Jump to content

Sony Xperia SP


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ανάβει όταν το απομακρύνεις από το αυτί; Κατέβασε από το store το xperia diagnostics και δες αν φταίει ο proximity sensor.

Κάτι άλλο... το δικό μου εδώ και 3 μέρες έχει πρόβλημα με το δίκτυο...τις περισσότερες φορές έχει μια με δυο γραμμές, κάποιες φορές καθόλου και μου πετάει μηνύματα του στυλ "βρεθηκε δίκτυο περιορισμενης εξυπηρετησης, θέλετε να κάνετε νέα αναζήτηση;" και την στιγμή που πάω να πατήσω είτε ναι είτε όχι ξαφνικά επανέρχεται το σήμα...ξέρετε καμιά λύση; Πρώτη φορά είναι που μου εμφανίζει κάτι τέτοιο...

Όχι δεν ανάβει... Ούτε όταν πατάω κάποιο από τα κουμπιά

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

έκανα μια βλακεία και χάλασα της επαφές υποδοχής της κάρτας sim. Συγκεκριμένα έβαλα τον αντάπτορα που έχω για τη nano sim χωρίς τη κάρτα sim και μπλόκαρε μέσα. Έβγαλα τον αντάπτορα αλλά με ζόρι, με αποτέλεσμα να δημιουργήσω τη βλάβη. Το πάλεψα μήπως έφτιαχνα τις επαφές, αλλά τίποτα.

Ξέρει κανείς το κόστος επισκευής περίπου πόσο είναι; Επίσης για τη συντομότερη δυνατή επισκευή, που μπορώ να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

Την βοηθεια σας - γνωμη σας, κατα προτιμηση οποιος ειχε ή εχει και τα 3 αυτα μοντελα..

Σε θεμα φωτογραφιας, ποιο υεπερτερει ?

xperia L

xperia SP

ή xperia ion ?

Eυχαριστω για τυχον απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

έχω και το sp & to L ....έχω την αίσθηση πως το L είναι ελαφρώς καλύτερο ;)

δεν είναι τυχαίο πως και η ίδια η Sony το λανσάρει ως φωτοσμαρτοτηλέφωνο :lol: δες ;)

http://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-l/

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι... Τελικά το κινητό μου κατέληξε για 2η φορά μέσα σε 1.5 μήνα στο σέρβις... μετάνιωσα που το πήρα, ειλικρινά... 300 ευρώ , χάλια φώτο, χάλια βίντεο, Χίλια δύο προβλήματα, όχι κιτκατ... Edited by kyle4
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι... Τελικά το κινητό μου κατέληξε για 2η φορά μέσα σε 1.5 μήνα στο σέρβις... μετάνιωσα που το πήρα, ειλικρινά... 300 ευρώ , χάλι φώτο, χάλια βίντεο, Χίλια δύο προβλήματα, όχι κιτκατ...

 

εεεεεεεεε οταν τα λεω εγω γινομαι κακος δεν λεω εγω τεχνικο θεμα δεν ειχα κανενα αλλα σαν τηλεφωνο για αυτα τα λεφτα ολο προβληματα διαβαζω εχετε ολοι......ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ!!!!!στην ινδια ειναι πρωτο σε πωλησεις.......εδω ομως ειναι ελλαδα εχουμε απαιτησεις γιατι ποναμε τα λεφτα μας!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεε οταν τα λεω εγω γινομαι κακος δεν λεω εγω τεχνικο θεμα δεν ειχα κανενα αλλα σαν τηλεφωνο για αυτα τα λεφτα ολο προβληματα διαβαζω εχετε ολοι......ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ!!!!!στην ινδια ειναι πρωτο σε πωλησεις.......εδω ομως ειναι ελλαδα εχουμε απαιτησεις γιατι ποναμε τα λεφτα μας!!!!

Φίλε μου πραγματικά με τις τιμές που παίζουν έξω σε αλλες μαρκες και με τα προβλήματα που μου βγάζει, νιώθω ότι πιάστηκα κορόιδο! Την μια το έστειλα στο σέρβις για την κάμερα, επειδή θόλωσε. Το πήρα από το σέρβις κι όταν έκανα ένα τηλεφώνημα είδα ότι δεν άναβε η οθόνη εκτός κι αν τερμάτιζε ο συνομιλητής μου την κλήση... πάλι στο σέρβις γιατί είχε πρόβλημα στον αισθητηρα.. έχε χάρη να μου πουν να πληρώσω την βλάβη, όπως στην κάμερα... θα τους βρίσω

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα ειναι απλα φιλε μου για τα λεφτα του τωρα ΟΧΙ μην το πάρεις η sony το παράτησε οσον αφορα τις αναβαθμίσεις και γενικοτερα παρολο που ηταν τηλεφωνο σταθμος οπως αυτη το προμοταρε για midlane τηλέφωνο.....το μονο θετικο ειναι το μεγεθος της μπαταριας που εμενα με παει 2 μερες και βαλε,με χρήση κανονικη....οι φωτο το πρωτο καιρο ειναι καλες αλλα οπως θα διαβασες ολοι καποια στιγμη εβγαλαν προβλημα με το τζαμακι(τραγικο) πλεον τα android περνανε σε αλλο μοτιβο του 5.0 lollipop επομενος βρες μια συσκευη πανω απο 4.4 και αν θες την γνωμη μου παρε συσκευη google........για να της παει για αρκετα χρονια και να γλυτωσεις και συ τα εξοδα πάλιωσε η συσκευη αυτη και προσωπικα θεωρω πως ηταν η χειρότερη αγορα μου!!!ελπιζω να βοήθησα!!

