Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί τόσος λόγος για τα χαρακτηριστικά ενός κινητού ? Τι να το κάνω όταν ένα android με οκταπύρινο στα 2GHZ πάει χειρότερα από ένα windows με διπύρηνο στα 1,3? Εάν δε κάνω λάθος μονο στα games ίσως να μετράνε όλα αυτά. Εγω πχ με το εξαιρετικό note 2 που είχα ναι έπαιζα όλα τα παιχνίδια ταχύτατα χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα με το 830 αυτό δεν ισχύει… η απόδοση όμως πέραν από τα παιχνίδια είναι κατά πολύ ανώτερη. Οπότε βοηθήστε με λίγο να καταλάβω όταν μιλάμε για ram cpu κτλ μιλάμε καθαρά για απόδοση σε παιχνίδια ? Και εάν μου πείτε για διαφορετικό os εχω να σας πως πως το 630 της γυναίκας μου δεν υστερεί σε τίποτα από το 830 το δικό μου εκτος ίσως από τα παιχνίδια που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς κατόχους: Από ορατότητα κάτω από τον ήλιο πώς πάει; (στα reviews διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις).
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσος λόγος για τα χαρακτηριστικά ενός κινητού ? Τι να το κάνω όταν ένα android με οκταπύρινο στα 2GHZ πάει χειρότερα από ένα windows με διπύρηνο στα 1,3? Εάν δε κάνω λάθος μονο στα games ίσως να μετράνε όλα αυτά. Εγω πχ με το εξαιρετικό note 2 που είχα ναι έπαιζα όλα τα παιχνίδια ταχύτατα χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα με το 830 αυτό δεν ισχύει… η απόδοση όμως πέραν από τα παιχνίδια είναι κατά πολύ ανώτερη. Οπότε βοηθήστε με λίγο να καταλάβω όταν μιλάμε για ram cpu κτλ μιλάμε καθαρά για απόδοση σε παιχνίδια ? Και εάν μου πείτε για διαφορετικό os εχω να σας πως πως το 630 της γυναίκας μου δεν υστερεί σε τίποτα από το 830 το δικό μου εκτος ίσως από τα παιχνίδια που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

 

μπορεις να βγεις με το 830 σε νταλα ηλιο να μας πεις τι παιζει για το σκέφτομαι σοβαρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσος λόγος για τα χαρακτηριστικά ενός κινητού ? Τι να το κάνω όταν ένα android με οκταπύρινο στα 2GHZ πάει χειρότερα από ένα windows με διπύρηνο στα 1,3? Εάν δε κάνω λάθος μονο στα games ίσως να μετράνε όλα αυτά. Εγω πχ με το εξαιρετικό note 2 που είχα ναι έπαιζα όλα τα παιχνίδια ταχύτατα χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα με το 830 αυτό δεν ισχύει… η απόδοση όμως πέραν από τα παιχνίδια είναι κατά πολύ ανώτερη. Οπότε βοηθήστε με λίγο να καταλάβω όταν μιλάμε για ram cpu κτλ μιλάμε καθαρά για απόδοση σε παιχνίδια ? Και εάν μου πείτε για διαφορετικό os εχω να σας πως πως το 630 της γυναίκας μου δεν υστερεί σε τίποτα από το 830 το δικό μου εκτος ίσως από τα παιχνίδια που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Ο λογος για τα χαρακτηριστικα εγινε για να στηριξω την αποψη μου οτι ειναι πολυ ακριβο για το hardware που προσφερει.

Καμια αναφορα σε αποδοση.

 

Δεν ειχα ποτε android κινητο για συγκριση οποτε δεν μπορω να καταλαβω για ποια ανωτερη αποδοση μιλας.

Ας μη γελιομαστε παντως οτι δεν εχουν lag τα WP.

Επειδη η MS το καμουφλαρει με μαυρη οθονη, 5 loading τελιτσες και τη λεξη συνεχεια, δεν σημαινει οτι ειναι κατι διαφορετικο απο το lag που γκρινιαζουν στα android.

