Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύγκριση της φωτογραφικής του 830 με την αντίστοιχη του Lumia 925 (μέρος πρώτο) :

http://www.nokiapoweruser.com/2014/10/12/on-popular-demand-lumia830-vs-lumia-925-daylight-camera-stills-comparison/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύγκριση της φωτογραφικής του 830 με την αντίστοιχη του Lumia 925 (μέρος πρώτο) :

http://www.nokiapoweruser.com/2014/10/12/on-popular-demand-lumia830-vs-lumia-925-daylight-camera-stills-comparison/

 

Ενδιαφέρον! Σε κάποια άλλα συγκριτικά άλλης σελίδας με είχαν απογητεύσει τα δείγματα της κάμερα του 830 αλλά σε αυτό φαίνεται να τα πηγαίνει πολύ καλά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά άμα το ψάξετε θα δείτε ότι το πρόβλημα που έχει το 830 είναι το focus της κάμερας όταν τραβάει βίντεο.Μιλάμε για τραγική κατάσταση παρόλο που φοράει τη denim.

Δεν έχει όμως τη νεότερη έκδοση της lumia camera οπότε περιμένουμε για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τριπλό συκριτικό φωτογραφικής με Lumia 830, 920 και 930 στο pureview club:

http://pureviewclub.com/2014/25338

Σημειώστε ότι το 830, αν και φοράει την Denim, δεν έχει ακόμα raw capture και rich capture (automatic HDR) που υποσχέθηκε η Nokia...Τα καλούδια αυτά θα έρθουν με την επόμενη μεγάλη αναβάθμιση της Nokia Camera, οπότε θα έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα, βελτιωμένη ποιότητα (και άλλα καλούδια για το video) και μετονομασία σε Lumia Camera:

http://pureviewclub.com/2014/25420#more-25420

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφική σύγκριση με το Lumia 1020 από τον Steve Litchfield του All About Windows Phone:

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/20182_Phone_camera_comparison_Nokia_.php

Το 830 στέκεται πολύ καλά απέναντι στη ναυαρχίδα...

Link to comment
Share on other sites

Το είδα live κι εγώ καθώς ειναι υποψήφιο για αγορά, σαν ταχύτητα στην χρήση δε μου φάνηκε να έχει διαφορά απο το 930, εκείνο που διαφέρει ειναι η οθόνη και τα χρώματα ενώ η glossy οθόνη του μοιάζει λίγο φθηνή. Ωστόσο τόσο το glance όσο και η καρτα μνήμης ειναι σημαντικά+ ...
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ρε παιδιά, αλλά είναι δυνατόν να ισχύει αυτή η αρεικρίνηση; http://www.nokiapoweruser.com/2014/10/07/lumia-830-matches-lumia-1020-in-basemark-os-benchmarking-tests/

 

Μόνο 490 στο Basemark OS II; Εν τάξει, μπορεί να περνάει το Lumia 1020 για λίγους βαθμούς, αλλά το Lumia 930/Icon είναι στους 1.010! Δηλαδή δε χωράει σύγκριση.

 

Και το χειρότερο: το Lumia 630 μου μετά από 4 μήνες χρήσης πιάνει άνετα 430 βαθμούς. Σιγά τη διαφορά! Είστε σίγουροι ότι δικαιολογεί τριπλάσια τιμή;

Edited by Rhodion
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ρε παιδιά, αλλά είναι δυνατόν να ισχύει αυτή η αρεικρίνηση; http://www.nokiapoweruser.com/2014/10/07/lumia-830-matches-lumia-1020-in-basemark-os-benchmarking-tests/

 

Μόνο 490 στο Basemark OS II; Εν τάξει, μπορεί να περνάει το 1020 για λίγους βαθμούς, αλλά το Lumia 930/Icon είναι στους 1.010! Δηλαδή δε χωράει σύγκριση.

