Jump to content

Προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε WP 8.1


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο 2ωρο; αν έχεις ήδη περασμένη τη Cyan και κάνεις hard reset, πάλι με τη Cyan θα είσαι.

 

τσεκαρισμενο αυτό;

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά. Μα είναι και το λογικό. To hard reset καθαρίζει όλα τα δεδομένα και επαναφέρει το κινητό στις αρχικές ρυθμίσεις στο firmware που φοράει. Αν έχεις πάρει και baclup και επιλέξεις αν κάνεις restore μετά, θα σου φέρει και τις εφαρμογές που είχες. Αυτό αργεί λίγο αν έχεις πολλές εφαρμογές.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Μα είναι και το λογικό. To hard reset καθαρίζει όλα τα δεδομένα και επαναφέρει το κινητό στις αρχικές ρυθμίσεις στο firmware που φοράει. Αν έχεις πάρει και baclup και επιλέξεις αν κάνεις restore μετά, θα σου φέρει και τις εφαρμογές που είχες. Αυτό αργεί λίγο αν έχεις πολλές εφαρμογές.

 

ok θα το κάνω hard reset και θα σας ενημερώσω αν λύθηκε το πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα ότι θα τα κάνει όλα πάλι από την αρχή

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

ok θα το κάνω hard reset και θα σας ενημερώσω αν λύθηκε το πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα ότι θα τα κάνει όλα πάλι από την αρχή

 

Όχι δε θα τα κάνει όλα από την αρχή. Σε Cyan θα σε γυρίσει το hard reset.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Dimis164:

Φιλε είσαι ο τρίτος (ένας από τους τρεις κι εγώ) που αναφέρει τέτοιο πρόβλημα. Αν δεις στο νήμα του 925 θα βρείς συμπάσχοντες. Απλά νομίζαμε ότι ήταν θέμα συσκευής.

Πάντως εμενα το έκανε δυο φορες και μετά -μέχρι στιγμής- πάνε όλα καλά.

Έκανα και μια ερευνα στο google για το 925 έχει γραφει για freezing μετά τα 8.1.

Δεν ξέρω για το δικό σου τηλέφωνο.

Πάντως μετά από τα δικά σου συμπτώματα, σίγουρα το κάνει μετά από αρκετή ώρα στην αναμονή όπως είχα υποθέσει και στο δικό μου.

Να μην κάθεται κάποια εφαρμογή και να το κολλάει?

Να βγάλω τη lock screen beta σκέφτομαι, που έτσι κι αλλιώς έχει ένα lag.

Link to comment
Share on other sites

Dimis164:

Φιλε είσαι ο τρίτος (ένας από τους τρεις κι εγώ) που αναφέρει τέτοιο πρόβλημα. Αν δεις στο νήμα του 925 θα βρείς συμπάσχοντες. Απλά νομίζαμε ότι ήταν θέμα συσκευής.

Πάντως εμενα το έκανε δυο φορες και μετά -μέχρι στιγμής- πάνε όλα καλά.

Έκανα και μια ερευνα στο google για το 925 έχει γραφει για freezing μετά τα 8.1.

Δεν ξέρω για το δικό σου τηλέφωνο.

Πάντως μετά από τα δικά σου συμπτώματα, σίγουρα το κάνει μετά από αρκετή ώρα στην αναμονή όπως είχα υποθέσει και στο δικό μου.

Να μην κάθεται κάποια εφαρμογή και να το κολλάει?

Να βγάλω τη lock screen beta σκέφτομαι, που έτσι κι αλλιώς έχει ένα lag.

 

Και εγώ νομίζω ότι είναι κάποια ασυμβατότητα της Cyan με κάτι άλλο... .. αλλά τι?

γι αυτό και το πόσταρα εδώ και όχι στο forum του 820.. δεν μου το έκανε απόψε.. προς το παρόν την αναβάλω την επίσκεψη στο nokia care και βλέπουμε. Πάντως αφού δεν είμαι ο μόνος περιμένω να το αντιμετωπίσει η Nokia.. εε η MS έπρεπε να πω.. με κάποιο mini hot fix update

 

Εγώ δεν βγάζω τίποτε από το κινητό...

άλλωστε δεν έχω και πάρα πολλά.. καμιά 30αρια apps είναι όλα κι όλα... panorama,viber,skype,adobe photoshop,paint , 10-12 games.. και της μαμίσιες του nokia...

