Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι. Μου κάνει εντύπωση που δε μπορώ να έχω ένα αξιοπρεπή free video player να παίζει ταινίες. Επίσης εάν και είναι θέμα εφαρμογής η κάκιστη υλοποίηση του viber. Η μπαταρία το βράδυ 12:30 με σκληρή μπορώ να πω χρήση από της 6:30 το πρωί έλεγε 15%. Μιλάμε για την δεύτερη φόρτιση. Αρνητική εντύπωση μου έκανε ο χρόνος φόρτισης που με ανοιχτό τι κινητό θέλει 4 ώρες περίπου. Όταν κάνει εγκαταστάσεις και down load εφαρμογές υπάρχουν lag . Για μένα είναι κάτι φυσιολογικό αυτό. Εντύπωση μου προκαλεί και η ποιότητα κατασκευής η οποία είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Η οθόνη όπως είπα και πιο πάνω έχει μια αίσθηση πλαστικού αλλά όχι τόσο οσο το ipad air μου και τουλάχιστον εμένα δεν με ξενίζει στο ελάχιστο. Γενικά παρατηρώ πως τα windows έχουν δρόμο να διανύσουν όσον αφορά τις εφαρμογές. Παρόλα αυτά πιστεύω πως είναι μπροστά από android το οποίο σου δίνει μια αίσθηση “προχειρότητας» και ερασιτεχνισμού (μιλάω για την πλατφόρμα και όχι για τις εφαρμογές) . Το κινητό είναι πραγματικό κόσμημα στα χέρια σου και μαγνητίζει τα βλέμματα. Η περιήγηση στο internet με τον explorer των windows είναι πολύ καλή χωρίς lag με την οθόνη του κινητού να βοηθάει με την ευκρίνεια της. Η φόρτιση από το επάνω μέρος του κινητού δε μου άρεσε. Ο ήχος είναι καλός και δυνατός όσο πρέπει… νομίζω πως θα μπορούσε και καλύτερα όμως. Εάν θέλετε να ρωτήσετε κάτι και μπορώ να σας απαντήσω ευχαρίστως
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρνητική εντύπωση μου έκανε ο χρόνος φόρτισης που με ανοιχτό τι κινητό θέλει 4 ώρες περίπου.

 

Εδώ κάτι δεν πήγε καλά... Πόσα Ah είναι ο φορτιστής !?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δε μπορώ να έχω ένα αξιοπρεπή free video player να παίζει ταινίες.

Aυτο ειναι ισως το πιο μελανο σημειο της πλατφορμας. Ειτε σε paid ειτε σε free.

Yπαρχουν κατι ημιμετρα σε paid οπως ο Moli ο οποιος διαβαζει υποτιτλους πολυ περιορισμενα.

Κατεβασε το αρχειο του απο το market στο PC σου, αντεγραψε το στην SD, και κανε τον απο εκει τοπικη εγκατασταση.

Νομιζω ετσι δεν ληγει ποτε κι ας ειναι trial.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Μια λύση γιατί έχω κολλήσει.Τις επαφές του τηλεφωνικού καταλόγου απο του yahoo mail πώς μπορούμε να τις περάσουμε;έχω καταχωρήσει το λογαριασμό κανονικά κ παρόλο που κανω συγχρονισμό δεν τις εμφανίζει κ δεν έχει επιλογή τί θα συγχρονίσει όπως πχ το gmail;ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ισως το πιο μελανο σημειο της πλατφορμας. Ειτε σε paid ειτε σε free.

Yπαρχουν κατι ημιμετρα σε paid οπως ο Moli ο οποιος διαβαζει υποτιτλους πολυ περιορισμενα.

Κατεβασε το αρχειο του απο το market στο PC σου, αντεγραψε το στην SD, και κανε τον απο εκει τοπικη εγκατασταση.

Νομιζω ετσι δεν ληγει ποτε κι ας ειναι trial.

