Jump to content

Προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε WP 8.1


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα θα συγκεντρώσουμε διάφορα προβλήματα που παρατηρούμε στις συσκευές μας μετά την επίσημη αναβάθμιση σε WP 8.1.

Προσοχή: Το θέμα αυτό δεν αφορά προβλήματα που προκαλεί η Developers Preview έκδοση του λειτουργικού αλλά μόνο η επίσημη έκδοσή του. Για προβλήματα που αφορούν την Developers Preview έκδοση παρακαλώ να απευθυνόμαστε στο αντίστοιχο θέμα.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας! Κάποιες φορές χωρίς λόγο το κινητό τα παίζει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου όταν είναι σε αναμονή.δηλαδή πάω να το ανοίξω και δεν κάνει τίποτα. Στρώνει μόνο με soft reset! Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Κάποιες φορές χωρίς λόγο το κινητό τα παίζει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου όταν είναι σε αναμονή.δηλαδή πάω να το ανοίξω και δεν κάνει τίποτα. Στρώνει μόνο με soft reset! Τι να κάνω;

 

Εννοείς με το κουμπί ή με doube tap;

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με κουμπί ούτε με double tap

 

Τώρα θα σού λεγα να κάνεις hard reset αλλά ίσως σε πονέσει γι αυτό δε στο λέω...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έκανα αναβάθμιση σε cyan το σήμα μου για το ίντερνετ από τον πάροχο ειναι τρισάθλιο.εκει που έπιανα σήμα αλλα όχι τόσο δυνατό τωρα δεν πιάνω καθόλου!το έχει και άλλος αυτο το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Tony το ίδιο πρόβλημα είχα 2 φορές, για να ακριβολογώ μία σίγουρα κι άλλη μία.

Την πρώτη διπλό ταπ δεν άνοιγε με τίποτε.Άρχισα να το διπλοτριπλοβαράω τίποτε. Στην αρχή δεν έπιανε και το σοφτ ρισέτ ...νεκρό.

Την δεύτερη ήμουν έξω του κάνω ταπταπ τίποτε, πατάω το κουμπί επίσης τίποτε. Σκέφτομαι ότι έπαθε το ίδιο πράγμα και προσπαθώ για σοφτ σκεφτόμενος ότι δεν θα πιάσει με τη μία. Όμως έκανε :). Τώρα που το ξανασκέφτομαι επειδή ήμουν έξω κι επειδή η lock screen μου είναι σχεδόν μαύρη, τη δεύτερη φορά απλά μπορεί να μην την είδα, μπορεί και να είχε κολήσει πάλι.

Πάντως και τις 2 φορές το κινητό ήταν αρκετή ώρα σε αναμονή πριν.

Από τότε:

1. Hard reset.

2. Πριν το double tap περνάω το χέρι από τον σένσορα να εμφανιστεί η glance και μετά ταπταπ.

3. Δεν μου έχει ξανασυμβεί.

 

Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται.

Πριν κάνω το hard reset, προσπάθησα να δω αν το ξανακάνει. Κανα δυο φορές, αν δεν έπιανε το νταμπλ πατούσα κατευθείαν το κουμπί, αλλά δεν κόλλησε.

Μπακαλίστικα, επειδή και τις 2 φορές που μου συνέβη, ήταν μετά από αρκετή ώρα αναμονής, σκέφτομαι, ότι δεν αντιδρά αμέσως το double tap μετά την κυανή, πράγμα που είχα δει σχεδόν αμέσως μετά την αναβάθμιση (στο δικό μου κινητό τουλάχιστον). Δεν αντιδρά στο νταμπλ, ξανανταμπλ εμείς αμέσως και νταμπα νουμπα "κολλάει" Κολλάει όμως ή "κολλάει"; Εννο'ώ αν το αφήσουμε λίγη ώρα όταν συμβεί αυτό, μήπως επανέλθει; Γιατί εγώ άρχισα να το βράω να πατάω κουμπιά να προσπαθώ για σοφτ αμέσως.

