Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μ' αυτά που ακούω λέω καλύτερα να κάνω την αναβάθμιση σε 10 όταν έρθει η ειδοποίηση από την ενημέρωση του τηλεφώνου μου και όχι απ' την εφαρμογή upgrade advisor! ;)

Με λίγα λόγια θα περιμένω να έρθει και το firmware πρώτα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με το αναβοσβημα της οθόνης ήταν για μένα το πιο ανησυχητικο αλλά ευτυχώς το σταμάτησε και στο δικό μου. Ίσως τελικά να θέλει το χρόνο του:)

 

Η αλήθεια είναι πως και εγω αυτό πίστευα και περίμενα να συμβεί. Για κάποιο λόγο ακόμη συνεχίζει να αναβοσβήνει αραιά και που η οθόνη. Ίσως θέλει δεύτερο hard reset, δεν ξέρω.

 

Μ' αυτά που ακούω λέω καλύτερα να κάνω την αναβάθμιση σε 10 όταν έρθει η ειδοποίηση από την ενημέρωση του τηλεφώνου μου και όχι απ' την εφαρμογή upgrade advisor! ;)

Με λίγα λόγια θα περιμένω να έρθει και το firmware πρώτα! ;)

 

Ίσως το καλύτερο είναι αυτό. Περίμενε να βγει το σωστό, να πάρεις και το ανάλογο feedback και τότε προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξαφνικά στο τηλέφωνο δεν σβήνει ποτέ το back capacitive κουμπί. μένει πάντα αναμμένο ακόμα και αν κλείσει η συσκευή. Οταν ενεργοποιηθεί η οθόνη ανάβουν και τα αλλα 2 κανονικά. λέτε να είναι θέμα firmware ή hardware. αν ήταν θέμα hardware ο φωτισμός δεν είναι κοινός για και για τα 3 πλήκτρα ? πώς γίνιεται να "χαλασε" μόνο το ένα και να μένει αναμένο ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξαφνικά στο τηλέφωνο δεν σβήνει ποτέ το back capacitive κουμπί. μένει πάντα αναμμένο ακόμα και αν κλείσει η συσκευή. Οταν ενεργοποιηθεί η οθόνη ανάβουν και τα αλλα 2 κανονικά. λέτε να είναι θέμα firmware ή hardware. αν ήταν θέμα hardware ο φωτισμός δεν είναι κοινός για και για τα 3 πλήκτρα ? πώς γίνιεται να "χαλασε" μόνο το ένα και να μένει αναμένο ?

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν πρόκειται για θέμα hardware. Μάλλον κάποιο κόλλημα των windows είναι. Αναβάθμισες πρόσφατα σε WP 10 μήπως ?

Μήπως μετά απο εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής άρχισε αυτό ? Για ψάξου λίγο.

 

Αρχικά κλείστο και βγάλτου την μπαταρία για 10 sec. Μετά βάλτην και ενεργοποίησε το πάλι να δεις.

Αν δεν αλλάξει τίποτα με αυτά, η επόμενη λύση είναι Soft Reset. Και αν ούτε με αυτό, τότε πας στην ακραία λύση του Hard Reset (η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλιώς) που να χεις υπόψιν πως θα σβηστούν όλα απ τη συσκευή. Οπότε φρόντισε να κάνεις back up.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν μπορώ να βρω στο μενού του store, που μπορώ να δω τις ενημερώσεις των εφαρμογών με χρονολογική σειρά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν μπορώ να βρω στο μενού του store, που μπορώ να δω τις ενημερώσεις των εφαρμογών με χρονολογική σειρά.

 

Για να δεις με χρονολογική σειρά τις εφαρμογές που αναβαθμίστηκαν πας Ρυθμίσεις>Σύστημα>Χώρος αποθήκευσης>Αυτή η συσκευή>Εφαρμογές και παιχνίδια και επιλέγεις Ταξινόμηση κατά ημερομηνία εγκατάστασης. Ομοίως εάν έχεις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης αντί για Αυτή τη συσκευή επιλέγεις την κάρτα μνήμης.

Λίγο μπακαλίστικος τρόπος αλλά προς το παρόν μόνο έτσι γίνεται.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και κάτι ακόμη.

Όταν σβήνω μια φωτογραφία από το τηλέφωνο (SD βασικά) μου βγάζει μήνυμα ότι θα διαγραφεί και από το OneDrive.

Αυτό με τα 8.1 δεν το έκανε, πώς μπορώ να το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Υπάρχουν διαθέσιμες νέες ενημερώσεις" μου είπε μόλις το 830 μου :)

 

-Windows 10 Mobile (10.0.10586.218). "Αυτή η ενημέρωση θα κάνει το τηλέφωνό σας να λειτουργεί ακόμη καλύτερα" λέει μετά και ελπίζω να ισχύει :lol:

 

Μόνο που η μπαταρία μου είναι στο 22% και θέλει 40% για να κάνει την εγκατάσταση :( Ίδωμεν λοιπόν........