 

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμασω

 

Ο φορτιστής είναι αυτός που είχε μέσα στο κουτί του... θα δω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,ξερει κανεις τι sd card παιρνει το 830;γιατι μια class 4 που αγορασα σημερα απο πλαισιο το τηλεφωνο δεν την αναγνωριζει καν.Και μια βοηθεια σχετικα με τις επαφες yahoo καθως δεν εχει επιλογη να τις συγχρονισω.Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος;
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,ξερει κανεις τι sd card παιρνει το 830;γιατι μια class 4 που αγορασα σημερα απο πλαισιο το τηλεφωνο δεν την αναγνωριζει καν.Και μια βοηθεια σχετικα με τις επαφες yahoo καθως δεν εχει επιλογη να τις συγχρονισω.Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

 

Έχω διαβάσει ανάλογο περιστατικό στο windowscentral αλλά σε εκείνη την περίπτωση έβγαζε το μήνυμα "SD card error". Σου βγάζει κάποιο μήνυμα; Αν το συνδέσεις σε υπολογιστή με την κάρτα μέσα στη συσκευή τη βλέπει;

Σχετικά με τις επαφές θα μπείς από τον υπολογιστή σου με το MS account σου στο https://people.live.com/ και θα επιλέξεις Εισαγωγή επαφών. Θα πατήσεις στην επιλογή Yahoo! και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου λέει.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ανάλογο περιστατικό στο windowscentral αλλά σε εκείνη την περίπτωση έβγαζε το μήνυμα "SD card error". Σου βγάζει κάποιο μήνυμα; Αν το συνδέσεις σε υπολογιστή με την κάρτα μέσα στη συσκευή τη βλέπει;

Σχετικά με τις επαφές θα μπείς από τον υπολογιστή σου με το MS account σου στο https://people.live.com/ και θα επιλέξεις Εισαγωγή επαφών. Θα πατήσεις στην επιλογή Yahoo! και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου λέει.

δεν εμφανιζει κανενα μήνυμα,απλα στις ρυθμίσεις μνήμης του κινητού δεν μου την εμφανίζει καν.!θα δοκιμάσω με τον υπολογιστή να δω τι παίζει.ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια με το yahoo.

Τελικά το δοκίμασα και με το netbook.Δεν την εμφανιζει ούτε εκεί.Δεν μπορώ να καταλάβω...Οκ να την επιστρέψω στο πλαίσιο αλλά ποιά να αγοράσω που να είναι συμβατή;;

Link to comment
Share on other sites

δεν εμφανιζει κανενα μήνυμα,απλα στις ρυθμίσεις μνήμης του κινητού δεν μου την εμφανίζει καν.!θα δοκιμάσω με τον υπολογιστή να δω τι παίζει.ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια με το yahoo.

Τελικά το δοκίμασα και με το netbook.Δεν την εμφανιζει ούτε εκεί.Δεν μπορώ να καταλάβω...Οκ να την επιστρέψω στο πλαίσιο αλλά ποιά να αγοράσω που να είναι συμβατή;;

Αρα προφανως εχεις πεσει σε ελλατωματικη καρτα. Πηγαινε να στην αλλαξουν και παρε μια class10 αν μπορεις που εχει καλυτερες ταχυτητες αναγνωσης/εγγραφης

Link to comment
Share on other sites

δεν εμφανιζει κανενα μήνυμα,απλα στις ρυθμίσεις μνήμης του κινητού δεν μου την εμφανίζει καν.!θα δοκιμάσω με τον υπολογιστή να δω τι παίζει.ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια με το yahoo.