 

Όπως και να έχει, του έκανα χαρντ και για να το ξυπνήσω, πρώτα το χαιρετάω να εμφανιστεί η glance και μετά double.

Όλα καλά πλέον.

Δεν έχει κολλήσει ποτέ στην αναμονή, αυτό θα σήμανε red alert. Που ξέρω ότι δεν ήταν κολλημένο ήδη τη πρώτη φορά π κόλλησε, αφού έγινε πρωί;

Έχω ξυπνητήρι, το οποίο δουλεύει ανελλιπώς από τη πρώτη μέρα (ευτυχώς).

 

Πριν προχωρήσεις σε hard reset, αν σου ξανατύχει, άστο 2-3 λεπτά και κοίτα μήπως μετά ξυπνάει είτε με το κουμπί, είτε όπως σου περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκεί που δεν είχα θέμα,, απέκτησα....

Μέσα σε λίγες μέρες λειτουργίας με Cyan 2 νύχτες το κινητό "έσβησε?" και λέω έσβησε με ερωτηματικό γιατί δεν άνοιγε με τίποτα.. ούτε με την σύνδεση στην φόρτιση τίποτα... ίσως και να μην ήταν σβηστό πραγματικά και να ήταν απλά μαύρη η οθόνη... δεν ξέρω

μετά την εξαγωγή και επανατοποθέτηση της μπαταρίας άνοιξε κανονικά...

και είχε και σχεδόν 80% μπαταρία.. άρα από μπαταρία δεν έκλεισε... τι να συμβαίνει άραγε.

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκεί που δεν είχα θέμα,, απέκτησα....

Μέσα σε λίγες μέρες λειτουργίας με Cyan 2 νύχτες το κινητό "έσβησε?" και λέω έσβησε με ερωτηματικό γιατί δεν άνοιγε με τίποτα.. ούτε με την σύνδεση στην φόρτιση τίποτα... ίσως και να μην ήταν σβηστό πραγματικά και να ήταν απλά μαύρη η οθόνη... δεν ξέρω

μετά την εξαγωγή και επανατοποθέτηση της μπαταρίας άνοιξε κανονικά...

και είχε και σχεδόν 80% μπαταρία.. άρα από μπαταρία δεν έκλεισε... τι να συμβαίνει άραγε.

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

 

Μήπως θέλει "στρώσιμο" η Cyan; Τι θέλω να πω.. Τις πρώτες μέρες με dp, μου είχε "παγώσει" η συσκευή 1 ή 2 φορές και τη 1 χρειάστηκε να βγει η μπαταρία, για να επανέλθει. Τώρα, όλα μια χαρά, εκτός απ΄ τον IE, αλλά είμαι με dp, οπότε περιμένω cyan, με τους αναβαθμισμένους drivers, για να κρίνω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλει "στρώσιμο" η Cyan; Τι θέλω να πω.. Τις πρώτες μέρες με dp, μου είχε "παγώσει" η συσκευή 1 ή 2 φορές και τη 1 χρειάστηκε να βγει η μπαταρία, για να επανέλθει. Τώρα, όλα μια χαρά, εκτός απ΄ τον IE, αλλά είμαι με dp, οπότε περιμένω cyan, με τους αναβαθμισμένους drivers, για να κρίνω.

 

μακάρι να είναι έτσι. πάντως σήμερα δεν το έκανε...

