Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο δεν σου δίνει τη δυνατότητα να πας σε 2g only δίκτυο, θα καταναλώνει μπαταρία. Ειδικά δε οδούς δεν έχουν πολύ καλή λήψη σήματος στην περιοχή τους
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!:)

Από την ημέρα της παρουσίασης έλεγα ότι το μαύρο είναι το καλύτερο χρώμα όπως το έλεγα και για το 5s. Το έχω δει τέσσερις φορές περίπου και όντως είναι ωραίο. Προχθές είδα και το άσπρο/ασημί. Μου έκανε εντύπωση ότι από κοντά ήταν πολύ ωραίο και αυτό. Δεν το περίμενα. Το χρυσό πάντως φέτος κατ'εμέ δεν το πέτυχαν. Και έτσι πλέον έχω μπει σε δίλημμα. Ακούω και τα περί ξεθωριάσματος του μαύρου και με κάνουν διστακτικό. :(

Πάντως όντως οι φωτογραφίες το αδικούν πολύ το κινητό.

Επίσης, δεν ξέρω τι χρήση κάνετε οι περισσότεροι αλλά εγώ με το Μ7 που είμαι, την βγάζω μέχρι αργά το απόγευμα περίπου. Βέβαια του κάνω αρκετή χρήση. Συνέχεια δεδομένα, 4g κυρίως, τηλέφωνα, emails, μηνύματα, εφαρμογές, social, κανένα παιχνίδι(κυρίως coc το οποίο το ρουφάει) οπότε εάν αντέχει λίγο περισσότερο δεν θα έχω παράπονο. Ρεαλιστής είμαι. χαχα. Απλώς δεν ξέρω τι εξοικονόμηση κάνει το σοκ και ο Α8 καθώς το Μ7 έχει κάμποσο καιρό πίσω.

:)

Τέλος, το όλο θέμα με την μνήμη είναι κάτι το ανησυχητικό; Για 64άρι έλεγα. Και έτσι όπως διαβάζω στις τελευταίες σελίδες μάλλον καλύτερα να το πάρω από σκρουτζ το οποίο θα έχει έρθει από χώρα του εξωτερικού.

Edited by slash7

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!:)

Από την ημέρα της παρουσίασης έλεγα ότι το μαύρο είναι το καλύτερο χρώμα όπως το έλεγα και για το 5s. Το έχω δει τέσσερις φορές περίπου και όντως είναι ωραίο. Προχθές είδα και το άσπρο/ασημί. Μου έκανε εντύπωση ότι από κοντά ήταν πολύ ωραίο και αυτό. Δεν το περίμενα. Το χρυσό πάντως φέτος κατ'εμέ δεν το πέτυχαν. Και έτσι πλέον έχω μπει σε δίλημμα. Ακούω και τα περί ξεθωριάσματος του μαύρου και με κάνουν διστακτικό. :(

Πάντως όντως οι φωτογραφίες το αδικούν πολύ το κινητό.

Επίσης, δεν ξέρω τι χρήση κάνετε οι περισσότεροι αλλά εγώ με το Μ7 που είμαι, την βγάζω μέχρι αργά το απόγευμα περίπου. Βέβαια του κάνω αρκετή χρήση. Συνέχεια δεδομένα, 4g κυρίως, τηλέφωνα, emails, μηνύματα, εφαρμογές, social, κανένα παιχνίδι(κυρίως coc το οποίο το ρουφάει) οπότε εάν αντέχει λίγο περισσότερο δεν θα έχω παράπονο. Ρεαλιστής είμαι. χαχα. Απλώς δεν ξέρω τι εξοικονόμηση κάνει το σοκ και ο Α8 καθώς το Μ7 έχει κάμποσο καιρό πίσω.

:)

Τέλος, το όλο θέμα με την μνήμη είναι κάτι το ανησυχητικό; Για 64άρι έλεγα. Και έτσι όπως διαβάζω στις τελευταίες σελίδες μάλλον καλύτερα να το πάρω από σκρουτζ το οποίο θα έχει έρθει από χώρα του εξωτερικού.

