Jump to content

Sony Xperia SP


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σας ευχαριστω ολους..

πριν διαβασω τα μηνυματα σας της ειχα πει να δοκιμασει να κανει ΡΕΣΕΤ με το κουμπακι που υπαρχει εσωτερικα πιο κατω απο τη μπαταρια..

δεν επιασε και τελικα της ειπα να ξαναβαλει το λογισμικο με το PC Companion και τελικα τα καταφερε ετσι αλλα εχασε τις φωτο της..

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σας ευχαριστω ολους..

πριν διαβασω τα μηνυματα σας της ειχα πει να δοκιμασει να κανει ΡΕΣΕΤ με το κουμπακι που υπαρχει εσωτερικα πιο κατω απο τη μπαταρια..

δεν επιασε και τελικα της ειπα να ξαναβαλει το λογισμικο με το PC Companion και τελικα τα καταφερε ετσι αλλα εχασε τις φωτο της..

 

ωραια αφου λυθηκε εχει καλως......παντως να ξερεις πως η εμπειρια μας και το εχουμε πει επανειλημμένα μεγαλο μυστικο να ανοιγει και να κλεινει το τηλ τουλαχιστον 1 φορα ανα 2 μερες.......γινεται ολο το λογισμικο επανεκκίνηση και δεν τρωει κολλήματα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω σπάσει το digitizer του Xperia SP μου και ψάχνω για κάποιο ανταλλακτικό. Βρήκα πολλά, όμως το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν κάπουα τα οποία έχουν το logo και κοστίζουν περίπου 20 με 30 EU και υπάρχουν και κάποια άλλα χωρίς το logo, που κοστίζουν λιγότερο από €10. Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους; Δε με ενδιαφέρει καθόλου το logo, το μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα, δηλαδή η ευαισθησία, η ακρίβεια και η ανθεκτικότητά τους. Τα αυθεντικά αξίζουν τα λεφτά τους ή και τα δύο είναι ίδιας ποιότητας? Μπορώ να ποστάρω τα links από τα sites που βρήκα, για να δείτε κι εσείς και να μου πείτε; Ευχαριστώ a priori!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο SP της κόρης μου έκανα 2 φορές clean install (repair) την 4.3 γιατί γκρίνιαζε πως κολλούσε.

Την πρώτη φορά έκανε 2 reboot στο άσχετο και του έκανα στο καπάκι άλλο ένα repair και ελπίζω να μην το ξανακάνει.

Τί πράγμα είναι αυτό με τα firmware της Sony, το ίδιο θυμάμαι πως είχα πάθει και εγώ όταν είχα το Xperia L :mad:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Στο SP της κόρης μου έκανα 2 φορές clean install (repair) την 4.3 γιατί γκρίνιαζε πως κολλούσε.

Την πρώτη φορά έκανε 2 reboot στο άσχετο και του έκανα στο καπάκι άλλο ένα repair και ελπίζω να μην το ξανακάνει.

Τί πράγμα είναι αυτό με τα firmware της Sony, το ίδιο θυμάμαι πως είχα πάθει και εγώ όταν είχα το Xperia L :mad:

 

πες της να το κλεινει ανα 2-3 μερες για κανενα 10 λεπτο και να το ξανα ανοιγει να ξεκιναν ολα απο την αρχη και δευτερον οταν κανεις repair μην κανεις επαναφορα τις εφαρμογες απο το back up ξαναβαλτες μια μια απο την αρχη ειναι καλυτερο γιατι μπαινουν καθαρες και ειναι ξεκολλημένες....και φυσικα εγκατασταση στην sd να εχεις ελευθερη την μνημη της συσκευης για την ραμ.....η 205 ειναι πολυ σταθερη και χωρις κανενα κόλλημα εδω και πολυ καιρο τα πιτσιρικια τα ξεπατωνουν τα τηλεφωνα ολη μερα !!!!αν δεις οτι παραμενει το κολλημα θα σου δωσω ενα λινκ να την κανεις εγκατασταση με το flashtool και ενα λινκ να κατεβασεις το firmware το ελληνικο!!!δες το και πες μου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

