Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα έλεγα και η καλύτερη αυτονομία του Ζ3

Ναι τσίμπησε ελαφρώς αλλά στην πράξη 2 ημέρες αυτονομία είχα και με το ένα και με το άλλο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα έλεγα και η καλύτερη αυτονομία του Ζ3

 

Αλήθεια? Στο gsmarena τα λένε ανάποδα.

Battery life 85h endurance rating για το Ζ3 και 89h endurance rating για το Ζ2

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Στο gsmarena τα λένε ανάποδα.

Battery life 85h endurance rating για το Ζ3 και 89h endurance rating για το Ζ2

Επειδή τα είχα και τα 2 μια πολύ ελαφριά αύξηση υπάρχει στο z3,αλλα η ουσία παραμένει η ίδια.

Ότι και οι 2 συσκευές θα σε καλύψουν απόλυτα σε αυτό το τομέα και άνετα 2 ημέρες αυτονομία(εκτος αν κάνεις εξαντλητική χρήση με το κινητό)

 

Και αναλογιστούμε ότι μείωσε την χωρητικότητα μπαταρίας από 3200 σε 3100 και αυξήθηκε η φωτεινότητα αρκετά άρα σημαίνει ότι έκανε εξαιρετική δουλειά με το z3.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα το ρωτήσω για τρίτη φορά. Η κάμερα βελτιώθηκε καθόλου με την Lollipop;

Προσωπικά δεν έχω πολλές απαιτήσεις από την κάμερα και δεν μπορώ να πω αν έγινε καλύτερη η χειρότερη.

Εμένα με καλύπτει απόλυτα όπως είναι.

Το ίδιο θα σου έλεγα για όλα τα κορυφαία smartphone.

Αν το ένα είναι 8 και το αλλο 9 με άριστα το 10 δεν μου λέει κάτι.

Ψάξε στο xda που πολλοί περισσότεροι έχουν περασει την 5 μήπως βρεις αυτό που ζητάς η περίμενε μήπως απαντήσει αλλο παιδι που έχει μεγαλύτερη ειδίκευση με την κάμερα και γνωρίζει περισσότερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχοντας το z2 διαβαζω αρνητικα σχολια για την καμερα των z.Ηθελα να ηξερα αυτοι που τα λενε τα εχουν τα κινητα αυτα δοκιμασει η το λενε με βαση οτι διαβαζουν στο νετ? αν εξαιρεσω τα Ν8,808, και 1020 που λογο φλας υπερτερουν σε καποιες περιπτωσεις,το Ζ που εχω βγαζει πολυ ποιο φυσικες φωτο απο ολα τα galaxy που ειχα και γενικοτερα απο ολα τα αντροιντ που εχω δοκιμασει και δεν ειναι και λιγα,καθε τρεις μηνες αλλαζα......να γνωριζουμε τι λεμε
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.εχοντας το z2 διαβαζω αρνητικα σχολια για την καμερα των z.Ηθελα να ηξερα αυτοι που τα λενε τα εχουν τα κινητα αυτα δοκιμασει η το λενε με βαση οτι διαβαζουν στο νετ? αν εξαιρεσω τα Ν8,808, και 1020 που λογο φλας υπερτερουν σε καποιες περιπτωσεις,το Ζ που εχω βγαζει πολυ ποιο φυσικες φωτο απο ολα τα galaxy που ειχα και γενικοτερα απο ολα τα αντροιντ που εχω δοκιμασει και δεν ειναι και λιγα,καθε τρεις μηνες αλλαζα......να γνωριζουμε τι λεμε

 

Μιλάς για manual ή auto; Γιατί αν ξέρει κάποιος να παίξει με ρυθμίσεις τότε μπορεί να έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. Απλά κανείς δεν ασχολείται με χειροκίνητες ρυθμίσεις γιαυτό το χαντακώνουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω δοκιμάσει και το έχω συγκρινει με Note 4, S5, 930, 1020, 1520 κτλ και δυστυχώς είναι αρκετά πίσω. Επίσης όλα τα reviews γράφουν το ίδιο. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο.

