Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ειδα χτες και εγω στο Mediamarkt. Δεν παρατηρησα καποιο ελατωμμα στην οθονη. Ισα ισα που φαινοταν πολυ φωτεινη και ολα απεικονιζονταν εξαιρετικα. Σε σχεση δηλαδη με το 930 μου πο το ειχα διπλα δεν ειδα κατι να με χαλασει.

 

Τωρα για το lag. Το ζορισα λιγο ανοιγοντας εφαρμογες και κανοντας εναλλαγες μεταξυ τους και πηγαινοντας και στην οθονη αφετηριας. Εχω την εντυπωση οτι ηταν ενα μικρο-κλικ πιο αργο απο το 930. Αλλα εδω που τα λεμε τετοια lag εχει μεχρι και το iphone :p και ποσο μαλλον μια συσκευη 400 ευρω που θα πεσει σε λιγο καιρο κατω απο τα 300. Για εμενα αυτο που πρεπει να φτιαξουν ειναι οι χρονοι της καμερας. Εκει ποναιε το λειτουργικο.

 

Μου αφησε πολυ καλη εντυπωση και σιγουρα η glance screen και η microsd ειναι στα συν σε σχεσημε το 930. Βεβαια η καμερα του ειναι κατωτερη απο το 930 κυριως στο θεμα του oversampling που δεν εχει και του ψηφιακου ζουμ σε σχεση με το lossless zoom του 930.

 

Πιο ελαφρυ και λεπτο απο το 930, καθοταν καλυτερα στο χερι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα review στο gsm/phonearena θα απαντούσε σε αυτά... αλλά για κάποιο λόγο δεν ασχολούνται

 

Ελα ντε! Εδω εχουν κανει review σχεδον όλες τις νεες συσκευες που ανακοινώθηκαν στην IFA, εκτός από τις Nokia. Μέχρι και το Meizu ΜΧ4 θα βγάλει πιο σύντομα review απο το 830... :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Την MS την έχουν ψιλοχ..... αυτοί εκεί πέρα.

 

Αγαπημένος reviewer ο Michael Fisher του Pocketnow ο οποίος μάλιστα χρησιμοποιεί αρκετά τα windows phones και γενικότερα κάνει εξαιρετική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Να μας πει κι αν εχει ακουστικά το κουτί.

 

Δεν βρισκω την τιμη στο skroutz

 

Αλλο ενα review: http://www.winbeta.org/news/nokia-lumia-830-review-flagship-device-without-hefty-price

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Να μας πει κι αν εχει ακουστικά το κουτί.

 

Δεν βρισκω την τιμη στο skroutz

 

Αλλο ενα review: http://www.winbeta.org/news/nokia-lumia-830-review-flagship-device-without-hefty-price

 

Ακουστικά δεν εχει στο κουτί. Ετσι τουλάχιστον ειδα σε ενα unboxing. Τωρα αν ειναι region depended δεν ξερω αλλα στην Ελλάδα γενικότερα δεν μας εχουν συνηθίσει και σε πολλά έξτρα μέσα στο κουτί ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Να μας πει κι αν εχει ακουστικά το κουτί.

 

Τοσο σημαντικό είναι πια τα cheap-@$$ ακουστικά που βάζουν !? :wacko:

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Σαν ακουστικά για μουσική πιθσνόν να μην είναι σπουδαία.

Αλλά σαν handsfree χρειάζονται.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Microsoft Lumia 830: A closer look at the new ‘affordable flagship'

http://www.neowin.net/news/microsoft-lumia-830-a-closer-look-at-the-new-affordable-flagship

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την περιμένω αυτην την συσκευή περισσοτερο απο εναν χρόνο γι'αυτο και δεν πηρα το 925!...Σε πόσο καιρό πιστέυετε οτι θα πέσει η τιμη του κατω απο 300 στο skroutz?Η καμερα ειναι καλη??
Link to comment
Share on other sites

Την περιμένω αυτην την συσκευή περισσοτερο απο εναν χρόνο γι'αυτο και δεν πηρα το 925!...Σε πόσο καιρό πιστέυετε οτι θα πέσει η τιμη του κατω απο 300 στο skroutz?Η καμερα ειναι καλη??

H εκτιμηση μου ειναι οτι κοντα στα χριστουγενα θα το εχουν αρκετοι στο σκρουτζ κατω απο 300.

Στο bestprice το εχει ηδη καποιος με 299.

 

Η καμερα ειναι καλη απο τα δειγματα που κυκλοφορουν, καλυτερη του 925.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα ειναι καλη απο τα δειγματα που κυκλοφορουν, καλυτερη του 925.

 

wo, wo, wo. Hang on a sec. Για να συγκρίνουμε τις κάμερες θα πρέπει κ οι δύο συσκευές να φοράνε το ίδιο firmware...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Lumia 830 Video Review: The Best Windows Phone Yet

http://www.microsoftproductreviews.com/windows-phone/lumia-830-video-review-best-windows-phone-yet/

 

Pros

 

Gorgeous high quality design

Great flexibility

Phenomenal battery life

 

Cons

 

Noticeable performance drops in high-end games

No HDR mode (coming soon)

Price is high on some carriers

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Lumia 830 Video Review: The Best Windows Phone Yet

http://www.microsoftproductreviews.com/windows-phone/lumia-830-video-review-best-windows-phone-yet/

 

Pros

 

Gorgeous high quality design

Great flexibility

Phenomenal battery life

Cons

 

Noticeable performance drops in high-end games

No HDR mode (coming soon)