πες της να το κλεινει ανα 2-3 μερες για κανενα 10 λεπτο και να το ξανα ανοιγει να ξεκιναν ολα απο την αρχη και δευτερον οταν κανεις repair μην κανεις επαναφορα τις εφαρμογες απο το back up ξαναβαλτες μια μια απο την αρχη ειναι καλυτερο γιατι μπαινουν καθαρες και ειναι ξεκολλημένες....και φυσικα εγκατασταση στην sd να εχεις ελευθερη την μνημη της συσκευης για την ραμ.....η 205 ειναι πολυ σταθερη και χωρις κανενα κόλλημα εδω και πολυ καιρο τα πιτσιρικια τα ξεπατωνουν τα τηλεφωνα ολη μερα !!!!αν δεις οτι παραμενει το κολλημα θα σου δωσω ενα λινκ να την κανεις εγκατασταση με το flashtool και ενα λινκ να κατεβασεις το firmware το ελληνικο!!!δες το και πες μου!

Και τις 2 φορές δεν έκανα καμία επαναφορά στις εφαρμογές και τις ξαναέβαλα από την αρχή

Αν ξανακάνει reboot θα επανέλθω

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι για το κινητο της γυναικας μου.ολα καλα αλλα εχουμε ενα θεμα με την καμερα.ειναι που θολη.κοιταξα πισω φακο και φαινεται σαν λερωμενος γρατζουνισμενος αλλα απο μεσα.μου ειπε τωρα ενας οτι πρεπει να εχει παρει υγρασια.το κινητο εχει ακομα μισο χρονο εγγυηση.θα μου το καλυψουν?δεν ακουμπησε ποτε με νερο.και παντα ηταν σε θηκη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι για το κινητο της γυναικας μου.ολα καλα αλλα εχουμε ενα θεμα με την καμερα.ειναι που θολη.κοιταξα πισω φακο και φαινεται σαν λερωμενος γρατζουνισμενος αλλα απο μεσα.μου ειπε τωρα ενας οτι πρεπει να εχει παρει υγρασια.το κινητο εχει ακομα μισο χρονο εγγυηση.θα μου το καλυψουν?δεν ακουμπησε ποτε με νερο.και παντα ηταν σε θηκη.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398673&page=14

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Εδώ και 2 μέρες το τηλέφωνο δεν μπορεί να αναγνωριστεί από το sony pc cοmpanion στον υπολογιστή.

Απεγκατέστησα το πρόγραμμα και το εγκατέστησα ξανά και πάλι τίποτα.

Καμιά ιδέα κάποιος ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Εδώ και 2 μέρες το τηλέφωνο δεν μπορεί να αναγνωριστεί από το sony pc cοmpanion στον υπολογιστή.

Απεγκατέστησα το πρόγραμμα και το εγκατέστησα ξανά και πάλι τίποτα.

Καμιά ιδέα κάποιος ;

 

άλλαξες κάτι στο τηλέφωνο (root, bootloader κτλ); έκανες κανένα update στον υπολογιστή; για δοκίμασε να κανεις απεγκατάσταση και να εγκαταστήσεις τους drivers που δίνει το flashtool από εδώ

http://www.flashtool.net/downloads.php (αγνόησε τα χρωματιστά κουμπιά download, δες εκεί που έχει τα MD5 checksums), τους drivers τους βρίσκεις στο folder Flashtool/drivers.

Link to comment
Share on other sites

πες της να το κλεινει ανα 2-3 μερες για κανενα 10 λεπτο και να το ξανα ανοιγει να ξεκιναν ολα απο την αρχη και δευτερον οταν κανεις repair μην κανεις επαναφορα τις εφαρμογες απο το back up ξαναβαλτες μια μια απο την αρχη ειναι καλυτερο γιατι μπαινουν καθαρες και ειναι ξεκολλημένες....και φυσικα εγκατασταση στην sd να εχεις ελευθερη την μνημη της συσκευης για την ραμ.....η 205 ειναι πολυ σταθερη και χωρις κανενα κόλλημα εδω και πολυ καιρο τα πιτσιρικια τα ξεπατωνουν τα τηλεφωνα ολη μερα !!!!αν δεις οτι παραμενει το κολλημα θα σου δωσω ενα λινκ να την κανεις εγκατασταση με το flashtool και ενα λινκ να κατεβασεις το firmware το ελληνικο!!!δες το και πες μου!

