Jump to content

Sony Xperia SP


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά & φίλοι mod's ,

 

φίλου μου μητέρα που δουλεύει σε ξενοδοχείο βρήκε πέρυσι ένα sp το οποίο παρέδωσε στα απολεσθέντα ως όφειλε ,προ ημερών την ειδοποίησαν να το παραλάβει καθώς κανείς δεν το ζήτησε ,

 

η συσκευή έχει κωδικό εισόδου ,Ρώσικο ,δεν ξεκλειδώνει αλλά δέχεται κλήσεις με cosmote sim ,χωρίς φυσικά να μπορεί να απαντήσει κάποιος κλπ ..

 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει λειτουργική η συσκευή ?

Δοκίμασα να φλασάρω Ελληνική ρομ αλλά δεν 'έχει τα προαπαιτούμενα ..usb debugging on etc ..

Κάτι άλλο ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα Νικο, δοκιμασες να φλασαρεις μεσο flashtool αν καταλαβα καλα.

Δοκιμασες με το sony update service να κανεις '''επιδιορθωση'' ή ''επανεγκατάσταση'' ? Δεν γνωριζω αν και αυτο θα θελει usb debugging on

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θανάση ,

για να γίνει επιδιόρθωση μέσω pcc πρέπει να έχει ξεκλειδωθεί η συσκευή και να δουλεύει κανονικά ..το δοκίμασα όπως και με το ft που περιγράφω πιο πάνω ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θανάση ,

για να γίνει επιδιόρθωση μέσω pcc πρέπει να έχει ξεκλειδωθεί η συσκευή και να δουλεύει κανονικά ..το δοκίμασα όπως και με το ft που περιγράφω πιο πάνω ..

 

https://www.youtube.com/watch?v=4ZpMUnJ1cSA δοκιμασε το hard reset οπως το δειχνει στο βιντεο ειναι το πρωτο σκελος του βιντεο με κλειστο το τηλ σε recovery mode

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=4ZpMUnJ1cSA δοκιμασε το hard reset οπως το δειχνει στο βιντεο ειναι το πρωτο σκελος του βιντεο με κλειστο το τηλ σε recovery mode

Ευχαριστώ αλλά δεν δούλεψε

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει λειτουργική η συσκευή ?

Δοκίμασα να φλασάρω Ελληνική ρομ αλλά δεν 'έχει τα προαπαιτούμενα ..usb debugging on etc ..

Κάτι άλλο ?

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται αυτά με το flashtool.

Έχοντας περάσει πρώτα τους σωστούς drivers για sp μέσα από το φάκελο του flashtool, κλείνεις το κινητό , πατάς τον κεραυνό στο flashtool , επιλέγεις firmware και κρατώντας πατημένο το vol down (αν θυμάμαι καλά) συνδέεις το usb και ξεκινάει το flashαρισμα. Δεν μπαίνει καν στο android λειτουργικό για να ζητήσει usb debugging κλπ.

Μόνο στην περίπτωση που είναι κλειδωμένο στο δίκτυο δεν ξέρω τι γίνεται. Νομίζω εκεί δεν μπορείς να το φλασάρεις γιατί σε εμποδίζει ο bootloader

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται αυτά με το flashtool.

Έχοντας περάσει πρώτα τους σωστούς drivers για sp μέσα από το φάκελο του flashtool, κλείνεις το κινητό , πατάς τον κεραυνό στο flashtool , επιλέγεις firmware και κρατώντας πατημένο το vol down (αν θυμάμαι καλά) συνδέεις το usb και ξεκινάει το flashαρισμα. Δεν μπαίνει καν στο android λειτουργικό για να ζητήσει usb debugging κλπ.