 

Και το χειρότερο: το 630 μου μετά από 4 μήνες χρήσης πιάνει άνετα 430 βαθμούς. Σιγά τη διαφορά! Είστε σίγουροι ότι δικαιολογεί τριπλάσια τιμή;

 

έχουν τόση πολύ σημασία τα νούμερα μιας εφαρμογής ;

 

πάντως κανείς δεν είπε ότι είναι καλύτερο ή ίσο του 930 . Για αυτό το λένε affordable flagship , μια mid range συσκευή με ορισμένα καλούδια που βρίσκεις σε high end συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχεις άδικο. Εννοείται ότι η ποιότητα της κατασκευής μεταξύ 630 και 830 δε συγκρίνεται. Απλά εστιάζω στην απόδοση των συσκευών, επειδή προσωπικά τη θεωρώ σημαντικότερη. Και σε αυτό οι αρεικρινήσεις είναι απαραίτητες για την εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος.

 

Διαπιστώνω λοιπόν μετά λύπης μου ότι τα κινητά WP δεν έχουν κανένα αντιπρόσωπο που να παίρνει μεταξύ 500 και 1.000 βαθμών στο Basemark OS II. Γι' αυτό θεωρώ ότι η γκάμα δεν είναι ολοκληρωμένη.

 

Πάντως, αν το έχει πάρει κανείς, ας τρέξει λίγο το Basemark, μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

Edited by Rhodion
Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχεις άδικο. Εννοείται ότι η ποιότητα της κατασκευής μεταξύ 630 και 830 δε συγκρίνεται. Απλά εστιάζω στην απόδοση των συσκευών, επειδή προσωπικά τη θεωρώ σημαντικότερη. Και σε αυτό οι αρεικρινήσεις είναι απαραίτητες για την εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος.

 

Διαπιστώνω λοιπόν μετά λύπης μου ότι τα κινητά WP δεν έχουν κανένα αντιπρόσωπο που να παίρνει μεταξύ 500 και 1.000 βαθμών στο Basemark OS II. Γι' αυτό θεωρώ ότι η γκάμα δεν είναι ολοκληρωμένη.

 

Πάντως, αν το έχει πάρει κανείς, ας τρέξει λίγο το Basemark, μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

 

Μα γιατί ενδιαφέρουν τα benchmarks όταν η αίσθηση από τη χρήση του λειτουργικού είτε πρόκεται για Quad-core 1.2 GHz ή Quad-core 2.2 GHz είναι σχεδόν ίδια; Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι τα games.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Guru, δεν έχω χρησιμοποιήσει το 930 ή το 1520 ή το M8 και δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι ελπίζω η εμπειρία να μην είναι η ίδια, γιατί στο 630 έχω ορισμένα θεματάκια...
Link to comment
Share on other sites

Είδα σε πρώτο χέρι το 830 και το 930 σε μία παρουσίαση της MS, ενώ ήμουν αρνητικός για το μέγεθος του 830, μπορώ να πω πως είχε καλύτερη και μικρότερη αίσθηση στο χέρι από το 930. Επίσης είχε πολύ ποιοτική αίσθηση κατασκευής:), το κακό είναι πως η Θήκη θα χαλάσει την ωραία αίσθηση που είχε στο χέρι.

Μάλλον θα περιμένω να πάρω το 830 αντί το 925 που σχεδίαζα.:):cry:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένω να πάρω το 830 αντί το 925 που σχεδίαζα.:):cry:

 

Παρολο που εχω το 925 και σκεφτομαι το 830 για αντικαταστάτη, δες το παρακατω πριν αποφασισεις.

 

 

Δες και άλλα σχετικα βιντεο του ιδιου χρηστη.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω το 925 και σκεφτομαι το 830 για αντικαταστάτη, δες το παρακατω πριν αποφασισεις.

 

 

Δες και άλλα σχετικα βιντεο του ιδιου χρηστη.

 

Δεν αξίζει να πας απο το 925 στο 830...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψω οτιδήποτε, ήμουν μεγάλος εχθρός των WP, έγινα ο μεγαλύτερος φίλος τους και έχω αγαπη προς τη Nokia πολλών χρόνων.