:)

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος για τα χαρακτηριστικα εγινε για να στηριξω την αποψη μου οτι ειναι πολυ ακριβο για το hardware που προσφερει.

Καμια αναφορα σε αποδοση.

 

Δεν ειχα ποτε android κινητο για συγκριση οποτε δεν μπορω να καταλαβω για ποια ανωτερη αποδοση μιλας.

Ας μη γελιομαστε παντως οτι δεν εχουν lag τα WP.

Επειδη η MS το καμουφλαρει με μαυρη οθονη, 5 loading τελιτσες και τη λεξη συνεχεια, δεν σημαινει οτι ειναι κατι διαφορετικο απο το lag που γκρινιαζουν στα android.

:)

 

Όταν λέω ανώτερη απόδοση εννοώ στο πόσο πιο ομαλά και γρήγορα και κυρίως χωρίς lag μπορείς να ψάξεις στις επαφές μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα και γενικά το πώς δουλεύει όλο το κινητό. Δε ξέρω εάν φταίει το μαύρο φόντο από πίσω ή άλλα καμουφλάζ που έχει εφεύρει η Microsoft για να μην φαίνονται τα lag. Το θέμα είναι ότι δεν φαίνονται. Όσο για το hardware ίσως να έχεις δίκιο δε ξέρω…. Ο καθένας από εμάς έχει άλλες απαιτήσεις. Απλά εγώ ρώτησα που μας χρειάζεται να είναι πιο δυνατό το κινητό πέραν των games. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει πάντα να σκαλίζουμε το τι έχει ένα κινητό μέσα εφόσον αυτό δουλεύει άψογα. Στην τελική πληρώνω αυτό το “άψογα” πληρώνω αυτό το αλουμίνιο ναι γιατί δε θέλω να δίνω 600 ευρώ να πάρω το NOTE και τα πλαστικά πίσω να κάνουν θόρυβο λες και είναι κινητό των 50 ευρώ. Προσωπικές απόψεις πάντα αυτές και πάντα φιλικά όσον αφορά την κοστολόγηση ενός κινητού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεις να βγεις με το 830 σε νταλα ηλιο να μας πεις τι παιζει για το σκέφτομαι σοβαρα

 

Φίλε μεγάλη εμπειρία από κινητά δεν έχω αλλά η οθόνη φαίνεται μια χαρά κάτω από τον ήλιο. Φυσικά ακόμα ντάλα ήλιο δεν βρήκα για να σου πω…

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα επιτέλους το lumia 830 :D :D :D ,αλλα εχω καποιες αποριες και θα ηθελα οι πιο εμπειροι απο windows phone να μου απαντησουν...Καταρχην,το κινητο μου εχει την denim αλλα στην glance screen δεν μπορω να προσθεσω τον καιρο...Δεν μου βγαζει την δυνατοτητα αυτην...Επισης πως μπορω να σβησω τις εφαρμογες onedriveκλπ που δεν τις θελω στο κινητο?Μια εφαρμογη που εβαζε στην οθονη κλειδωματος τον καιρο και καποιες αλλες πληροφοριες,θυμαστε πως την ελεγαν?Θα ηθελα να πω για το κινητο οτι ειναι πολυ καλο,δεν βρηκα καποιο μειωνεκτημα,βρηκα σχεδον ολες τις εφαρμογες που ηθελα αλλα καμερα ειναι λιγο απογοητευτικη στις νυχτερινες ληψεις,πολυ κουνημενες οι φωτο:O
Link to comment
Share on other sites

μπες στο store..η πρωτη που σου βγαζει αν πατησεις weather ειναι αυτη που ειχε αρχικα ..