 

Δεν έχω αμφιβολία ότι στο manual μπορεί να αποδίδει καλύτερα αλλά στο superior auto δεν είναι καλή. Πχ στην HX50 που δεν είναι και καμιά σούπερ κάμερα στο superior auto κάνει παπάδες και απορώ γιατί δεν μεταφέρουν την τεχνογνωσία από τις κάμερες στα κινητά; Χωρίς να είμαι υπερβολικος νομίζω ότι οι αλγόριθμοι της Google camera είναι καλύτεροι.

 

Και λέω τα παραπάνω έχοντας πιο πριν το 1020 στο οποίο χρησιμοποιουσα πολλές φορές το manual αλλά καλώς ή κακώς το 90% των φωτογραφιών το βγάζουμε στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Το μάτιασα το Ζ3... Τυχαία σκουπίζοντάς το με το πανάκι (είμαι λίγο άρρωστος με αυτό το θέμα :p ) άκουσα ένα "τικ τικ" όπως όταν κάτι είναι κολλημένο οριακά και ξεκολλάει μετά από ένα sec αφου το πιέσεις... Ψάχνοντάς το καλύτερα πρόσεξα πως το μπροστινό γυαλί στο πάνω μέρος εκεί που ενώνεται με το frame, πετάει ελάχιστα σα να ξεκόλλησε κατά μερικά χιλιοστά του χιλιοστού! Όταν το πιέσω δυνατά κολλάει αλλά μετά από λίγο επιστρέφει στη θέση του.

 

Κάνοντας και έναν έλεγχο στον αισθητήρα πίεσης, όταν πιέζω τη συσκευή δεν αλλάζουν οι μετρήσεις, ενώ αν πιέσω το σημείο που ξεκόλλησε οι μετρήσεις αλλάζουν.

 

Άρα μάλλον πρέπει να το πάω για service μιας και πλεον πρέπει να πήγε περίπατο και η αδιαβροχοποίηση! Να σημειώσω πως δεν το βούτηξα ποτέ στο νερό (εκτός από την πρώτη μέρα που το πήρα για έλεγχο), δεν έπεσε κάτω, κλπ κλπ.

 

Πρέπει να του περάσω την αρχική rom της Cosmote που είχε όταν το πήρα ή δεν υπάρχει θέμα που έχω τη lollipop? Επίσης πόσες μέρες θα πάρει όλη αυτή η διαδικασία μέχρι να το έχω πίσω? ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα είχα και τα 2 μια πολύ ελαφριά αύξηση υπάρχει στο z3,αλλα η ουσία παραμένει η ίδια.

Ότι και οι 2 συσκευές θα σε καλύψουν απόλυτα σε αυτό το τομέα και άνετα 2 ημέρες αυτονομία(εκτος αν κάνεις εξαντλητική χρήση με το κινητό)

 

Και αναλογιστούμε ότι μείωσε την χωρητικότητα μπαταρίας από 3200 σε 3100 και αυξήθηκε η φωτεινότητα αρκετά άρα σημαίνει ότι έκανε εξαιρετική δουλειά με το z3.

 

Ακομα μεγαλυτερη φωτεινοτητα εχει το 3? Το 2 ηδη ειναι πολυ καλο θεωρω σε φωτεινοτητα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί στην αρβάτο, μπορεί να στο επιστρέψουν χειρότερο.. Πόσο καιρό έχεις το κινητό? Αν βέβαια έχει χάσει σίγουρα την αδιαβροχοποίηση, δεν έχεις άλλη επιλογή.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί στην αρβάτο, μπορεί να στο επιστρέψουν χειρότερο.. Πόσο καιρό έχεις το κινητό? Αν βέβαια έχει χάσει σίγουρα την αδιαβροχοποίηση, δεν έχεις άλλη επιλογή.