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Ήρθε πριν λίγο η 8.1 σε Λούμια 920, όλα ΟΚ αλλά νομίζω πως έχω πρόβλημα:

 

Το scrolling στα πλακάκια δεν είναι ομαλό (vertical scrolling) και ιδιαίτερα οταν κάνεις δεξιά για να πας στη λίστα των εφαρμογών φαίνεται πολύ άσχημα. Κάπου στη μέση της οθόνης η εικόνα παρουσίαζει ασυνέχεια, απο τη μέση και κάτω παρουσίαζει ένα κόψιμο - σα να έχει μια καθυστέρηση 10-20pixels σε σχέση με το πάνω μισό.

 

Έχετε παρόμοιο θέμα; Δε μου φαίνεται φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Ήρθε πριν λίγο η 8.1 σε Λούμια 920, όλα ΟΚ αλλά νομίζω πως έχω πρόβλημα:

 

Το scrolling στα πλακάκια δεν είναι ομαλό (vertical scrolling) και ιδιαίτερα οταν κάνεις δεξιά για να πας στη λίστα των εφαρμογών φαίνεται πολύ άσχημα. Κάπου στη μέση της οθόνης η εικόνα παρουσίαζει ασυνέχεια, απο τη μέση και κάτω παρουσίαζει ένα κόψιμο - σα να έχει μια καθυστέρηση 10-20pixels σε σχέση με το πάνω μισό.

 

Έχετε παρόμοιο θέμα; Δε μου φαίνεται φυσιολογικό...

 

Δοκίμασε να κάνεις ένα soft reset. Κρατάς πατημένα ταυτόχρονα τα πλήκτρα Μείωση Έντασης και On/Off, μέχρι να κλείσει η συσκευή και να "χτυπήσει" η δόνηση μια φορά. Θα χρειαστεί να ρυθμίσεις και την ώρα μετά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παω Ρυθμίσεις>Αντίγραφα Ασφαλείας.

Εχω ενεργοποιημένο το αυτόματο.

Πατάω "Δημιουργία αντιγράφων τώρα"

Φτάνει μέχρι το 90 τόσο % και ...

"Παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη δημιουργία αντ.ασφ. των ρυθμίσεών σας. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα"

Το έχει συναντήσει άλλος αυτό το θέμα;

 

Με τα παγώματα που απασχολούν (ευτυχώς μέχρι στιγμής) παροδικά κάποιους λίγους (ευτυχώς πάλι) από μας, έκανα μια μικρή έρευνα.

Ένας μοδεράτορας της microsoft (answers.microsoft.com) πρότεινε σ' έναν κάτοχο 925, που του πάγωνε κάθε τρεις και λίγο το nokia recovery tool. Ο παθών απηυδησμένος το εγκατέστησε και γύρισε στα 8, όπου δήλωσε ότι θα παραμείνει για αρκετό καιρό, αφού το τηλέφωνό του λειτουργεί κανονικά πάλι.

Κάποιοι αναφέρουν ότι είναι θέμα με κάποια wifi. Στην περίπτωσή μου και τις 3 φορές που πάγωσε είχα ανοιχτό wifi.

Άλλοι ότι το θεμα τους λύθηκε, αφού έβγαλαν το ημερολόγιο από τη lock screen (το έκανα σήμερα, θα δω αν αυτό έφταιγε).

Άλλοι ότι είναι θέμα proximity σένσορα (μια χαρά μου δουεύει αυτός).

Πάντως είναι αρκετά τα κρούσματα.

Θα πρότεινα αν παρουσιαστεί και σε άλλους να ανοίξουν οι μοντς ένα καινούργιο θέμα "Πάγωμα τηλεφώνου μετά την εγκατάσταση των 8.1"

 

Προσωπικά αν μου το ξαναπαρουσιάσει, δεν το ακουμπάω, ούτε κάνω σοφτ ρεσέτ, το πάω σε νόκια και ζητάω αντικατάσταση, να δω τι θα μου πουν :).

Link to comment
Share on other sites

Παω Ρυθμίσεις>Αντίγραφα Ασφαλείας.

Εχω ενεργοποιημένο το αυτόματο.

Πατάω "Δημιουργία αντιγράφων τώρα"

Φτάνει μέχρι το 90 τόσο % και ...

"Παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη δημιουργία αντ.ασφ. των ρυθμίσεών σας. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα"

Το έχει συναντήσει άλλος αυτό το θέμα;

 

Μου το χε κάνει στην dp λίγο πριν φλασάρω στα 8 για να πάρω Cyan. Δε βρήκα λύση.

Όμως όταν γύρισα και έκανε restore υπήρχε κανονικά το τελευταίο backup που προσπαθούσα να πάρω. Σημeείωση: εμένα κόλλαγε στο 97%

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι σουηδικό 920 έχω απο χθες που έκανα αναβάθμιση κάνει <καρέ> στην κύλιση στο μενού σαν να μην του φτάνει η ram ένα πράμα!μπορεί κάποιος να απαντήσει αν του συμβαίνει το ίδιο?χάλια πάει ποτε δεν το έχω δεί έτσι
Link to comment
Share on other sites

Εχω τη cyan περίπου 10 ημέρες και έχω δουλεψει πολύ το κινητό.καθημερινα εχω απο μια τυχαία επανεκινηση την ώρα που το χρησιμοποιώ.επισης το κέντρο ειδοποησεων και γενικά οι εφαρμογές δικτύωσης δουλεύουν μετριοτατα.πχ στο viber βλέπεις στο tile οτι εχεις μήνυμα το πατάς και όταν μπαίνει στη συνομιλία δεν υπάρχει μήνυμα.ειτε εμφανίζεται σε κάποια δευτερόλεπτα μόνο του είτε χρειάζεται επανεκιννηση το app.το ίδιο συμβαίνει και στο Skype.χρειάζεται πολλή βελτίωση δυστυχώς γενικά.επισης οι ήχοι γυρνανε στο default με κάθε επανεκιννηση του τηλεφώνου. Edited by nokse
Link to comment
Share on other sites

Εχω τη cyan περίπου 10 ημέρες και έχω δουλεψει πολύ το κινητό.καθημερινα εχω απο μια τυχαία επανεκινηση την ώρα που το χρησιμοποιώ.επισης το κέντρο ειδοποησεων και γενικά οι εφαρμογές δικτύωσης δουλεύουν μετριοτατα.πχ στο viber βλέπεις στο tile οτι εχεις μήνυμα το πατάς και όταν μπαίνει στη συνομιλία δεν υπάρχει μήνυμα.ειτε εμφανίζεται σε κάποια δευτερόλεπτα μόνο του είτε χρειάζεται επανεκιννηση το app.το ίδιο συμβαίνει και στο Skype.χρειάζεται πολλή βελτίωση δυστυχώς γενικά.επισης οι ήχοι γυρνανε στο default με κάθε επανεκιννηση του τηλεφώνου.

 

Επειδή οι επανεκιννήσεις δεν είναι νορμάλ συμπεριφορά θα σου πρότεινα ένα hard reset αφού πάρεις το απαραίτητο Backup. Δεν είναι λογικά αυτά που περογράφεις.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι σουηδικό 920 έχω απο χθες που έκανα αναβάθμιση κάνει <καρέ> στην κύλιση στο μενού σαν να μην του φτάνει η ram ένα πράμα!μπορεί κάποιος να απαντήσει αν του συμβαίνει το ίδιο?χάλια πάει ποτε δεν το έχω δεί έτσι

 

Δοκίμασες μήπως στρώσει με soft reset;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

εννοειται!!!

 

Κάνε back up τα αρχεία σου και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί μπορεί να μην έκατσε καλά η εγκατάσταση.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι επανεκιννήσεις δεν είναι νορμάλ συμπεριφορά θα σου πρότεινα ένα hard reset αφού πάρεις το απαραίτητο Backup. Δεν είναι λογικά αυτά που περογράφεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.όσο παράλογα όμως κι αν σου ακούγονται συμβαίνουν.το hard reset δεν νομίζω πως επιβάλλεται σε μια συσκευή ενός μηνός με ελάχιστες επιλεγμένες εφαρμογές εγκατεστημένες.το ίδιο συμβαίνει και στο 520 της αδερφης μου μετά τη cyan.όσον αφορά τα υπόλοιπα ας μας πουν και οι υπόλοιποι φίλοι αν είναι ικανονποιημενοι απο τη συμπεριφορά της συσκευής στο viber για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.όσο παράλογα όμως κι αν σου ακούγονται συμβαίνουν.το hard reset δεν νομίζω πως επιβάλλεται σε μια συσκευή ενός μηνός με ελάχιστες επιλεγμένες εφαρμογές εγκατεστημένες.το ίδιο συμβαίνει και στο 520 της αδερφης μου μετά τη cyan.όσον αφορά τα υπόλοιπα ας μας πουν και οι υπόλοιποι φίλοι αν είναι ικανονποιημενοι απο τη συμπεριφορά της συσκευής στο viber για παράδειγμα.