Το μαύρο/γκρίζο έχει επικάλυψη με μπογιά έτσι όταν γδάρεις το κινητό θα φαίνεται από πίσω το ασημι aluminium και θα έχει αρκετή αντίθεση με το σκούρο γκρίζο. Το ασημι/ασπρο όμως είναι το aluminium χρώμα και όταν το γδάρεις η αντίθεση δεν είναι μεγάλη και δεν φαίνονται τόσο πολύ τα γδαρσίματα. Αν έχεις στόχο να αλλάξεις το 6 σε κάποιο καιρό τότε πρόσεχε το ότι χρώμα και να παρεις. Αλλιώς θεωρώ τα γδαρσίματα ωραία γιατί δίνουν χαρακτήρα στο κινητό. Είχα δει iphone 5 που έχασε το μισό του χρώμα με τέτοιο τρόπο που φαινότανε σαν ένα πανέμορφο παλιό αυτοκίνητο με ξεθωριασμένο χρώμα. Ωραία φάση.

Αυτό με την μνήνη ως τώρα είναι μεμονωμένο περιστατικό και αμφιβάλλω ότι θα είσαι τόσο άτυχος να είσαι μέσα στο 0.1%

Προσωπικά το χρυσαφι το θεωρώ πανέμορφο γιατί έχει άσπρες γραμμές που δένουν με το μπροστινό άσπρο πλαίσιο ενώ τα υπόλοιπα χρώματα έχουν γραμμές που δεν δένουν καθόλου με το μπροστινό πλαίσιο.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν σου δίνει τη δυνατότητα να πας σε 2g only δίκτυο, θα καταναλώνει μπαταρία. Ειδικά δε οδούς δεν έχουν πολύ καλή λήψη σήματος στην περιοχή τους

Αυτο όντως ειναι θεμα, αλλα Cosmote και Vodafone δε το κάνουν. Μόνο αν κατεβάσεις μια κινεζική εφαρμογή που υπάρχει και σου δίνει τη δυνατότητα για να βάζεις 2G

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα!:)

Από την ημέρα της παρουσίασης έλεγα ότι το μαύρο είναι το καλύτερο χρώμα όπως το έλεγα και για το 5s. Το έχω δει τέσσερις φορές περίπου και όντως είναι ωραίο. Προχθές είδα και το άσπρο/ασημί. Μου έκανε εντύπωση ότι από κοντά ήταν πολύ ωραίο και αυτό. Δεν το περίμενα. Το χρυσό πάντως φέτος κατ'εμέ δεν το πέτυχαν. Και έτσι πλέον έχω μπει σε δίλημμα. Ακούω και τα περί ξεθωριάσματος του μαύρου και με κάνουν διστακτικό. :(

Πάντως όντως οι φωτογραφίες το αδικούν πολύ το κινητό.

Επίσης, δεν ξέρω τι χρήση κάνετε οι περισσότεροι αλλά εγώ με το Μ7 που είμαι, την βγάζω μέχρι αργά το απόγευμα περίπου. Βέβαια του κάνω αρκετή χρήση. Συνέχεια δεδομένα, 4g κυρίως, τηλέφωνα, emails, μηνύματα, εφαρμογές, social, κανένα παιχνίδι(κυρίως coc το οποίο το ρουφάει) οπότε εάν αντέχει λίγο περισσότερο δεν θα έχω παράπονο. Ρεαλιστής είμαι. χαχα. Απλώς δεν ξέρω τι εξοικονόμηση κάνει το σοκ και ο Α8 καθώς το Μ7 έχει κάμποσο καιρό πίσω.

:)

Τέλος, το όλο θέμα με την μνήμη είναι κάτι το ανησυχητικό; Για 64άρι έλεγα. Και έτσι όπως διαβάζω στις τελευταίες σελίδες μάλλον καλύτερα να το πάρω από σκρουτζ το οποίο θα έχει έρθει από χώρα του εξωτερικού.

