Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Lumia 830

(RM-984)

Live it. Sync it. Share it.

 

http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/5025226/respXXL/1/-/Lumia-830-Orange-new-spec-png.png http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/5025232/respXXL/1/-/Lumia-830-Side-Orange-new-spec-png.png

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

4 Σεπτεμβρίου 2014

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia Lumia 830 is a smartphone featuring the Windows Phone 8.1 operating system, 1.2 GHz quad-core processor, 10 MP Pureview camera and 5 inch ClearBlack IPS display.The device brings the best browsing experience with IE11 hardware accelerated graphics and HTML5 support. Supported operating bands depend on the country/region where the device is available.

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Microsoft Windows Phone 8.1 (Lumia Denim)

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

Lumia Denim 02040.00019.14484.24002 - OS version 8.10.14219.341 (Vodafone)

 

Δείκτης SAR:

0.46 W/kg

 

Ελληνικό product code:

-

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by niotheros
Ενημέρωση συνδέσμων

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ όμορφο... Και αυτό καθώς και τα 730/735 στα χνάρια του 930...

 

Κάτι για κάποιο ειδικό πρόγραμμα επεξεργασίας της φώτο αφού τραβηχθεί άκουσε κανένας τίποτα??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχει glance σωστα? Πολυ ωραιο φαινεται.

 

Στη σελίδα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά στην κατηγορία General αναφέρει ότι έχει glance screen.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί το κάναν και αυτό τόσο μεγάλο στις 5 ίντσες. Υπάρχει και το 930. Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι γύρω στις 4.5-4.7 ίντσες (ιδανικό και για την ανάλυση 720p που έχει) να έβγαινε και λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις. Θα ήταν άψογος αντικαταστάτης του 920 μου άλλα το μέγεθος με προβληματίζει. Επίσης η κάμερα θα μπορούσε να είναι στα 13 MP όχι ότι είναι άσχημη φυσικά, άλλωστε ο φακός μετράει περισσότερο.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί το κάναν και αυτό τόσο μεγάλο στις 5 ίντσες. Υπάρχει και το 930. Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι γύρω στις 4.5-4.7 ίντσες (ιδανικό και για την ανάλυση 720p που έχει) να έβγαινε και λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις. Θα ήταν άψογος αντικαταστάτης του 920 μου άλλα το μέγεθος με προβληματίζει. Επίσης η κάμερα θα μπορούσε να είναι στα 13 MP όχι ότι είναι άσχημη φυσικά, άλλωστε ο φακός μετράει περισσότερο.

 

Σε μια γρηγορη συγκριση με το 930, δε φαινεται καθολου μεγαλυτερο. Εγω που απο Ν9 πηγα στο 930 δεν προβληματιστηκα με το μεγεθος.

Οποτε πιστευω μια χαρα θα καθεται κι αυτο στο χερι.

Εξαλλου, πως αλλιως θα δικαιολογουσαν τον ορο "affordable flagship"? :lol:

Αχ αυτη η οθονη του 930 που εχει αμνησια και δεν υποστηριζει glance.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια γρηγορη συγκριση με το 930, δε φαινεται καθολου μεγαλυτερο. Εγω που απο Ν9 πηγα στο 930 δεν προβληματιστηκα με το μεγεθος.

Οποτε πιστευω μια χαρα θα καθεται κι αυτο στο χερι.

Εξαλλου, πως αλλιως θα δικαιολογουσαν τον ορο "affordable flagship"? :lol:

Αχ αυτη η οθονη του 930 που εχει αμνησια και δεν υποστηριζει glance.... :mad:

 

Μα ακριβώς αυτό λέω θα το ήθελα λίγο μικρότερο!:p Προσωπική άποψη βέβαια. Καλά δεν έχει glance το 930; :blink:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς αυτό λέω θα το ήθελα λίγο μικρότερο!:p Προσωπική άποψη βέβαια. Καλά δεν έχει glance το 930; :blink:

 

Οκ μαν, ο γραπτος λογος δεν ειναι κι ο καλυτερος για συζητηση εις βαθος :lol:

Δεν εχει glance το 930 λογω μη διαθεσιμης προσωρινης μνημης της οθονης του.

Link to comment
Share on other sites

περιμενα κατι καλυτερο παντως..τουλαχιστον snap 600..δεν ξερω αν αξιζει η ματαβαση απο το 820 στο 830..

