωτο μεγαλο κολημμα και χρειαστηκε χαρντ ρισετ. υπαρχει καμια καθαριστικη εφαρμογη για να περασω; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση: το bluetooth δεν δουλεύει, το ενεργοποιείς και δεν γίνεται τπτ ούτε ανιχνεύεται από άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Εχω τη cyan περίπου 10 ημέρες και έχω δουλεψει πολύ το κινητό.καθημερινα εχω απο μια τυχαία επανεκινηση την ώρα που το χρησιμοποιώ.επισης το κέντρο ειδοποησεων και γενικά οι εφαρμογές δικτύωσης δουλεύουν μετριοτατα.πχ στο viber βλέπεις στο tile οτι εχεις μήνυμα το πατάς και όταν μπαίνει στη συνομιλία δεν υπάρχει μήνυμα.ειτε εμφανίζεται σε κάποια δευτερόλεπτα μόνο του είτε χρειάζεται επανεκιννηση το app.το ίδιο συμβαίνει και στο Skype.χρειάζεται πολλή βελτίωση δυστυχώς γενικά.επισης οι ήχοι γυρνανε στο default με κάθε επανεκιννηση του τηλεφώνου.

 

Γενικά πιστεύω ότι η cyan έχει θεματάκια..Πολλοί λένε ότι φυσάει, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, ή αν απλά είναι ο ενθουσιασμός τους από τις νέες δυνατότητες. Εμένα στο 920 χρειάστηκε μέσα σε λίγες μέρες 7-8 soft reset για κολληματάκια σε οθόνη κλειδώματος και μη ενεργοποίηση δεδομένων..

Μπορεί πάλι να μην "έκατσε" καλά όπως λένε, αλλά για hard δύσκολο! Ελπίζω το 1o update των 8.1. να στρώσει λίγο τα πράγματα. Εγώ αύριο παραλαμβάνω ένα 520 και ευχομαι να έχει amber ή black για να μην περάσω τα 8.1.. Εσένα σου φαίνονται βαριά γενικά, ή από αυτή την άποψη όλα οκ;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

εχω το 925. αρχικα μου εκανε καποιες επανεκκινησεισ μολισ του εβαλα τα 8,1 εκλεισε και δεν ανοιξε ξανα.Το πηγα σε nokia care και μετα απο μια μερα υποτιθεται οτι το φτιαξαν. Το πηρα αλλα σε δυο μερεσ παλι το ιδιο. Το πηγα παλι και μου οτι θα το στειλουν στα κεντρικα και εμεινα 25 μερεσ χωρις κινητο. Αφου το πηρα δουλευε κανονικα μεχρι σημερα που παλι τα ιδια. Το θεμα ειναι οτι δε θελω να το παω τωρα γιατι εχω κατι αρχεια που δε θελω να τα δουν. ο υπολογιστησ δεν το διαβαζει καθολου, υπαρχει καποιοσ τροποσ να παρω τα αρχεια???
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας με πάγωμα!

Νομίζω ότι τίποτε δεν του κάναν στο Nokia Care, ίσως ένα hard reset.

Προσπάθησε να του κανεις soft reset πατώντας λίγη περισσότερη απ' ότι συνήθως, ώρα τα πλήκτρα. Μάλλον θα ανοίξει. Εκτος κι αν το δικό σου θέμα είναι διαφορετικό από άλλους 3 φίλους που μέχρι στιγμής το αντιμετωπίζουν.

 

Συμβαίνει και σε άλλους μετά τα 8.1 και λίγο που το έψαξα, έκανα τα εξής

 

Αφαίρεσα (διέγραψα) ένα wifi δίκτυο με το οποιο ήταν και τις 3 φορες συνδεδεμένο όταν πάγωσε (μπορεί να ήταν και τυχαίο, αλλα κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι και κάτι τέτοιο το πρόβλημα).

Έβγαλα τις ειδοποιήσεις ημερολογίου από τη lock screen.

Και αφαίρεσα την lock screen beta.

Ειδικά μετά την αφαίρεση της beta το κινητό σαν να πήρε βαθείες ανάσες,νομίζω ότι έχει θέμα η εφαρμογή αυτή.

Ούτε ξανακολλησε η μπαταρία επανήλθε σε καλά επίπεδα και τρέχει χωρίς κανένα ψιλοκολλημα,που είχε με την beta ειδικά στο double tap.

 

Ελπίζω να επανέλθει το κινητό σου και όπως και να έχει γράψε μας τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

εχει παγωσει και δε κανει τπτ ουτε ανοιγει εχει μεινει κλειστο... και με κανεναν συνδυασμο κουμπιων δεν κανει κατι

 

Άφησε το λίγο στη φόρτιση μήπως ανοίξει! Άσ'το κανα δεκάλεπτο.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορα που έφαγε (το πιο γερο) κόλλημα το έβαλα μετά από πατα πατα κουμπιών να φορτίσει niotheros. Έκανε ένα μικρό beep κι έμεινε νεκρό για κανένα 5 λεπτό. Το έβγαλα και ευτυχώς ανταποκρίθηκε σε soft reset μετά.
Link to comment
Share on other sites

τίποτα δυστυχωσ και στη φορτιση και συνδυασμο για soft reset και το volume down μπασ και το ανοιξω με hard reset τίποτα νεκρο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακυρο μετα χιλια ζορια ανοιξε με soft reset. Θα δω πως θα παει απο δω και περα αν και το προβλημα δεν εχει διορθωθει....