 

μολις παραλαβει το βουταει στο νερο και διαπιστωνει αν ειναι χειροτερο ή καλυτερο. Απο φιλο που δουλευε εκει ξερω οτι κανουν σωστη δουλεια στη μονωση..και εγω δε θα ηθελα να το παω, ομως απο το να ειναι ετσι, ισως καλυτερα να παρεις εστω ενα χαρτι απο αυτους που να λεει οτι ειναι αδιαβροχοποιημενο...απλα το βουτας επι τοπου στο νερο, οχι μετα απο 1 μηνα..και τους το δινεις πισω για αντικατασταση αν παθει κατι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

απευθυνομαι σε φιλοδοξους χρηστες του Ζ3 ..μετα απο εναμιση μηνα χρησης αφου πλεον κατεβηκαν οι εφαρμογες που ηθελα και η χρηση για να ανακαλυψω πραγματα εχει εκλειψει... μπορω να πω οτι ο μηνας εχει 24 και εχω κανει 8 φορτισεις... οταν ερχομαι απο Iphone 3gs, 4, 5 και λιγο 6... ε, οκ αυτη η μπαταρια δεν υπαρχει !!!

περιμενω και το Loli για να δουμε απιστευτα πραγματα!!!

R U MAD

"http://www.milka-home.gr"

Link to comment
Share on other sites

Σημερα κατεφθασε και το καινουργιο ''μωρακι'' aka Flex 2, οποτε το Ζ3 (και ακομα δεν πηρα Lolli :( ) μας αποχαιρεταει σιγα σιγα..... :cry:

 

Αντε να δουμε τι ψαρια πιανει και τουτο..... :D

Link to comment
Share on other sites

απευθυνομαι σε φιλοδοξους χρηστες του Ζ3 ..μετα απο εναμιση μηνα χρησης αφου πλεον κατεβηκαν οι εφαρμογες που ηθελα και η χρηση για να ανακαλυψω πραγματα εχει εκλειψει... μπορω να πω οτι ο μηνας εχει 24 και εχω κανει 8 φορτισεις... οταν ερχομαι απο Iphone 3gs, 4, 5 και λιγο 6... ε, οκ αυτη η μπαταρια δεν υπαρχει !!!

περιμενω και το Loli για να δουμε απιστευτα πραγματα!!!

 

τις εχεις μετρησει ή με εφαρμογη βλεπεις ποσες εχεις κανει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να του περάσω την αρχική rom της Cosmote που είχε όταν το πήρα ή δεν υπάρχει θέμα που έχω τη lollipop? Επίσης πόσες μέρες θα πάρει όλη αυτή η διαδικασία μέχρι να το έχω πίσω? ;)

Για κάθε ενδεχόμενο περνάς την Cosmote

Λογικά θα σου περάσουν οι ίδιοι την L όταν παραλάβεις

1-2 εβδομάδες το σύνηθες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί στην αρβάτο, μπορεί να στο επιστρέψουν χειρότερο.. Πόσο καιρό έχεις το κινητό? Αν βέβαια έχει χάσει σίγουρα την αδιαβροχοποίηση, δεν έχεις άλλη επιλογή.

 

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά από την άλλη δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την αδιαβροχοποίηση, αν και η λογική λέει πως πλεον θα έχει θέμα. Να το βουτήξω τώρα στο νερό δεν θα είναι πολύ καλή ίδεα μιας και δεν έχω άμεσα δεύτερη συσκευή για να την αντικαταστήσω σε περίπτωση που ...γεμίσει νερό! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μεγαλυτερη φωτεινοτητα εχει το 3? Το 2 ηδη ειναι πολυ καλο θεωρω σε φωτεινοτητα...

Ναι ακόμα μεγαλύτερη.

Το 100% του z2 αντιστοιχεί στο 75-80% του z3.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

τις εχεις μετρησει ή με εφαρμογη βλεπεις ποσες εχεις κανει?