 

 

 

Πήγα να το δω με αγωνία σημερα στο Πλαίσιο Συντάγματος. Απογοητεύτηκα πολύ. Πρώτο περιστατικό, που κράτησε 5 λεπτά η επανόρθωση του, ήταν το γεγονός ότι μόλις το τράβηξα απο τη θέση του, βγήκε το καπάκι με το αντικλεπτικο. Προσπαθώντας να το επαναφέρω, διαπίστωσα ότι το καπάκι έχει περίεργη και δύσκολη εφαρμογή, ήταν σχεδόν αδύνατο να κουμπώσει σε όλα τα σημεία. Δεδομένου ότι όλα τα smartphones εμφανίζουν με τον καιρό μικρές ή μεγαλύτερες αστοχίες υλικών, ειναι πολύ ανησυχητικό και άκρως περίεργο για τη Nokia, που παρήγαγε ποιοτικε, επί το πλειστον συσκευές. Η επόμενη απογοήτευση ήρθε απο την οθόνη. Στον τομέα ανάλυσης και πιξελ αποδιδει καλα, τα χρήματα ειναι εντάξει αλλα βγάζοντας και συγκρινοντας με την οθόνη του δικού μου 630, διαπίστωσα πως το δικό μου κινητό, των 120 ευρώ, έχει πιο σκοτεινό μαύρο χρωμα απο το 830. Εκείνο το μαγικό χαρακτηριστικό, κατά το οποίο η οθόνη δεν ξεχωρίζει χρωματικά με τα μαύρα bezels και δε διακρίνεται η διαφορα μεσα απο το καμπυλωτό γυαλί, απέχει πλήρως πλεον. Πρόκειται για οθόνη που είναι φτηνή και φαίνεται φτηνή.

 

Η αίσθηση στο χέρι ειναι καλή, το μέγεθος ειναι άψογο, η αίσθηση του αλουμινίου δεν ήταν εκεί, το κινητό ήταν ζεστό ολόκληρο οποτε το πλαίσιο του έδινε εντυπωση πλαστικού.

 

Και το πιο εξωφρενικά περίεργο απ' όλα, lag σε πολλα σημεία αλλα κυρίως στο εξης: γρήγορο scrolling στο μενού εφαρμογών, swipe στα δεξιά οποτε η start screen εμφανιζόταν μετά απο 1 δευτερόλεπτο. Αυτό δε συνέβαινε με αργό και μικρό scrolling. Lag ομως και σε χρήση εφαρμογών.

 

Ανέμενα αυτή τη συσκευή απο τη στιγμή που ανακοινώθηκε, τη θεωρώ όπως ειναι, αν και αφήνω υπαρκτή τη πιθανότητα κακομεταχείρισης (1 μέρα δούλεψε ομως), ένα μεγάλο ατύχημα και αναξια της τιμής της. Δε τελειωσε εκεί ομως, όντας έτοιμος να συγκρίνω με το διπλανό 930, εκείνο έκαιγε σα καυτή πατάτα, 50 βαθμούς σε όλο του το σώμα με βεβαιότητα. Συν τα "κλωτσιματα" της SD που μου κάνε σημερα το 630, τα κολλήματα και επανεκκινήσεις, φοβάμαι πως η Microsoft μπαίνει επικίνδυνα στο φασμα του κακού Android. Θεός φυλαξοι.

Edited by inactiveaccount20072016
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το μαγικό χαρακτηριστικό, κατά το οποίο η οθόνη δεν ξεχωρίζει χρωματικά με τα μαύρα bezels και δε διακρίνεται η διαφορα μεσα απο το καμπυλωτό γυαλί, απέχει πλήρως πλεον. Πρόκειται για οθόνη που είναι φτηνή και φαίνεται φτηνή.

Αυτο υποθετω εχει να κανει με το οτι η οθονη ειναι IPS LCD και οχι amoled οπως ειναι στο 630 σου.

Η αποδοση του μαυρου ειναι το πλεονεκτημα των amoled.

Κανενα ips δεν εχει το μαυρο των amoled, αυτο δεν το κανει αυτοματα "φτηνο".

Απλα εχει αλλα πλεονεκτηματα οπως την πιο ρεαλιστικη αποδοση χρωματικων τονων.