 

Πιστεύω πως σε σχεση με το Μ7 μπορει να σου βγάζει λίγη περισσότερη, αν οχι ίδια, διάρκεια μπαταρίας!!! Αυτο με τη μνήμη, ηταν μια υπερβολή που το κάναμε τεράστιο θεμα χωρίς λόγο, οποτε μη σε απασχολεί. Εγω θεωρώ πως το Space Grey ειναι η πιο ωραια έκδοση. Και το Ασημί ειναι ωραιο αλλα το SG κανει ωραια αντίθεση μαύρο μπροστά και σκούρο γκρι απο πισω. Το χρυςο δε μου αρεςει καθόλου, το 5s που το ειδα σε χρυςο μου αρεςε περιςςοτερο!!! Αυτο για το ξεθώριασμα που έχω κι εγω στο κινητο, δε φαίνεται σχεδόν καθόλου παρά μόνο αν κάτσεις και το ψάξεις πιθαμη προς πιθαμή. Και επίσης εγω το πήρα απο Expansys, και ειναι Σουηδικό. Άρα δεν εχει σημασια απο Ελλάδα ή Εξωτερικό, άμα εισαι γκαντέμης(όπως εγω) τότε θα εχεις πρόβλημα!!!:p

Edited by gadget19

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω είναι πολλοί χρήστες εδώ που έχουν πάρει το iphone 6 από Αμερική. Να ρωτήσω πιο πολύ για επιβεβαίωση: Αν παραγγείλω και πληρώσω με την δική μου πιστωτική το 6 από το επίσημο online store της Apple (http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone6), και συγκεκριμένα την έκδοση T-Mobile που είναι unlocked και contract-free θα δουλεύει φυσιολογικά στα Ελληνικά δίκτυα; Και εφόσον δουλεύει, χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο αυτός που θα το παραλάβει στην Αμερική αντί για μένα; Χρειάζεται δηλαδή να πάει στην T-Mobile να του το ξεκλειδώσουν ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω είναι πολλοί χρήστες εδώ που έχουν πάρει το iphone 6 από Αμερική. Να ρωτήσω πιο πολύ για επιβεβαίωση: Αν παραγγείλω και πληρώσω με την δική μου πιστωτική το 6 από το επίσημο online store της Apple (http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone6), και συγκεκριμένα την έκδοση T-Mobile που είναι unlocked και contract-free θα δουλεύει φυσιολογικά στα Ελληνικά δίκτυα; Και εφόσον δουλεύει, χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο αυτός που θα το παραλάβει στην Αμερική αντί για μένα; Χρειάζεται δηλαδή να πάει στην T-Mobile να του το ξεκλειδώσουν ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν μπορείς να το αγοράσεις με την δικη σου πιστωτική που φαντάζομαι είναι Ελληνική. Αγορά από Apple store γίνετε μονο μέσο Αμερικανικης πιστωτικής κτλ. Ναι το t-mobile unlocked δουλεύει μια χαρά EU και δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα η κάτι.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεις να αγορασεις απο apple store με πιστωτικη που δεν ειναι απο την ιδια χωρα; (δηλαδη εαν αγορασεις απο αμερικη, να πρεπει να εχεις αμερικανικη πιστωτικη καρτα)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το αγοράσεις με την δικη σου πιστωτική που φαντάζομαι είναι Ελληνική. Αγορά από Apple store γίνετε μονο μέσο Αμερικανικης πιστωτικής κτλ. Ναι το t-mobile unlocked δουλεύει μια χαρά EU και δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα η κάτι.

 

Οκ, σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν η πιστωτική ειναι MasterCard ή Visa ας πούμε που ειναι Παγκόσμιες τότε λογικά μπορεις να αγοράσεις απ οποία χώρα θέλεις, εφόσον δέχεται τέτοιες το Apple Store!!! Ετσι ειναι το λογικό πιστεύω!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Αν η πιστωτική ειναι MasterCard ή Visa ας πούμε που ειναι Παγκόσμιες τότε λογικά μπορεις να αγοράσεις απ οποία χώρα θέλεις, εφόσον δέχεται τέτοιες το Apple Store!!! Ετσι ειναι το λογικό πιστεύω!!!