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by niotheros
γραφή τύπου SMS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω ένα προβληματάκι με την 8.1. Όταν επιλέγω την "εύρεση τηλεφώνου μου" μου εμφανίζει πάλι το μενού ρυθμίσεων. Συμβαίνει κ σε κανέναν άλλον αυτο μήπως;;;
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες είχα περάσει ένα δράμα με το τηλέφωνο. Πολλά συχνά restarts πολλά αυτόματα κλεισίματα οι εφαρμογές. Να θυμίσω οτι είχα περασμένα cyan από ιταλική cv και update σε 8.1. Επιπλέον δε μπορούσε να αναβαθμιστεί σε gdr1 dp με απροσπέλαστα σφάλματα.

Μόνη λύση το hard reset το οποίο όμως το είχα κάνει και πριν λίγο καιρό όμως και πάλι είχα θέματα κατά καιρούς.

Χθες βράδι αποφάσισα να του περάσω την ιταλική cyan 8.1 που μας είχε δώσει ο niotheros.

Έπαθα ένα στραπάτσο αφού δεν επανεκκινούσε το τηλέφωνο και λοιπά όμορφα. ξαναπέρασμα και πρόβλημα με την ελαναφορά του backup. Θυμίζω οτι όταν έπαιρνα backup εδώ και καιρό χτύπαγε σφάλμα στο 97%. By the way με τη τρίτη και απανωτά hard reset κατάφερα να κάνω restore που όμως δεν ήταν ολοκληρωμένο αφού στο τέλος με ενημέρωνε οτι κάποια στοιχεια λείπουν.

Τελικά όλα καλά. Σε καμία περίπτωση βέβαια δε θέλω να δοκιμάσω gdr1 dp γιατί φοβάμαι οτι κάτι θα προκύψει. Μέχρι στιγμής σήμερα δεν έχω κλεισίματα εφαρμογών ή επανεκκινήσεις. Εύχομαι να έστρωσε.

Θα μου πείτε τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά..

Μήπως το λειτουργικό μας από απροβλημάτιστο αρχίζει και μεταλλάσσεται σε ανδροειδές;

Τη μία να χτυπάνε τα επίσημα update, την άλλη να κλείνουν οι εφαρμογές, μια soft reset, μια hard, μια επανεκκινήσεις, μια δε παίρνει backup.

Είμαι από αυτούς που δε σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους για τη ποιότητα του λειτουργικού. Μήπως όμως αρχίζει και χαλάει το θέμα; Και δε μιλάμε για dp που εκεί το καταλαβαίνω. Ή ας πούμε οτι κάποια εφαρμογή προκαλεί το πρόβλημα. Μήπως δεν ελέγχονται επαρκώς οι εφαρμογές από την MS ως προς την αστάθεια που μπορεί να προκαλούν στο κλειστό λειτουργικό τους; Εμείς οι σχετικοί θα βγάλουμε άκρη. Ο πεθερός μου πως θα το κάνει;

Δε γκρινιάζω γιατί εγώ τα θέματά μου θα τα λύσω με κάθε τρόπο. Ανοίγω πάντως μια γενική κουβέντα για να τσεκάρω και τις δικιές σας απόψεις. :)

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Με Ιταλική ρομ είχα και εγώ κάποια θεματάκια... Δεν ξέρω τι παίζει θα φλασάρω σήμερα ή αύριο την Αγγλική...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με Ιταλική ρομ είχα και εγώ κάποια θεματάκια... Δεν ξέρω τι παίζει θα φλασάρω σήμερα ή αύριο την Αγγλική...

 

Δε θεωρώ λογικό να τα ρίχνουμε όλα στη ROM. Με native vodafone GR είχα πάλι θέματα να πάω σε Cyan. Γενικά όλο και κάτι συμβαίνει. Θεωρώ πως η επαναφορά του backup δημιουργεί θέματα. Έχω αυτή την αίσθηση.