Price is high on some carriers

 

Εντάξει νομίζω ο χαρακτηρισμός phenomenal είναι λίγο ενθουσιώδης. Από ότι έχω δεικαι στα άλλα reviews, η μπαταρια κρατα κατι περισσοτερο απο 1 μερα. Το phenomenal παει σε συσκευες οπως z3c και note 4. Γενικά είναι λίγο fanμποϊκό το review ή μου φαίνεται :p ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2014/11/02/lumia-830-review/

ΥΠΕΡ

Solid aluminum frame

Impressive, image-stabilized rear camera

Good everyday performance

ΚΑΤΑ

Struggles in some games

Merely average front camera

Quirky white balance (though pending updates may improve things)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει νομίζω ο χαρακτηρισμός phenomenal είναι λίγο ενθουσιώδης. Από ότι έχω δεικαι στα άλλα reviews, η μπαταρια κρατα κατι περισσοτερο απο 1 μερα. Το phenomenal παει σε συσκευες οπως z3c και note 4. Γενικά είναι λίγο fanμποϊκό το review ή μου φαίνεται :p ?

 

Νομίζω η ουσία μετράει και πως με το 735/830 η αυτονομία έχει βελτιωθεί σε σχέση με την μετριότητα όλων των άλλων Lumia συσκευών με εξαίρεση το 1520/1320.

Ήταν η αχίλλειος πτέρνα για τη σειρά αυτή και μας προδιαθέτει θετικά και για μελλοντικές υλοποιήσεις.

Πχ έναν διάδοχο του 930 με καλύτερη συμπεριφορά σε αυτό το τομέα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει νομίζω ο χαρακτηρισμός phenomenal είναι λίγο ενθουσιώδης. Από ότι έχω δεικαι στα άλλα reviews, η μπαταρια κρατα κατι περισσοτερο απο 1 μερα. Το phenomenal παει σε συσκευες οπως z3c και note 4. Γενικά είναι λίγο fanμποϊκό το review ή μου φαίνεται :p ?

To phenomenal παει στην συγκριση με προηγουμενα lumia, oxi γενικα συσκευες.

Οκ fanboy δεν λεω, αλλα το καναλι λεγεται MicrosoftProductReviews.com, παλι οχι γενικα mobile, και πολυ σωστα δεν αναφερθηκε ποτε σε android κλπ άλλα σαν συγκριση.

 

Εμενα με προβληματισε η συγκριση με το 920 γιατι σε αλλο βιντεο περι

, φαινεται καπως πιο αργο το 830.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το δούμε από αυτήν την σκοπιά (σύγκρισης μεταξύ άλλων Lumia) τότε συμφωνώ και ευχομαι να έχουμε βελτίωση στο τομέα της μπαταρίας καθώς τα άλλα Lumia πονάνε εκει. Βέβαια το GSMArena πιθανόν θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση μόλις βγάλει το review. Bέβαια το phenomenal δεν μου ταιριάζει και πάλι αλλά ενταξει ας πούμε οτι ειναι matter of taste, για να το πω και ελληνικα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν κάνει lag καθόλου από την Παρασκευή που το έχω. Η μπαταρία με μέτρια χρήση μου έβγαλε 1,5 μέρα κατά την πρώτη φόρτιση. Αγόρασα και ένα 630 για την γυναίκα μου. Έχω την εντύπωση πως οι μπαταρίες τους είναι πάνω κάτω το ίδιο εάν και είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Πρώην κάτοχος android και ios το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως τα windows είναι μπροστά και με στο μέλλον θα πάνε ακόμα πιο μπροστά. Η οθόνη έχει την αίσθηση του πλαστικού… όπως ακριβώς και στο ipad air μου. Η οθόνη σε σχέση με το note 2 ου είχα δεν με ενθουσίασε αλλά ούτε και με απογοήτευσε. Η αφή και η ομαλότητα κύλισης είναι χρόνια μπροστά από android . Το κουτί δεν έχει φυσικά hf.
Link to comment
Share on other sites

Παιξε κι αλλο και δωσε εντυπωσεις.

Παντως για πρωην κατοχο android μου κανει εντυπωση που σου φαινονται "μπροστα" τα windows phone.

Δεδομενου οτι δεν εχουν ουτε desktop, ουτε widgets οπως θα περιμενε κανεις απο windows, εν τουτης το android εχει.

 

Καλοριζικο φιλε μου, να το χαρεις! :)

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Nokia Lumia 830 Smartphone Review

http://www.notebookcheck.net/Nokia-Lumia-830-Smartphone-Review.129646.0.html

 

Pro

 

+ High-quality materials and decent build

+ Good Wi-Fi range

+ Removable battery

+ Expandable storage

+ Decent camera

+ Wireless recharging

+ Good GPS receiver

+ Decent battery life

+ Miracast and DLNA

+ Useful, preloaded software

+ Bright screen with high color accuracy...

 

Cons

 

- ...that however has an increased black level

- Strong IPS glow in flat viewing angles

- Sluggish SoC

- No ac Wi-Fi

- No Cortana in Europe

- Inferior speaker

 

Shortcut

 

What we like

 

The Lumia 830 is very pleasant to hold, and makes a high-quality impression. Also, the configuration is quite good and convincing.

 

What we'd like to see

 

More power! The SoC is a bit sluggish, and could be swifter.

 

What surprises us

 

Microsoft needs quite some time to distribute key features like Cortana comprehensively. It could be a real added value at that.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...