Δεν μπορείς δυστυχώς θέλει οπωσδήποτε κάρτα από Αμερική. Και υπάρχει λόγος γιατί όλα τα κινητά προορίζονται για Αμερικανικη αγορά. Άσε που το t-mobile λειτουργεί και παγκόσμια. Και πάλι προορίζεται για Αμερική. Επίσης δεν θέλουν να παραγγέλνει εύκολα ο κόσμος από άλλες χώρες αφού έιχει την πιο χαμηλή τιμή και να κανιβαλίσει τα αλλα apple stores σε άλλες χώρες.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτό που γράφετε για την πιστωτική δεν ισχύει. Τώρα έλεγξα το αρχείο μου και τα αντίγραφα κινήσεων λογαριασμού από την Alpha Bank που μου έρχονται σπίτι και είδα ότι πέρσι που είχα αγοράσει iPad 4 refurbished από την Αμερική, είχα πληρώσει μέσω VISA της Alpha Bank! Στις 5/7/13 είχα κάνει κατάθεση 350ευρώ, στις 5/7/13 έγινε shipped σε Αμερικάνικη διεύθυνση φυσικά, στις 6/7/13 μου πήραν από το applestore €332,80 και το έλεγξα και μέσω applestore που δείχνει $419. Άρα με μια κάρτα Enter Visa της Alpha Bank μπόρεσα και έκανα φυσιολογικά την συναλλαγή. Δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι αλλά τότε μπόρεσα και το είχα κάνει με αυτόν τον τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτό που γράφετε για την πιστωτική δεν ισχύει. Τώρα έλεγξα το αρχείο μου και τα αντίγραφα κινήσεων λογαριασμού από την Alpha Bank που μου έρχονται σπίτι και είδα ότι πέρσι που είχα αγοράσει iPad 4 refurbished από την Αμερική, είχα πληρώσει μέσω VISA της Alpha Bank! Στις 5/7/13 είχα κάνει κατάθεση 350ευρώ, στις 5/7/13 έγινε shipped σε Αμερικάνικη διεύθυνση φυσικά, στις 6/7/13 μου πήραν από το applestore €332,80 και το έλεγξα και μέσω applestore που δείχνει $419. Άρα με μια κάρτα Enter Visa της Alpha Bank μπόρεσα και έκανα φυσιολογικά την συναλλαγή. Δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι αλλά τότε μπόρεσα και το είχα κάνει με αυτόν τον τρόπο.

Δεν σε αφήνει να προχωρήσεις στην αγορά αν δεν βάλεις αμερικανικη διεύθυνση απ ότι θυμάμαι. Όσο για την visa ναι έχεις δίκαιο αλλα πάλι θέλει αμερικανικη διεύθυνση για αποστολή. Δεν ξέρω όμως πιες πιστωτικές δέχεται αλλα ξέρω από UK είναι ok.

NOKIA 3310 - NOKIA 3330 - NOKIA 6600 - NOKIA 6630 - SE P990i - Imate jasjar - NOKIA N95 - Sony Ericsson W800 - HTC Touch Pro - LG Secret - NOKIA N70 - HTC HD2 - Samsung Galaxy ACE - HTC ONE X - iPhone 5 - LG G2 - NOKIA Lumia 1520 - Moto X - iPhone 6 - Note 5 - iPhone 6S - S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πρωην κατοχος 5s και υποψηφιος κατοχος για το 6 σκεφτομαι για αγορα αμερικανικου μοντελου μεσω καταστηματος skroutz θα εχω καποιο θεμα με την εγγυηση ; ισχυει για εναν χρονο ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πρωην κατοχος 5s και υποψηφιος κατοχος για το 6 σκεφτομαι για αγορα αμερικανικου μοντελου μεσω καταστηματος skroutz θα εχω καποιο θεμα με την εγγυηση ; ισχυει για εναν χρονο ;

 

Πρακτικά δεν έχουν καμία διαφορά, καθώς και συσκευές ευρωπαϊκές που υποτίθεται πρέπει να έχουν εγγύηση 1+1 χρόνο κανείς δεν την αποδέχεται.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

από ότι βλέπω είναι πολλοί χρήστες εδώ που έχουν πάρει το iphone 6 από Αμερική. Να ρωτήσω πιο πολύ για επιβεβαίωση: Αν παραγγείλω και πληρώσω με την δική μου πιστωτική το 6 από το επίσημο online store της Apple (http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone6), και συγκεκριμένα την έκδοση T-Mobile που είναι unlocked και contract-free θα δουλεύει φυσιολογικά στα Ελληνικά δίκτυα; Και εφόσον δουλεύει, χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο αυτός που θα το παραλάβει στην Αμερική αντί για μένα; Χρειάζεται δηλαδή να πάει στην T-Mobile να του το ξεκλειδώσουν ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν μπορείς να το αγοράσεις με την δικη σου πιστωτική που φαντάζομαι είναι Ελληνική. Αγορά από Apple store γίνετε μονο μέσο Αμερικανικης πιστωτικής κτλ. Ναι το t-mobile unlocked δουλεύει μια χαρά EU και δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα η κάτι.