Το 830 είναι από πολλές πλευρές σκέτη απογοήτευση. 100+€ για μια καλύτερη κάμερα από το 730 με OIS μιλάμε για τραγικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου το 830 είναι μια αρκετά προσεγμένη συσκευή και ίσως της ασκειται πολυ έντονη κριτική χωρίς να λαμβάνεται υπόψην τον σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε. Όπως είπε και ο αναλυτής της CurrentAnalysis στοχεύει σε άτομα τα οποία δεν ειναι ακόμα ''δεμένα'' σε ενα λειτουργικό (πράγμα που σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνουν/νοιάζονται ακόμη για τις διαφορές ανάμεσα στα διάφορα λειτουργικά, βλέπε αναπτυσσόμενες αγορές). Οπότε το 830 προσφέροντας την αψογη εμπειρία χρήσης των WP 8.1 ( και προκαλώ οποιονδήποτε να πει το αντίθετο :P ), μια πολυ καλή κάμερα,μεγάλη οθόνη και ένα όμορφο και συμπαγές minimal design έχει όλο το πακέτο που θα προσελκύσει έναν ΜΕΣΟ χρήστης αμύητο στη μάχη του hardware, των λειτουργικών, και των άπειρων apps. Το ξέρω ότι ο S400 απογοήτευσε πολλούς (μαζί και εμένα) αλλά δεν πιστεύω οτι θα παρουσιάσει εμπόδιο σε κάποια άλλη χρήση πέρα του gaming (όντως το Subway Surfers πχ θα κάνει ''αιώνες να φορτώσει''). Η τιμή (430 ας πούμε χοδρικα στην ελλάδα) είναι λίγο υψηλή αλλά σε ενα 6μηνο το πολύ θα έχει πέσει. Ας δούμε και τα πρώτα reviews και μετά θα ξέρουμε άν είναι απογοήτευση η κάτι καλύτερο. Πάντως σε καμία περίπτωση και για κάνενα λόγο δεν μπορούμε να το ονομάσουμε απο τώρα αποτυχία. Η M/S απευθύνεται και σε Ευρώπη αλλά η Ασία είναι η πρόκληση για αυτήν και ακολουθεί ανάλογη στρατηγική. Αυτά τα ολίγα :P

ΥΓ: Οι μισοί σχολιαστές στο gsmarena και στο wpcentral είναι ινδοι( για να ενισχύσω το επιχείρημα μου για τις αναπτυσσόμενες αγορές) .

ΥΓ2: Η τιμή σε άλλες χώρες ενδέχεται να είναι κάτω των 400 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 930 τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Οταν ομως βγει το 830 θα το τιμησω. Οι λογοι; microSD και Glance. Για εμενα ειναι και τα 2 πολυ σημαντικες ελλειψεις απο το 930. Θα χασω βεβαια στην καμερα αλλα θεωρω οτι και με αυτη του 830 θα ειμαι οκ. Και ειναι και ολιγον λεπτοτερο που για εμενα ειναι σημαντικο.

Θα συμφωνησω ομως οτι θα μπορουσε να ειχε βγει στις 4.7 ιντσες και να ειναι ακομα πιο μαζεμενο. Σημαντικοτατος παραγοντας επιτυχιας η τιμη εκκινησης. Θελω να πιστευω οτι η MSFT θα ακολουθησει επιθετικη πολιτικη (οπως εκανε με το 630/635) και δεν θα βγει πανω απο 350. Σε διαφορετικη περιπτωση οι πωλησεις θα ειναι απογοητευτικες....

Link to comment
Share on other sites

Oι ιντσες με προβληματιζουν πιο πολυ.

Εχω το 625 (4,7") και μου φαινεται ηδη πιο μεγαλο απο οτι ηθελα.

Οποτε απο εκει που περιμενα το 830 με ανυπομονησια, στραφηκα στο να ψαχνω μεταχειρισμενο 925.

 

Εχεις δικιο για το glance, τεραστια ελλειψη για την ναυαρχιδα, αλλα δεν φοβασαι πως θα σε προβληματισει στην εμπειρια το ταπεινοτερο hardware του 830;

Δεν ειναι μονο μονο η καμερα περιορισμενη, ειναι και τα cpu/ram, ειναι η αναλυση, ειναι και η ips οθονη αντι amoled που σε συνδιασμο με την μικροτερη μπαταρια μπορει να μετανιωσεις την μεταβαση απο το 930.

 

ΚΟυβεντα κανουμε, δεν κοιταω να σε προβληματισω. :)

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που διαμαρτυρόμουν σε αυτό κατέληξα :-P

Εδώ android με 1gb ram και δεν κολλάνε με τον ίδιο επεξεργαστή πουθενά.Βάλε και ότι στο 630 η μπαταρία κρατάει πολύ,φαντάσου εδώ.Βάλε και την κάμερα.Δεν πειράζει,ας μην έχει το hey cortana και κανα 2 άλλα πράματα.Απλώς θα περιμένω να πέσει η τιμή του.Τη σταθερότητα των windows δεν την αλλάζω πλέον.Εξάλλου αυτά που θέλω από ένα κινητό τα κάνουν και με το παραπάνω και μόνο να βελτιώνονται μπορούν από δω και πέρα.Άμα θέλω ρομποτάκι για να ''παίζω'' έχω και τάμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

Oι ιντσες με προβληματιζουν πιο πολυ.