Τώρα έβαλα την ιταλικη cv cyan βλέπω οτι πάει καλά. Αλλά με παίδεψε πολύ στο restore.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν εχω κανένα θέμα..μην πειράζετε το,λειτουργικό με dp εκδόσεις. Αφήστε την μαμισια. Εγώ μόνο μια φορά αρχές είχα περάσει την 8.1 dp δεν μου άρεσε και επανεφερα την σταθερή, την μαμισια βέβαια. Ήρθε μετά η 8.1, αναβάθμισα και δεν έχω πρόβλημα. Υπομονή θέλει.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτο αποφεύγω το hard reset. Μονο σαν εσχάτη λύση. Δυστυχώς ομως όντως η cyan έχει φέρει και μερικα bugs που δεν υπήρχαν. Τίποτα το τραγικό αλλα υπάρχουν, (εμένα το backup σταματάει στο 96). Και να τονίσω οτι δεν έχω περάσει καμια dp. Προτιμώ ένα απροβλημάτιστο λειτουργικό έστω και με λίγες έλλειψες.Αλλιως πάμε σε android...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπορουμε να λεμε για απροβληματιστο λειτουργικο την στιγμη που εχει τοσα κοληματα και bugs

 

εγώ έχω ένα 620 και ένα 925 και πότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα

 

απροβλημάτιστο δεν είναι (όπως όλα τα λειτουργικά ) αλλά τα περισσότερα προβλήματα προκύπτουν από τον κόσμο που κάνει κακή χρήση

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπορουμε να λεμε για απροβληματιστο λειτουργικο την στιγμη που εχει τοσα κοληματα και bugs

 

Μα αυτό ακριβώς λεω! Οτι πλέον προκύπτουν προβλήματα που δεν υπήρχαν πριν την αναβάθμιση, συμφωνούμε.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μετά την ενημέρωση σε 8.1 έχω κάποια θέματα κ θα ήθελα τη γνώμη σας.

1/ Όταν μπαίνω στο facebook από τον explorer ή με μεταφέρει από την εφαρμογή στον explorer δε μου δείχνει καμία εικόνα. Πριν δεν είχα πρόβλημα.

2/Στην εγκατεστημένη εφαρμογή mail κάποια,όπως mail από lidl ή Κοτσόβολο,δε μου τα ανοίγει ενώ πριν πατώντας σε ένα σύνδεσμο μου τα άνοιγε.

3/Οταν μπαίνω στο forum κ έχω επισκεφτεί ένα θέμα,αν ξαναμπώ δε μπορώ να καταλάβω αν έχουν προστεθεί απαντήσεις,λόγω του ότι ο χρωματισμός,στο θέμα που έχω επισκευτεί,δεν αλλάζει όπως γινόταν πριν.

4/Ακολουθώ τη διαδικασία που πρέπει αλλά εικόνα φόντου πίσω από τα tiles δε μπορώ να βάλω.

5/Μόνο στη σελίδα "protothema" κατά την περιήγηση με τον explorer με πετάει έξω. Με άλλες σελίδες δεν έχω πρόβλημα. Πριν δεν συνέβαινε αυτό.

6/Ποιά εφαρμογή προτείνετε για pdf,που να μπορώ να στείλω πάνω από ένα αρχείο;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

4/Ακολουθώ τη διαδικασία που πρέπει αλλά εικόνα φόντου πίσω από τα tiles δε μπορώ να βάλω.

 

Πίσω από τα tiles δε μπαίνει φόντο. Γι αυτό ελπίζουμε στα wp9.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Μολις πριν δυο ημερες καταφερα να βαλω τα 8.1 στο (ιταλικο μου) 1520. Παρα πολυ καλες οι αλλαγες, ημουν ηδη πολυ ευχαριστημενος με τα 8.0, τωρα με τα 8.1 δεν θα μου περασει ουτε σαν σκεψη να αλλαξω λειτουργικο.

 

Περα απο τα λιγα soft reset που πρεπει να κανω (και αμεσως μετα σεταρισμα στην ημερομηνια&ωρα γιατι μου βγαζει μια ημερομηνια οτι ναναι) εχω παρατηρησει μια σημαντικη αλλαγη που δεν μου αρεσε καθολου, εκτος και αν ειναι bug to fix.

 

Στο wallet δεν με αφηνει να κανω edit στα ηδη αποθηκευμενα μου στοιχεια-καρτες. Και οταν θελω να κανω "προσθηκη" για κατι καινουργιο, οι μοναδικες επιλογες που μου δινει ειναι κατι apps που δεν με ενδιαφερουν καθολου γιατι ειναι για πολυ εξειδικευμενα πραγματα & υπηρεσιες.

Στα 8.0 παλια, ανοιγες μια καινουργια "καρτα" που την συμπληρωνες εσυ με οτι στοιχεια ηθελες, και ανα πασα στιγμη την εκανες edit. Τωρα τιποτα!

 

Γνωριζετε κατι για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πίσω από τα tiles δε μπαίνει φόντο. Γι αυτό ελπίζουμε στα wp9.

 

Τι εννοείς?? Μα γίνεται να βάλεις φόντο πίσω από τα tiles... Το φόντο οθόνης έναρξης εννοεί το παιδί...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?? Μα γίνεται να βάλεις φόντο πίσω από τα tiles... Το φόντο οθόνης έναρξης εννοεί το παιδί...

 

Μήπως εννοεί ενδιάμεσα από τα Tiles?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...