 

Γιατί μπορεις να αγορασεις απο apple store με πιστωτικη που δεν ειναι απο την ιδια χωρα; (δηλαδη εαν αγορασεις απο αμερικη, να πρεπει να εχεις αμερικανικη πιστωτικη καρτα)

 

Φυσικα και μπορεις να χρησιμοποιησεις την "ξενη" καρτα σε οποιοδηποτε appleonlinestore! Μονο που δεν στελνουν στην Ελλαδα! Αλλο το ενα αλλο το αλλο!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν έχουν καμία διαφορά, καθώς και συσκευές ευρωπαϊκές που υποτίθεται πρέπει να έχουν εγγύηση 1+1 χρόνο κανείς δεν την αποδέχεται.. :)

 

Μια χαρα αποδέχεται η infoquest τον δεύτερο χρονο εγγυησης αν πας με την αποδειξη αγορας απο ελληνικό καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να χρησιμοποιησεις την "ξενη" καρτα σε οποιοδηποτε appleonlinestore! Μονο που δεν στελνουν στην Ελλαδα! Αλλο το ενα αλλο το αλλο!

 

αγόρασα 2 iphone από το appstore της Αμερικής με AMEX δικής μου και της γυναίκας μου από alpha bank. Απλά δεν στέλνουν Ελλάδα

 

$706.60 charged to American express XXXXXXXXXXXX4112

For a total of $706.60

 

$919.47 charged to American express XXXXXXXXXXXX4005

For a total of $919.47

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα είχα την εμπειρία μου με το iPhone 6 silver! Καταρχήν με το που το είδα πήρα πίσω ότι είχα πει πως το έκαναν ασχημότερο! Το κινητό είναι πραγματικά ένα στολίδι, ότι πιο όμορφο έχει βγει και από θέμα ποιότητας απλά άψογο! Δείχνει πιο στιβαρο και κομψό σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές και φυσικά πιο όμορφο! Επίσης είχα πει πως το άσημη από τις φωτό δεν φαινόταν ωραίο, αλλά από κοντά παιδιά τα σπάει! Γενικά με ενθουσίασε το σύνολο, η οθόνη η οποία είναι καλύτερη απο τα προηγούμενα και το έβαλα δίπλα σε ένα G3 και νομίζω πως του iPhone με εντυπωσίασε περισσότερο αν και έχει πολύ κατώτερη τεχνολογία! Τώρα σε όλα τα υπόλοιπα ήταν όπως ακριβώς το περίμενα γρήγορο και απροβλημάτιστο! Όμως το μεγάλωσαν αρκετά και αυτο με χαλάει λίγο! Πάντως επιμένω πως πρέπει να δεις μια συσκευή απο κοντά για βγάλεις συμπέρασμα και φυσικά να το δουλέψεις για καμια βδομάδα, γι αυτο κι εμένα δεν με ξετρέλανε λειτουργικα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα είχα την εμπειρία μου με το iPhone 6 silver! Καταρχήν με το που το είδα πήρα πίσω ότι είχα πει πως το έκαναν ασχημότερο! Το κινητό είναι πραγματικά ένα στολίδι, ότι πιο όμορφο έχει βγει και από θέμα ποιότητας απλά άψογο! Δείχνει πιο στιβαρο και κομψό σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές και φυσικά πιο όμορφο! Επίσης είχα πει πως το άσημη από τις φωτό δεν φαινόταν ωραίο, αλλά από κοντά παιδιά τα σπάει! Γενικά με ενθουσίασε το σύνολο, η οθόνη η οποία είναι καλύτερη απο τα προηγούμενα και το έβαλα δίπλα σε ένα G3 και νομίζω πως του iPhone με εντυπωσίασε περισσότερο αν και έχει πολύ κατώτερη τεχνολογία! Τώρα σε όλα τα υπόλοιπα ήταν όπως ακριβώς το περίμενα γρήγορο και απροβλημάτιστο! Όμως το μεγάλωσαν αρκετά και αυτο με χαλάει λίγο! Πάντως επιμένω πως πρέπει να δεις μια συσκευή απο κοντά για βγάλεις συμπέρασμα και φυσικά να το δουλέψεις για καμια βδομάδα, γι αυτο κι εμένα δεν με ξετρέλανε λειτουργικα!