Τελικά το δοκίμασα και με το netbook.Δεν την εμφανιζει ούτε εκεί.Δεν μπορώ να καταλάβω...Οκ να την επιστρέψω στο πλαίσιο αλλά ποιά να αγοράσω που να είναι συμβατή;;

 

Toshiba & kingston class 10 στα 32gb που εχω εγω δουλεύουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Τελικα πηγα την συσκευη πισω στο καταστημα λογω του προβληματος με την καρτα μνημης.Προμηθευτηκα αλλη απο ετερο καταστημα κ αναγνωριζει την ιδια καρτα μια χαρα.!!!Μια απορια ακομη,στην κεντρικη οθονη πως δημιουργουμε φακελους;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Τελικα πηγα την συσκευη πισω στο καταστημα λογω του προβληματος με την καρτα μνημης.Προμηθευτηκα αλλη απο ετερο καταστημα κ αναγνωριζει την ιδια καρτα μια χαρα.!!!Μια απορια ακομη,στην κεντρικη οθονη πως δημιουργουμε φακελους;

Εννοείται πως σου δώσαν πίσω τα λεφτά σου έτσι; Καλοριζικη λοιπόν! Για να δημιουργήσεις φακελο αρκεί να μετακινήσεις ένα tile πάνω σε ένα άλλο και θα δημιουργηθεί αυτόματα. Πρέπει όμως να το πας ακριβώς πάνω στο άλλο tile και να περιμένεις ένα δευτερόλεπτο περίπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Μισό. Ξαναπήρες class4 !?

 

Όχι,επέστρεψα την αρχική συσκευη που ειχε αγοραστεί απο καταστημα του scroutz παίρνοντας τα χρήματα πίσω κ αγοράστηκε αλλη συσκευή απο άλλο κατ/μα.στη δεύτερη συσκευη η ίδια κάρτα λειτουργει κανονικά χωρίς κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και το review από το GSMArena:

http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_830-review-1168.php

Πολύ καλά λόγια...

 

:yahoo: Μα ποσο καιρο περιμενα για αυτο το review!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Μετρια πραγματα παιδια.

Αν ηταν στα 200 ευρω θα ελεγα οκ αλλα τα 300 ειναι υπερβολη για αυτα που προσφερει τελικα.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Μετρια πραγματα παιδια.

Αν ηταν στα 200 ευρω θα ελεγα οκ αλλα τα 300 ειναι υπερβολη για αυτα που προσφερει τελικα.

Να συμφωνήσω μαζι σου οτι είναι τσιμπημένο σε τιμή , αλά 200? δλδ το 735 που κοστίζει 215 ποσο θα έπρεπε να το βαλουν?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Μετρια πραγματα παιδια.

Αν ηταν στα 200 ευρω θα ελεγα οκ αλλα τα 300 ειναι υπερβολη για αυτα που προσφερει τελικα.

 

Θα διαφωνήσω. Το 830 στα 300 ευρώ ειναι μια χαρά. Ειναι μια απο τις καλύτερες mid-range συσκευές αυτή την στιγμη. Και για το mid-range η τιμή ειναι σωστότατη. Η ύφεση ομως στην Ελλάδα πιστεύω μας εχει κάνει να απαιτούμε συνεχως ολο και περισσότερες value for money συσκευές και μας εχει "κακομάθει" κάπως. Εγω με την σειρά μου θεωρώ λιγο υπερβολή αυτή την στιγμη να το αξιώνεις 200Ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανεις λαθος, η εκτιμηση μου δεν επηρεαζεται απο την υφεση.

Απλη συγκριση με αλλα μοντελα κανω.

215 ευρω το lowmid 735 οταν με 250 το LG G2;

300 ευρω το mid 830 οταν με 250 το LG G2 & με 330 η καραναυαρχιδα LG G3;

 

Aφηστε το λειτουργικο με πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εκαστο, και συγκρινετε μονο τα specs.

Οταν με 30 ευρω παραπανω παιρνεις κορυφαια οθονη, σοβαρο επεξεργαστη, αντιστοιχων δυνατοτητων καμερα, καλυτερη μπαταρια.

Το "ειναι μια χαρα στα 300" πως το δικαιολογεις;

Επειδη δεν ειναι ολο πλαστικο και γυρω γυρω εχει αλουμινιο;:confused:

 

Και ειμαι σιγουρος πως καποιος αλλος απο μενα που ξερει απο συσκευες android, θα εχει καλυτερες προτασεις και απο αλλες εταιριες στα ιδια και λιγοτερα χρηματα.