καιρος microsoft corporation..αλλα υπαρχουν και αλλς να δεις

www.madphone.net :)
Link to comment
Share on other sites

Την εχω κατεβασει αυτην την εφαρμογη που λες αλλα δεν μου την βγαζει στην glance...Επισης δεν μπορω να βρω το πληκτρολογιο με τα emoji..
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα επιτέλους το lumia 830 :D :D :D ,αλλα εχω καποιες αποριες και θα ηθελα οι πιο εμπειροι απο windows phone να μου απαντησουν...Καταρχην,το κινητο μου εχει την denim αλλα στην glance screen δεν μπορω να προσθεσω τον καιρο...Δεν μου βγαζει την δυνατοτητα αυτην...Επισης πως μπορω να σβησω τις εφαρμογες onedriveκλπ που δεν τις θελω στο κινητο?Μια εφαρμογη που εβαζε στην οθονη κλειδωματος τον καιρο και καποιες αλλες πληροφοριες,θυμαστε πως την ελεγαν?Θα ηθελα να πω για το κινητο οτι ειναι πολυ καλο,δεν βρηκα καποιο μειωνεκτημα,βρηκα σχεδον ολες τις εφαρμογες που ηθελα αλλα καμερα ειναι λιγο απογοητευτικη στις νυχτερινες ληψεις,πολυ κουνημενες οι φωτο:O

 

Δεν μπορείς να διαγράψεις το onedrive αλλά και γιατί να το κάνεις σου δίνει τσάμπα αποθηκευτικό χώρο η microsoft και εσύ δεν το θες? Για τον καιρό θες τον καιρό της microsoft είναι εύκολο να τον βρεις στο store.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα επιτέλους το lumia 830 :D

... στην glance screen δεν μπορω να προσθεσω τον καιρο

...αλλα καμερα ειναι λιγο απογοητευτικη στις νυχτερινες ληψεις,πολυ κουνημενες οι φωτο:O

Me γεια και καλοριζικο!

Για να σου εμφανιζεται ο καιρος στην glance, πρεπει αφου εγκαταστησεις το MSN weather app, να το θεσεις ως wallpaper στην lockscreen.

Στις ρυθμισεις της lockscreen (οθονη κλειδωματος) θα επιλεξεις ως "εικονα φοντου" το "καιρος".

 

Η καμερα ειναι πολυ καλη αλλα οταν τραβας φωτο με χαμηλο φωτισμο διχως φλας, πρεπει να κρατας πολυ σταθερη την συσκευη.

Δεν εχει να κανει με το 830 αυτο, σε ολες τις συσκευες ισχυει ο κανονας.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

ισως ακουστεί χαζό.. αλλά δεν μπορω να βρω απο που να αλλάξω το pin του κινητού... μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?

 

ακυρο το βρήκα

Edited by gdamprxp
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Aλλο ενα overview απο mobiletechreview.

Kαι εκτενες review απο το btekt.

 

http://in2mobile.gr/2014/11/17/lumia-830-review/

Και εδώ μια Ελληνική παρουσίαση ;)

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 930 με το γνωστό πρόβλημα με την μοβ οθόνη και απογοητεύτηκα πραγματικά (το ξεφορτώθηκα όμως άμεσα με μικρό κόστος). Τώρα είμαι με ένα M8 αλλά παρ'οτι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, αντιθέτως θα έλεγα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά το come back (Όσοι αποφάσισαν την μετάβαση καταλαβαίνουν τι εννοώ, τα lumia ειναι αρρώστια!).

Τα 10 mp της κάμερας, ή επεκτάσιμη μνήμη καθώς και η glance screen που έχω να χαρώ από το 925, κάνουν το 830 αυτή την στιγμή μονόδρομο.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω εν συντομία είναι:

  1. Τι γίνεται τώρα με τα Nokia Care και γενικά με την εγγύηση; Που απευθύνεσαι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
  2. Η οθόνη του κινητού σε σύγκριση με αυτήν του 930 τι λέει;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 930 με το γνωστό πρόβλημα με την μοβ οθόνη και απογοητεύτηκα πραγματικά (το ξεφορτώθηκα όμως άμεσα με μικρό κόστος). Τώρα είμαι με ένα M8 αλλά παρ'οτι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, αντιθέτως θα έλεγα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά το come back (Όσοι αποφάσισαν την μετάβαση καταλαβαίνουν τι εννοώ, τα lumia ειναι αρρώστια!).