 

Όντως το κινητο ειναι πανέμορφο και γενικά σε θεμα design η Apple ειναι πολυ μπροστά πάντα. Ειναι θεμα συνήθειας το μέγεθος του. Εγω πριν είχα το 5s με 4αρα οθονη, όταν έπιασα το 6 λεω μου κακοφάνηκε αλλα πλέον αυτο εχει ξεχαστεί. Ηταν καιρός και σωστό το timing της Apple να δώσει μεγαλύτερη οθονη και πολυ εντυπωσιακή. Όντως υστερεί στα specs σε σχεση με τον ανταγωνισμό, αλλα δεν μας πτοεί γιατι δεν μας δημιουργεί πρόβλημα. Λειτουργικά δεν αλλάζουν τρελα πραγματα για κάποιον που ειχε τα προηγούμενα iPhone, βέβαια εχει κάποιες μικρές αλλα σημαντικές αλλαγές που βοηθανε και μας βολεύουν. Ειναι μια πολυ αξιόλογη συσκευή και ας μην εχει τα specs άλλων smartphone!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Όντως υστερεί στα specs σε σχεση με τον ανταγωνισμό...

 

 

Αυτή την ανοησία με τα specs ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί την ανακυκλώνουμε.

Το iPhone είναι το μόνο με 64bit επεξεργαστή και full 64bit path αρχιτεκτονική, το μόνο με ταχύτατο συνεπεξεργαστή για movement sensor processing, πρωτοστατεί σε κάθε bench test ξεπερνώντας το δεύτερο μέχρι και κατά 200%, έχει σύμφωνα με το Dxo labs την καλύτερη κάμερα σε κινητό τηλέφωνο και έχει την καλύτερη LCD κατά τη βαθμολόγηση πιστότητας της DisplayMate.

Για ποια λοιπόν specs μιλάμε; :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ανοησία με τα specs ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί την ανακυκλώνουμε.

Το iPhone είναι το μόνο με 64bit επεξεργαστή και full 64bit path αρχιτεκτονική, το μόνο με ταχύτατο συνεπεξεργαστή για movement sensor processing, πρωτοστατεί σε κάθε bench test ξεπερνώντας το δεύτερο μέχρι και κατά 200%, έχει σύμφωνα με το Dxo labs την καλύτερη κάμερα σε κινητό τηλέφωνο και έχει την καλύτερη LCD κατά τη βαθμολόγηση πιστότητας της DisplayMate.

Για ποια λοιπόν specs μιλάμε; :)

 

Μιλάω για τη RAM που ειναι στο 1GB, τον επεξεργαστή με χαμηλό χρονισμό και που ειναι διπυρηνος!!! Εμένα δε με χαλάει, όπως είπες κι εςυ εχει πολλά αλλα καλα. Αλλα να μη γελιόμαστε, αυτα που ανέφερα ειναι χαμηλά...!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τη RAM που ειναι στο 1GB, τον επεξεργαστή με χαμηλό χρονισμό και που ειναι διπυρηνος!!! Εμένα δε με χαλάει, όπως είπες κι εςυ εχει πολλά αλλα καλα. Αλλα να μη γελιόμαστε, αυτα που ανέφερα ειναι χαμηλά...!!!

 

 