Ημουν ετοιμος για αγορα, ειδικα με την προωθηση του δηθεν affordable, αλλα οταν ξεκιναει με επισημη τιμη 400 ευρω τι affordable;

Kαι με αποδοση ιδια και σε μερικα καλυτερη/χειροτερη του 925; φακ δατ.:worry:

 

Αντιθετα με το δικο σου συμπερασμα, σκεφτομαι το εξης.

Η υπερκοστολογηση καποιων apple/samsung συσκευων μας εχει καταριψει το μέτρο, και εχει κανει να εκτιμαμε το "ακριβο για τα λεφτα του", ως "μια χαρα" & vfm.

 

Παντα φιλικα και με καμια διαθεση διενεξης. :)

Edited by snowdecoy

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Πέφτουμε πάλι στο τρυπακι να συγκρίνουμε κινητά που κυκλοφόρησαν πριν ένα χρονο με κινητα που δεν έχουν κλείσει ακόμα και έναν χρόνο στην αγορά. Τα χαρακτηριστικά δεν παίζουν ρολο στην τιμη ενός κινητού. Το G2 είναι σε φάση ξεστοκαρισματος και όσο τούμπανο και αν είναι ακόμα και σήμερα η τιμη του λογικο είναι να έχει πέσει τραγικά. Διότι και με την ίδια λογική γιατί κάποιος να πάρει το 830 και όχι το καλύτερο 925 που έχει και 100€ λιγότερα;

 

Το καινούριο το πληρώνεις. Το μπαγιάτικο το παίρνεις σε προσφορά. Απλά τα πράγματα...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανεις λαθος, η εκτιμηση μου δεν επηρεαζεται απο την υφεση.

Απλη συγκριση με αλλα μοντελα κανω.

215 ευρω το lowmid 735 οταν με 250 το LG G2;

300 ευρω το mid 830 οταν με 250 το LG G2 & με 330 η καραναυαρχιδα LG G3;

 

Aφηστε το λειτουργικο με πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εκαστο, και συγκρινετε μονο τα specs.

Οταν με 30 ευρω παραπανω παιρνεις κορυφαια οθονη, σοβαρο επεξεργαστη, αντιστοιχων δυνατοτητων καμερα, καλυτερη μπαταρια.

Το "ειναι μια χαρα στα 300" πως το δικαιολογεις;

Επειδη δεν ειναι ολο πλαστικο και γυρω γυρω εχει αλουμινιο;:confused:

 

Και ειμαι σιγουρος πως καποιος αλλος απο μενα που ξερει απο συσκευες android, θα εχει καλυτερες προτασεις και απο αλλες εταιριες στα ιδια και λιγοτερα χρηματα.

Ημουν ετοιμος για αγορα, ειδικα με την προωθηση του δηθεν affordable, αλλα οταν ξεκιναει με επισημη τιμη 400 ευρω τι affordable;

Kαι με αποδοση ιδια και σε μερικα καλυτερη/χειροτερη του 925; φακ δατ.:worry:

 

Αντιθετα με το δικο σου συμπερασμα, σκεφτομαι το εξης.

Η υπερκοστολογηση καποιων apple/samsung συσκευων μας εχει καταριψει το μέτρο, και εχει κανει να εκτιμαμε το "ακριβο για τα λεφτα του", ως "μια χαρα" & vfm.