Link to comment
Share on other sites

"Υπάρχουν διαθέσιμες νέες ενημερώσεις" μου είπε μόλις το 830 μου :)

 

-Windows 10 Mobile (10.0.10586.218). "Αυτή η ενημέρωση θα κάνει το τηλέφωνό σας να λειτουργεί ακόμη καλύτερα" λέει μετά και ελπίζω να ισχύει :lol:

 

Μόνο που η μπαταρία μου είναι στο 22% και θέλει 40% για να κάνει την εγκατάσταση :( Ίδωμεν λοιπόν........

 

Τεράστιες διαφορές (προς το καλύτερο) είναι αυτό που θα δεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιες διαφορές (προς το καλύτερο) είναι αυτό που θα δεις.

 

Μπορείς να ανφέρεις κάτι που παρατήρησες στο κινητό γιατί μέχρι στιγμής σε 1520 βέβαια δεν έχω καταλάβει και πολές διαφορές..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανφέρεις κάτι που παρατήρησες στο κινητό γιατί μέχρι στιγμής σε 1520 βέβαια δεν έχω καταλάβει και πολές διαφορές..

 

Τα έχω γράψει ήδη δυο φορές σε αντίστοιχα νήματα, Τα βασικά είναι...η μπαταρία που κρατάει περισσότερο, η σβελτάδα στο άνοιγμα τον εφαρμογών και Γενικά μια καλύτερη συμπεριφορά στην λειτουργία του τηλεφώνου.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

έχει εγκαταστήσει κάποιο το firmware update του Φεβρουαρίου που βρήκες για τους κατόχους 8.1, αλλά όχι για τα 10.

είδε διαφορά, αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει ήδη δυο φορές σε αντίστοιχα νήματα, Τα βασικά είναι...η μπαταρία που κρατάει περισσότερο, η σβελτάδα στο άνοιγμα τον εφαρμογών και Γενικά μια καλύτερη συμπεριφορά στην λειτουργία του τηλεφώνου.

Δεν ξέρω για σένα, αλλά σβελτάδα στο άνοιγμα (σε σχέση πάντα με το 8.1), μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και προ πάντων καλύτερη συμπεριφορά δεν έχω δει ακόμα. Επίσης η κάμερα ... προσθέσανε αυτό το HDR και οι φωτογραφίες είναι χειρότερες από πριν. Για να μην μιλήσω για την ταχύτητα αποθήκευσης των φωτό, ιδιαίτερα αν είναι live ! Είναι η τρίτη φορά που το γυρνάω πίσω στην 8.1. Κάθε φορά που βγαίνει ένα update προχωράω σε αναβάθμιση αλλά τελικά απογοητεύομαι τόσο που το γυρνάω πίσω. Τελικά (τουλάχιστον στο δικό μου 830) αν δεν βγει firmware δεν πρόκειται να γίνουν καλύτερα τα πράγματα. Για το δικό μου 830 πάντα

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σένα, αλλά σβελτάδα στο άνοιγμα (σε σχέση πάντα με το 8.1), μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και προ πάντων καλύτερη συμπεριφορά δεν έχω δει ακόμα. Επίσης η κάμερα ... προσθέσανε αυτό το HDR και οι φωτογραφίες είναι χειρότερες από πριν. Για να μην μιλήσω για την ταχύτητα αποθήκευσης των φωτό, ιδιαίτερα αν είναι live ! Είναι η τρίτη φορά που το γυρνάω πίσω στην 8.1. Κάθε φορά που βγαίνει ένα update προχωράω σε αναβάθμιση αλλά τελικά απογοητεύομαι τόσο που το γυρνάω πίσω. Τελικά (τουλάχιστον στο δικό μου 830) αν δεν βγει firmware δεν πρόκειται να γίνουν καλύτερα τα πράγματα. Για το δικό μου 830 πάντα

Με κάνεις και ανησυχώ... Κι εγώ που νόμιζα ότι η .218 ειναι πιο στρωμένη ενημέρωση! Η κάμερα ειναι απ' τα βασικότερα για μένα, οπότε δεν βλέπω να πηγαίνω στα 10 χωρίς firmware!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια σας παρακαλω. Πως μπορω να βαλω ενα τραγουδι να χτυπαει το τηλεφωνο. Παλια γινοταν απο το φακελο ringtones. Τωρα στα 10 παρολο που στου ηχους υπαρχει το ringtones εβαλα μεσα ενα τραγουδι αλλα δεν φαινεται στο τηλεφωνο. Κανω κατι λαθος???