Αν googlαρεις ips vs amoled θα βρεις και αλλες διαφορες χωρις απαραιτητα να βγαινει η μια τεχνολογια καλυτερη απο την αλλη.

 

Μου κανει εντυπωση γι αυτο που λες για το καπακι γιατι σε οσα βιντεο ρηβιου εχουν παιξει μεχρι τωρα το προβαλουν σαν ευκολο και μαλιστα το επαινουν κιολας για το ποσο καλα εφαρμοζει και δεν μοιαζει να ειναι αφαιρουμενο.

 

Για το οτι ηταν ζεστο, μπορει και να μην ειχε σβησει καθολου η οθονη ολη μερα αν συνεχως το πειραζαν αλλα οπως και να εχει δεν ειναι ωραιο.

 

Για το lag που λες οτι παρατηρησες, α-πα-ρα-δε-κτο !

Και εδω δεν υπαρχει σεναριο που να μπορει να το καλυψει, οτι και να εχει περασει το κινητο, lag δεν δικαιολογειται! :mad:

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υποθετω εχει να κανει με το οτι η οθονη ειναι IPS LCD και οχι amoled οπως ειναι στο 630 σου.

Η αποδοση του μαυρου ειναι το πλεονεκτημα των amoled.

Κανενα ips δεν εχει το μαυρο των amoled, αυτο δεν το κανει αυτοματα "φτηνο".

Απλα εχει αλλα πλεονεκτηματα οπως την πιο ρεαλιστικη αποδοση χρωματικων τονων.

Αν googlαρεις ips vs amoled θα βρεις και αλλες διαφορες χωρις απαραιτητα να βγαινει η μια τεχνολογια καλυτερη απο την αλλη.

 

Μου κανει εντυπωση γι αυτο που λες για το καπακι γιατι σε οσα βιντεο ρηβιου εχουν παιξει μεχρι τωρα το προβαλουν σαν ευκολο και μαλιστα το επαινουν κιολας για το ποσο καλα εφαρμοζει και δεν μοιαζει να ειναι αφαιρουμενο.

 

Για το οτι ηταν ζεστο, μπορει και να μην ειχε σβησει καθολου η οθονη ολη μερα αν συνεχως το πειραζαν αλλα οπως και να εχει δεν ειναι ωραιο.

 

Για το lag που λες οτι παρατηρησες, α-πα-ρα-δε-κτο !

Και εδω δεν υπαρχει σεναριο που να μπορει να το καλυψει, οτι και να εχει περασει το κινητο, lag δεν δικαιολογειται! :mad:

 

To 630 εχει μια πολυ καλη, για τα λεφτα του, οθονη LCD IPS. Το 925 που ειχα στην κατοχη μου ειχε επισης πολυ βαθυ μαυρο. Το 920 που ειχα διεθετε εξισου μια LCD με πολυ καλο μαυρο. Συνεπως, εχουν κανει βηματα προς τα πισω.

Για το καπακι δεχομαι κακομεταχειριση και παραμορφωση του ισως με καποιο τροπο, για το lag δε μπορω να δεχτω κατι. Οσο για το θεμα της θερμοκρασιας, το 930 ηταν η πραγματικη απογοητευση.

Εαν αρχισουν οι εκπτωσεις, στο βωμο του κερδους, ειναι χαμενο απο χερι το παιχνιδι, οποτε θα στειλουν ολοι τους (και η bendable Apple) το Android στο 90%

Link to comment
Share on other sites

To 630 εχει μια πολυ καλη, για τα λεφτα του, οθονη LCD IPS.

Α συγνωμη τοτε, εκανα λαθος νομιζοντας πως το 630 εχει amoled και γι αυτο σου φανηκε εντονη η διαφορα.

Αν ομως τελικα συγκρινες IPS με IPS τοτε προφανως εχεις δικιο για κατωτερη ποιοτητα.

 

Μη τυχων κοιταξες τα color & brightness settings;

Μηπως τα ειχε πειραξει κανεις και τα ειχε βαλει στο τερμα... λεω εγω τωρα αλλα απιθανο.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...