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί αναβαθμίστηκε η συσκευή μου σε 8.1

 

Αποτέλεσμα:

Πολλές νέες δυνατότητες αλλά... ό,τι έχει να κάνει με χάρτες (here maps, here drive κλπ) δεν λειτουργεί! Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; Ή έχει λύση για το πρόβλημα;

Επίσης, το μενού με τα παιχνίδια πια (με το πράσινο εικονίδιο) δεν λειτουργεί. Καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί αναβαθμίστηκε η συσκευή μου σε 8.1

 

Αποτέλεσμα:

Πολλές νέες δυνατότητες αλλά... ό,τι έχει να κάνει με χάρτες (here maps, here drive κλπ) δεν λειτουργεί! Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; Ή έχει λύση για το πρόβλημα;

Επίσης, το μενού με τα παιχνίδια πια (με το πράσινο εικονίδιο) δεν λειτουργεί. Καμία λύση;

Δοκιμασε να σβησεις τους παλιους χαρτες και να τους ξανακατεβασεις για αρχη

Η κανε ενα soft reset μηπως και επανελθουν ολα

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να σβησεις τους παλιους χαρτες και να τους ξανακατεβασεις για αρχη

Η κανε ενα soft reset μηπως και επανελθουν ολα

 

Δυστυχώς, δεν μπορώ να τους σβήσω. Μόλις πάω στους χάρτες κάνει επανεκκίνηση ή με πετάει στο αρχικό μενού.

 

Soft reset πως γίνεται;

 

Update: Έκανα και soft reset. Δεν άλλαξε τίποτα... :(

Edited by theta
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να δοκιμασεις να σβησεις το προγραμμα (here drive,here maps) και να το ξανακατεβασεις???

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να δοκιμασεις να σβησεις το προγραμμα (here drive,here maps) και να το ξανακατεβασεις???

 

Τα έχω κάνει κι αυτά. Θα δοκιμάσω hard reset... κι ο θεός βοηθός!

 

Update 17/8: Έκανα hard reset, έφαγα μια μέρα για να ξαναστήσω το τηλέφωνο, αλλά τώρα όλα δουλεύουν ρολόι :)

Edited by theta
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με αυτά που διαβάζω έχω τρομάξει και δε θέλω να το κάνω Cyan. Με τα 8 το έχω συνηθίσει και πάει μια χαρά το κινητάκι. Ακούω για μείωση του χρόνου μπαταρίας, για μη απόκριση στο double tap και άλλα διάφορα! Άσε που θα χρειαστεί την κάνω χεράτα όπως και την μπλακ (σλοβακικο αγορασμένο από γερμανό).

Άντε πείτε τπτ να με ενθαρύνετε να περάσω κυανή...

Just because I rock Doesn't mean I'm made of stone...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με αυτά που διαβάζω έχω τρομάξει και δε θέλω να το κάνω Cyan. Με τα 8 το έχω συνηθίσει και πάει μια χαρά το κινητάκι. Ακούω για μείωση του χρόνου μπαταρίας, για μη απόκριση στο double tap και άλλα διάφορα! Άσε που θα χρειαστεί την κάνω χεράτα όπως και την μπλακ (σλοβακικο αγορασμένο από γερμανό).

Άντε πείτε τπτ να με ενθαρύνετε να περάσω κυανή...

 

αναβάθμισε το τηλέφωνο σου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με αυτά που διαβάζω έχω τρομάξει και δε θέλω να το κάνω Cyan. Με τα 8 το έχω συνηθίσει και πάει μια χαρά το κινητάκι. Ακούω για μείωση του χρόνου μπαταρίας, για μη απόκριση στο double tap και άλλα διάφορα! Άσε που θα χρειαστεί την κάνω χεράτα όπως και την μπλακ (σλοβακικο αγορασμένο από γερμανό).

Άντε πείτε τπτ να με ενθαρύνετε να περάσω κυανή...

 

Βάλε 8.1 cyan. Είναι ά-λ-λ-ο λειτουργικό.

Πολύ ανώτερο από τα 8.0 σε όλα του.

Απορώ πώς αντέχεις ακόμα με τα 8.0

Link to comment
Share on other sites

Ένα δίκιο το έχεις.Αν θες ανέφερε και στο αντίστοιχο θέμα τί πρόβλημα υπάρχει και χρήζει σέρβις η συσκευή μιας και έχει αρχίσει και η δική μου να κάνει κόλπα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκεί που δεν είχα θέμα,, απέκτησα....