Εχω το 625 (4,7") και μου φαινεται ηδη πιο μεγαλο απο οτι ηθελα.

Οποτε απο εκει που περιμενα το 830 με ανυπομονησια, στραφηκα στο να ψαχνω μεταχειρισμενο 925.

 

Εχεις δικιο για το glance, τεραστια ελλειψη για την ναυαρχιδα, αλλα δεν φοβασαι πως θα σε προβληματισει στην εμπειρια το ταπεινοτερο hardware του 830;

Δεν ειναι μονο μονο η καμερα περιορισμενη, ειναι και τα cpu/ram, ειναι η αναλυση, ειναι και η ips οθονη αντι amoled που σε συνδιασμο με την μικροτερη μπαταρια μπορει να μετανιωσεις την μεταβαση απο το 930.

 

ΚΟυβεντα κανουμε, δεν κοιταω να σε προβληματισω. :)

Τετοιου είδους κουβέντες ειναι ευχάριστες. Κοιτα το 830 σε σχεση με το 930 όσον αφορά τις διαστάσεις ειναι περίπου τα ίδια αλλά ειναι πιο λεπτό και πιο ελεφρύ. Πιστεύω οτι δεν θα κολλάει πουθενά με τον επεξεργαστή που έχει. Και επειδή το θεωρώ περισσότερο εργαλείο πλεον το τηλέφωνο παρά παιχνιδομηχανή είμαι σίγουρος οτι θα με καλύψει σε όλα. Βέβαια κρατάω και μια επιφύλαξη μεχρι να το δω απο κοντά. Όσο γοα την κάμερα νομίζω θα με καλυψει και εκει. Είχα το 820 για ένα χρόνο και ήμου απόλυτα ικανοποιημένος. Ναι το 830 θα έχει υποδυέστερη καμερα αλλά μια χαρά για τις ανάγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

Καμια υποψια για την κυκλοφορια του εχει γραφτει;

Kατι για μεσα στον σεπτεμβριο δεν ειχαν πει; αλλα ακομα τιποτα.

 

Περισσοτερο για κανενα reviewδακι στο youtube περιμενω αλλα φυσικα και τελικη τιμη πωλησης.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

349 € προπαραγγελία στο γαλλικό Amazon σε μαύρο, άσπρο, πράσινο :

http://www.amazon.fr/gp/product/B00NBZ7FR2?ie=UTF8&pf_rd_m=A1X6FK5RDHNB96&pf_rd_s=desktop-auto-sparkle&pf_rd_r=1TGYA92P87AMSTBYAB0T&pf_rd_p=527225607&pf_rd_t=301&pf_rd_i=lumia%20830&qid=1411195873

"Σύντομα διαθέσιμο"

Ενθαρρυντική αρχική τιμή...:happy:

Link to comment
Share on other sites

349 € προπαραγγελία στο γαλλικό Amazon σε μαύρο, άσπρο, πράσινο :

http://www.amazon.fr/gp/product/B00NBZ7FR2?ie=UTF8&pf_rd_m=A1X6FK5RDHNB96&pf_rd_s=desktop-auto-sparkle&pf_rd_r=1TGYA92P87AMSTBYAB0T&pf_rd_p=527225607&pf_rd_t=301&pf_rd_i=lumia%20830&qid=1411195873

"Σύντομα διαθέσιμο"

Ενθαρρυντική αρχική τιμή...:happy:

 

Σε σχέση με τα 517 ( ; ) του 820 αυτή η τιμή είναι πάρα πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Aμαν αμαν - τα ντοπερμάν !

Ασυδοσιες & αναρχια στον βωμο της προ-παραγγελιας.

Το οτι βγαινει ισοποσο με το 930 μαρτυραει το εγκλημα.

Δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα αν δεν υπαρξει διαθεσιμοτητα.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Και στα 400 ευρώ το πλαίσιο...

To 930 το βρισκεις στο σκρουτζ απο 435 ευρω οταν το πλαισιο το εχει 600.

Οποτε ισως τα 400 του πλαισιο να ειναι καλη ενδειξη και στα σκρουτζομαγαζα να το βρισκεις κατω απο 300 μεχρι τα xmas.

Μακαρι.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

To 930 το βρισκεις στο σκρουτζ απο 435 ευρω οταν το πλαισιο το εχει 600.

Οποτε ισως τα 400 του πλαισιο να ειναι καλη ενδειξη και στα σκρουτζομαγαζα να το βρισκεις κατω απο 300 μεχρι τα xmas.

Μακαρι.

 

Συμφωνώ μαζι σου. Μπορει και να δουμε το Ιδανικο 330 που ανακοίνωσε η MS. Παντως πιςτεύω το 830 λόγω της σχεδόν παρόμοιας εμπειρίας που προσφέρει με το 930, ενδεχομένος να ρίξει και αλλο την τιμή του τελευταίου κατι που μπορει να αποτελέσει deal breaker.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...