 

Μετά απο το 2ο clean install που του έκανα δεν έχει ξανακάνει reboot οπότε θεωρώ πως το πρόβλημα λύθηκε

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το 2ο clean install που του έκανα δεν έχει ξανακάνει reboot οπότε θεωρώ πως το πρόβλημα λύθηκε

 

σουπερ απλα πες της να κανει αυτα που σου έγραψα και θα ειναι μια χαρα....σκεψου πως το ανοιγμα κλεισιμο ειναι σαν τον υπνο των ανθρωπον με 8 ωρες υπνο δουλευουν ολα απο την αρχη!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει συνάδελφος το ίδιο πρόβλημα με το reboot. Του έκανα clean install αλλά πάλι τα ίδια.

Άλλο που του κάνει είναι με το φωτισμό, έχει κάποιες φορές αυξομειωσεις στην ένταση.

Πείτε μου ποια έκδοση είναι πιο σταθερή και απροβλημάτιστη να του περάσω

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

πείτε μια εφαρμογη για να κανω back up τους κωδικους των wifi που ειχω συνδεθει....δεν ειμαι ροοτ

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο πάει το τηλέφωνο του συναδέλφου. Κάθε τρεις και λίγο κλείνει.. Ποια ρομ να του βάλω;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο πάει το τηλέφωνο του συναδέλφου. Κάθε τρεις και λίγο κλείνει.. Ποια ρομ να του βάλω;

 

Την τελευταία: 12.1.A.1.205

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

δωστε ενα χερι ρε μαγκιες γιατι σκάλωσα.........???

 

25/000/2015 16:00:50 - INFO - Flashtool Version 0.9.18.5 built on 14-02-2015 15:30:00

25/000/2015 16:00:50 - INFO - Executing search strategies to find proxy selector

25/000/2015 16:00:50 - INFO - No proxy found for IE. Trying next one

25/000/2015 16:00:50 - INFO - Strategy firefox failed trying next one : No Firefox installation found

25/000/2015 16:00:50 - INFO - No proxy found for java. Trying next one

25/000/2015 16:00:50 - INFO - Syncing devices from github

25/000/2015 16:00:51 - INFO - Scanning devices folder for changes.

25/001/2015 16:01:03 - INFO - Pulling changes from github.

25/001/2015 16:01:04 - INFO - Devices sync finished.

25/001/2015 16:01:09 - INFO - Device connected with USB debugging on

25/001/2015 16:01:10 - INFO - Connected device : Sony Xperia SP

25/001/2015 16:01:10 - INFO - Installed version of busybox : N/A

25/001/2015 16:01:10 - INFO - Android version : 4.3 / kernel version : 3.4.0-perf-g4c8352f-00775-g89dacae / Build number : 12.1.A.1.205

25/001/2015 16:01:42 - INFO - Selected Bundle for Sony Xperia SP (C5303). FW release : 12.1.A.1.205. Customization : Generic GR

25/001/2015 16:01:42 - INFO - Preparing files for flashing

25/003/2015 16:03:08 - INFO - Please connect your device into flashmode.

25/003/2015 16:03:12 - INFO - Device disconnected

25/003/2015 16:03:54 - INFO - Device connected in flash mode

25/003/2015 16:03:54 - INFO - Opening device for R/W

25/003/2015 16:03:54 - INFO - Start Flashing

25/003/2015 16:03:54 - INFO - Processing loader.sin

25/003/2015 16:03:54 - INFO - Checking header

25/003/2015 16:03:54 - ERROR - Processing of loader.sin finished with errors.