Τα 10 mp της κάμερας, ή επεκτάσιμη μνήμη καθώς και η glance screen που έχω να χαρώ από το 925, κάνουν το 830 αυτή την στιγμή μονόδρομο.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω εν συντομία είναι:

  1. Τι γίνεται τώρα με τα Nokia Care και γενικά με την εγγύηση; Που απευθύνεσαι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
  2. Η οθόνη του κινητού σε σύγκριση με αυτήν του 930 τι λέει;

Ειχα 930 για 8 μηνες και πηγα στο 830 πριν μια εβδομαδα. Θεωρω το 830 πιο ολοκληρωμενο λογω glance και MicroSD. ΑΠο την αλλη το 930 εχει καλυτερη καμερα και ειναι λιγο ποιο γρηγορα στα παιχνιδια στο φορτωμα. Στο παιξιμο παιχνιδιου το 830 ειναι αψογο, κανενα κολλημα. Η οθονη ειναι και στα δυο εξισου πολυ καλη. Το 930 ειναι full HD αλλα εγω προσπωπικα δεν καταλαβα καμια διαφορα στην HD του 830. Γενικα το 830 ειναι για εμενα το πιο πληρες αυτη την στιγμη WP για τις δικες μου αναγκες.

 

Me γεια και καλοριζικο!

Για να σου εμφανιζεται ο καιρος στην glance, πρεπει αφου εγκαταστησεις το MSN weather app, να το θεσεις ως wallpaper στην lockscreen.

Στις ρυθμισεις της lockscreen (οθονη κλειδωματος) θα επιλεξεις ως "εικονα φοντου" το "καιρος"..

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα και παροτι εκανα τα βηματα που λες δεν μου εμφανιζει τον καιρο ουτε στην glance αλλα ουτε και στην Lock screen οπου εμφανιζεται απλα μια γαλαζια εικονα (σαν γαλαζιος ουρανος). Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Εχω βαλει στο Καιρος αγαπημενη περιοχη και την εχω πιναρει στην start screen.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 930 με το γνωστό πρόβλημα με την μοβ οθόνη και απογοητεύτηκα πραγματικά (το ξεφορτώθηκα όμως άμεσα με μικρό κόστος). Τώρα είμαι με ένα M8 αλλά παρ'οτι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, αντιθέτως θα έλεγα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά το come back (Όσοι αποφάσισαν την μετάβαση καταλαβαίνουν τι εννοώ, τα lumia ειναι αρρώστια!).

Τα 10 mp της κάμερας, ή επεκτάσιμη μνήμη καθώς και η glance screen που έχω να χαρώ από το 925, κάνουν το 830 αυτή την στιγμή μονόδρομο.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω εν συντομία είναι:

  1. Τι γίνεται τώρα με τα Nokia Care και γενικά με την εγγύηση; Που απευθύνεσαι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
  2. Η οθόνη του κινητού σε σύγκριση με αυτήν του 930 τι λέει;

Δεν έχει αλλάξει κάτι στο θέμα της εγγύησης. Nokia Care (όπου υπάρχουν) και arvato.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  1. Τι γίνεται τώρα με τα Nokia Care και γενικά με την εγγύηση; Που απευθύνεσαι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
  2. Η οθόνη του κινητού σε σύγκριση με αυτήν του 930 τι λέει;

Με τα nokia care δεν εχει ξεκαθαρισει το τοπιο τωρα που η Νοκια πηρε τα κουβαδακια της σε αλλη παραλια.

Λογικα οσο υπαρχουν nokia care καταστηματα, συσκευες που αναγραφουν ΝΟΚΙΑ, θα εξυπηρετουν.

Με το microsoft mobile 535 και επειτα δεν ξερει κανεις ακομα τι θα γινει.