 

με την εφαρμογη battery doctor

R U MAD

"http://www.milka-home.gr"

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν είμαι τόσο "τρελαμένος" με τη μπαταρία. Θα έλεγα ότι τη βρίσκω λίγο καλύτερη από του z1 που είχα. 2 μέρες αυτονομία με 4-4,5ώρες οθόνη και όχι μόνιμα 3g.. Περιμένω με την 5 να δω κάτι καλύτερο..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν είμαι τόσο "τρελαμένος" με τη μπαταρία. Θα έλεγα ότι τη βρίσκω λίγο καλύτερη από του z1 που είχα. 2 μέρες αυτονομία με 4-4,5ώρες οθόνη και όχι μόνιμα 3g.. Περιμένω με την 5 να δω κάτι καλύτερο..

Άμα σου βγάζει 2 ημέρες αυτονομία είναι από μόνο του θετικό.

Είναι άπειροι παράγοντες που επηρεάζουν την αυτονομία.

Πχ σε τι φωτεινότητα το έχεις,ποσες εφαρμογές έχεις βάλει η χρησιμοποιείς καθημερινά, αν χρησιμοποιείς περισσότερο wifi η 3g,πως το φορτίζεις πχ κάνεις πλήρες κύκλους φόρτισης η όπως να ναι κ.α.

Επίσης παίζει ρόλο αν έχεις branded η unbranded rom η ακόμα και μεταξύ χωρων υπάρχουν μικροδιαφορές.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω Cosmote, 3g καμιά ώρα τη μέρα. WIFI σχεδόν συνέχεια ανοιχτό! Πλέον έχει unbranded gr, και ο φωτισμός παίζει από 10-50%. Η αλήθεια είναι όμως οτι έχει 93 εφαρμογές(μαζί με τις δικές του). Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο επηρεάζει αυτό την αυτονομία..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Έχω Cosmote, 3g καμιά ώρα τη μέρα. WIFI σχεδόν συνέχεια ανοιχτό! Πλέον έχει unbranded gr, και ο φωτισμός παίζει από 10-50%. Η αλήθεια είναι όμως οτι έχει 93 εφαρμογές(μαζί με τις δικές του). Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο επηρεάζει αυτό την αυτονομία..

Εγώ έχω τις μισές εφαρμογές σε αριθμό(καπου 60) και χρησιμοποιώ κατά 90% καμία 25αρια maximum περισσότερο.

Μια καλή λύση όταν δεν χρησιμοποιείς ίντερνετ από παροχο γύρνα το σε 2g και όταν θες να σερφαρεις το γυρνάς σε 3g με 2κλικ.

Επίσης στο wifi ξετικαρεις να ψάχνει συνέχεια για διαθέσιμα δίκτυα.

Όλα αυτά μικρά tips αλλά βοηθάνε περαιτέρω σε εξοικονόμηση χωρίς να θυσιάζεις κάτι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

με την εφαρμογη battery doctor

 

Και που το λέει ? Το ψάχνω πόση ώρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για κάποιο λόγο δεν είμαι τόσο "τρελαμένος" με τη μπαταρία. Θα έλεγα ότι τη βρίσκω λίγο καλύτερη από του z1 που είχα. 2 μέρες αυτονομία με 4-4,5ώρες οθόνη και όχι μόνιμα 3g.. Περιμένω με την 5 να δω κάτι καλύτερο..

 

Συγκρίνεις με ένα ακόμα κορυφαίο κινητό σε αυτονομία.. Για δες οι άλλοι τι αυτονομία έχουν.. Παρόλα αυτά αυτή η διαφορά της 1,5 ημέρας με τις 2 είναι οι μισές φορτίσεις που θα κάνεις και η αύξηση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και που το λέει ? Το ψάχνω πόση ώρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Battery Doctor --> Φορτιση --> Ιστορικο φορτισης --> και σου βγαζει ενα ημερολογιο με ποσες φορτισεις εχεις κανει, τι μερα και τι ειδους φορτιση ειναι

R U MAD

"http://www.milka-home.gr"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...