ααααα και κατι τελευταιο οι περισσοτεροι που την εχουν ακομα λογο των παραπανω πλεον ροοταραν τα τηλεφωνα τους για να φτασουν σε ενα καλο επιπεδο λογισμικου πραγμα που δεν στο προτεινω σε τηλεφωνο της κοπελας σου γιατι θα σε ζαλισει δεν κανει εκεινο δεν κανει το αλλο και συνεχεια θα εισαι στο ψάξιμο λυσεων!!!

 

με ποιο προγραμμα να το κανω ροοτ το sp? μπορει καποιος να μου πει? γιατι εχει ενα σωρο αχρηστα πραγματα να τα βγαλω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

με ποιο προγραμμα να το κανω ροοτ το sp? μπορει καποιος να μου πει? γιατι εχει ενα σωρο αχρηστα πραγματα να τα βγαλω

 

 

 

http://www.xperiablog.net/2014/06/16/towelroot-exploit-helps-root-a-number-of-sony-xperia-models/

 

 

towelroot λεγεται ειναι πανευκολο

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

 

αν και παω σ αυτο το βιντεο κι ακολουθω τ βηματα οταν εμφανιζεται ενα πορτοκαλι λ τι κανω? δεν βλεπω να κατεβει καποιο αρχειο,

οταν παταω πανω στο λ εμφανιζεται μια σελιδα με ακαταλαβιστικα

_________________________________________________________

 

ok τα καταφερα ευχαριστω

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βοήθεια ........

Το sp της αδερφής μου είναι πάρα πολύ αργό απ'ότι μου λέει.

Δεν είναι απαιτητικός χρήστης ........ λίγο fb internet και απλά πράγματα , ούτε παιχνίδια παίζει .

Την Τετάρτη θα πάω να το δω.

Εκτός από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μου προτείνετε να κάνω κάτι άλλο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει hard reset ;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

βαλε το cm security και θα γινει αεροπλανο επανω

Αυτό είναι antivirus ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι άλλο;

Ευχαριστώ....

Edited by arrigo
Link to comment
Share on other sites

μην βαζεται τετοιες εφαρμογες που κανουν παρεμπόδιση στην ραμ τα εχουμε πει εκατο φορες υπαρχει ολοκληρο αρθρο για αυτο μετα απο ερευνα.......κανε απεγκατασταση οτι εφαρμογες εχεις τυπου cm η clean master τα τηλεφωνα αυτης της γεννιας σταματανε τις εφαρμογες με το που κλεινεις την οθονη απο μονα τους εχουν task killers......το βασικο ειναι να κλεινεις και να ανοιγεις μια φορα στις 2 μερες το πολυ το κινιτο για να γινεται απο την αρχη η εναρξη ολου του συστηματος........αν εχει την 205 (τελευταιο upadate)τοτε δεν πρεπει να αντιμετωπιζει κανενα θεμα....λογικα δεν ειναι ροοτ τηλεφωνο αρα δεν εχουμε θεμα μηπως εβαλες καμια αλλη ρομ.....κανε αυτο και πες μας....

 

και δεν χρειάζεται επαναφορά απλα αν φτασεις μεχρι εκει που δεν το νομιζω με το pc companion κανε διόρθωση λογισμικού κανει δηλαδη ξαναεγκατασταση την επίσημη ρομ

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

για του λογου το αληθες φρεσκο αρθρο

http://www.greeceandroid.gr/dev/1465-my-android-device-is-slow

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!! Μια βοήθεια χρειάζομαι αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω εδώ ή να ανοίξω άλλο θέμα αλλού... Αν κάνω λάθος ας το μεταφέρει κάποιος ή ας το διαγράψει.

 

Στο θέμα μας για να μην σας κουράσω πολύ.

 

Έχω το SP και μια έξτρα SIM με σύνδεση DATA για Internet.

1. Χρησιμοποιώ τη συσκευή μόνο για κλήσεις ή βάζω την data sim και έχω μόνο Internet.

2. Αγοράζω ένα mifi ή άλλο mobile router και συνδέοντας το με το SP με wifi μπορώ ταυτόχρονα να κάνω κλήσεις και να έχω Internet (σωστά;)

3. Αγοράζω μια φτηνή συσκευή(κινητό) Android βάζω την sim data και το χρησιμοποιώ σαν Hot spot wifi για να συνδεθεί το SP (σωστά;)

 

Αν ισχύουν οι επιλογές δύο και τρία, ποια είναι η πιο σωστή και οικονομική και τι μοντέλα μου προτείνετε για την κάθε περίπτωση;;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω,και αν κάποιος έχει κάποια άλλη λύση ας μου προτείνει κάτι. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!! Μια βοήθεια χρειάζομαι αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω εδώ ή να ανοίξω άλλο θέμα αλλού... Αν κάνω λάθος ας το μεταφέρει κάποιος ή ας το διαγράψει.