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βοηθεια σας παρακαλω. Πως μπορω να βαλω ενα τραγουδι να χτυπαει το τηλεφωνο. Παλια γινοταν απο το φακελο ringtones. Τωρα στα 10 παρολο που στου ηχους υπαρχει το ringtones εβαλα μεσα ενα τραγουδι αλλα δεν φαινεται στο τηλεφωνο. Κανω κατι λαθος???
Το βρηκα τελικα. Edited by Navar
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ήρθε update (.318). Κυρίως bug fixes. Προς το παρόν δεν βλέπω διαφορά.

 

Μόλις που το κατέβασα κι εγώ. Το bug fixes απο που προκύπτει; Μήπως απο το: "Αυτή η ενημέρωση θα κάνει το τηλέφωνό σας να λειτουργεί καλύτερα"; Γιατί έχω την αίσθηση οτι αυτό λέει πάντα χωρίς να αναφέρει τι ακριβώς. Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε κάποιο επόμενο update θα καταργηθεί το FM Radio :( Θλίψη για ακόμη μια φορά Microsoft αν γίνει και αυτό.

 

Άντε να δούμε που θα καταλήξει αυτό το δύστυχο πια λειτουργικό. Όλες οι ελπίδες μου στο μεγάλο firmware update του ερχόμενου καλοκαιριού. Μήπως και σε κάποιο επόμενο; Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάβασα ότι θα κάνει :

Improved reliability in a number of areas including Cortana, Bluetooth, Shell, Internet Explorer 11, Microsoft Edge, Miracast, and USB.

Fixed memory leak that occurs when opening a portable document format (PDF) form multiple times.

Fixed issues with text alignment for right to left languages in Internet Explorer 11 and Microsoft Edge.

Fixed issue that affected Bluetooth function when a PC resumes from sleep.

Fixed issue where user accounts weren’t locked out after a number of failed sign in attempts.

Fixed issue with revised daylight saving time.

Fixed issue that sometimes corrupts CompactFlash cards inserted into a card reader.

Fixed issue that caused recorded video to be lost when answering an incoming call on some phones.

Fixed issue that could result in unexpected battery drain while the phone screen is off.

Fixed additional security issues with kernel mode drivers, remote procedure calls, the Microsoft Graphics Component, Internet Explorer 11, Microsoft Edge, Windows Shell, Windows Journal, Virtual Secure Mode, Schannel, and Jscript.

nokia e51, e72, x6, e5, 701, htc one s, Lumia 830, galaxy s7
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάβασα ότι θα κάνει :

Improved reliability in a number of areas including Cortana, Bluetooth, Shell, Internet Explorer 11, Microsoft Edge, Miracast, and USB.

Fixed memory leak that occurs when opening a portable document format (PDF) form multiple times.

Fixed issues with text alignment for right to left languages in Internet Explorer 11 and Microsoft Edge.

Fixed issue that affected Bluetooth function when a PC resumes from sleep.

Fixed issue where user accounts weren’t locked out after a number of failed sign in attempts.

Fixed issue with revised daylight saving time.

Fixed issue that sometimes corrupts CompactFlash cards inserted into a card reader.

Fixed issue that caused recorded video to be lost when answering an incoming call on some phones.

Fixed issue that could result in unexpected battery drain while the phone screen is off.

Fixed additional security issues with kernel mode drivers, remote procedure calls, the Microsoft Graphics Component, Internet Explorer 11, Microsoft Edge, Windows Shell, Windows Journal, Virtual Secure Mode, Schannel, and Jscript.

Κατι στα ελληνικά δεν υπάρχει για να καταλάβω κι εγώ τι ακριβώς διορθώνουν; :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κατι στα ελληνικά δεν υπάρχει για να καταλάβω κι εγώ τι ακριβώς διορθώνουν; :confused:

 

Όταν μεταφραστεί στα ελληνικά θα το βρεις εδώ: http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/update-history-windows-10

 

Τώρα πρέπει να είναι οκ!

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Όταν μεταφραστεί στα ελληνικά θα το βρεις εδώ: windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/update-history-windows-10