Μέσα σε λίγες μέρες λειτουργίας με Cyan 2 νύχτες το κινητό "έσβησε?" και λέω έσβησε με ερωτηματικό γιατί δεν άνοιγε με τίποτα.. ούτε με την σύνδεση στην φόρτιση τίποτα... ίσως και να μην ήταν σβηστό πραγματικά και να ήταν απλά μαύρη η οθόνη... δεν ξέρω

μετά την εξαγωγή και επανατοποθέτηση της μπαταρίας άνοιξε κανονικά...

και είχε και σχεδόν 80% μπαταρία.. άρα από μπαταρία δεν έκλεισε... τι να συμβαίνει άραγε.

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

 

το πρόβλημα συνεχίζετε .. όταν μένει idle η συσκευή για πάνω από 5-6 ώρες νεκρώνει και πρέπει να βγάλω μπαταριά για να επανέλθει..

αύριο που θα είναι ανοιχτά και το απόγευμα τα μαγαζιά θα το πάω σε nokia care.. δεν παλεύετε.. αναγκάζομαι και βάζω ξυπνητήρια στο

Samsung B5512

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα συνεχίζετε .. όταν μένει idle η συσκευή για πάνω από 5-6 ώρες νεκρώνει και πρέπει να βγάλω μπαταριά για να επανέλθει..

αύριο που θα είναι ανοιχτά και το απόγευμα τα μαγαζιά θα το πάω σε nokia care.. δεν παλεύετε.. αναγκάζομαι και βάζω ξυπνητήρια στο

Samsung B5512

 

Δοκίμασες να κάνεις hard reset; Και στο nokia care το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι hard reset ή να του ξαναπεράσουν το firmware, κάτι που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με το nokia software recovery tool. Αν έχεις χρόνο δοκίμσε να το κάνεις εσύ για να δεις πως θα παει. Να αποκλέισουμε τουλάχιστο ότι είναι θέμα software.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις hard reset; Και στο nokia care το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι hard reset ή να του ξαναπεράσουν το firmware, κάτι που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με το nokia software recovery tool. Αν έχεις χρόνο δοκίμσε να το κάνεις εσύ για να δεις πως θα παει. Να αποκλέισουμε τουλάχιστο ότι είναι θέμα software.

 

hard reset δεν έκανα.. να πω την αλήθεια μου βαριόμουνα το 2ωρο που θα κάνει πάλι η Cyan να μπει..

αλλά μια και τα μαγαζιά θα είναι κλειστά σήμερα θα το δοκιμάσω και αυτό.. ίσως αν πάρει άμεσα από factory settings την Cyan να είναι καλύτερα.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

hard reset δεν έκανα.. να πω την αλήθεια μου βαριόμουνα το 2ωρο που θα κάνει πάλι η Cyan να μπει..

αλλά μια και τα μαγαζιά θα είναι κλειστά σήμερα θα το δοκιμάσω και αυτό.. ίσως αν πάρει άμεσα από factory settings την Cyan να είναι καλύτερα.

 

Ναι μη το πας σε Nokia Care και χάσεις χρόνο. Κι αυτοί πάντα από εκεί ξεκινάνε.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Και που να το πάει δηλαδη;
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

hard reset δεν έκανα.. να πω την αλήθεια μου βαριόμουνα το 2ωρο που θα κάνει πάλι η Cyan να μπει..

αλλά μια και τα μαγαζιά θα είναι κλειστά σήμερα θα το δοκιμάσω και αυτό.. ίσως αν πάρει άμεσα από factory settings την Cyan να είναι καλύτερα.

 

Ποιο 2ωρο; αν έχεις ήδη περασμένη τη Cyan και κάνεις hard reset, πάλι με τη Cyan θα είσαι.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...