 

Σίγουρα δεν επιβάλλεται το hard reset αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο να μην έχει "καθίσει" σωστά το Update της Cyan και το hard reset είναι ένας τρόπος για να αποκλείσεις το παραπάνω ενδεχόμενο.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

αν είναι ικανονποιημενοι απο τη συμπεριφορά της συσκευής στο viber για παράδειγμα.

 

Το Viber μετά τα τελευταία update εχει στρώσει μια χαρά, αν και θεωρώ πως το whatsup δε ξεπερνιέται..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κάνε back up τα αρχεία σου και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί μπορεί να μην έκατσε καλά η εγκατάσταση.

 

επειδή δεν έχω κάνει ποτέ να το κάνω στο pc με κάποιο πρόογραμμα ή στο cloud?αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι επαφές τις οποίες τις έχω περάσει μία μία και όχι με συγχρονισμό.ευχαριστώ για τισ απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το Viber μετά τα τελευταία update εχει στρώσει μια χαρά, αν και θεωρώ πως το whatsup δε ξεπερνιέται..

 

Κατά την άποψη μου είναι μετριοτατο το viber και απόλυτα εκνευριστικό να προσπαθείς να διαβάσεις ένα μήνυμα που βλέπεις ότι έχεις λάβει αλλα όταν το επιλέγεις να μην υπάρχει απλά.μια ματιά στις κριτικές του store το καταδεικνυει.μετριοτατο.ειδικά σε σύγκριση με ios και android.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω κάνει ποτέ να το κάνω στο pc με κάποιο πρόογραμμα ή στο cloud?αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι επαφές τις οποίες τις έχω περάσει μία μία και όχι με συγχρονισμό.ευχαριστώ για τισ απαντήσεις!

 

Aρχικά θα μπεις από υπολογιστή στη σελίδα people.live.com της MS για να βεβαιωθείς ότι όλες σου οι επαφές είναι συγχρονισμένες στον MS λογαριασμό σου. Φωτογραφίες και τραγούδια μπορείς να τα πάρεις από τη συσκευή σου συνδέοντάς την στον υπολογιστή (τις φωτογραφίες μπορείς να τις ρυθμίσεις να ανεβαίνουν αυτόματα στο onedrive) ενώ για εφαρμογές και ρυθμίσεις της συσκευής σου μπορείς να πας ρυθμίσεις-> αντίγραφα ασφαλείας και από εκεί μέσα να κάνεις το back up τους.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Aρχικά θα μπεις από υπολογιστή στη σελίδα people.live.com της MS για να βεβαιωθείς ότι όλες σου οι επαφές είναι συγχρονισμένες στον MS λογαριασμό σου. Φωτογραφίες και τραγούδια μπορείς να τα πάρεις από τη συσκευή σου συνδέοντάς την στον υπολογιστή (τις φωτογραφίες μπορείς να τις ρυθμίσεις να ανεβαίνουν αυτόματα στο onedrive) ενώ για εφαρμογές και ρυθμίσεις της συσκευής σου μπορείς να πας ρυθμίσεις-> αντίγραφα ασφαλείας και από εκεί μέσα να κάνεις το back up τους.

 

ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το viber απορώ.γτ υπάρχει ακόμα...καινσε android που το είχα τραγικοτατο....το whatsapp είναι μονόδρομος...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου είναι μετριοτατο το viber και απόλυτα εκνευριστικό να προσπαθείς να διαβάσεις ένα μήνυμα που βλέπεις ότι έχεις λάβει αλλα όταν το επιλέγεις να μην υπάρχει απλά.μια ματιά στις κριτικές του store το καταδεικνυει.μετριοτατο.ειδικά σε σύγκριση με ios και android.

 

Εγώ προσωπικά ελάχιστα το χρησιμοποιώ. Απλά πριν λίγο καιρό ούτε καν έρχονταν ειδοποιήσεις. Whatsup αξιόπιστος μονοδρομος.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...