Το λινκ δεν ανοιγει... :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προβληματάκια παλι με Windows 10. Στο Lumia Storyteller στις μικρογραφιες δεν φαινονται οι εικονες μετα την αναβαθμιση. Εννοω οσες εχουν τραβηχτει πριν την αναβαθμιση γιατι ολες μετα φαινονται κανονικα. Πατωντας πανω βεβαια ανοιγει και τη βλέπεις αλλα αυτό είναι χρονοβορο και δεν ξερεις ποια εικονα ειναι. Το θεμα είναι είναι ότι εχω φωτο από την μιση Ευρωπη που πηγα με τη δουλεια το καλοκαιρι και δεν βλεπω τιποτε. Καμμια βοηθεια ή είναι άλλο ένα από τα πολλλλλλλλλλλλα bug??????
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Προβληματάκια παλι με Windows 10. Στο Lumia Storyteller στις μικρογραφιες δεν φαινονται οι εικονες μετα την αναβαθμιση. Εννοω οσες εχουν τραβηχτει πριν την αναβαθμιση γιατι ολες μετα φαινονται κανονικα. Πατωντας πανω βεβαια ανοιγει και τη βλέπεις αλλα αυτό είναι χρονοβορο και δεν ξερεις ποια εικονα ειναι. Το θεμα είναι είναι ότι εχω φωτο από την μιση Ευρωπη που πηγα με τη δουλεια το καλοκαιρι και δεν βλεπω τιποτε. Καμμια βοηθεια ή είναι άλλο ένα από τα πολλλλλλλλλλλλα bug??????

 

Δεν μπορω να σε βοηθησω φιλε μου. Ας το κανει καποιος αλλος αν θελει και μπορει. Χαιδευω ενα Galaxy Note 4 πια και εχω βρει την υγεια μου. Οποτε το 830 εχει παροπλιστει παιζοντας δευτερευοντα ρολο. Που και που το ανοιγω να παιξω λιγο μαζι του, να παρω τα updates του και να δω αν βελτιωθηκε τιποτα. Δεν ξερω αν ειναι ενα απο τα πολλα bug που λες, αλλα το πιο πιθανο ειναι να προκειται για κατι τετοιο, οπως κλασικα μας εχει συνηθησει η Microsoft. Ενα βημα μπρος και δυο πισω :lol:

 

Το ειπα και πιο πριν παντως. Την τελευταια μου ελπιδα και ευκαιρια ταυτοχρονα, στις κινητες συσκευες της Microsoft και στο λειτουργικο που κατοικει μεσα τους, την εχω εναποθεσει σε καποιο απ τα επομενα μεγαλα updates. Αναγνωριζω την προσπαθεια η την επανεκκινηση που επιδιωκει να τα κανει ολα να ανανεωθουν, να συνεργαστουν και να δουλεψουν καλυτερα, αλλα δεν τα χει καταφερει και πολυ καλα. Αν μεχρι το τελος του 2016 δεν δω το 830 μου να λειτουργει οχι οπως θελω (υπερβολη; ) αλλα οπως πρεπει, θα λυπηθω πολυ που θα το σκοτωσω γιατι ειναι πανεμορφη συσκευη και εχω περασει ωραια μαζι του :p

 

Και για να το εξανθρωπισω λιγο, μιας και τα συγχρονα ηλεκτρονικα μιμουνται πλεον την ανθρωπινη συμπεριφορα, θα κλεισω λεγωντας πως το ολο συμπαν των Windows Phone 10 διαπιστωμενα πια, νοσει. Ειναι αρρωστη η συσκευη μου, δεν λειτουργει οπως θα πρεπε. Δεν εχει κατι παθολιγικο. Μια χαρα ειναι το hardware για την ηλικια της. Η ψυχη και το πνευμα που κατοικουν στο σωμα της εχουν προβλημα. Ειναι ψυχικα ασθενης δηλαδη :lol: εξαιτιας του λογισμικου της. Αν ψυχη, πνευμα και σωμα δεν ειναι σε ισορροπια και δεν συνεργαζονται σωστα μεταξυ τους, ολοκληρη η υπαρξη δυσλειτουργει. Αυτος ειναι ο ορισμος της νοσου. Και την ιαση την εχει η Microsoft. Μονο αυτη μπορει να δωσει τη θεραπεια. Πρεπει ομως πρωτα να θεραπευσει τα δικα της προβληματα.

 

Συγνωμη για το μεγαλο post, απλα ειχα αναγκη να τα πω ;)

Link to comment
Share on other sites

Προβληματάκια παλι με Windows 10. Στο Lumia Storyteller στις μικρογραφιες δεν φαινονται οι εικονες μετα την αναβαθμιση. Εννοω οσες εχουν τραβηχτει πριν την αναβαθμιση γιατι ολες μετα φαινονται κανονικα. Πατωντας πανω βεβαια ανοιγει και τη βλέπεις αλλα αυτό είναι χρονοβορο και δεν ξερεις ποια εικονα ειναι. Το θεμα είναι είναι ότι εχω φωτο από την μιση Ευρωπη που πηγα με τη δουλεια το καλοκαιρι και δεν βλεπω τιποτε. Καμμια βοηθεια ή είναι άλλο ένα από τα πολλλλλλλλλλλλα bug??????

 

Το Lumia Storyteller έχει σταματήσει επίσημα από την Microsoft να υποστηρίζεται. Μπορεί γι αυτό να έχεις θέμα. Πια άλλα bug έχεις, γιατί αυτά δεν υπάρχουν πια ή είναι μηδαμινά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...