Μόνο στην περίπτωση που είναι κλειδωμένο στο δίκτυο δεν ξέρω τι γίνεται. Νομίζω εκεί δεν μπορείς να το φλασάρεις γιατί σε εμποδίζει ο bootloader

 

Ευχαριστώ αλλά στο flashtool>drivers δεν έχει το sp μέσα αλλά κι ότι άλλο μοντέλο έχω δοκιμάσει μου βγάζει αποτυχία εγκατάστασης ,θα δοκιμάσω με την τελευταία έκδοση και βλέπουμε

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Πέρα ότι νομίζω το έχει και ονομαστικά σαν Sp, σίγουρα το έχει με το code name που είναι huashan
Link to comment
Share on other sites

Πέρα ότι νομίζω το έχει και ονομαστικά σαν Sp, σίγουρα το έχει με το code name που είναι huashan

 

Τα κατάφερα ..είχα θέμα με τους flashtool drivers & τα win 10 ,εντέλει φλασαρίστηκε αλλά με σφάλματα & bootloop ,έλα όμως που μετά το είδε το pcc ,έκανα repair και όλα οκ :)

Σας ευχαριστώ

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας παιδες (η μαλλον καλημερα)! ως αρχαριος και εγω ειπα να πειραματιστω με το sp μου το οποιο με ειχε νευριασει λογω του μεγαλου χρονου αποκρισης + οτι εδω και καιρο σκεφτομουν να βαλω custom rom (βεβαια δεν ηξερα το πως).

 

με τα πολλα καταφερα να ξεκλειδωσω το bootloader, κατεβασα και τα ζιπ απο την ρομ (2-3 σελιδες πιο πισω), περασα και το cwm recovery, κανω τα cleaning σε cache/data και format στο system! κατα την διαρκεια ομως του install εμφανιστηκε καποιο ειδους error! και εχω μεινει με το κινητο απλα να λεει sony :D οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη :D ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας , θα ήθελα την βοήθεια σας , έχω θέμα με το Ίντερνετ , είτε το συνδέω με wifi είτε με τα δεδομένα του κινητού , με πετάει συνεχεια μένει συνδεδεμένο μόνο ενα λεπτό , τι μπορώ να κανω , το μόνο που έχω προσπαθήσει ειναι βα το αφήσω λίγο κλειστό αλλά παλι τίποτα . Τι μπορώ να κανω ;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, η γυναικα πλεον παραπονιεται εντονως οτι το κινητο κολαει και αργει οποτε λεω να βαλω καμια custom να ξενοιασει.

Σε αυτο το θέμα βρισκω οδηγιες μονο για ροοτ, σωστα; θελετε να με παραπεμψετε και αλλου για εγκατασταση ρομ; Ακομη, στο xda, εχει δυο διαφορετικα sections, το Xperia SP Android Development και το Xperia SP Original Android Development. Ποια είναι η διαφορά των ρομ σε καθενα;

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Πρίν μπεις στη διαδικασία της custom rom κάνε μια επιδιόρθωση πρώτα. Σβήσε τα πάντα να καθαρίσει, στήσε το από την αρχή και πιστεύω ότι δεν θα έχεις παράπονα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Πρίν μπεις στη διαδικασία της custom rom κάνε μια επιδιόρθωση πρώτα. Σβήσε τα πάντα να καθαρίσει, στήσε το από την αρχή και πιστεύω ότι δεν θα έχεις παράπονα.

 

Δεν με χαλαει να ασχοληθω, οι custom rom εχουν θεματα; θα βρω κατι πιο σταθερο-γρηγορο από την official;

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι λίγο νωρίς, γιατί είναι σε alpha stage, φτιάχνουν την marshmallow με εντυπωσιακά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα βρείτε πολλές πάντως με καλές σχετικά επιδόσεις. Χρειάζεται να πειραματιστείς λίγο
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Πρίν μπεις στη διαδικασία της custom rom κάνε μια επιδιόρθωση πρώτα. Σβήσε τα πάντα να καθαρίσει, στήσε το από την αρχή και πιστεύω ότι δεν θα έχεις παράπονα.

Αυτό έκανα και εγώ και τα κολλήματα εξαφανίστηκσν. Στην αρχή, μετά την επιδιόρθωση είχα κάνα δύο κολλήματα αλλά από τότε που άρχισα να το κλείνω και να το ξανανοίγω κάθε βράδυ, εδώ και πάνω από ένα μήνα πετάει.

Έχω μόνο μία σπαστική μπάρα με διαφημίσεις που εμφανίζεται μόνο όταν είμαι on line...