25/003/2015 16:03:54 - INFO - Ending flash session

25/003/2015 16:03:54 - ERROR -

25/003/2015 16:03:54 - ERROR - Error flashing. Aborted

25/003/2015 16:03:55 - INFO - Device connected in flash mode

25/004/2015 16:04:06 - INFO - Device disconnected

25/004/2015 16:04:15 - INFO - Device connected with USB debugging off

25/004/2015 16:04:15 - INFO - For 2011 devices line, be sure you are not in MTP mode

 

τους drivers τους εχω συνδεομαι κανονικα με το pc companion επισης flashaρα και το fastmode απο την εφαρμογη και εχω κανει ενημερωση των driver με το (gordon gate) εχω ενεργοποιημενη την αποδοχη ξενων πηγων και ενεργοποιημενο το usb bug difrug

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία: 12.1.A.1.205

Μα τη τελευταία έχει και του κάνει νούμερα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μα τη τελευταία έχει και του κάνει νούμερα

 

Δεν έχει σημασία, κάνε ξανά καθαρή εγκατάσταση μέσω flashtool.

 

KIRIS δοκίμασε να ξαναφτιάξεις νέο ftf, μπορεί κάτι να έγινε με αυτό που ήδη έχεις. Κατέβασε καινούριο με το XperiFirm.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, κάνε ξανά καθαρή εγκατάσταση μέσω flashtool.

 

KIRIS δοκίμασε να ξαναφτιάξεις νέο ftf, μπορεί κάτι να έγινε με αυτό που ήδη έχεις. Κατέβασε καινούριο με το XperiFirm.

Το περίεργο είναι από ότι μου είπε ότι όταν το φορτίζει δε του κλείνει ξαφνικά.. Όταν είναι εκτός πρίζας κλείνει συχνά.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, κάνε ξανά καθαρή εγκατάσταση μέσω flashtool.

 

KIRIS δοκίμασε να ξαναφτιάξεις νέο ftf, μπορεί κάτι να έγινε με αυτό που ήδη έχεις. Κατέβασε καινούριο με το XperiFirm.

 

το δοκιμασα αδερφε πριν απο λιγο την ξανακατεβασα με το xperifirm 3.6a τιποτα ακριβως το ιδιο μηνυμα μου φαινεται περιεργο γιατι και παλιοτερα ετσι την φορεσα την ρομ επειδη ημουνα απο cosmote firmware και περασα αυτη και σώθηκα.....καποια αλλη λυση???

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αδερφε πριν απο λιγο την ξανακατεβασα με το xperifirm 3.6a τιποτα ακριβως το ιδιο μηνυμα μου φαινεται περιεργο γιατι και παλιοτερα ετσι την φορεσα την ρομ επειδη ημουνα απο cosmote firmware και περασα αυτη και σώθηκα.....καποια αλλη λυση???

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο κάνει αυτό.. Δοκίμασες και σε άλλο pc και εκεί τα ίδια πάλι?

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο κάνει αυτό.. Δοκίμασες και σε άλλο pc και εκεί τα ίδια πάλι?

 

οχι αλλο δεν παιζει......ενα εχω μονο.....υπαρχει καποιο προγραμμα διαχειρησης driver????να δω εκει τι γινεται???βασικα θα δοκιμασω αυριο εκγατασταση ξανα το pc-companion παντως αφου μου αναγνωριζει το συσκευη εχω τους σωστους drivers ετσι δεν ειναι???πηγα εκανα εγκατασταση και απο τα windows απο τις συνδεδεμενς συσκευες και ελεγε πως ειναι εμηνερωμενες........μηπως εχω κατι λαθος στις ρυθμησεις συσκευης???αυτο το soc (οταν συνδεω την συσκευη κλειστη με πατημενο το κουμπι)που βγαζει απο τα windows τι ειναι??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

δωστε ενα χερι ρε μαγκιες γιατι σκάλωσα.........???

 

 

τους drivers τους εχω συνδεομαι κανονικα με το pc companion επισης flashaρα και το fastmode απο την εφαρμογη και εχω κανει ενημερωση των driver με το (gordon gate) εχω ενεργοποιημενη την αποδοχη ξενων πηγων και ενεργοποιημενο το usb bug difrug

 

ε'ισαι σίγουρος οτι δεν τ΄ρεχει το PC Companion στο background και σου χαλάει την επικοινωνία του flashtool; τσέκαρες οτ η usb σύνδεση είναι MSC και όχι MTP;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia SP

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...