Άρα θα ήθελες να έχει στα χαρτιά 4πυρινο επεξεργαστή στα 2,3ghz να είχε 4gb ram. Πάντως το air 2 που έχει 2gb ram και 3 πύρινο επεξεργαστή εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια τρελή διαφορά! Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον και ποσό παραπάνω θα βαρύνει το λογισμικό και αν θα χρειαστούν όλα τα παραπάνω (λογικά θα χρειαστούν όπως το πάει η Apple)! Αλλά νομίζω ότι τα 6 και 6+ με αυτα τα χαρακτηρίστηκα που έχουν για 1 ακόμα χρόνο θα πηγαίνουν κάτι παραπάνω απο καλά! Νομίζω ότι το αποτέλεσμα που βγάζει το iPhone με αυτα τα spec σε σχέση με όλα τα τούμπανα android τα λέει όλα! Η χαμηλή ανάλυση οθόνη του iPhone μπροστά στη QHD του G3 (μιλάω για lcd τεχνολογία) δεν έχει να ζηλέψει τπτ και πιστεύω ότι η απεικόνιση είναι παρά πολύ καλή! Επίσης η κάμερα αν και έχει μονο 8mp στο ζουμ υστερεί αλλά στη συνολική εικόνα είναι απο τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη! Και όλο αυτο που είχε βγει στην αρχή για τεχνολογία διετίας καί σύγκριση με nexus 4 μονο το nexus δεν κολάκευε! Τέλος για να κλείσω το τεράστιο off topic αυτο με τα χαμηλά spec πρέπει να σταματήσει γιατί για να φτάσει να έχει spec παρόμοια με το android πρέπει το λογισμικό να γίνει σαν κι αυτο, πράγμα μου ακόμα δεν έχει γίνει και θέλει πολύ ακόμα για να γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τη RAM που ειναι στο 1GB, τον επεξεργαστή με χαμηλό χρονισμό και που ειναι διπυρηνος!!! Εμένα δε με χαλάει, όπως είπες κι εςυ εχει πολλά αλλα καλα. Αλλα να μη γελιόμαστε, αυτα που ανέφερα ειναι χαμηλά...!!!

 

 

Δηλαδή καλέ μου φίλε, προτιμάς έναν τετραπύρηνο χρονισμένο πχ στους 2.5GHz και ας είναι 32bit (έναντι 64 του iPhone) και μέχρι και 200% αργότερος σε κάθε bench test;

 

Επιπλέον, ξέρεις τι resource usage έχει ένα JVM που χρησιμοποιεί μια άλλη ναυαρχίδα με το native του iOS;

 

Δεν είναι ίδιοι επεξεργαστές ξέρεις της Apple και αυτοί που συναντάς σε άλλες ναυαρχίδες, ούτε η hardware αρχιτεκτονική ούτε η runtime, για να συγκρίνεις τα specifications τους. Φασόλια με κρεμμύδια δεν συγκρίνουμε μας έλεγαν στο δημοτικό αν θυμάσαι.

 

Μη με παρεξηγείς για το ύφος, εντελώς φιλικά τα γράφω, απλά έχω βαρεθεί αντί εποικοδομητικής κριτικής υπαρκτών μεμπτών του iPhone, να ανακυκλώνουμε ανόητες και εντελώς ανυπόστατες "ράδιο αρβύλες" που στα αυτιά ενός σχετικού ακούγονται κάπως! :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καλέ μου φίλε, προτιμάς έναν τετραπύρηνο χρονισμένο πχ στους 2.5GHz και ας είναι 32bit (έναντι 64 του iPhone) και μέχρι και 200% αργότερος σε κάθε bench test;

 

Επιπλέον, ξέρεις τι resource usage έχει ένα JVM που χρησιμοποιεί μια άλλη ναυαρχίδα με το native του iOS;

 

Δεν είναι ίδιοι επεξεργαστές ξέρεις της Apple και αυτοί που συναντάς σε άλλες ναυαρχίδες, ούτε η hardware αρχιτεκτονική ούτε η runtime, για να συγκρίνεις τα specifications τους. Φασόλια με κρεμμύδια δεν συγκρίνουμε μας έλεγαν στο δημοτικό αν θυμάσαι.

 

Μη με παρεξηγείς για το ύφος, εντελώς φιλικά τα γράφω, απλά έχω βαρεθεί αντί εποικοδομητικής κριτικής υπαρκτών μεμπτών του iPhone, να ανακυκλώνουμε ανόητες και εντελώς ανυπόστατες "ράδιο αρβύλες" που στα αυτιά ενός σχετικού ακούγονται κάπως! :)

 

Εννοείται δε παρεξηγώ τιποτα. Το κινητο αν δεν ήξερα τι εχει και οτι αυτα που εχει δεν επαρκούν δε θα το έπαιρνα ουτε εγω ουτε εσείς προφανώς. Κανένα παράπονο απο την Apple πάνω στο θεμα, εχει όσο πρεπει οτι πρεπει. Η Apple ξέρει τι κανει!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...