 

Παντα φιλικα και με καμια διαθεση διενεξης. :)

 

Φίλε snowdecoy, το θεμα είναι οτι το Lumia 830 ειναι στον 2ο μήνα κυκλοφοριας του, ενώ το G3 κλείνει ενα εξάμηνο και το G2 ενα χρόνο. Και η τιμή του 830 ειμαι σίγουρος οτι σε ενα 6μηνο θα εχει ανάλογα μείωση. Απο specs δεν μπορώ να θυμηθω κατι στο οποίο ειναι χειρότερο απο το 925. Ίσα ίσα νομιζω η 5αρα οθόνη, η ασύρματη φόρτιση και η μεγαλύτερη μνήμη αποθήκευσης ειναι στοιχεία που δεν τα εχει το 925. Μην ξεχνάς επίσης οτι πριν 1 χρόνο το 925 ηταν η αναβάθμιση της ναυαρχίδας 920. Όποτε αυτο μάρτυρα τα καλα χαρακτηριστικά του 830 και την αξίας τους... Οσο για το vfm θεμα νομιζω οτι πρεπει να κρίνουμε με βάση τις κυρίαρχες τάσεις στον χώρο και να το διαχωρίζουμε απο το ποσά είμαστε διαθέσιμοι να ξοδέψουμε απο το βαλάντιο μας για κινητό τηλεφωνο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά δεν παίζουν ρολο στην τιμη ενός κινητού.

...

Το καινούριο το πληρώνεις. Το μπαγιάτικο το παίρνεις σε προσφορά. Απλά τα πράγματα...

Δεν διαφωνουμε σε κατι.

Τα χαρακτηριστικα δεν παιζουν ρολο στην τιμολογηση αλλα στο αν το χαρακτηρισεις ακριβο ή vfm παιζουν.

Πασο για το μπαγιατικο G2. Για το G3 ομως που εχουν μολις 4 μηνες διαφορα;

Το ενα flagship specs χωρις να υστερει πουθενα, το αλλο midrange specs με καλη καμερα, και μολις 30 ευρω διαφορα;

 

Δεχομαι καποιον να μου πει οτι δεν μ'αρεσει το G3, μου αρεσει το 830. Hell, κι εγω το λεω αυτο.

Δεν θα παψω ομως να πιστευω οτι το 830 ειναι πανακριβο σε σχεση με αυτα που προσφερει εναντι του G3.

 

Και η τιμή του 830 ειμαι σίγουρος οτι σε ενα 6μηνο θα εχει ανάλογα μείωση. Απο specs δεν μπορώ να θυμηθω κατι στο οποίο ειναι χειρότερο απο το 925.

Αγορινα την αναφορα στο 925 εκανα για την αποδοση τους στο λειτουργικο οχι για τα specs.

Eννοειται πως σε specs ειναι καλυτερο το 830 με μεγαλυτερη οθονη/καλυτερη καμερα, αλλιως δεν θα το κοιταγα σαν αναβαθμιση απο το 925 μου.

Ωστοσο αν χαζεψεις youtube συγκριτικα 830vs925 θα δεις οτι σε αποδοση ειναι ελαφρως καλυτερο το 830 και σε καποια λιγα πιο αργο.

Σε 6 μηνες σιγουρα θα εχει πεσει η τιμη του αλλα το ιδιο θα συμβαινει και με των αλλων την τιμη.

 

 

Τελος παντων, για να μην παρεξηγηθω, το 830 μου αρεσει πολυ σαν συσκευη.

Επειδη κοιταω να παρω κατι μεγαλυτερο σε ιντσες απο το 925, το περιμενα πως και πως.

Δυστυχως, δεν μπορω να δικαιολογησω στον εαυτο μου την αγορα του σε αυτη την τιμη οταν ισχυουν αυτα που προανεφερα για τα LG.

(Δεν εχω κανενα κολλημα με το G3 απλα δεν γνωριζω specs απο αλλες android συσκευες για να τις εχω ως σημειο αναφορας.)

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Τότε φίλε μου, πάρε το 930 που ειναι πραγματική αναβάθμιση, έχει κορυφαία απόδοση και μπορείς να το βρεις από 370 €.
Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα νομιζω η 5αρα οθόνη, η ασύρματη φόρτιση και η μεγαλύτερη μνήμη αποθήκευσης ειναι στοιχεία που δεν τα εχει το 925.

 

Ασύρματη φόρτιση έχει το 925 πάντως.

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...