 

Στο θέμα μας για να μην σας κουράσω πολύ.

 

Έχω το SP και μια έξτρα SIM με σύνδεση DATA για Internet.

1. Χρησιμοποιώ τη συσκευή μόνο για κλήσεις ή βάζω την data sim και έχω μόνο Internet.

2. Αγοράζω ένα mifi ή άλλο mobile router και συνδέοντας το με το SP με wifi μπορώ ταυτόχρονα να κάνω κλήσεις και να έχω Internet (σωστά;)

3. Αγοράζω μια φτηνή συσκευή(κινητό) Android βάζω την sim data και το χρησιμοποιώ σαν Hot spot wifi για να συνδεθεί το SP (σωστά;)

 

Αν ισχύουν οι επιλογές δύο και τρία, ποια είναι η πιο σωστή και οικονομική και τι μοντέλα μου προτείνετε για την κάθε περίπτωση;;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω,και αν κάποιος έχει κάποια άλλη λύση ας μου προτείνει κάτι. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!!!

 

παμε λιγο να συνοψίσουμε.......ποσα λεφτα διαθέτεις για συσκευη???δευτερον το mifi ειναι σαφως ποιο φτηνο αντι να περνεις συσκευη και παράλληλα το sp εχει την αλλη καρτα και ναι εχεις κανονικα τηλεφωνο απλα παίρνεις ιντερνετ απο το mifi ουσιαστικα αν καταλαβα καλα θες να μαθεις αν ειναι καλυτερα να εχεισ για την δευτερη καρτα mifi η δευτερη συσκευη και να την κανεις wifi spot σαφως η απαντηση ειναι mifi φθηνοτερη λυση και ειναι μονο για ιντερνετ και ειναι και μικρη σε μεγεθος να την κουβαλας παντου......αν τωρα ρωτας αν γινεται να συνδεσεις την mifi με το κινιτο και να λειτουργει χωρις να χρειαζεσαι pc αυτο δεν το ξερω......εγω παντως εχω το παλιο μου τηλ desire htc και εκανα απο κει wifi spot αν θες να εχεις παντου ιντερνετ νομιζω πως δεν ειναι εφικτο με το mifi αρα θες συσκευη αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει οποιος ξερει.....

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - βοήθεια!!!

 

Ξέχασα να αναφέρω πως το χρειάζομαι για το αυτοκίνητο κυρίως, και να μοιραζω το ίντερνετ στο ταμπλετ και το κινητό, μιας και σπίτι εξυπηρετουμαι με το wifi μου από τον υπολογιστή μου. 12 ωριτσες καθημερινά μέσα στο αυτοκίνητο γαρ. Από χρήματα οτι οικονομικοτερο θέλω. Μάλλον θα το συνδέσω με τον αναπτήρα. Καλά το κατάλαβες το πρότζεκτ ;)

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Να προσθέσω κάτι...

 

Το ταμπλετ και το κινητό είναι Android. To mifi νόμιζα πως μπορώ να το συνδέσω με κινητό και ταμπλετ στο αυτοκίνητο χωρίς υπολογιστή. Μάλλον κάνω λάθος. Δεν είμαι σίγουρος τελικά αν γίνεται.

Edited by vasilispatra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες αποφάσισε να αρχίσει διακοπές το xperia keyboard. Σε πολλές εφαρμογές βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει. Για την ώρα χρησιμοποιώ το swiftkey αλλά θα ήθελα το παλιό app. Καμιά ιδέα;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες αποφάσισε να αρχίσει διακοπές το xperia keyboard. Σε πολλές εφαρμογές βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει. Για την ώρα χρησιμοποιώ το swiftkey αλλά θα ήθελα το παλιό app. Καμιά ιδέα;;

 

πανε ρυθμίσεις -εφαρμογές-όλες καντο απεγκατασταση και μετα πανε στο μαρκετ και καντο παλι εγκατασταση

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

πανε ρυθμίσεις -εφαρμογές-όλες καντο απεγκατασταση και μετα πανε στο μαρκετ και καντο παλι εγκατασταση

 

Στο μάρκετ το app που έχει δεν είναι συμβατό με την 4.3 που τρέχω. Δοκίμασα ήδη να το βάλω και μου έβγαλε μήνυμα λάθους.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής. Αυτό ίσως λύσει το πρόβλημα.
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής. Αυτό ίσως λύσει το πρόβλημα.

 

Το δοκίμασα και αυτό, όπως και επαναφορά προτιμήσεων για όλες τις εφαρμογές. Επίσης δοκίμασα να απενεργοποιήσω και να ενεργοποιήσω ξανά την εφαρμογή.:(

Ψάχνω το apk που έχω τώρα (6.2.Β.0.26) μήπως το βάλω ξανά και δουλέψει....

Edited by Bruno
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia SP

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...