 

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα και παροτι εκανα τα βηματα που λες δεν μου εμφανιζει τον καιρο ουτε στην glance αλλα ουτε και στην Lock screen οπου εμφανιζεται απλα μια γαλαζια εικονα (σαν γαλαζιος ουρανος). Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Εχω βαλει στο Καιρος αγαπημενη περιοχη και την εχω πιναρει στην start screen.

Δεν λεω οτι φταιει αυτο που εχεις θεσει, παντως σε μενα δουλευει με το να προβαλλει οπου βρισκομαι χωρις αγαπημενα, και παντα με την τοποθεσια ανοιχτη.

 

1.Θεσε τον καιρο ως background στην lockscreen

2. πατα εκει που λεει να ανοιξεις την εφαρμογη για να ολοκληρωθει η επιλογη

3. ασε την εφαρμογη καιρος να φορτωσει βρισκοντας την περιοχη σου μονη της με αναζητηση, διχως προεπιλογη και αγαπημενα

4.Κλειστα ολα και κανε restart την συσκευη

 

Εμενα με αυτα τα βηματα παντα επανερχεται αν τυχων αλλαξω το background σε κατι αλλο απο τον καιρο.

Υποψιν οτι στην glance δεν προβαλεται ο καιρος οταν εισαι στο ωραριο την νυχτερινη λειτουργιας (αν την εχεις ενεργη).

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η μπαταρία πως τα πάει με την 8.1;

 

1,5 ημέρα σε εμένα με μέτρια χρήση. Και για να εξηγούμε: όλα ανοιχτά και με κοινή χρήση internet περίπου 5 ώρες την ημέρα. τοποθεσίες viber bt σύνδεση δεδομένων συνέχεια μέσω vodafone και όχι wifi γιατί δεν έχω ακόμα τηλέφωνο και με το ipad όπως είπα πιο πάνω συνδεδεμένο με κοινή χρήση internet wifi σύνδεση 3g και όχι 4g με 150mb κίνηση την ημέρα περίπου.. κανα παιχνιδάκι 30 λεπτά σύνολο 30 λεπτά τηλέφωνα καμια 10 sms βγάζει η μπαταρία άνετα μπορώ να πω 1,5 ημέρα. Καλύτερα μπορώ να πω απο το note 2 που είχα. Αυτά ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

1,5 ημέρα σε εμένα με μέτρια χρήση. Και για να εξηγούμε: όλα ανοιχτά και με κοινή χρήση internet περίπου 5 ώρες την ημέρα. τοποθεσίες viber bt σύνδεση δεδομένων συνέχεια μέσω vodafone και όχι wifi γιατί δεν έχω ακόμα τηλέφωνο και με το ipad όπως είπα πιο πάνω συνδεδεμένο με κοινή χρήση internet wifi σύνδεση 3g και όχι 4g με 150mb κίνηση την ημέρα περίπου.. κανα παιχνιδάκι 30 λεπτά σύνολο 30 λεπτά τηλέφωνα καμια 10 sms βγάζει η μπαταρία άνετα μπορώ να πω 1,5 ημέρα. Καλύτερα μπορώ να πω απο το note 2 που είχα. Αυτά ελπίζω να βοήθησα

:-)

Η βαριά χρήση πως είναι δηλαδή;

Πολύ καλή ακούγεται.

3>4
Link to comment
Share on other sites

:-)

Η βαριά χρήση πως είναι δηλαδή;

Πολύ καλή ακούγεται.

 

Θεωρώ πως εαν παίξω πχ παιχνίδια κανα 2ωρο η αυτονομία θα πάει στην 1 ημέρα

Link to comment
Share on other sites

259 ευρώ.. καθόλου άσχημα.. το 730 δεν λέει να πέσει.. λολ

http://www.bestprice.gr/item/2154386665/nokia-lumia-830-16gb.html?utm_source=email&utm_medium=deals&utm_campaign=20141212

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...