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/ff245f7acad6172f197adc717b61ca9b.jpg

 

Ξέρει κανείς πως να την ξεφορτωθώ;

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνήθως οφείλεται σε κάτι που έχεις εγκαταστήσει εσύ. Απ' όλες τις stock εφαρμογές, ακόμα κι αν τις ενημερώσεις όλες, η μόνη που ίσως δείξει ένα μικρό banner είναι το ΤrackID και πάντα μόνο όταν την έχεις ανοίξει και τη χρησιμοποιείς, ποτέ όταν είναι στο παρασκήνιο.

Xiaomi Redmi Note 9 NFC 4/128

Android 10 | MiUI 12.0.9

Link to comment
Share on other sites

CyberDEL όπως τα λεει ο Dark Scizor, κάτι άλλο τρέχει και σου εμφανίζει διασημίσεις.

 

Μιας και έχετε την τελευταία έκδοση να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει τα εξής.

 

1) Όταν ενεργοποιείτε το bluetooth έχετε πρόβλημα να συνδεθείτε στο wifi; Και αντίστροφα. Ενεργοποιώ για παράδειγμα το bluetooth, συνδέομαι σε μια συσκευή που έχω και στη συνέχεια όταν ενεργοποιώ το wifi για να συνδεθώ στο router μου δεν συνδεέται με τίποτα. Αν από την άλλη ενεργοποιήσω πρώτα το wifi, συνδέεται στο router και στη συνέχεια δεν συνδέεται με τίποτα στην bluetooth συσκευή που έχω.

 

2) Σε οποιαδήποτε εφαρμογή ζητάει password μπορείτε να εισάγετε ειδικούς χαρακτήρες όπως το θαυμαστικό, το παπάκι ή το δολάριο;

Σε όποια κι αν δοκίμασα δεν τα δέχεται με τίποτα. Αναγκάζομαι να γράφω το password σε κάποια σημείωση και να το κάνω copy-paste.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βγαίνει παντού και πάντα, με την προϋπόθεση να είσαι συνδεδεμένος στο Internet. Το ξέρω ότι το απέκτησα με κάποια εφαρμογή αλλά πως θα βρω με ποια και πως θα απαλλαγώ από αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τους κωδικούς δεν γνωρίζω για να σου πω. Για το wifi και το bluetooth νομίζω ότι δουλεύει γιατί αν δεν κάνω λάθος η εφαρμογή Samsung Camera Manager που χρησιμοποιώ για να συνδέσω το κινητό με την Samsung NX 1 camera που έχω τα τρέχει και τα δύο παράλληλα, το bluetooth για remote control και το wifi για μεταφορά φωτογραφιών από την camera προς το κινητό. Για να είμαι όμως σίγουρος θα το τσεκάρω στο carkit και θα σου πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάνω στην μπάρα γράφει opt-out και αν το πατήσεις φορτώνει αυτή τη σελίδα...

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/20/6748fd9f73494257090bb6232ba2128a.jpg

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη δοκιμή και δουλεύουν κανονικά. Σύνδεσα το carkit μέσω bluetooth και μετά ενεργοποίησα το wifi και μπήκα στο ίντερνετ, αλλά έκανα και το αντίστροφο και επίσης δούλεψε κανονικά.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά

Το τηλέφωνο ξαφνικά μουγκάθηκε. Ούτε ήχος κλήσης ακούγεται ,ούτε ήχος από βίντεο.

Έκανα επαναφορά και πάλι τίποτα. Καμιά ιδέα κάποιος πριν πάει για σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

Σου έπεσε; Βράχηκε; Αν βάλεις έναν δικό σου ήχο κλήσης ακούγεται;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σου έπεσε; Βράχηκε; Αν βάλεις έναν δικό σου ήχο κλήσης ακούγεται;

 

Ούτε βράχηκε ,ούτε έπεσε ,ούτε χτυπήθηκε.

Ότι ήχο και να βάλω δεν ακούγεται.Το πήγα στο κατάστημα της vodafone που το πήρα με επιδότηση για έλεγχο και επιβεβαιώθηκε η μουγκαμάρα.

Το στείλανε για service με επιφύλαξη για την εγγύηση γιατί ήταν ρουταρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia SP

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...